Управління корпораціями

1. Мета та завдання навчальної дисципліни

1.1. Метою викладання навчальної дисципліни «Управління корпораціями» є надання студентам основ теоретичних знань економіко-правового характеру про систему відносин між зацікавленими особами в системі корпоративного управління з метою підвищення ефективності функціонування корпорацій як господарюючого суб’єкта і соціально-економічного інституту в ринковій економіці.

1.2. Основними завданнями вивчення дисципліни «Менеджмент» є

застосування теоретичних аспектів корпоративного управління в практичній діяльності;

використання основних елементів та принципів корпоративного контролю, механізм його здійснення в діяльності підприємств;

застосування теоретичних методів оцінювання економічної ефективності корпоративного управління

1.3. Згідно з вимогами програми студенти повинні:

знати:

- принципи корпоративного управління;

- моделі корпоративного управління в сучасних умовах;

- основні елементи та принципи корпоративного контролю;

- методи оцінювання економічної ефективності корпоративного управління;

вміти:

- використовувати теоретичні основі корпоративного управління;

- дотримуватись принципів корпоративного управління в сучасних умовах;

- аналізувати основні форми державного регулювання ринку цінних паперів;

- визначати функції основних учасників ринку цінних паперів;

- налагоджувати співпрацю з фінансовими посередниками в системі корпоративного управління;

- дотримуватись принципів та механізму функціонування найвищого рівня управління акціонерним товариством (загальні збори акціонерів, рада директорів, спостережна рада та ревізійні органи);

- захищати права та обов’язки акціонерів, їх реалізацію, дотримання та захист

- застосовувати перспективний підхід до управління;

- визначати стратегічні цілі та напрями розвитку організації;

- узгоджувати стратегічні цілі з тактичними цілями та заходами щодо їх реалізації;

- визначати особливості формування корпоративних витрат;

- здійснювати планування витрат корпорації;

- виявляти резерви зниження корпоративних витрат;

- використовувати основні елементи та принципи корпоративного контролю, механізм його здійснення;

- виявляти природу корпоративних конфліктів, способи їх уникнення та урегулювання;

- умови та методи оцінювання економічної ефективності корпоративного менеджменту на акціонерних товариствах.

На вивчення навчальної дисципліни відводиться 120 годин (4 кредити ЄКТС).


ІНФОРМАЦІЙНИЙ ОБСЯГ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Змістовний модуль 1. Загальні засади корпоративного управління

Тема 1. Теоретичні основи корпоративного управління

Сутність корпоративного управління та його роль в процесі господарювання. Характеристика елементів корпоративного управління. Принципи корпоративного управління та вплив міжнародного співтовариства на їх узагальнення. Моделі корпоративних відносин: світовий досвід та особливості управління корпораціями в Україні. Еволюція формування корпоративної форми організації бізнесу. Основні характеристики інтеграційних процесів, типи та форми інтегрування. Корпоративна культура та її роль в корпоративному управлінні. Різновиди організаційних об’єднань корпоративного типу в різних секторах економіки.


Тема 2. Зовнішня сфера корпоративного управління

Форми державного регулювання ринку цінних паперів. Роль і функції Комісії з цінних паперів та фондового ринку. Антимонопольне регулювання в корпоративному секторі. Управління державними корпоративними правами. Податкова політика в корпоративному секторі України. Сутність та роль депозитарної системи в корпоративному регулюванні. Види депозитарної діяльності та її суб’єкти. Управління рухом акцій на первинних та вторинних ринках. Фінансові посередники в системі корпоративного управління. Основні організаційні форми фінансового посередництва.

Тема 3. Учасники корпоративних відносин та органи корпоративного управління

Ключові учасники корпоративних відносин: світовий досвід та вітчизняна практика. Структура корпоративних органів управління. Підпорядкованість органів управління корпорації. Спостережна рада та причини її створення. Повноваження спостережної ради. Виконавчий орган корпорації та його повноваження. Ревізійна комісія. Повноваження ревізійної комісії. Порядок формування органів управління та їх кількісний склад. Порядок роботи органів управління. Трудові відносини з посадовими особами органів управління корпорації. Відповідальність посадових осіб органів управління акціонерного товариства. Заходи щодо забезпечення інформаційної прозорості в Кодексі корпоративної поведінки.

Тема 4. Тактичне і стратегічне управління корпораціями

Особливості тактичного і стратегічного управління корпораціями. Тактичне і стратегічне управління як інструмент реалізації потенціалу корпоративного управління. Визначення параметрів системи тактичного і стратегічного планування корпорації. Система погодження та затвердження стратегічних і поточних планових документів. Сутність та критерії формування системи тактичного і стратегічного моніторингу. Зв'язок результатів моніторингу з цілями та стратегією корпорації. Визначення цілей діяльності корпорацій. Характеристика підходів та загальні закономірності встановлення корпоративних цілей. Особливості визначення корпоративної місії та забезпечення її взаємозв’язку з місіями корпоративних формувань.

Змістовний модуль 2. Управління фінансовою діяльністю корпорацій

Тема 5. Управління корпоративними витратами

Сутність, класифікація та підходи до ідентифікації витрат. Особливості формування корпоративних витрат. Планування витрат корпорації. Організування центрів відповідальності. Мотивування працівників за оптимізацією витрат. Резерви зниження корпоративних витрат. Форми фінансового забезпечення корпоративних витрат.

Тема 6. Звітність та контролювання в системі корпоративного управління

Вимоги до звітності учасників фондового ринку. Побудова фінансової звітності згідно з міжнародними та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Розкриття звітної інформації учасниками фондового ринку. Консолідована фінансова звітність. Поняття та концептуальні засади корпоративного контролю. Система корпоративного контролю та її функції. Форми та моделі корпоративного контролю. Внутрішній та зовнішній аудит в корпораціях. Типові прийоми забезпечення правового захисту інвесторів за інсайдерської та аутсайдерської систем корпоративного менеджменту та контролю. Заходи щодо забезпечення функціонування механізмів корпоративного управління і контролю в Кодексі корпоративної поведінки.

Тема 7. Оцінювання ефективності корпоративного менеджменту

Рейтингове оцінювання якості корпоративного менеджменту. Критерії фінансової оцінки якості різних систем корпоративного управління: показники зворотності банківських кредитів, акціонерна вартість і вартість «учасників». Максимізація акціонерної вартості як ідеологія корпоративного управління Методичні підходи до визначення ефективності корпоративного менеджменту. Фактори підвищення ефективності корпоративного менеджменту. Показники та особливості оцінювання корпоративного менеджменту. Напрями підвищення ефективності управління корпораціями. Оцінювання ефективності механізмів корпоративного менеджменту. Організаційна ефективність: сутність, параметри та методи оцінювання. Ефективність інвестиційної та інноваційної діяльності. Ефективність корпоративного управління як досягнення балансу інтересів.