ПЛЕНЕРИ

ПЛЕНЕР ПО ДЪРВОПЛАСТИКА

Пленерът по дървопластика е включен в програмата на фестивала за първа година. Той поставя началото си през 2014, когато скулптори от цялата страна извайват своите произведения в центъра на Елена и в продължения на няколко дни творят на тема "Свобода".

Град Елена и живописните и околности са избор за място на вдъхновение и на други творци, както в сферата на дървопластиката, така и в други жанрове.


ПЛЕНЕР "КУЛТУРА ВЪВ ВЕЧНОСТТА"

Пленерът "Култура във вечността" е арт-събитие - съвместен проект на общините Елена и Меджидия (Румъния). В проявата няколко поредни години участват професионални художници от Румъния и България, измежду които Мирча Костя със свои ученици, Стефан Алтъков – професор по живопис и светознание в Софийския университет; Йордан Попов – живописец, създал брилянтни пейзажи, както и други изявени творци. Всички те споделят и предават своите познания, умения и техники за рисуване в живописта.

Проявата има за цел да насърчи преноса на културата чрез изкуството към бъдещите поколения.

През 2022 г. пленерът се включва в програмата на ELENA ART FEST- Елена, 2022 "Дървото е живот"

УЧАСТНИЦИ В ПЛЕНЕР ПО ДЪРВОПЛАСТИКА

ВЕСЕЛИН ВАСИЛЕВ

Веселин е на 45 години. През 1995 г. завършва Тревненската художествена школа със специалност "Мебелен дизайн". Той е един от участниците и инициаторите на арт пленера през 2014 г. в гр. Елена, за който жителите на града си спомнят и до днес.

В продължение на повече от 15 години Веско се занимава с предприемаческа дейност като твори и претворява от стари материали нови, дизайнерски мебели. Грижливо подбира вече ненужни греди и талпи от стари дървени плевници в Балкана , почиства ги, лакира ги и от тях се получават нови бутикови произведения за дома. Любимите му материали са дъб и орех. Споделя, че работата му изисква много енергия и отдаденост, а понастоящем избира да работи заедно със свои съмишленици по изграждането на дървени еко-къщи в цялата страна.

Интересът към изкуството пренася и в семейството си и често в свободното си време заедно посещават интересни изложби.




ДИМИТЪР АТАНАСОВ

Димитър е възпитаник на Тревненската художествена школа със специалност "Дърворезба" . Няколко години подред той е отдаден на работата си в същото направление, а дърворезбите му намират свое подобаващо място в домовете и градската среда.

С годините талантът му се насочва в практиката. Днес се занимава с изграждане на дървени къщи, което счита за свое призвание, а и личен успех. Бизнес концепцията на компанията, в която е съдружник се основава на екологичното мислене, нискоенергийните решения с поглед в бъдещето и загриженост за идните поколения.

Димитър е участник и в други подобни арт-пленери по дървопластика, провеждани в региона на Елена. Заедно със свои приятели и съмишленици - любители на изкуството, те представят града и живописните му околности като подходящо място за творческа изява и вдъхновение.

Сред хобитата на твореца място намират алпинизмът и скалното катерене, а планината е мястото, където се чувства най-добре.

ДАМЯН БУМБАЛОВ

Дамян е на 42 години от Ямбол. Работи в сферите на скулптурата, живописта и стенописа. През последните няколко години основно се занимава със скулптура. Използва дърво, камък, пясък. Ежегоден участник е във всички издания на "Фестивала на пясъчните скулптури" в Бургас. Участва, също така в националния пленер "Пантеон на Българските воеводи", с. Раювци (Еленско), както и в множество биеналета и изложби на национално ниво. Има множество самостоятелни изложби, една от последните от които в столицата на Нидерландия – Амстердам. В с. Росица, Павликенско може да се открие и арт ателието му.

МИРОСЛАВ СТОЯНОВ

Мирослав е най-младият участник в пленера по дървопластика. През 2012 г. той завършва Професионалната гимназия по сградостроителство във Велико Търново с профил "Вътрешни облицовки и настилки". Участник е в две състезания по сградостроителство на регионално ниво. Днес се увлича от многобройните възможности за работа с дърво и като всеки достоен еленчанин обича планината.


