Охорона праці, цивільний захист та безпека життєдіяльності 

Охорона праці

 Навчання з охорони праці в освітньому закладі

Загальновідомо, що немає нічого ціннішого за людське життя і здоров’я. У закладі приділяється належна увага охороні праці та створенню безпечних умов для учасників освітнього процесу.


Перша домедична допомога

Безпека для дитини – один із головних принципів Нової української школи. Для того, щоб організувати безпечне шкільне середовище, вчительство має володіти певними навичками. Одна з них – навичка домедичної допомоги.

Щоб вчительки змогли опанувати її, медичною састрою закладу було проведене навчання на тему: «Домедична допомога». 


Перша домедична допомога у закладі

Цивільний захист

ДІЇ ПРИ ОБВАЛІ

Якщо ви почули сильний вибух і перебуваєте у будівлі або відчули, що будівля втрачає стійкість, деформується:

- якомога швидше залиште будівлю. Якщо є можливість, возьміть з собою документи і гроші;

- використовуйте сходи. Не заходьте у ліфт;

- повідомте інших людей, що пербувають у будівлі, про загрозу обвалу;

- не створюйте тисняву у дверях під час евакуації;

- на вулиці відійдіть на безпечну відстань від будівлі.

Якщо можливості залишити будівлю немає:

- займіть найбільш вигідну позицію: це може бути отвори дверей, кути (якщо в куті стоїть стіл, можна сховатися під ним), місце під балками, каркасами;

- тримайтесь подалі від вікон, не виходьте на балкон;

- за можливості перекрийте воду, газ, знеструмте приміщення.

Що робити, якщо трапився завал у зруйнованому будинку:

- покличте на допомогу;

- якщо хтось відгукнувся, повідомте, де ви знаходитесь і що з вами сталось;

- якщо вас ніхто не чує, спробуйте вивільнити руки і ноги та роздивитися, якими предметами вас завалило. Якщо вони не надто важкі, спробуйте розібрати завал, при цьому намагайтеся не зачепити те, на чому все тримається;

- якщо не бачите, чим вас завалило, або предмети важкі, терпляче кличте на допомогу стільки часу, поки вас не знайдуть;

- якщо частину вашого тіла притисло уламком, за можливості почніть масажувати ділянку тіла поряд - це потрібно, щоб підтримати циркуляцію крові і врятувати кінцівку;

- очікуючи порятунку, намагайтеся уникнути переохолодження. Якщо маєте можливість, покладіть на підлогущось тепле, загорніться в теплий одяг. Лягайте на бік і підкладіть під себе руку. Якщо не можете лягти - сядьте на підлогу і обхопіть коліна руками; 

-також рятувальники час від часу зупиняють усі роботи, щоб створити «хвилину тиші», й намагаються почути людей, які можуть опинитися під завалами.

Саме в цей час потрібно гукати найголосніше і подавати сигнали, щоб рятувальники могли зрозуміти, де ви знаходитесь.

- в жодному разі не запалюйте вогонь - це може призвести до вибуху; 

- якщо ви почули людину, яка опинилася під завалами - в жодному разі не лізьте до неї на допомогу і не намагайтеся розібрати завал. Це може врятувати життя вам і постраждалій людині.

Зателефонуйте за номерами: 101, 102, 103,112 і повідомте, де стався завал і скільки людей ви чуєте.


КРИВОРІЗЬКІ ТЕРИТОРІАЛЬНІ КУРСИ


ЦЗ ТА БЖД (І категорії)

ДІЇ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ У РАЗІ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

Чи знає кожен із нас, як діяти у разі надзвичайної ситуації? Чи знаєте ви правила, які можуть зберегти ваше життя, життя учнів, студентів та співробітників,  рідних і близьких?  Чи не розгубитеся ви у разі надзвичайної  ситуації, знаючи правила, якщо практично ніколи не тренувалися?

І в суспільстві, і в закладах освіти, і навколо них трапляються надзвичайні ситуації. Саме від умінь та навичок учасників освітнього процесу залежить їхнє життя та здоров’я, а також тих людей, котрі в цей час знаходяться поруч.

