9 клас

Гоголь – споглядач

або

роздуми на початку 21 століття напередодні 210 річниці від дня народження письменника

«Смійтесь, панове!

Самі найбільші дурниці на світі

вчиняють із серйозним виразом обличчя»

З к/ф «Той самий Мюнхгаузен»


Не був би Гоголь Гоголем, якби чогось відьмацького не сталося на дату його народження: число 21 зустрічається в цьогорічній даті дня народження два рази. Справжніх поціновувачів і дослідників творчості письменника зовсім не дивує така «чортівня» – з ним все так.

Давайте перевіримо його надлюдські здібності, а саме: викликати у людей однакові образи, відчуття, думки. Посміхаєтесь, а даремно. Проведемо експеримент. Уважно розглянемо фото пам’ятника Миколи Васильовича. А тепер запишіть три слова, що прийшли вам на думку. Я свої зашифрувала, записавши їх навпаки: сін, ьлениш, дялгоп.

Свят, свят, свят – вони співпали! Хіба це не містика? З ним все так. Все його доземне, земне і, як бачимо, після земне життя не можливо уявити без містики і міфів. Цю особливість він ввібрав від полтавської землі, що пронизана, як і вся Україна, прадавніми легендами, міфами і віруваннями. Високі цінності, витокові образи чоловічого і жіночого, космологія і тотемізм – світ українських прадавніх вірувань. Тому етнічні/епічні твори письменника – це спроба показати давнє глибинне коріння українського народу. Народу, який жив завжди в гармонії з Природою і поважав її закони. Цей етнос він обрамив в сучасність/реальність і показав для петербуржців, що їм такі міфи ближче, ніж європейські.

А після цього оповив тих же сучасників їх реальністю, дорікаючи, що вони відірвалися від коріння, від витоків. Їхня невдячність призводить до гордині – одного з найбільших гріхів людини, християнина, який породжує всі інші. Микола Васильович виставляє ниць обивателя з притаманним для всієї його творчості сатиричним колоритом. Цей сміх, при глибокому спогляданні, викликає зрештою співчуття до простої людини. Гоголевський сміх над людськими вадами допомагає їх позбутися.

Поглядів на творчість М. В. Гоголя є чимало. Проте краще зазирнути разом з письменником у людину – в цьому він був великим майстром. Споглядач– той, хто дивиться в одному напрямку, а споглядати очима Гоголя – це читати його твори і відтворювати думку письменника, яка інтерпретована текстом. Навчити розум бачити те, що бачать очі.

В Інтернеті був поширений цікавий експеримент. Пропонувався текст для читання, в кожному слові якого перша і остання букви були розставлені правильно, а всі решта – в довільному порядку. Проте при читанні мозок дивним чином розставляв їх так, що виходив зв'язний текст. Таку властивість мозок набуває з роками тренувань/читань, а завдячувати цьому мозок має логіці. Саме логіка з потоку інформації, яка надходить від усіх п'яти органів відчуття до мозку вибудовує чітку картинку, а творчість (ще одна функція мозку) інтерпретує її в ідеальні об'єкти. Тренований мозок в «Хаосі» бачить Космос «третім оком». Тому споглядати – це вміння бачити в бутті сенс. Самий величний дар Природи людині – дар «третього ока». Але його людина мусить виробляти в собі. Зокрема, переводити текст в графічні об'єкти. Таку практику люди використовували з давніх-давен і позначалася вона в усіх однаково – «око бога». В древніх єгиптян – це око бога Ра.

Творча робота над СІК з інфографікою – це тренування мозку в баченні цілісної картини уроку. Хорошим результатом такої роботи мозку має бути об'єкт, зрозумілий для мозку іншої людини. Пропоную СІК уроків до вивчення життя і творчості М. В. Гоголя у 9 класі. В конспектах застосовується інфографіка як один із видів роботи на уроці.