економіка

МАТЕРІАЛИ ДО УРОКІВ

Мікроекономіка

Мої публікації: 1.Поняття ринку ресурсів. Спільні ринки ресурсів. Розподіл і перерозподіл доходів. Крива Лоренца .

2.Визначальні риси та види підприємницької діяльності. Функції підприємців .


Як податки та субсидії впливають на ринок?

Ринок – це механізм, де покупці та продавці зустрічаються, щоб обмінювати речі. Головною рисою є те, що він зводить покупців і продавців разом для визначення цін і кількості товарів. Ціни є балансовим колесом у ринковому механізмі. В основі аналізу ринкової економіки лежить теорія попиту і пропозиції.

Терміном “попит” позначають бажання та здатність людей купувати товари. Що вища ціна на певний товар, то менше людей захочуть його купити. І навпаки: що нижча ринкова ціна товару, то більше одиниць цього товару буде придбано. Отже, попит показує, яку кількість продукту (блага) споживачі хочуть та можуть купити за кожною окремою ціною протягом певного періоду. Закон попиту. При зниженні ціни блага (за інших незмінних умов) відбувається збільшення обсягу попиту на нього, і навпаки. Цей взаємозв’язок між ціною та кількістю купленого товару називають схемою попиту, або кривою попиту. Лінійну залежність кількості попиту від ціни можна представити функцією:

Qd=a-bP.

Попит – це завжди набір співвідношень цін та кількостей. Обсяг попиту відображає конкретну кількість, яку бажає купити споживач за певною ціною. Основні нецінові чинники впливу на попит, що призводять до зміни в попиті: дохід, смаки й уподобання споживачів, місткість ринку, ціни на суміжні товари, очікування.

Пропозиція показує, яку кількість продукту виробник бажає і здатний виробити та запропонувати на ринку за кожною конкретною ціною з низки можливих цін протягом певного періоду часу. Закон пропозиції показує, що з підвищенням цін (за інших однакових умов) виробники пропонують на ринку більшу кількість свого продукту, і навпаки. Закон пропозиції відображає прямий зв’язок між ціною і обсягом пропозиції. Лінійну залежність обсягу пропозиції від ціни можна представити так:

Qs= c + dP.

На відміну від попиту, функція пропозиції має додатний нахил . Основні нецінові чинники впливу на пропозицію: ціни на ресурси, технологія ,податки і дотації, ціни на інші товари, кількість продавців на ринку, очікувана зміна цін у майбутньому.

Ринкова рівновага – це стан ринку, за якого обсяги попиту та пропозиції збігаються. Рівновага, що стосується окремого ринку певного товару,називається частковою рівновагою і встановлюється за умови: QD = QS.

Графічно це відповідає точці перетину кривих попиту і пропозиції.

Зміни, що постійно відбуваються в рівнях попиту та пропозиції, а також у характері зовнішніх впливів на ринок, змушують його пристосовуватися до нових умов, коригувати свої основні параметри: ціну рівноваги і рівноважний обсяг. Найактивнішим чинником є попит. Пропозиція за своїм характером не така мінлива, оскільки вона прямо пов’язана з виробництвом, обсяги якого миттєво змінити неможливо. Для цього потрібен певний час. Існує декілька моделей механізму встановлення ринкової рівноваги; модель "Вальраса ", "Маршала", павутиноподібна модель. Рівновага може змінитися під впливом будь-якого з нецінових чинників попит або пропозиції. У всіх випадках, коли попит чи пропозиція змінюються на абсолютну величину, відбувається паралельне зміщення відповідних кривих. Подібні зміни рівноважних цін та обсягів відбуватимуться і у випадку відсоткових змін у попиті чи пропозиції. Якщо, наприклад, попит зросте на 10% (r) за незмінної пропозиції, це означатиме, що за кожного значення ціни обсяг попиту покупців стане більшим за попередній на відповідну величину. QD = 1,10 (a – b P). Рівняння рівноваги матиме вигляд:

(1 + r)(a– b P) = c + d P;

