#СТОПБУЛІНГ

план булінг.doc

Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу в закладі освіти

1. Учасники освітнього процесу у разі виявлення ознак чи факторів, що можуть вказувати на насильство, булінг, складні життєві обставини, жорстоке поводження з дитиною/працівником закладу освіти або ризики щодо їх виникнення стосовно дитини/працівника закладу освіти, можуть подати письмову заяву уповноваженій особі закладу освіти (заступник директора з виховної роботи). Заява подається у письмовому вигляді на ім’я керівника освітнього закладу відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Право подати заяву мають здобувачі освіти, їх батьки, педагоги, інші учасники освітнього процесу. Заява заповнюється державною мовою, розбірливим почерком. Виправлення не допускаються. У заяві необхідно вказати: прізвище, ім’я, по батькові заявника, адресу фактичного проживання, контактний телефон; статус (постраждалий чи свідок булінгу); навести розгорнутий виклад фактів; інформацію щодо джерела отримання інформації; тривалість; дата подання заяви та особистий підпис.

2. Наказом по закладу освіти створюється Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб.

3. Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування).

4. Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис.

5. Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування) у 7-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол.

6. Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по закладі освіти.

7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу. Результат розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції України.

8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9. Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування).

10. Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

11. Не залежно від рішення комісії, керівник закладу забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від нього.


Порядок реагування на доведені випадки булінгу в закладі освіти. Алгоритм:

1. Заява про факт булінга

2. Наказ про створення комісії

3. Протокол з рішенням

4. Заходи реагування

5. Надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждалим від булінгу.

6. Інформування органів поліції, ССД.


Зразок заяви, інформація про особу, відповідальну за оперативне реагування на звернення

Зразок 1

В.о. директора Криворізької гімназії №99 КМР

Наталі БУЛГАКОВІЙ

(ПІБ учня/учениці, назва закладу, клас)

Адреса фактичного проживання

Контактний телефон

 

Заява

      Я, (ПІБ  учня/учениці, вказати клас), повідомляю, що учень або учні (вказати ПІБ учня/учнів, клас) мене ображає/ображають. Це виражається в тому, що ….(перерахувати види образ, цькувань), які були застосовані до мене.

Прошу допомогти у вирішенні даної ситуації, що склалася.

 

Дата                                                                         Підпис

 

 
Зразок 2

В.о. директора Криворізької гімназії №99 КМР

Наталі БУЛГАКОВІЙ

(ПІБ учня/учениці, назва закладу, клас)

Адреса фактичного проживання

Контактний телефон



Заява


    Я, (ПІБ батьків),батько або мати учениці(ПІБ учня/учениці, вказати клас) повідомляю, що учень або учні (вказати ПІБ учня/учнів, клас) ображає/ображають мою дитину. Це виражається в тому, що ….(перерахувати види образ, цькувань), які були застосовані до неї.
Прошу допомогти у вирішенні даної ситуації, що склалася.




Дата                                                                         Підпис


Правила поведінки здобувачів освіти в закладі освіти

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1.Правила поведінки учнів закладу складені відповідно до чинного законодавства про освіту та статуту закладу.

1.2. Метою даних Правил внутрішнього розпорядку є визначення прав і обов’язків, виконання яких сприятиме підвищенню рівня загальної культури учнів (вихованців), формуванню здорового способу життя, запобіганню негативним проявам, підлітковій злочинності, формуванню в учнів поваги до сім’ї, навчального закладу, держави, зміцненню дружніх стосунків у колективі.

2. ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ УЧНІВ

2.1. Учні закладу мають право:

·         користуватися навчальною, науковою, матеріально-технічною, культурно-спортивною, побутовою базою закладу;

·         брати участь у науково-дослідницькій, художньо-мистецькій діяльності, конференціях, олімпіадах, конкурсах тощо;

·         отримувати інформацію з різних галузей знань відповідно до навчальних програм;

·         брати участь у добровільних об’єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами тощо;

·         представляти заклад на конкурсах, змаганнях, оглядах в силу своїх можливостей;

·         брати участь у громадському самоврядуванні закладу;

·         вносити власні пропозиції щодо організації дозвілля, відпочинку та організації навчально-виховного процесу;

·         бути захищеними від будь-яких форм експлуатації, психологічного чи фізичного насилля;

·         на безпечні та нешкідливі умови навчання та праці;

·         на заохочення  при отриманні високого рейтингу в навчанні.