Уміння правильно оцінити ситуацію та обрати порядок дій є дуже важливим для кожної людини, а особливо – для працівників закладів освіти. Адже саме вони та їхні дії можуть врятувати як здобувачів освіти, так і самих працівників.

У закладах освіти передбачене тренування щодо евакуації учасників освітнього процесу не рідше одного разу на пів року та проведення Дня цивільного захисту та Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності у закладах професійної (професійно-технічної) та  загальної середньої освіти й Тижнів безпеки дитини у закладах дошкільної освіти.

На нашу думку, навчальні тренування дуже важливі. Окрім евакуації варто навчати дітей і поведінці порядку дій у різноманітних надзвичайних ситуаціях.

В інших країнах радять проводити три протипожежних навчання на рік і як мінімум одне повне тренування з різних видів безпеки за різними видами сценаріїв, у різний час, без попередження учасників освітнього процесу.

Було б неправильним промовчати про те, що такі навчання не завжди бувають ефективними, оскільки про них можуть знати наперед і вчителі, і діти. Крім того, спеціально для навчань відкриваються постійно зачинені запасні виходи. Зайве доводити, що такі “заплановані навчання” не дадуть якісного результату. Ба більше, у випадку реальної надзвичайної ситуації можуть і зашкодити: бо коли вчитель поведе дітей до запасного виходу, а він виявиться зачиненим, то це може призвести до трагедії. Тому крім навчань, потрібна постійна і прискіплива увага до питань безпеки, реальні, а не показушні тренування. Ідеально – коли керівник закладу освіти проводить тренування за власної ініціативи, нікого не попереджаючи завчасно. От тоді дійсно можна побачити реальний, а не “намальований” стан справ.

У цьому дописі ми пропонуємо певну орієнтовну схему для вибору алгоритму дій у разі надзвичайних ситуацій у закладі освіти. Це – досвід закордонних фахівців, адаптований для України. Також рекомендації фахівців Державної служби України з надзвичайних ситуацій, закордонних фахівців із безпеки та шкільних офіцерів щодо дій у разі наступних надзвичайних ситуацій.

ДІЇ У РАЗІ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ 

Законодавство визначає тероризм як суспільно небезпечну діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей чи погрози вчинення злочинних дій, щоб досягнути  злочинних цілей.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій пропонує наступний порядок дій у разі терористичного акту

Основні заходи щодо запобігання можливого терористичного акту:


ДІЇ У РАЗІ ЗАХОПЛЕННЯ БУДІВЛІ 

У Рекомендаціях щодо дій населення у разі загрози та виникнення вибуху, у тому числі тих, що виникли внаслідок терористичної діяльності, зазначаються дії, якщо ви опинились у будинку (приміщенні,  території), захопленому терористами, але не були ними знайдені.

У такій ситуації необхідно:

Пам’ятайте, що     одразу     після    вашого    повідомлення антитерористичними підрозділами буде вжито вичерпних  заходів  для збереження вашого життя та здоров’я.


ЕВАКУАЦІЯ З БУДІВЛІ 

Евакуація з будівлі необхідна не лише під час пожежі, а й землетрусів, повеней та інших надзвичайних ситуацій, якщо будівля закладу освіти є небезпечною для людей, які там перебувають.

Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи визначають, що під час проведення евакуації та гасіння пожежі необхідно:


ДІЇ ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД НАСИЛЬНИЦЬКОГО ВТОРГНЕННЯ ТА ЗАГРОЗИ МАСОВОГО НАСИЛЬСТВА 

Періодично і в українських школах виникають ситуації, у яких є загроза вторгнення або загроза масових насильницьких дій, де працівники закладу освіти ще можуть керувати ситуацією, хоча б частково, і повідомити про це силовим органам.

Ресурсний центр прав дитини пропонує рекомендації у разі загрози масових насильницьких дій та небезпеки:

Поради для керівництва шкіл:

Хочемо зазначити, що задля швидкого та оперативного розшуку злочинців, збереження таємниці слідства та інших моментів, варто  своє повідомлення для батьків та медіа узгодити з представниками силових структур.

Поради для працівників закладів освіти


ДІЇ У РАЗІ ТЕЛЕФОННОГО ТЕРОРИЗМУ 

Державна служба України з надзвичайних ситуацій надає наступні поради у випадку телефонного тероризму, який досить часто застосовується у нашій країні, зокрема у закладах освіти.

ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ТЕЛЕФОННОГО ТЕРОРИСТА


ЩО ПОВИНЕН РОБИТИ КОЖЕН ГРОМАДЯНИН У ВИПАДКУ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ ТА ЯКІ ПРАВА ВІН МАЄ У СФЕРІ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ 

У статті 21 Кодексу  цивільного  захисту  України зазначається, що громадяни України зобов’язані:

1) дотримуватися правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;

2) дотримуватися заходів безпеки у побуті та повсякденній трудовій діяльності, не допускати порушень виробничої та технологічної дисципліни, вимог екологічної безпеки, охорони праці, що можуть призвести до надзвичайної ситуації;

3) вивчати способи захисту від надзвичайних ситуацій та дій у разі їх виникнення, надання домедичної допомоги постраждалим, правила користування засобами захисту;

4) повідомляти службі екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацій;

5) у разі виникнення надзвичайної ситуації до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів вживати заходів для рятування населення і майна;

6) дотримуватися протиепідемічного, протиепізоотичного (епізоотія – інфекційні хвороби тварин) та протиепіфітотичного (епіфітотія-інфекційні хвороби рослин) режимів, режимів радіаційного захисту;

7) виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати будівлі, які їм належать на праві приватної власності, первинними засобами пожежогасіння, навчати дітей обережного поводження з вогнем.

Громадяни України мають право на:

1) отримання інформації про надзвичайні ситуації або небезпечні події, що виникли або можуть виникнути, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі;

2) забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання;

3) звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту від надзвичайних ситуацій;

4) участь у роботах із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у складі добровільних формувань цивільного захисту;

5) отримання заробітної плати за роботу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у разі залучення до таких робіт згідно з трудовими договорами;

6) соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров’ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із запобігання та ліквідації наслідків;

7) медичну допомогу, соціально-психологічну підтримку та медико-психологічну реабілітацію у разі отримання фізичних і психологічних травм.

У разі виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів

Сигнал оповіщення

Дії при виявленні вибухового пристрою та при загрозі терористичного акту

У разі виявлення боєприпасів

Пожежна безпека

ДІЇ У РАЗІ ПОЖЕЖІ 

Правилами пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 15.08.2016 р.  № 974 визначається порядок дій у разі виникнення пожежі.

Керуючись ними, працівник закладу та установи, який виявив пожежу або її ознаки (задимлення, запах горіння або тління різних матеріалів, різке підвищення температури в приміщенні тощо), зобов’язаний:

Керівник закладу та установи або особа, яка його заміщує, що прибув на місце пожежі, зобов’язаний:

У кожному закладі та установі наказом чи інструкцією встановлюється протипожежний режим, що містить порядок дій у разі виникнення пожежі: порядок і спосіб оповіщення учасників освітнього процесу, послідовність їх евакуації, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного та навчального устаткування, вимкнення електроустановок, ліфтів, застосування засобів пожежогасіння тощо з урахуванням особливостей будівлі, її планування, розташування тощо.

БЖД

Витративши 15 хвилин свого часу тут, ти матимеш знання необхідні для порятунку життя.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЗАРУЧНИКОМ ТЕРОРИСТА? 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЗАРУЧНИКОМ ТЕРОРИСТА? 

За останні роки в світі сталось сотні випадків терористичних актів із     захопленням    заручників.       Як показує    досвід, поведінка терористів в усьому світі майже однакова, тому дані поради можуть статись в пригоді кожному, хто може стати жертвою терористів у будь-якому куточку світу.


ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЗАРУЧНИКОМ ТЕРОРИСТА?