ИВАН ДИМОВ

Иван е завършил средното си образование в Тревненската художествена школа през 1997 г. Надгражда творческите си умения във Факултета по изобразителнo изкуствo към Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий" със специалност "Скулптура".

Въпреки, че основната му дейност не е пряко свързана със скулптурата, той не спира да поддържа любовта си към изкуството чрез участия в редица арт-форуми, включително на международно ниво.

През 2001 г. се съревновава в международен симпозиум по скулптура в гр. Хойер (HØJER), Дания, където участието му бива одобрено чрез конкурс.

Иван печели наградата на публиката за своето участие в подобно арт-събитие по скулптура в град Мадона ди Кампильо, Италия през 2005. Също така се изявява в три от изданията на Международен арт фестивал, провеждащ се в Истанбул, Турция.

Днес призванието си свързва с изграждане на екологични домове и споделя, че върши това с много ентусиазъм и любов към дървото.

Намира време да се изявява и като планински спасител, както и за своите хобита - ски, катерене, ориентиране.

ИВАН НИКОЛОВ

Скулпторът Иван Николов е роден през 1985г. в град Тутракан. Той е завършил средното си образование в Професионална гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак” град Русе през 2004г. със специалност „Дърворезбарство”. Надгражда творческите си умения във Факултета по изобразителнo изкуствo към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и завършва бакалавър и магистър със специалност ПИИ – Скулптура към катедра Скулптура при проф. Константин Денев и проф. Ненко Маров.

От 2017г. е редовен докторант към катедра „Скулптура”, а темата която изследва е „Пътят на българската скулптура през творчеството на Панайот Димитров- Понката. Идея, форма, материал” .


Иван Николов участва в международен пленер от поредицата Български арт-форум "Родина на кръстопът" през 2015г. по покана на художникът Иван Василчин, втората сесия в "Гарата Лангмайл", Германия. Авторът има участие в международни скулптурни симпозиуми и пленери в България, Германия и Турция. Реализирал е над 20 монументални скулптурни творби в градска и паркова среда. Автор е на паметник-орелеф в памет на Илиян Николов, радетел за съхранението на световното фолклорно наследство, ситуирана в алеята на видните търновци до Художествена галерия „Борис Денев” през 2016г. Участва и в арт събития като „Нощ на Самоводската чаршия и фестивал на занаятите” през 2016, 2017г., фестивал „Арт Импресия – Старият град”(2018), гр. Велико Търново, както и в ежегодни симпозиуми в гр.Банско, където можем да открием неговите пластики - три скулптури от дърво „Кукери“ (2016), „Змей” (2017) и каменната скулптура „Просветление”(2018). Иван Николов извайва от дърво „Педя човек – лакът брада” в младежката скулптурна колония „Светът на приказките в скулптурата” (2017), парк Ксилифор, гр.Велико Търново. Сред монументалните реализации на младият скулптор са „Паралелна точка” (2011г. / Разград), „Ключът е в теб“ (2011г. / Цар Калоян), „Риби“ (2011г. /Шабла), „Ключалка“ (2012г. /с.Кисийците), „Трансформация“ (2014г. / Троян), „Илиян Николов“ (2016г. / Велико Търново), „Кракомобил“ (2016г. / парк Ксилифор,Велико Търново), „Дух-пазител“ (2016г. / с.Долен), „Юлиян Йорданов”(2018г. / Велико Търново), „Грънчарка” (2018г. / Велико Търново).

УЧАСТНИЦИ В ПЛЕНЕР "КУЛТУРА ВЪВ ВЕЧНОСТТА"

РУМЪНИЯ

MIRCEA COSTEA

МИРЧА КОСТЯ

Мирча Костя участва в пленера "Култура във вечността" за поредна година, този път със свои ученици.

"Започнах да рисувам на 6 и повече не спрях. До 1999 г. работих като графичен дизайнер за работодател, но към днешна дата съм свободен и посвещавам цялата си енергия на изкуството. Участвам в групови и самостоятелни изложби, международни симпозиуми, срещам се с други художници, организирам уъркшопи по рисуване, арт-терапия, арт класове. Чувствам, че сега е момента да споделя познанията си в изкуството с хора от цял свят. Харесва ми усещането да правя хората щастливи.

В Елена съм довел четири от най-добрите ми ученички - дами с различни занимания, които преди 10 години избраха да се отдадат и на изкуството."

