УЪРКШОПИ

Уъркшопите се провежда в рамките на три от фестивалните дни в периода 02 - 04 юни.

Изисква се предварителна регистрация и заплащане на такса

Материалите се осигуряват от организатора

Работи се в група от по 10/15 човека

Ръководители на групата са преподаватели от Факултета по изобразително изкуство при Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Mетодий"

При завършване на тридневния уъркшоп се издава СЕРТИФИКАТ


СРОК ЗА ЗАЯВЯВАНЕ НА УЧАСТИЕ В УЪРКШОПИТЕ (онлайн регистрация + платена регистрационна такса):

25 МАЙ 2022

Титуляр на сметката: Народно читалище "Напредък - Елена - 1863", гр. Елена

IBAN: BG89 CECB 9790 10H9 4231 00

BIC: CECBBGSF

"Централна кооперативна банка" АД, клон Велико Търново

УЪРКШОП ПО КАЛИГРАФИЯ

ЗА УЪРКШОПА

Уъркшопът се предлага в следните варианти:

Вариант 1: Изработка на художествена калиграфска композиция върху платно : 50 x 50 cм.

Вариант 2: Изработка на калиграфска композиция върху тениска

Регистрационна такса: 100 лв

Вариант 3: Изработка на творческа картичка

Вариант 4: Изработка на калиграфска композиция върху картон

Регистрационна такса: 95 лв

Предвиден е за начинаещи. През тридневния период участниците ще имат възможността да се потопят в магичния свят на буквата, като крайният резултат ще бъде калиграфски оформен кратък цитат/ тениска/ картичка/ платно. В началото ще се обърне внимание на историята на шрифта, инструментите и материалите характерни за калиграфията. Участниците ще бъдат запознати с основни калиграфски шрифтове, чрез които ще създадат калиграфски проект, който ще бъде реализиран в по-късен етап. След работилницата участниците ще придобият умения в изписването на калиграфски шрифт, знания в конструирането на буквата и правилно композиране на текст в изобразителното поле.

ПРОГРАМА

Ден 1 (02.06.2022)

10:00 ч. Начало на уъркшопа. Навлизане в калиграфията и кратък теоретичен курс. Калиграфски елементи - упражнения

12:00 ч. Обедна почивка

13:00 Основни калиграфски шрифтове. Упражнения

Ден 2 (03.06.2022)

10:00 ч. Упражнения с думи и кратък текст

12:00 ч. Обедна почивка

13:00 ч. Посещение на мотивационна лекция на проф. Светослав Косев на тема "Изкуството е път" (Художествена галерия, Елена)


14:15 Разработка на калиграфска композиция с един от представените калиграфки шрифтове

16:00 ч. Еко-пешеходен тур по маршрута Елена - местност "Марков камък"

Ден 3 (04.06.2022)

10:00 ч. Изпълнение на разработен проект

11:00 ч. Обзорен пешеходен тур на забележителностите на град Елена и обедна почивка. Групата се ръководи от студенти по туризъм при Великотърновски университет

14:00 ч. Изпълнение на разработен проект

17:00 ч. Участие в изложба на художествените произведения от ELENA ART FEST и коктейл

КРАЕН РЕЗУЛТАТ

ВАРИАНТ 1:

1. Художествена калиграфска композиция върху платно : 50 x 50 cм.

2. Калиграфска композиция върху тениска


ВАРИАНТ 2:

3. Творческа картичка

4. Калиграфска композиция върху картон


ЗА КАЛИГРАФИЯТА

Думата калиграфия произлиза от гръцките думи: калос (красив) и графо (аз пиша), което може да се тълкува като красиво писане или изкуството на красивото писане. Тя е тясно свързана с историята на писмеността, средствата за писане (каламус, птиче перо, четка), както и стилистичната еволюция на изкуството. Целта на калиграфията е да представи текста/информацията, да подобри четенето, да онагледи душевността на изказаното и да обогати информацията със графична изразителност. Американският калиграф Джулиан Уотърс (Julian Waters) споделя, че „истинската калиграфия визуално улавя душевността на текста“. Традиционната европейска калиграфия цели ясни и четливи композиции, точност в знаците, чистота на щрихите, хармоничен характер на буквите, едностилие. Симетрията и подредеността, доставят на читателя удобство и бързина при четене.

Съвременната калиграфия е богата на изразни средства и проявления. Може да се стреми към яснота и чистота на буквените форми или към бързопис и експресивност. В практиката, когато определена нужда на визуалната комуникация го изисква, калиграфията може да е наситена със значителна орнаменталност, която дори да е в ущърб на четивността.

