Rozdział 3: Jak zapobiegać zmianom klimatu?

Co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu? ​

Zmiany klimatu to proces powolny i długotrwały. Ludzie odczuwając skutki globalnego ocieplenia nie utożsamiają ich z własną działalnością. Ponieważ prawie każda nasza czynność zwiększa pulę gazów cieplarnianych powinniśmy podjąć działania zmniejszające wielkość emisji z jednoczesną oszczędnością własnego budżetu domowego:

· Oszczędzajmy energię elektryczną

· Oszczędzajmy wodę

· Wybierajmy transport przyjazny środowisku

· Świadomie róbmy zakupy

· Chrońmy lasy

Oszczędzajmy energię elektryczną w domu i w pracy

1. Wyłączaj urządzenia od prądu na noc i przed wyjściem z domu (nie zapomnij o reliktach przeszłości, telewizorze i radiu, jeśli są w twoim domu)- nie pozostawiaj ich w trybie czuwania, bo wtedy nadal zużywają znaczne ilości prądu .

2. Odłączaj ładowarkę gdy nie ładujesz urządzeń- nawet wtedy pobiera ona energię elektryczną .

3. Ustaw opcję oszczędzania prądu w swoim komputerze- w większości nowoczesnych komputerów występuje możliwość automatycznego wyłączania nieużywanych w danym momencie funkcji .

4. Nie wkładaj do lodówki ciepłych posiłków- powodują zwiększenie zużycia energii i zwiększają emisję dwutlenku węgla; poza tym sprzęt może ulec uszkodzeniu.

5. Używaj żarówek energooszczędnych zamiast tradycyjnych.

6. Korzystaj ze światła naturalnego- w ciągu dnia odsłoń zasłony lub rolety zamiast włączać światło .

7. Pamiętaj o wyłączaniu światła jeśli wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż kilka minut.

8. Gotuj na małym ogniu- zaoszczędzisz energię i zmniejszysz emisję dwutlenku węgla; pamiętaj o przykrywaniu garnka, żeby skrócić czas gotowania.

9. Gotując wodę w czajniku elektrycznym nie wlewaj wody do pełna- używaj jak najmniejszej ilości wody.

10. Pierz w niższej temperaturze, bo wtedy pralka pobiera mniej prądu- 20 stopni mniej to nawet o 1/3 mniejsze zużycie energii elektrycznej. Pranie wstępne rób tylko wtedy, gdy to konieczne (ubrania mocno zabrudzone, poplamione).

11. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia, bo wtedy ucieka z niego ciepło. Na kilka minut przed końcem pieczenia, możesz go wyłączyć- i tak będzie emitował ciepło.

Oszczędzajmy wodę

1. Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby.

​2. Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie.

​3. Biorąc prysznic lub myjąc włosy - nanieś kosmetyk, a dopiero potem spłucz.

​4. Nie marnuj zimnej wody z kranu zanim zacznie lecieć ciepła - zbierz ją i wykorzystaj do podlania roślin , mycia podłogi lub samochodu.

​5. Dla umycia sterty brudnych naczyń warto użyć zmywarki, ale nigdy nie róbmy tego przy małej ilości naczyń - wtedy lepiej zmywać ręcznie!

​6. Jeśli nie masz zmywarki, napełnij jedną komorę zlewu wodą i myj w niej naczynia, a drugą komorę wykorzystaj do płukania naczyń pod strumykiem wody.

​7. Nastawiaj pralkę tylko, gdy masz dostateczną ilość brudnej odzieży. Ustaw program EKO, który wykorzystuje mniejszą ilość wody.

​8. Resztki wody po gotowaniu wykorzystaj do podlewania kwiatków.

​9.Dbaj o szczelność kranów i spłuczek, awarie natychmiast zgłaszaj.

​10. Gromadź deszczówkę – możesz ją wykorzystać do prac porządkowych lub podlewania roślin.​

Wybierajmy transport przyjazny środowisku

Idealnym rozwiązaniem dla ochrony jakości powietrza i zapobiegania zmianom klimatu jest poruszanie się pieszo lub jazda na rowerze. Wynikające z nich korzyści dla naszego zdrowia, kondycji i ogólnego samopoczucia są nieocenione.

