GNEZDIŠČI NA SREDNJI EKONOMSKI, STORITVENI IN GRADBENI ŠOLI, ŠC KRANJ

Na Srednji ekonomski, storitveni in gradbeni šoli, ŠC Kranj imamo 2 gnezdišča na podstrešju šole, ki ju spremljamo z dvema kamerama. S to dejavnostjo smo pričeli februarja 2020. Eno gnezdo pripada kavkam, drugo pa postovkama (Vir: gnezdilnice.si). Na spodnji sliki je samica postovke, ki je priletela v gnezdo. V njem se zadržuje le kratek čas, nato zopet odleti (13. 2. 2020).

Postovka gnezda ne gradi, zato si mora poiskati primerno mesto, kamor bo znesla jajca. To so navadno stara gnezda vran ali drugih ujed, ki so običajno visoko na drevesu. Gnezdi tudi v luknjah v zidovih in skalnih stenah. Nič ni nenavadnega, če v Kranju in drugih mestih zaslišimo glasno oglaševanje postovke, saj gnezdi na betonskih policah stolpnic in v zračnikih (Vir: ptice.si). 

Letni zbor članov DOPPS 2020 (kliknite tukaj) & Poročilo iz podelitve (kliknite tukaj).

Kaj pravi Fran - Slovarji Inštituta slovenskega knjižnega jezika Frana Ramovša ZRC SAZU o kavkah in postovkah?

Kaj se je dogajalo z gnezdiščema v letu 2019, si preberite tukaj (Vir: Srednja ekonomska, storitvena in gradbena šola, ŠC Kranj).

Na spodnjem filmu lahko vidite pogled na gnezdišči iz zunanje perspektive. Levo gnezdišče na filmu imajo kavke. Desno gnezdišče, ki se razlikuje od prvega po deščici, ki "štrli" iz gnezdišča, pa je postovkino.

Samica postovke nima sivo obarvane glave kot samec, da je manj vidna, ker ima mladiče (Vir: Terezija Erman, profesorica angleščine) (13. 2. 2020). 

Samec postovke se je ozrl v kamero (13. 2. 2020).

Prvi posnetek kavke v gnezdišču (14. 2. 2020). Kavka je majhna in kratkokljuna predstavnica vranov s pretežno črnim perjem in sivim tilnikom. Veliko kavk gnezdi v stavbah. Hrano iščejo na odprtih površinah, kot so travniki in polja (Vir: ptice.si).

Kavka si ogleduje gnezdo postovk (14. 2. 2020).

Samec dela gnezdilno kotanjo (jamico) (Vir: Fekonja, Dare - Prirodoslovni muzej Slovenije). Po teoriji največkrat poišče kraj gnezditve samec (Vir: Wikipedija).

Samec postovke je ubil plen s kremplji, ko ga je ulovil. Na spodnjem filmu ponuja plen samici, da jo s tem vabi v gnezdišče (Vir: Fekonja, Dare, Prirodoslovni muzej Slovenije); (14. 2. 2020).

Kavka in postovka ločeno premetavata žaganje v postovkinem gnezdu (15. 2. 2020).

Kavka čisti perje in kožo (15. 2. 2020).

Samica dela gnezdilno kotanjo (jamico); (Vir: Fekonja, Dare, Prirodoslovni muzej Slovenije); (16. 2. 2020).

Postovka je obiskala gnezdo kavk (17. 2. 2020).

Kavka kljuva sprednjo leseno stranico gnezdišča. Fekonja, Dare, Prirodoslovni muzej je zapisal: "Tudi jaz sem to opazil. Razloga za to ne poznam. Mogoče zato, da bi bil rob stranice bolj ovalen (gladek). Pri gnezdilcih v duplih ali gnezdilnicah (velika sinica, plavček, poljski vrabec, škorec itd.) sem opazil isto. Vhodno odprtino kljuvajo in jo s tem zgladijo, da imajo boljši dostop in tudi obraba perja je manjša." (18. 2. 2020).