Съвременната европейска калиграфия може да се наблюдава на много места в ежедневието ни. Тя претърпява голямо развитие през вековете и не спира да бъде модерна и днес. Може да я наблюдаваме в светски и религиозни книги, от заведения за бързо хранене и улични надписи до театри и галерии. Нейното богатство на буквени форми и изразни средства спомага на твореца шрифтов дизайнер да изрази визуално по-убедително съдържанието на текста.

УЪРКШОП ПО МОЗАЙКА

ЗА УЪРКШОПА

Уъркшопът се предлага в един вариант

Всеки един от участниците получава свое авторско мозаечно произведение – чиния.

Регистрационна такса: 95 лв

Уъркшопът е предвидена за начинаещи без ограничение във възрастта. През предвидения период, участниците ще се запознаят с практическото изпълнение в материал на съвременните похвати в класическата техника мозайка.

В началото спецкурсът ще започне с въвеждаща лекция, която ще запознае участниците с основите на мозайката и нейната хилядолетна история. За финал ще се наблегне на значителната и роля в съвременното изкуство. Като ще бъдат и презентирани световни и родни примери и автори.

През трите дни на фестивала ще бъдат експонирани авторски произведения от мозайка реализирани от преподаватели и студенти от катедра Стенопис (голяма част от които са доказани имена в света на мозайката).

Практическата част започва със запознаване на участниците с основните материали, инструменти с пособи за реализацията на техните авторски мозаечни пана. Всяка група ще има по няколко ментора (студенти, докторанти и преподаватели) които ще напътстват и ще помагат за реализацията на всяко една бъдеща творба.

Като резултат от упражненията участниците ще развиват своите изобразителни умения и сръчности. Също така и ще отнесат за спомен, свое авторско произведение изпълнено в нетипична и изключително въздействаща техника.

ПРОГРАМА

Ден 1 (02.06.2022)

10:00 ч. Начало на уъркшопа. Въвеждаща лекция за света на изкуството от мозайка. Практическа част.

12:00 ч. Обедна почивка

13:00 ч. Изработка на мозаечна чиния

Ден 2 (03.06.2022)

10:00 ч. Кратко въвеждане в света на изкуството от мозайка. Разпределение на творчески екипи и указания за безопасност на работа.

12:00 ч. Обедна почивка

13:00 ч. Посещение на мотивационна лекция на проф. Светослав Косев на тема "Изкуството е път" (Художествена галерия, Елена)

14:15 ч. Практическа част – изработка на проект и подготовка изпълнение на мозаечно плато от участниците

16:00 ч. Еко-пешеходен тур по маршрута Елена - местност "Марков камък"

Ден 3 (04.06.2022)

10:00 ч. Практическа част – изработка на проект и подготовка изпълнение на мозаечно плато от участниците

11:00 ч. Обзорен пешеходен тур на забележителностите на град Елена и обедна почивка. Групата се ръководи от студенти по туризъм при Великотърновски университет

14:00 ч. Изработка на мозаечна чиния. Довършителни детайлии завършване на творбата

17:00 ч. Участие в изложба на художествените произведения от ELENA ART FEST и коктейл


КРАЕН РЕЗУЛТАТ

Всеки един от участниците получава свое авторско мозаечно произведение – Чиния.

ЗА МОЗАЙКАТА

Мозайка се нарича техниката за подреждане по определен начин на различни каменни или други парчета, залепени с мазилка, и постигнатите по този начин изображения.

Изкуството на мозайката се губи в древността на човешката цивилизация. Тя е позната в Двуречието и Древния Египет още от епохата на Средното царство (4000 г. пр. Хр.). Изключителен разцвет постига през античността. Знаменити са каменните подови и стенни мозайки, направени в Древна Гърция и Рим. Там се формира типичният образен и изразен език на тази много трайна стенописна техника.

Употребата на мозаечната техника продължава до наши дни, защото е много трайна и незаменима при търсене на синтез на изкуството и архитектурната среда. Съвременните мозайки се изработват от художници и занаятчии от цял свят. Могат да се използват много материали, различни от традиционния камък, керамични тесери, емайлирани и витражи модули, включително черупки, мъниста, талисмани, метали, монети, бижута и др.

РЪКОВОДИТЕЛИ НА ГРУПАТА ПО КАЛИГРАФИЯ

доц. Пеньо Пенев

Доцент Пеньо Семов Пенев е роден през 1953 г. в с. Сушица, Област Велико Търново. Работи в различни области на изящните и приложните изкуства: плакат, шрифт, калиграфия, типография, рекламен дизайн, пространствено оформление, живопис, монументални изкуства, витраж, мозайка, сценография. Завършва Художествена гимназия „Илия Петров”, София, след което следва специалност „Плакат” в Национална художествена академия. Специализира „Витраж“ в Академия за приложни изкуства, Лвов. Следват специализациите в областта на фирмения знак и търговската марка. А през 2006 г. специализира „Хералдика“ и „Вексилология“ в Тверски държавен университет при доц. д-р Владимир Лавренов. Доц. Пенев въвежда изучаването на „Хералдика“ във Факултета по изобразително изкуство, рядко изучавана творческа дисциплина в страната.