DORINA ILIESCU

ДОРИНА ИЛИЕСКУ

LUMINITA PITRAN

ЛУМИНИТА ПИТРАН


SELVINAS ISMAIL

СЕЛВИНАС ИСМАИЛ


FLORENTINA ILIES

ФЛОРЕНТИНА ИЛИЕС


БЪЛГАРИЯ

ДИМИТРИНА ДОЙЧИНОВА

Димитрина е родена през 1957 г. и завършва Гимназия за изящни изкуства в София. През 1986 г. се дипломира като магистър в Академия за изящни изкуства в класа на проф. Галилей Симеонов, специалност "Графика". Активно участва в културния живот на страната и в редица международни, национални изложби и в експерименталните презентации на Kлуб на вечно-младите художници в София. Нейни творби притежават галерии и частни колекции в България, Германия, Белгия, Англия, Франция, Холандия, САЩ и Куба.

От 1992 г. тя е член на СБХ / Съюза на българските художници / и AIAP UNESKO.

Наградена с приз „Св. св Кирил и Методий” 2013г. За учител с принос към изкуството.

Номинирана за наградата „Добри Чинтулов” Сливен -2014 г. 2019 г. Получава втора награда на Национален конкурс „Сирак Скитник“ -Сливен.

Участник е в множество самостоятелни и колективни изложби.

ФИКРАТ САЛИМОВ

Фикрат Салимов е роден през 1961 г. в Украйна. Напуска дома си рано и започва да живее самостоятелно и да рисува. По време на пребиваването си в Рига учи при известния латвийски художник Янис Паулук. В Ленинград учи в Художествената академия в компанията на авангардисти. Живял е на много места по света, където активно участва в местния творчески живот. В Еленския край живее пт 2018 г., като закупува местен имот. Посланик е на Република Ужупис в град Елена и осъществява творчески контакти между литовски и български художници.

РУМЕН СПАСОВ

Румен Спасов е председател на Дружеството на художниците в гр. Сливен. Той завършва НБ Университет като бакалавър по изобразително изкуство, а така също Академия за изобразително изкуство в Лос Анджелис, школи по рисуване и иконописни изкуства в Лос Анжелис и София. Румен е мултидисциплинарен творец, който експериментира с различни техники и форми на изкуството, измежду които восък, акрил и др. Картините му впечатляват с изискан стил. Цветовете, изразяващи обективна или необективна абстракция винаги са добре подбрани в преследване на естетиката.

МАРИЯ ИВАНОВА

Мария Иванова е от гр. Велико Търново. Тя е икономист, но с течение на годините изкуството се превръща в част от житейската и философия. Обича да пресъздава цветя и пейзажи. Работи предимно с масло.

Участник е в редица арт-прояви като: Международна изложба между Посолствата на България и Гърция под егидата на Юнеско (2018 г.); Благотворителен пленер и изложба в Балчик (2018 г.); -Международна изложба по проект „Картина от мнозина“; Международна он-лайн изложба - живопис и др.

Част от картините и намират място в частни колекции в Гърция, Италия, Швейцария, Австрия, Испания , САЩ и др.

Желанието на твореца е нейните картини да носят позитивни емоции и наслада, които самата тя влага в произведенията си.

ИРИНА ПОЖАРИЦКАЯ

Ирина завършва Държавен Университет в гр. Омск и курсове по керамика в Санкт-Петербург и България, но вече 10 години живее в гр. Елена. Участник е в множество международни и национални изложби, фестивали, симпозиуми и пленери. Картините и скулптурите и се намират в частни и държавни колекции в Европа, САЩ и Русия. Все още изучава необятните възможности на керамиката, създавайки картини, пана, пластики, скулптури с послание. Работи с древни и модерни техники, като раку-изпичане, арт-инсталации и др. дава майсторски класове и курсове по грънчарство и ръчно моделиране.

Пише стихове и проза.

ДАРИЯ ШИТИНА

Дария Шитина е родом от Украйна, но от шест години живея в България. Голямата и любов в изкуството е керамиката исподеля, че за нея тя е връзката на времената, неограничените пластични възможности, синергията на елементите земя, вода, вятър и огън.

Образованието си е завършила в Харковска академия за дизайн и изкуства. По-късно специализира интериорен дизайн и обзавеждане.