Kavka preverja vhod v gnezdišče, kajti s kljunom je pred tem posnela notranji rob sprednje lesene stranice (Glejte zgornja filma!) (21. 2. 2020).

Kakvka si ogleduje nameščeno kamero nad gnezdom (21. 2. 2020).

Kavka pleza po navpičnih stenah gnezdišča (21. 2. 2020).

Kavka je v gnezdišču postovke, kjer skoči na steno. Po nekaj časa se spusti nazaj v gnezdišče, z nekim predmetov v obliki koščka lista v kljunu. Valja se po žaganju in ga kljuva (5. 3. 2020).

Fekonja, Dare, Prirodoslovni muzej Slovenije (5. 3. 2020): "Kavka v gnezdu postovk nabira material in ga verjetno nosi v neko drugo gnezdo. Če pogledate dobro se vidi, da išče malo večje kose žaganja. Verjetno to ni kavka iz sosednje gnezdilnice, ker v to gnezdilnico kavke ne prinašajo žaganja. 

Pri kavki ni potrebno dodati žaganja, ker si gnezdo naredijo same iz vej in ga nato posteljejo, kar se bo videlo čez čas. Prinašanje vej v gnezdilnico sem opazil kar nekajkrat, vendar jih druga kavka vedno odnese nazaj ven. Ne vem zakaj.

Sem pa opazil, da v gnezdilnico za postovke hodijo kar 3 postovke. Če pogledate posnetke za nazaj, se lahko vidi, da je:

a.) samec s sivo glavo in repom in pikastim hrbtom;

b) druga je samica z rjavo glavo in repom in bolj progastim hrtbom;

c) tretja pa bolj redko obiskuje gnezdilnico in je mlad samec z rjavo glavo in pikastim hrbtom.

Kaj se bo izcimilo iz tega bomo videli v nadaljevanju."

Spola kavk se med seboj ne razlikujeta. Samec in samica živita v trajni zvezi, tudi zunaj gnezdilnega obdobja sta nenehno skupaj. Odrasli osebki imajo svetle sivobele oči ter siv tilnik, lice in vrat, ostalo perje je črno. Gre za zelo družabne ptice. Vir: gnezdilnice.si

Kavka na zunanji steni zgradbe pod gnezdiščem, pri čemer stoji na navpični steni.

Kavke pogosto obiskujejo gnezdišče postovk. 9. in 10. marca 2020 je postovka plenila na kavko in jo izvlekla iz gnezdišča z bliskovito hitrostjo. Dare Fekonja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije pravi: "Kavka v gnezdo postovke hodi po žaganje in kadar jih postovka preseneti je "pretep". Gre za začetek gnezditve in se mora vse še postaviti na svoje mesto. Postovka bo bolj pogosto prisotna in kavka ne bo več hodila v gnezdilnico. Če postovka pri izleganju jajc ne bo previdna, jih ji kavka lahko celo upleni."

Kavki v gnezdišču postovk, kljub temu, da je kakšno uro pred tem, postovka vrgla ven kavko.

Kavki sta začeli graditi gnezdo, 1. del, 11. 3. 2020. Dare Fekonja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije je povedal: "Pri kavki nosi veje v gnezdo samec, samica pa jih odnaša ven. Samica je tista, ki je bolj previdna in ne gre rada v gnezdilnico. Samica mu malo nagaja, vendar v gnezdilnici ostaja vedno več vej. Sicer ne vem zakaj to dela, verjetno je to nek proces pri dvorjenju in vzpostavitev vezi pri paru. Gnezditev se je šele začela."

19. marca 2020 se je vnel hud boj med postovko in kavko v gnezdu postovke. Postovke sta na koncu "pretepa" združile moči in ponovno vrgle kavko iz njunega gnezdišča.

Kavki gradita gnezdišče, 2. del. Vej je iz dneva v dan več.