Пеньо Пенев участва в научни конференции, форуми, семинари, регионални, национални и международни художествени изложби, биеналета и триеналета. Открива самостоятелни изложби в България, Франция, Турция, Гърция, Македония, Черна гора, Германия и Малта.

Доцент Пеньо Пенев е учредител и ръководител на кръжока по „Графичен дизайн“ от 1981 г. до 1994 г. Неговите усилия са насочени към разширяване и осъвременяване на методологията за изучаване на графичния дизайн, като профилираща дисциплина във ФИИ. През 2001 г. по предложение на Факултетния съвет на Факултет изобразително изкуство се предприема процедура по основаване на нови специалности в направление „Изящни изкуства“. Доц. Пенев е водещата фигура в целия процес на установяването на специалност „Плакат“, а по-късно преименувана в „Графичен дизайн и визуални комуникации“. Той е ръководител на катедра „Плакат” от 2006 г. и работи усърдно за създаването на учебни планове и програми, привличане на преподавателски състав и изграждане на материална база за нуждите на специалността.

д-р Симеон Желев

Ас. д-р Симеон Желев е роден на 07.10.1992 г. в гр. Попово. Завършва Бакалавър специалност - Графичен дизайн и визуални комуникации във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ през 2015 г. и Магистър - Графичен дизайн и визуални комуникации във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ през 2016 г. Защитава успешно своя дисертационен труд на тема „Графити изкуството и социализация на калиграфията в края на XX и началото на XXI век“ през 2020 г. към катедра Графичен дизайн и визуални комуникации, ФИИ към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Чрез Еразъм + обучение, специализира в Академия по изящни изкуства, Прага в класа на Томаш Свобода (2015-2016 г.). През 2017 г. специализира Comics, film and game preproduction – elements of concept art в Strzemiński Academy of Art, Łódź, с водещ преподавател Габриел Колат и асистент Шимон Собчак. Престоят му в Полша оказва силно влияние в творческите му търсения. По настоящем е асистент към катедра Графичен дизайн и визуални комуникации, ФИИ към ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“.

Творческата работа на Симеон Желев е тясно свързана с емоционалното въздействие на калиграфията и шрифта и превъплъщението им в различни видове изобразителни изкуства, като визуалната комуникация, артистичната книга, уличното изкуство, живописта, илюстрацията. В творчеството си той залага на експеримента и нестандартното съчетание между графити, калиграфия и графичен дизайн. Това се пренася и в преподавателската му дейност, като методите и целите му на работа са повлияни от експеримента и играта с различните материали и инструменти, като по-този начин помага на студентите си да мислят различно и нестандартно.

Носител е на общинската академична награда „Осми декември“ за 2016 г. Отличен е с Награда за творчески постижения в изложба „АртРозалиада“ 2018 г. През 2018 г. негово произведение става част от международен сборник посветен на калиграфията и типографията: TYPISM. Взима второ място в Националните фантастични награди 2016 г., раздел Любим комикс за 2015 г. Печели първо място в категория „ Калиграфия“ и второ място в категория „Акцедентен шрифт“ в международната изложба-състезание за шрифт и калиграфия „Панграм- 2016“, Харков, Украйна.

д-р Радимира Йорданова

Д-р Радимира Йорданова е асистент във Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий”, факултет по Изобразителни изкуства, катедра “Графичен дизайн и визуални комуникации”. Работи в областта на шрифтовия дизайн, артистичната типография, калиграфия, теория и история на шрифта.

"За мен буквите са живи форми, носят настроения и дори могат да разказват приказки. За мен е удоволствие да помагам в изграждането на естетическия вкус на бъдещите типографи и калиграфи. Да разкривам магията на буквените форми, законите и правилата, свързани с конструкцията на шрифта."

Освен в традиционното проявление на типографията, Радимира Йорданова нерядко се потапя и в дълбините на експерименталните артистични практики. Твърди, че тамможе да си позволи да нарушава закони и правила, за да изгражда нови.