​W przypadku dłuższych dystansów dobrym sposobem na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska spalinami samochodowymi jest transport zbiorowy.

Warto więc korzystać z komunikacji publicznej. Wybierajmy podróż pociągiem zamiast samolotem, ponieważ te drugie emitują ogromne ilości CO2 do atmosfery. W ostatnich latach modnym zjawiskiem stał się carpooling, czyli udostępnianie wolnych miejsc w samochodzie dla osób podróżujących w tym samym kierunku. Najbezpieczniejszą opcją jest oczywiście podróżowanie z osobami, które dobrze znamy.

Być może przyszłością transportu przyjaznego środowisku są samochody hybrydowe, które posiadają dwa silniki: spalinowy i elektryczny. Samochody te pochłaniają mniej paliwa, a więc emitują mniej spalin do atmosfery. Mimo iż samochody hybrydowe są jeszcze rzadkością na naszych drogach, ich popularność rośnie.

Świadomie róbmy zakupy

Kupując rzeczy, które później wyrzucamy, produkujemy śmieci i przyczyniamy się do postępowania zmian klimatu. Dlatego, starajmy się, żeby nasze zakupy były dobrze przemyślane. Oto kilka praktycznych wskazówek:

1. Idąc na zakupy pamiętaj, żeby zabrać ze sobą torbę wielokrotnego użytku zamiast kupować kolejną reklamówkę.

2. Nie kupuj kilogramów owoców i warzyw- mają krótki termin ważności.

3. Kupuj produkty z upraw ekologicznych w opakowaniach przyjaznych dla środowiska.

4. Przechowuj żywność we właściwy sposób, np. Większość warzyw i owoców- na dolnej półce w lodówce, ale pomidory w temperaturze pokojowej.

5. Kupuj tylko ekologiczne detergenty i kosmetyki.

6. Kupuj produkty z ekologicznym certyfikatem „fair trade”.

7. Nie wyrzucaj starego sprzętu tylko dlatego, że ci się znudził.

Część produkowanych przez nas elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, trafia do firm, które przewożą je do krajów ubogich. Tam najbiedniejsi pracują przy odzyskiwaniu cennych materiałów z elektrośmieci. Działalność ta jest nie tylko szkodliwa dla środowiska, ale także śmiertelnie niebezpieczna z powodu substancji chemicznych zawartych w elektrośmieciach, takich jak: ołów, halogenki, rtęć, freon, azbest, kadm i wiele innych.

8. I najważniejsze: masz wątpliwości? Nie kupuj.​

Korzystajmy z przyjaznych środowisku źródeł energii

Źródła energii możemy podzielić na konwencjonalne (tradycyjne) i niekonwencjonalne (ekologiczne). Używanie konwencjonalnych źródeł powoduje powstawanie gazów cieplarnianych, co zwiększa efekt cieplarniany. Przy pozyskiwaniu energii ze źródeł ekologicznych nie powstają one. Zamiana tradycyjnych źródeł energii na ekologiczne może pomóc w zapobieganiu efektowi cieplarnianemu.

Chrońmy lasy

Czy wiesz dlaczego nazywamy je „fabrykami tlenu”? Lasy produkują połowę tlenu potrzebnego do życia ludzi i zwierząt. Co więcej, lasy pochłaniają dwutlenek węgla, którego nadmiar przyczynia się do globalnych zmian klimatu. Są środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt, ptaków, owadów i roślin. Wylesienie natomiast skutkuje m.in. Zwiększeniem wydzielania dwutlenku węgla oraz katastrofami takimi jak powodzie i susze.

Jak chronić lasy? Przebywając w lesie, nie zaśmiecaj go i nie rozpalaj ognisk. Pamiętaj, że porzucona w lesie torebka plastikowa szkodzi nie tylko glebie, ale także zagraża zwierzętom, które mogą się w nią zaplątać. Nie hałasuj, aby nie płoszyć zwierząt. Bierz udział lub inicjuj akcje sprzątania lasu. Nie marnuj papieru i wyrzucaj go do pojemników na makulaturę. Wspieraj akcje sadzenia drzew oraz zachęć swoich bliskich i przyjaciół, aby robili to samo!​