Postovka (samica) se zadržuje dalj čas v gnezdišču tudi v poznejših urah, npr. okoli 19. ure. Dare Fekonja, iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije komentira to dogajanje: "Zmeraj več se zadržuje tudi čez dan in zmeraj manj je obiskov kavke. Verjetno bo začela v gnezdilnici prenočevati, ker bo počasi že kakšno jajce."

Dare Fekonja, iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije, je povedal nekaj dejstev o parjenju, valjenju jajc ... glede postovk: "Postovke sem letos že videl, da se parijo. Vaši dve sta se verjetno res že pred enim mesecem. Jajca nesejo vsak dan, razen nekaterih izjem kot so sove, ki jih nesejo vsaki drugi dan. Samica znese toliko jajc, kolikor jo samec nahrani. Zato ste lahko opazovali preko kamere, kako samec nosi miške in enkrat celo netopirja samici. Ampak počakajmo in bomo vse to videli. Če samec nalovi veliko plena bo tudi jajc več, ker jih lahko zaradi obilice hrane samica več proizvede." 

Postavka je 1. 4. 2020 izlegla prvo jajce. Dare Fekonja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije je povedal glede izvalitve mladičev in gnezdenja postovk: "Ne vem čisto točno čez koliko časa se bodo izvalili mladiči. Se mi zdi, da približno čez 4 tedne. Ker postovke ne delajo gnezda,  gnezdijo tudi v starih gnezdih vran in srak ali v skalnih stenah kjer najdejo kakšno poličko za gnezdenje."

V gnezdišče postovk je prišla kuna zlatica, v momentu, ko je odšla postovka.  Vohala je jajca postovk in odšla. Predvidevamo, da je opazovala gnezdišče,  ko je bila postovka v  njem (8. 4. 2020). Dare Fekonja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije je povedal: "Postovka je odletela zato, ker je prišla kuna. Kune so rade na podstrehi, ker je suho, imajo mir pred ljudmi in seveda je možno tudi zaradi glodavcev. Lahko celo, da bo imela mladiče na vaši podstrehi. Ni pa mi čisto jasno zakaj ni odnesla jajc. Mogoče je preračunljiva in bo plenila jajca, ko bodo mladiči v njih. Ali bo celo počakala, da se mladiči izvalijo in jih bo takrat, ko bo imela sama mladiče, uplenila. Zato je nujno, da zaprete vse dostope do gnezdišča postovke in kavke iz notranjosti podstrehe." 

V aprilu 2020 smo onemogočili, da bi kuna zlatica prišla do gnezda postovk in jima požrla naraščaj. Pritrdili smo iverno ploščo v luknjo na zunanji strani gnezdišča. Ostale odprtine smo zaprli z lepilnimi trakom oziroma gibsom.

Postovki valita 7 jajc. Pri ohranjanju primerne temperature jajc skrbita samec in samica, da sedita na jajcih. Za razvoj plodu v jajcu je potrebna temperatura 37,5 do 40 C.

Postovka vali 7 jajc. Pred gnezdom se potika kavka, ki občasno kavsa tla. Postovka večkrat skoči iz gnezda na kavko, da bi jo odgnala. Pri tem pa je dokaj neuspešna. Dare Fekonja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije je povedal: "Na začetku je bilo videti kot, da postovka ni uspešna, vendar se je na koncu vse umirilo. Po moje kavka ne kljuva v les, ampak jemlje žaganje. Postovka pa samo brani svoja jajca.

Večino vranov ljudje ne marajo, ker so črni in se derejo. So pa vrani eni najpametnejših ptic. Jaz sem slišal samo za »staro kavko«, ker naj bi vedno nekaj nergale. Tudi kavke se vedno nekaj oglašajo, ker tako komunicirajo. Mogoče pomeni kaj tudi sivina na glavi kavke, saj so tudi stare ženske sive.

Po moje bodo jajca pri kavkah kar kmalu, saj je gnezdo že lepo postlano."