"Свободното си време разделям между черното си куче и спортното катерене"


РЪКОВОДИТЕЛИ НА ГРУПАТА ПО МОЗАЙКА

доц. Борис Желев

Доцент Борис Желев Георгиев е роден през 1961 г. в гр. Сливен. В областта на Стенните изкуства проектира и реализира предимно в техниките витраж и мозайка за обществени, частни и сакрални обекти. Реализирал над 10 самостоятелни изложби живопис. Има множество участия в колективни национални и международни изложби. Участва в десетки пленера по живопис в страната и чужбина. Работи в областта на графичния дизайн - оформление на книгата, запазен знак, логотип, акциденция и графичен дизайн на рекламни материали

Завършил специалност “Живопис” във Факултета по изобразителни изкуства на Великотърновския университет “ Св. Св. Кирил и Методий” през 1992 г. при проф. Николай Русчуклиев. От 1993 г. e редовен асистент по декоративно-монументална живопис във Факултета по изобразителни изкуства на ВТУ “ Св. св. Кирил и Методий”. От 2003 г. е доцент по Стенопис, а през периода 2011-2015 / 2015-2019 е декан на факултета.

От 1993 г. е член на групата на Великотърновските художници. През 2001 г. е приет за член на СБХ /Съюз на българските художници/. От 2001 г. е член на Управителния съвет на представителството на СБХ в град Велико Търново и на Художествен експертен съвет / ХЕС / към община Велико Търново.

д-р Анастасия Тонкова

Ас. д-р Анастасия Венкова Тонкова е родена в гр. Велико Търново. Завършва бакалавърска степен в специалност Изящни изкуства - Стенопис и Педагогика на изобразителното изкуство във Факултет по Изобразително изкуство на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" през 2006 г. В периода 2006-2008 г. с подкрепата на DAAD-Стипендия по изкуствата, продължава своето образование в Академията по изящни изкуства гр. Мюнхен, Германия, където специализира в област Арттерапия.

От 2012 г. е преподавател в катедра Стенопис на Факултет Изобразително изкуство към ВТУ "Св.св. Кирил и Методий".

Творческите търсения на авторката намират изявява в множество самостоятелни и съвместни артпроекти, изложби и симпозиуми в страната и в чужбина като: 2018 г. Международен пленер, гр. Враня, Сърбия; 2018 г. Международен арт симпозиум „SUGYT“ гр. Измир, Турция; 2012 г. Artists in Residence престой по покана на Културен отдел, община Мюнхен и GEDOK Мюнхен; 2007-2008 г. Лятна академия при проф. Бернхад Холеманн Burg Feistritz, Feistritz am Wechsel, Австрия и много други.

Като автор има много отличия и награди от участия в изложби, конкурси, проекти пр. От 2012 г. е член на Съюза на българските художници /СБХ/, секция Живопис. Дейността на СБХ Представителство гр. Велико Търново тя подкрепя като член на Управителния съвет от 2013 г.

д-р Даниел Иванов

Ас. д-р Даниел Георгиев Иванов е роден през 1988 г. в град Сливен. В областта на Стенните изкуства проектира и реализира предимно в техниките мозайка и витраж за обществени, частни и сакрални обекти в България, Австрия и Турция.

През 2007 г. в родния си град завършва НХГ „Димитър Добрович“, Специалност – Иконопис, при Александър Дойчинов. 2012 г. завършва бакалавър а перез 2013 магистър във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, специалност – Стенопис, с водещ преподавател доц. Борис Желев Георгиев. 2018 г. става доктор по „Изкуствознание и изобразително изкуство – Стенопис“ с дисертационен труд на тема „Стъклописта в югоизточна Европа от втората половина XIX и началото на ХХ век“. От 2019 г. е асистент по Стенопис във ФИИ на ВТУ.

Има множество участия в колективни национални и международни изложби и конкурси. Организатор е на пленери, Арт проекти в сферата на стенните изкуства, работилници по мозайка и витраж. Участва в: научни конференции, журиране на конкурси в сферата на изкуствата, фестивали, пленери.

Елпида Лайлакиду

Елпида Лазаро Лайлакиду е родена през 1997 в гр. Габрово, а в момента е докторант към ФИИ при ВТУ. Работи в областта на изящните изкуства и техните изразни средства като: стенопис, мозайка, витраж, живопис, рисунка, скулптура, графичен дизайн.

През 2016 г. завършва НГПИ „Проф. В. Колев“ гр. Троян. Завършва бакалавърска (2019) и магистърска (2021) степен по Изящни изкуства - Стенопис във ФИИ на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ при доц. Борис Желев. От 2021 г. е и редовен докторант към катедра Стенопис.

Като млад автор и мозаерос реализира няколко стенни мозайки пана, и множество кавалетни мозаечни пана, които са участвали в множество престижни изложби и конкурси.