2.2. Учні зобов’язані:

·         поважати Державний гімн, прапор та герб України, символи закладу, шанувати його традиції;

·         виконувати вимоги Статуту закладу, режиму дня, Правил внутрішнього розпорядку, вимоги педагогів, рішення органів учнівського самоврядування;

·         систематично й глибоко оволодівати знаннями, практичними навичками;

·         дбати про підвищення свого загальнокультурного рівня;

·         брати участь у суспільно корисній праці класу, закладу (чергування, сезонне прибирання території закладу, упорядкування кімнат гуртожитку, класів);

·         дотримуватися здорового способу життя, дбати про здоров’я, власну гігієну та охайний зовнішній вигляд;

·         прагнути до пошукової активності в процесі навчання;

·         дотримуватись морально-етичних норм поведінки;

·         дбайливо ставитись до шкільного майна, дбати про чистоту в закладі та громадських місцях;

·         добросовісно виконувати обов’язки чергового по класу, спальні, їдальні, школі;

·         правильно організовувати навчання, працю, відпочинок, цінувати свій і чужий час;

·         знати і виконувати правила   безпеки життєдіяльності учнів;

·         обов’язково повідомляти вихователя про своє місце перебування під час занять за інтересами;

·         своєчасно повідомляти вихователя, класного керівника про свої можливі затримки вдома.

2.3. Учням  категорично забороняється:

·         приносити на територію закладу з будь-якою метою й використовувати будь-яким способом зброю (у тому числі холодну), вибухові, вогненебезпечні речовини, піротехнічні засоби, спиртні напої, сигарети, електронні сигарети, наркотики, інші одурманюючі, токсичні , хімічні  речовини й отрути;

·         виходити за територію закладу без дозволу вихователя (вчителя);

·         зачинятися на замок, знаходячись  у кімнаті, класі;

·         грати в  азартні ігри;

·         палити, вживати алкогольні (слабоалкогольні, «енергетичні» напої), наркотичні, токсичні речовини;

·         використовувати на території закладу значки політичних партій та релігійних конфесій;

·         вживати непристойні, лайливі слова та жести.

Порада №1 

Звертайтесь до керівництва

Якщо ви виявили насилля або маєте конкретні причини для підозр щодо булінгу учня, терміново поінформуйте адміністрацію закладу освіти. Діти, які цькують інших завжди приховують від дорослих факт знущань. Тож, якщо ви помітили агресивні настрої в бік одного учня, скоріш за все, ваші побоювання небезпідставні.

 Порада №2 

Сповістіть батьків

Приховування інцидентів, пов’язаних з насиллям у класі – заздалегідь деструктивна стратегія. Погодьтеся, репутація школи не варта психологічного чи фізичного здоров’я дитини. Тому, аби не стати мовчазним свідком цькування, краще одразу ж повідомте батьків обох сторін, причетних до конфлікту.

 Порада №3 

Ігнорування – помилка

Теорії «діти самі розберуться» та «всі через це проходили» цілком себе дискредитували. Кожного року близько 67% українських тінейджерів стають причетними до булінгу (у ролях жертв, кривдників чи свідків). Отже, будь-яка агресивна чи провокативна поведінка учнів – це вагома причина вашого втручання в конфлікт.

 Порада №4 

Нейтралітет усьому голова

Якщо ви підтримаєте одну зі сторін-учасників цькування, то конфлікт ускладниться. Тож не шукайте винуватця, адже негативне ставлення до будь-кого з учнів навряд допоможе розв’язвати проблему. Краще зверніться до шкільного психолога за кваліфікованою допомогою.

 Порада №5 

Наша зброя – неупередженість

Найкращий спосіб впливу на дітей – стати для них авторитетом. За такої умови з вас братимуть приклад учні, що, погодьтеся, дуже відповідально. Тож будьте для них прикладом виваженого та неупередженого ставлення до усіх. Зрештою, до слів вчителя щодо булінгу, який толерантно поводить себе з оточенням, обережний в оцінках дій інших, прислухатимуться більше.

 Порада №6 

Обговорення – лише наодинці

Вимагання публічного вибачення або пояснень у цьому випадку – це те ж саме, що лікувати перелом кістки подорожником. Для того, щоб зупинити булінг, необхідно впливати безпосередньо на причину конфлікту, а це можливо лише встановивши довірчу комунікацію. Тож, краще проводити бесіду з учасниками конфлікту віч-на-віч.