Når man arbejder produkt-orienteret i undervisningen, er det en god idé at inddrage løbende feedback, så elevernes arbejde foregår i små loops, hvor de løbende præsenterer deres ideer og produkter for hinanden, og modtager og giver feedback.
På den måde bliver mulighederne for at forfine og raffinere sit produkt rigtig gode, og eleverne har store muligheder for at lære af hinanden og høste inspiration hos hinanden.
I elev-til-elev feedback ligger også rigtig store potentialer for at skabe et flerstemmigt klasserum.
Hvis den deltagende klasse ikke har så stor rutine med at give feedback, kan man gennemføre et par øvelser med dem først, for at klæde dem godt på til at give god og konstruktiv feedback, som er brugbar for modtageren.
Der er udarbejdet en række kopiark, for at stilladsere arbejdet med feedback. Der er en kort beskrivelse herunder af de enkelte ark.
Husk, at feedback er noget, man skal øve sig på, og at det kræver tålmodighed fra både kammerater og læreren. God fornøjelse med feedback-arbejdet.
Kan bruges til at rammesætte, hvad man kan give feedback på. Der er ikoner på for at hjælpe de yngste elever til at huske, hvad der kan gives feedback ud fra.
Fungerer bedst med klassens egne mønstre, men man kan også starte med de mønstre, der er på arket, for at arbejde med at få input til, hvad man kan forbedre på sit mønster.
Kan bruges til at gøre eleverne bevidste om brugbare og ikke brugbare feedback-udsagn. Hvad kendetegner brugbare feedback-udsagn? Kan eleverne selv komme på andre eksempler?
En plakat, man kan forstørre og hænge op, eller selv tilføje på som ridser op, hvad brugbar feedback skal.
Kan bruges til at inspirere eleverne til, hvordan de kan starte deres feedback-sætninger til hinanden.
Kan bruges, når eleverne giver feedback til hinandens produkter. Eleverne skriver to stjerner - to ting, som fungerer godt, og et ønske eller en god idé til noget, som kunne gøre produktet endnu bedre.