Зміни у стані рівноваги за одночасних змін попиту і пропозиції:якщо одночасно і попит, і пропозиція, рівноважний обсяг продукції зросте (скоротиться), але вплив на рівноважну ціну є невизначеним, він залежить від ступеня відносних змін попиту та пропозиції. Рівноважна ціна зменшиться, якщо попит зросте в меншій мірі, ніж пропозиція, і зросте, якщо попит зростає в більшій мірі, ніж пропозиція. За умови односпрямованих пропорційних змін попиту і пропозиції рівноважна ціна не зміниться.Зміни параметрів ринкової рівноваги можуть відбуватись в результаті втручання держави, зокрема шляхом встановлення податків і надання субсидій. Податком можуть обкладатися як покупці, так і продавці товарів і послуг. Прямі прибуткові податки скорочують доходи споживачів, їх зміна зміщує криву попиту. Непрямі податки на товари і послуги (акциз, мито) зменшують прибутковість продавців і зміщують криву пропозиції. Характер зміщення кривих залежить не тільки від величини податку, але й від способу його стягнення.Податок може стягуватись як певна сума з одиниці товару або як відсоток від ціни товару. У випадку встановлення податку з одиниці товару на виробників крива пропозиції зміщується ліворуч паралельно до початкової кривої на величину податку по вертикалі. Розрахунок параметрів нової рівноваги потребує відповідної корекції рівняння пропозиції: QST = c + d(P – T). Відтак у точці рівноваги: a – b P = c + d ( P – T) , звідки визначаються нові рівноважні ціна та обсяг продукції.З встановленням відсоткового податку крива пропозиції також зміщується ліворуч, але не паралельно до попередньої. У цьому випадку змінюється і точка перетину кривої пропозиції з відповідною віссю, і кут її нахилу, оскільки має місце непропорційне зростання рівнів цін для різних обсягів пропозиції. Якщо, наприклад, ставка податку (t) становить 15%, то з урахуванням ставки податку рівняння кривої пропозиції матиме вигляд: QSt = c + d (1 – t)P. Звідси визначаємо нову рівноважну ціну та обсяг продукції: a – b P = c + d ( 1- t) P. В обох розглянутих способах встановлення податку рівноважна ціна товару зростає не на величину податку, а па меншу величину. Винятками є випадки вертикальної та горизонтальної кривих попиту, коли ціна відповідно зростає на величину податку та не змінюється взагалі.

Субсидії вважаються "податком навпаки", вони відшкодовують частину витрат виробника і дозволяють збільшити пропозицію. Тому крива пропозиції буде зміщуватись праворуч на величину наданої субсидії по вертикалі. У точці нової рівноваги ціна пропозиції відрізняється від рівноважної ціни попиту,за якою купують товар покупці, на величину субсидії.Параметри нової рівноваги після надання субсидії можуть бути визначені шляхом корекції рівняння пропозиції:

QSsub = c + d ( P + sub).

У точці рівноваги: a – b P = c + d ( P + sub), звідки визначаються нові рівноважні ціна та обсяг продукції.

Втручання держави або інших регулюючих інституцій в процес ринкового ціноутворення може бути спрямованим на відхилення цін від рівноважних.Якщо ціна встановлюється на рівні, вищому за рівноважну (нижня межа ), з’являється надлишок продукції. Якщо ціна відхиляється вниз від рівноважної (верхня межа ), з’являється дефіцит.Таке втручання розбалансовує ринок, ціна втрачає свою роль регулятора.Тоді скорочення обсягу попиту (за вищої за рівноважну ціни), або пропозиції (за нижчої) виводять ринкову систему в стан нестійкої рівноваги, яка може утримуватись лише адміністративними методами. У точці нестійкої рівноваги інтереси покупців і продавців можуть не співпадати, а ціна попиту не

відповідатиме ціні пропозиції, як у випадку встановлення податку чи субсидії.

Ринкова система втрачає здатність до саморегулювання.

Виключення з правил

Що в наш час розуміють під цим ефектом?

Подумайте, які товари в Україні є товарами Гіффена?


Які товари в Україні є товарами Веблена?

Чи однакові вони для України і США?

Макроекономіка

Тема 6 Загальні результати національного виробництва

Додатковий матеріал до теми

економіка.docx

Питання для обговорення:

Люди, які намагаються привернути увагу до корпорацій велетенських розмірів, часто порівнюють їхню валову виручку від реалізації продукції з ВВП малих країн. в результаті виходить так,що, скажімо, корпорація "Ексон" у певному розумінні більша, ніж Швеція, оскільки ії валова виручка перевищує шведський ВВП. Чому таке порівняння некоректне? Чому сума валових виручок усіх фірм певної країни набагато більша , ніж її ВВП?