Kavki valita 2 jajci, 22. april 2020

Zvalili so se mladiči postovke, 9. maj 2020. 

Kavki sta zvalili dva mladiča, 9. maj 2020

Kavka v gnezdu z mladičema, 16. 5. 2020. Dare Fekonja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije je povedal: "Za kavko sem bil tudi sam presenečen, da je znesla samo 2 jajci in zato posledično samo 2 mladiča. Normalno je nekje do 6 jajc. Kavka je vse jed, postovka pa plenilec – mesojed. Kavka nabere hrano ki jo med nabiranjem shranjuje v prostor pod kljunom in jo nato prinese vsem mladičem in jo izbljuva v mladičev odprt kljun. Postovka pa na licu mesta trga hrano primerne velikosti in jo podaja mladiču, ki jo potem prevzame in pogoltne. Zato imajo kavke bolj odprto žrelo, kot nekakšen lijak.

Na mladičih ležita zato, da jih grejete, ker še ne proizvajajo svoje temperature in bi se lahko podhladili. Postovka je pri tem v prednosti, ker so mladiči že puhasti.

Lansko leto je postovka dvakrat gnezdila, vendar ni rečeno, da ista. Obe pa gnezdita samo enkrat v letu razen, če bi bilo leglo uplenjeno. Potem bi naredila nadomestno leglo.

Ptiče bomo obročkali, ko bodo že malo operjeni.

Postovka v gnezdu z mladiči, 16. 5. 2020. Dare Fekonja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije je povedal: "Postovka ima 7 mladičev, ker se je eden izvalil 4 dni kasneje. Valili so se tako. 1. dan 3 ml, 2. Dan 3 ml in 6. Dan 1 ml. Preživeli bodo vsi, če bo dovolj hrane. Če hrane primankuje, začnejo umirati šibkejši.

Hrani jih po načelu lakote mladiča. Se pravi bolj, ko se mladič steguje za hrano, bolj je lačen. Če so vsi lačni, dobi hrano tisti, ki je višji. Če hrane primankuje potem dobi hrano večji, ker je višji in zato lahko mlajši pogine.

Ko vse nahrani (tudi sebe), odloži višek hrane v kakšen kot.

Do danes je hranila mladiče in sebe z: glodalci (miši, voluharice),plazilci (martinček), netopir, ptiči (sinica)

Ne vem točno kdaj se začnejo mladiči sami hraniti s prinešeno hrano. To bomo videli tokom dogodkov.

Vsi mladiči so si konkurenca, brez milosti. Pri planinskem orlu celo starejši ubije mlajšega."

Dare Fekonja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije je v torek, 20. 5 2020 obročkal samca postovke. Nastavil mu je past z mišjo, v katero se je ujel. Dare mu je nadel obroček. S pomočjo obročka indentificiramo (prepoznamo) samca postovke na daljavo ali če bi bil kje najden kot poginul ipd. Želel je obročkati tudi samico, vendar se ni ujela v past, kljub temu, da jo je na travi pod gnezdom v pasti čakala miš. Ko bo mladičem zraslo perje, jih bo ravno tako obročkal.

Kronologija rasti postovk od maja 2020 do junija 2020. Dare Fekonja iz Prirodolslovnega muzeja Slovenije je povedal: "Postovke in kavke so se razvile v skoraj odrasle ptiče v 30 dneh. Prva postovka se je izvalila 8.5., sedaj pa smo 12.6. Mlade ptice v gnezdu morajo rasti hitro, ker ne morejo bežati. Pravimo jim gnezdomci. Obstajajo pa še begavci (race, pobrežniki). Te mlade ptice so zmožne od 1. dne bežanja ali sledenja staršem. Zato imajo te ptice večja jajca in zarodek zraste večji. Oni ne ostanejo v gnezdu, ampak sledijo staršem. Rast ptic je povezana z razpoložljivo hrano."

Kronologija rasti kavk od maja 2020 do junija 2020

Postovke od 11. 6. 2020 do 17. 6. 2020