попри всі страхи необхідно зрозуміти, чого хочуть терористи, визначити для себе, хто з них найнебезпечніший (нервовий, рішучий, агресивний);

виконуйте всі вказівки ватажка та не надумайте зухвало дивитися йому у вічі - це завжди сигнал до агресії;

не вдавайтесь до дій, що можуть привернути увагу терористів;

не реагуйте на провокаційну чи зухвалу поведінку терористів, продовжуйте спокійно сидіти, не задаючи питань;

перш ніж пересунутися чи відкрити сумочку, запитуйте дозволу;

віддайте особисті речі, які вимагають терористи;

сховайте, по можливості, документи та матеріали, що можуть вас скомпрометувати;

не апелюйте до совісті терористів. Це майже завжди марно. Вони виконуватимуть те, що задумали, та, щоб перекричати голос совісті, можуть йти на жорсткі й неадекватні дії; 

не підвищуйте голос і не жестикулюйте, навіть якщо у вас виникає бажання попередити про щось своїх знайомих або родичів, які поруч з вами, не біжіть. Місця в проході, іноді трапляється нагода врятуватися, знаходячись на місцях біля виходів;

якщо вдасться симулювати симптоми хвороби, з'являється можливість звільнитися в результаті переговорів: часто в ході переговорів терористи звільняють жінок, дітей, літніх і хворих людей;

намагайтеся уникати суперечок із терористами, якщо вони жадають від вас співучасті у тих чи інших діях.

якщо ви зрозумієте, що терорист блефує і в руках у нього муляж, не перевіряйте цього! Помилка може коштувати вам життя;

якщо поблизу стався вибух, не поспішайте покинути приміщення. Вас можуть прийняти за злочинця, і ви мимоволі станете мішенню для групи захоплення;

намагайтеся запам’ятати все, що бачите та чуєте під час акту тероризму: імена, прізвиська, хто з терористів що робив і як поводився, їх зовнішній вигляд, ступінь їхньої реальної агресивності. може трапитися, що терористи здадуться, аби не мати справи з спеціальними підрозділами по боротьбі з тероризмом. Звільнені заручники повинні повідомити якнайбільше деталей. Ваші свідоцтва  будуть дуже важливі для слідства.

Пам’ятайте: не існує безвихідних ситуацій. У цьому разі треба лише запастися терпінням 

та проявляти свою розсудливість.



ЯК ДІЯТИ ПРИ ЗУСТРІЧІ З ОЗБРОЄНОЮ ЛЮДИНОЮ?

В Україні вже довгий час тривають бойові дії. В особливих умовах не уникнути зустрічі з військовим зі зброєю в позиції бойової готовності при переїздах, переміщенні в іншу місцевість в тому числі з тимчасово окупованих територій, на Фблок – постах, поблизу розміщення військових та озброєних формувань тощо.  

 Позиція бойової готовності людини зі зброєю – це положення (постава тіла) військовослужбовця, яка дозволяє в бойовій обстановці при виникненні загрози або за необхідності в найкоротшій термін застосувати зброю. Як правило, одною з ознак такої позиції є приведення зброї до стрільби та направлення її у відповідну сторону (на людину).

     

  При зустрічі з озброєною людиною в позиції бойової готовності необхідно виконувати деякі загальні обов’язкові правила безпеки:

- не робити різких рухів та не панікувати;

- повільно показати чисті долоні, піднімаючи руки злегка над собою;

- спокійно пояснити, що у вас не має зброї;

- якщо поруч дитина, заспокойте і, обхопивши правою рукою, відведіть злегка назад;

- запитайте, як можна залишити лінію вогню та негайно покиньте зону небезпеки;

- при прояві агресії, не заперечуйте, зберігайте спокій і чітко виконуйте вказівки.

   Для виявлення та нейтралізації російських диверсантів, а також ускладнення пересувань російських окупаційних військ по усій країні встановлюються блокпости. Це необхідний захід безпеки, який врятує багато життів.

  Щоб уникнути непорозумінь під час проходження процедур контролю, закликаю дотримуватись кількох нескладних правил.

 Зокрема, при проходженні блокпоста громадяни мають:

- зменшити швидкість автомобіля;

- завчасно приготувати документи для перевірки;

- вимкнути фари, увімкнути аварійне світло та світло в салоні автомобіля;

- не вести відеозйомку;

- без дозволу військових не виходити з автомобіля;

- чітко відповідати на питання військових;

- бути готовими до вимоги відкрити багажник та оглянути салон автомобіля;

- після огляду та дозволу продовжити рух, не набирати швидкість різко.

    У місті за відсутності великої кількості машин та людей на вулицях продовжуйте дотримуватися правил дорожнього руху та поведінки у громадських місцях.