Rozdział 4: Jak sobie radzić w przypadku braku wody?

Dlaczego na świecie brakuje wody?

Brak wody to jeden z najistotniejszych problemów na naszej planecie. chociaż woda stanowi ¾ powierzchni ziemi, jest to przede wszystkim woda słona, czyli niezdatna do spożycia.

Liczba osób pozbawionych wody pitnej wzrasta wraz ze wzrostem światowej populacji. Obecnie jest nas około 7,5 miliarda, a średnio co roku ludzi przybywa o 1,2 %. Wzrost populacji oznacza wzrost zużycia wody, której tymczasem w przyrodzie wcale nie przybywa. Równocześnie rośnie nasz standard życia, a nasze zamiłowanie do komfortu sprawia, że zużywamy o wiele więcej wody niż realnie potrzebujemy.

Chociaż dostęp do czystej wody jest podstawowym prawem człowieka, według UNICEF 663 miliony ludzi nie ma do niej dostępu. Ratunkiem może być tylko odpowiedzialne gospodarowanie zasobami wody, o którym przeczytaliście w rozdziale „Jak zapobiegać zmianom klimatu”.

​W Europie brak czystej wody może być spowodowany katastrofami naturalnymi.

Jak można oczyszczać wodę?

Skutkiem zmian klimatu są między innymi susze i powodzie. W przypadku tych pierwszych rozwiązaniem jest magazynowanie wody. Jeśli zaś chodzi o powódź, problem polega na tym, że mimo iż wokół jest pełno wody, jest ona niezdatna do picia. Aby ją oczyścić należy ją najpierw przefiltrować, a następnie przedestylować.

W naszej pracy skupiliśmy się na uzdatnianiu wody i przetestowaliśmy cztery różne filtry. Pierwszy z nich pochodził z pudełka edukacyjnego „Green Science”. Na poniższym filmiku możesz zobaczyć jak powstawał.

Po tym teście, zajęliśmy się stworzeniem trzech własnych filtrów. Poniżej możecie zobaczyć, jak krok po kroku powstawał nasz pierwszy filtr.

Zarówno filtr „Green Science”, jak ten, który zrobiliśmy sami, spełniły swoje zadanie, a przefiltrowana woda była czysta. Wówczas, przygotowaliśmy kolejne dwa filtry. Efekty możecie zobaczyć poniżej.

Filtr 2 i 3 okazały się mniej skuteczne i woda w wyniku filtracji była mętna i zabarwiona na żółto (piasek) lub szaro (węgiel).

Po co destylować wodę?

Przefiltrowana woda nie jest jeszcze gotowa do spożycia. Należy ją wcześniej przedestylować lub przegotować. Destylacja wody to proces wykorzystujący odparowywanie oraz skraplanie celem oczyszczenia jej z zanieczyszczeń. Badania naukowe wykazały,że przedestylowana woda nie zawiera soli, drobnoustrojów, ani związków azotu. Destylarka może być z powodzeniem używana do oczyszczania każdego rodzaju wody, również wody brakicznej, która stanowi mieszaninę wody słodkiej i morskiej.

Jak zbudować własną destylarkę solarną?

Nasza ekipa przygotowała prostą destylarkę solarną, czyli wykorzystującą energię słoneczną. Do wykonania tego eksperymentu wykorzystaliśmy: metalową miskę, szklaną zlewkę, folię spożywczą, gumkę recepturkę. Potrzebowaliśmy także wody, trochę gleby i trawy oraz kilka monet.

Najpierw wlaliśmy do miski trochę wody i wsypaliśmy do niej mieszankę gleby i trawy. Następnie, postawiliśmy w środku zlewkę, przykryliśmy miskę folią i zabezpieczyliśmy recepturką. Na koniec, pośrodku folii położyliśmy monety. Taką destylarkę postawiliśmy w nasłonecznionym miejscu na trzy godziny. Po upływie tego czasu wróciliśmy na miejsce, żeby sprawdzić efekty eksperymentu. W zlewce znajdowała się już czysta woda. Jak to możliwe? Woda w destylarce wyparowała i skropliła się do zlewki.

Tutaj zobaczycie jak wyglądał nasz eksperyment: