Recikliram svoje emocije

Recikliram svoje emocije - radionice recikliranja (travanj)


Ovim aktivnostima, radionicama koje će se provesti u travnju nastojat će se učenike potaknuti na ljubav prema knjizi, na aktivizam te ukazati na širok raspon emocija. Tijekom travnja mentori će odabrati nekoliko dječjih knjiga ili slikovnica koje govore o različitim emocijama i, nakon svake radionice, s učenicima će se baviti recikliranjem. Samo recikliranje mora biti povezano s činjenicom da se negativne emocije mogu pretvoriti u pozitivne. Ideja za aktivnost: učenik može oblikovati svoju emociju od papira (bez crtanja), a zatim će svoju emociju reciklirati te ukrasiti/nacrtati nešto na svoju novu emociju. Cilj ove aktivnosti je ukazati kako od negativne emocije mogu nastati pozitivne.

Radionica u Osnovnoj školi Matija Gubec, Piškorevci


Učenici petog razreda razgovarali su s učiteljicom Ivanom Arambašić o različitim osjećajima u pričama i slikovnicama koje su čitali. Razgovarali smo i o tome mogu li se negativne i loše emocije promijeniti i zamijeniti boljim i ljepšima. Čitali smo priču o čavlima u ogradi. U priči otac dječaku koji ima lošu narav kaže da svaki put kada učini i kaže nešto loše, zabije čavao u ogradu. Ubrzo je ograda bila prekrivena čavlima. Nakon toga otac reče dječaku kako može izvaditi čavle svaki put kada se bude lijepo ponašao. Dječak, ne htijući više zabijati čavle, promijeni svoje ponašanje i s vremenom izvadi sve čavle iz ograde. Ali ostale su rupe... poruka priče je da se možemo ispričati zbog svog lošeg ponašanja, ali ostaje trag. Učenici su potom na plakat crtali ogradu s rupama koje su prekrili cvijećem.  U drugom dijelu radionice čitali smo priču Dobro stablo, S. Silversteina. Poruka priče je kako se nikada ne bi trebalo iskorištavati dobrog prijatelja te kako je prijateljstvo najljepši životni dar i bogatstvo. Učenici su potom pisali pismo dobrom stablu u kojem su mu zahvalili na divnom prijateljstvu te su mu dijelili savjete. Zaključili smo da je pravo bogatstvo imati dobrog prijatelja. 


Zašto ne volim proljeće


Školska knjižničarka Mihaela Špoljarić održala je u Osnovnoj školi Frana Krste Frankopana, Brod na Kupi s učenicama drugog razreda radionicu  treće faze eTwinning projekta Ekspresivna knjiga - Recikliram svoje emocije. Prije nego što su učenice poslušale priču,  razgovarale smo o proljeću, kako ono izgleda i kako se osjećamo kad ono započne. Udobno smo se smjestile i poslušale priču Zašto ne volim proljeće, autora Zorana Maljkovića. U slikovnici se govori o proljeću i kako ga doživljava dječak koji svaki vikend posjećuje prabaku u domu za starije osobe. Slikovnica je prepuna emocija koje uključuju razmišljanje o brizi za druge i potrebite te potiče empatiju kod djece. Učenice su uživale u slikovnici jer su se prisjetile svojih baka i djedova pa su dio sata prepričavale zabavne dogodovštine s bakama i djedovima. S obzirom na to da se  30. ožujka obilježava Dan olovaka, naša radionica u travnju bila je posvećena i tom danu te  smo reciklirale stare olovke iz naših pernica tako da smo od papira izrađivale proljetne leptire šarenih boja kojima smo ukrasile stare olovke. Učenice su zaključile da će, budući da su tako lijepo ukrašene,  rado pisati olovkama, a leptiri na njima djelovali su kao da će svakoga trena poletjeti.


Mirko Bjesomirko


U Osnovnoj školi „Valentin Klarin“, Preko školska knjižničarka Maja Šimićev s učenicima drugog i četvrtog razreda provela je radionicu tijekom koje je koristila slikovnicu Mirko Bjesomirko autorice Tamare Vučković. Radionica je započela igrom glume tijekom koje su učenici izvlačili papiriće na kojima su bile napisane emocije. Emocije su učenici  odglumili pred drugima koji su ih prepoznavali te oponašali. Zatim smo se usredotočili na osjećaje ljutnje i bijesa. U razgovoru smo koristili staklenku s vodom i šljokicama radi vizualizacije. Uzburkane šljokice predstavljaju naše misli koje se javljaju kada nas obuzmu snažne emocije. To je normalno i svakome se događa, ali mi smo ti koji moramo imati kontrolu nad sobom. Osim što je potrebno prepoznati kako se osjećamo, potrebno je to izgovoriti. Pogledali smo što se događa sa staklenkom kada ju ostavimo na miru. Gdje su šljokice? Kako izgleda voda? Tako je i s našim mislima. Potrebno nam je malo vremena kako bismo se smirili. Tada naše misli više nisu tako uskovitlane, i možemo ih jasno vidjeti. Brojimo sekunde kako bismo vidjeli koliko treba šljokicama/mislima da se smire te smo zaključili kako svatko od nas može izbrojiti do deset; to ne traje dugo, a mnogo znači. Potom smo prešli na čitanje priče Mirko Bjesomirko. Nakon čitanja, razgovarali smo o Mirku: kakav je na početku te  kakav na kraju priče. Razgovarali smo  o tome kako je dobio nadimak i što mu je pomoglo da pronađe mir u sebi, o tome čemu nas Mirko može naučiti. Prisjetili smo se staklenke sa šljokicama i što smo o njoj zaključili. Na radionici smo naučili kako su osjećaji poput bijesa i ljutnje u redu, normalni i da se svakome događaju. Da bismo dokazali kako i takvi osjećaji mogu biti povod nečemu lijepom, započeli smo s radionicom. Pripremili smo  različite predmete koji su otpad i koje smo  reciklirali: ostaci kolaž papira i tkanine iz nekih prošlih radionica, otpisana knjiga iz knjižnice, stare novine, grančice i lišće pronađeno u dvorištu škole i slično. Tijekom recikliranja, učenici su glumili „bijesno“ uništavanje tih materijala na komadiće. Učenicima se taj dio jako svidio, osobito kidanje stranica stare knjige. Od dobivenih komadića učenici su morali izraditi svoje portrete te su sami  odlučili koji će osjećaj prikazati na svojem licu. Tako smo, osim što smo reciklirali otpadne komadiće, uočili kako lijepe stvari mogu nastati i iz tzv. negativnih emocija i postupaka.


Matilda nikad ne odustaje


 

Matilda nikad ne odustaje, autora  Toma Percivala, slikovnica je koja govori o velikim i bitnim osjećajima. Priča govori o djevojčici Matildi koja će naučiti koliko je bitno vjerovati u sebe te se snaći u najizazovnijim situacijama i jasno izgovoriti: "Ja to mogu", a potom to i napraviti.  Učenici 6. b Osnovne škole „Turanj“ u Karlovcu sa svojom su  razrednicom učiteljicom Željkom Petković realizirali radionicu Recikliram svoje emocije.  Nakon čitanja slikovnice i razgovora o sadržaju i emocijama koje se pojavljuju, prionuli smo poslu. Odlučili smo reciklirati emocije kroz likovnost. Učenici su u paru dobili fotografiju tužnog i zabrinutog lica koje su morali pretvoriti u sretno i zadovoljno (lice). Donijeli su u školu stari papir koji bi inače završio u otpadu te trgali komadić po komadić papira te lijepili na tužno i zabrinuto lice. Tako smo dobili mnoštvo kreativnih, ali sretnih lica. 

Radionica recikliranja u PŠ Lug Subotički, OŠ I. B. Mažuranić Koška - Recikliram svoje emocije

S obzirom da je bajka Snjeguljica i 7 patuljaka svima dobro poznata, učenici 3. i 4. r. PŠ Lug Subotički obradili su ju na malo drugačiji način. 

Naime, dok je učiteljica čitala priču, u nju je unijela brojne promjene koje su učenici morali uočiti i ispraviti kako bi dobili pravu verziju. Potom je uslijedio razgovor o emocijama koje su gajili pojedini likovi - sreća, ljutnja, tuga, ushićenost, preplašenost, mržnja itd. Osim toga, koristili smo i ogledalo - učenici su se pogledali u ogledalo i rekli što vide. Osim svog izgleda, opisivali su i svoje vještine i osobine. 

Radionicu smo završili uprizorenjem scene za koju smo rekvizite izradili recikliranjem starog papira.

Pogledajte fotografiju i razmislite o kojoj bi se to sceni moglo raditi...  

Pričam ti priču – radionica u Osnovnoj školi Frana Krste Frankopana, Brod na Kupi


U školskoj knjižnici bilo je vrlo zabavno na kraju travnja jer se emocije mogu izraziti   pričanjem priča. Učenice drugog  razreda sudjelovale su na radionici za koju su se pripremale tako da su razmislile kako se trenutno osjećaju, a onda su dobile četiri karte na kojima su se nalazile dvije osobe, predmet i lokacija. Na stražnjoj strani karata postavljen je opis ilustracije i pitanja koja nam pomažu u razmišljanju i maštanju. Svaka učenica trebala je zamisliti priču u kojoj se nalaze zadani elementi te dodati vlastite likove, predmete i lokacije. Učenice su priču trebale prenijeti na papir, a školska ih knjižničarka vodila te su učenici, dok su crtali, pripovijedali priču. Uočeno je da su njihove priče bile motivirane trenutnim stanjem. One koje su bile sretne,  imale su priče u kojima je vidljiv optimizam, a one koje su se osjećale malo lošije, imale su i negativne likove u svojoj priči. Radionica je uspješno završena sa željom za stvaranjem novih priča pomoću tehnike crtanja i pomoćnih karata. Pričanjem priča rastemo!

Zločesta sjemenka - radionica u Osnovnoj školi Bratoljuba Klaića, Bizovac

 

Zločesta sjemenka slikovnica je autora Joryja Johna te ilustratora Petea Oswalda. Govori o sjemenci koja je živjela vrlo sretno dok je živjela na  suncokretu, a zbog niza loših događanja u svome života (morala je napustiti suncokret) odlučila je postati zločesta te je radila različite nepodopštine. Na početku sata školska je knjižničarka pokazala učenicima dvije biljke – jedna je uvenula, dok druga nije. Nakon razgovora o tome što je biljci potrebno, uslijedilo je interaktivno čitanje slikovnice tijekom kojeg smo svi zaključili da je zločesta  sjemenka birala loše izbore u životu jer je joj  je u  životu bilo teško.

Na kraju sata svi smo zaključili da, kao što je biljci potrebna voda, tako su i zločestoj sjemenci potrebne ljubav i lijepe riječi. Upravo zato, na kraju smo radionice posadili cvijeće koje smo stavili u posudicu napravljene od recikliranih papira. Posudice su učenici ukrasili, i obećali da će svakodnevno nove biljke zalijevati u školskoj knjižnici.


JA - RADIONICA U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI OŠ IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ, KOŠKA

Interaktivno čitanje simboličke i animalističke priče Ja, Philip Waechter. Čitajući i razgovarajući prepoznajemo zajedničke emocije sreće, ponosa, hrabrosti, ali i tuge, nezadovoljstva, straha i izražavamo ih.

Opisujemo pozitivne i negativne emocije, emocije koje nas ispunjavaju zadovoljstvom i srećom, emocije koje izazivaju tugu, nezadovoljstvo, koje nam ruše samopouzdanje. Što radi medvjedić kada je tužan? Trči svome prijatelju, liječi ga prijateljski zagrljaj.

Što mi možemo učiniti, kako djelovati?

Povezali smo slikovnicu s pričom Prava vrijednost prstena, Jorge Bucaya.

„Ti si poput ovog prstena : pravi biser, vrijedan i jedinstven. I kao takva može te procijeniti samo pravi stručnjak. Zašto ideš kroz život želeći da netko nebitan otkrije tvoju pravu vrijenost?“

Svaki je učenik izabrao jednu knjigu, odabrao slavnu osobu, pročitao o životnom putu te osobe na putu prema uspjehu, pronašao citat koji bi njemu pomogao uljepšati emocije, zapisao ga i objasnio kako mu pomaže- upoznati sebe, ohrabriti , naučiti poticati na više pokušaja, utješiti, slijediti svoje snove, shvatiti da savršeni ljudi ne postoje, da možemo uvijek raditi male promjene.

Koristili smo knjige 20 iznimnih dječaka, 20 iznimnih umova, Priče za lak noć mlade buntovnice 1 i 2

Izražavanje emocija plesom.

Poznato je da glazba ima utjecaj na ljude. Kod pojedinca ima moć mijenjanja raspoloženja, izazivajući osjećaj ravnoteže, sreće, ugode ili neugode i tuge. Tako je glazboterapija posebna profesija. Stvaranje glazbe daje pojedincu osjećaj pripadanja i važnosti. Ples je jedinstven način izražavanja pojedinca vlastitim tijelom. Tako ples može potaknuti emocije i može ih smiriti, opušta i djeluje na razvoj socijalnog i kulturnog identiteta. Pokret je bitna komponenta djetetove osobnosti.

Ritmička skupina učenica 6.og razreda izražava prepoznate emocije plesom nakon čitanja slikovnice Ja u školskoj knjižnici sa knjižničarkom, Dubravkom Payerl. Potom plešu uz pjesmu „Dreams“. Uvježbala ih je učiteljica glazbene kulture, Katarina Josipović.

Glazbom, pokretima, plesom učenice izražavaju emocije sanjara, ljubavi, povjerenja, vjere u sebe i potiču gledatelje da vjeruju u sebe, sanjare i ostvaruju snove. Svoje pozitivne emocije prenose na sve koji ih gledaju i slušaju te pomažu drugima izgraditi samopoštovanje, dati nadu i vjeru.


LABUĐE JEZERO, RADIONICA U PŠ NIZA, OŠ IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ, KOŠKA

U PŠ Niza učenici 2.i 3.razreda su čitali slikovnicu Labuđe jezero.


Ovo je priča o princu, princezi i zlom čarobnjaku. Počinje na šumskoj čistini, negdje daleko, iza sedam mora i sedam gora. Princ Sigfried slavi 21.rođendan.Njegova majka kraljica želi da nađe ženu, počne brinuti o kraljevstvu ,a on samo razmišlja kako otići nekamo daleko.


Prepustili smo se priči, obuzela nas je čarolija Labuđeg jezera.saznali smo kako će se princeza Odetta spasiti od strašne kletve kojom ju je zli čarobnjak zarobio u tijelo labudice.


Slikovnica nas je potakla na likovni rad pa smo slikali labudicu .Osmislili smo dijalog Odette i Sigfrieda, monolog Odette.Djevojčice su se obukle u prekrasne haljine, zaplesale labuđi ples uz skladbu Čajkovskog. Jedini naš dječak je zaprosio princezu i svi smo bili presretni i slobodni.


Recikliram svoje emocije - radionice recikliranja ; OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška - 2.razred, učiteljica Andrea Floreani

U proljeće je u razredu uvijek veselo. Učenici su kao ptičice razigrani. Vesele se boravku u prirodi. Zemlja je naš dom i moramo ju čuvati. Svake godine razgovaramo o očuvanju i zaštiti prirode te svojim radom pridonesemo uređenju okoliša škole.

Pročitali smo slikovnicu Zrak, voda... i čista priroda koju je napisao Robert Mlinarec, a ilustrirala Vanda Čižmek. Ona govori o patuljku Mudriću koji svoj dom - šumu, želi očuvati o najvećeg zagađivača - čovjeka. Čovjek baca puno stvari iako mnoge od njih može prenamijeniti i ponovno upotrijebiti. Kako prenamijeniti stvari naučili smo čitajući tekst Crveni lonac koji je napisao Bruno Kuman. U tekstu doznajemo kako je jedna baka svoj dotrajali lonac upotrijebila za uzgoj cvjetića, za miješanje boja prilikom uređivanja kuće te za šešir snjegoviću.

Odlučili smo i sami se okušati u izradi novih predmeta od tvari koje nam više ne trebaju.



RECIKLIRAM SVOJE EMOCIJE - RADIONICA U OSNOVNOJ ŠKOLI MATIJA GUBEC, PIŠKOREVCI


U našoj sam knjižnici 24. travnja 2023. s učenicama šestog razreda održala radionicu  Recikliram svoje emocije . Samoj je radionici prethodio uvodni dio. Tako su učenice na početku našeg druženja dobile crtež koji su trebale opisati te mu dati naslov. Crtež prikazuje različitu djecu (jedan je dječak slijep,  jedan je invalid u kolicima,  neka se djeca po ničemu ne ističu…) kako se igraju. Učenice su brzo prepoznale različitosti, zajedništvo i sreću  na crtežu te su nakon opisa trebale napisati najmanje pet stvari po kojima se ljudi razlikuju.  Navele su kako se razlikujemo po boji kože,  jeziku kojim govorimo, vjeri, zdravlju, obrazovanju, financijama itd. Zatim smo pročitale slikovnicu Dugine boje, autorice Jennifer Moore-Mallinos  i Marte Fabrega koja govori o različitosti. Slikovnica nas je potaknula na razgovor o tome kako prihvaćamo različitost i koje emocije ona izaziva. Tako su učenice osvijestile kako različitost u ljudima često izaziva negativne emocije kao što su strah, nepovjerenje, izoliranost, usamljenost, a u ekstremnim slučajevima čak mržnju i nasilje. Kako bismo se suočile s navedenim negativnim emocijama te ih reciklirale u pozitivne, pročitale smo slikovnicu „ Dijete ima pravo biti dijete“ koju su uredili Kašmir Huseinović i Đuro Roić te govorili o Konvenciji o pravima djeteta. Svako dijete ima jednaka prava na poštovanje, zaštitu i primjenu svih prava djeteta. Osim Konvencije o pravima djeteta, učenice su se upoznale s pet iznimno važnih pojmova: diskriminacija, predrasuda, tolerancija, inkluzija i stereotip. Definicije smo spomenutih važnih pojmova zalijepile na vidljivo mjesto u knjižnici kako bi ih svatko tko uđe mogao pročitati. Zatim smo pristupile središnjem dijelu naše radionice - recikliranju emocija. Učenice su tehnikom koju su same izabrale na papiru prikazale pozitivne emocije prema različitima. Kao i uvijek, rad je pratila opuštajuća glazba. Svaka je učenica, nakon što bi završila, svoj rad prezentirala pred ostalima. Tako smo negativne emocije prema različitima uz pomoć čitanja slikovnica pretvorile u pozitivne. Nastojale smo diskriminaciju, predrasude i stereotipe pretvoriti u toleranciju i inkluziju. Kao i na svakoj radionici u našoj knjižnici  atmosfera je bila iznimno ugodna, a iako je naše druženje trajalo dva školska sata, vrijeme je jako brzo prošlo i nekako nam je bilo žao kad je druženju došao kraj. 

VELIKA TVORNICA RIJEČI - RADIONICA U OSNOVNOJ ŠKOLI BRATOLJUBA KLAIĆA, BIZOVAC


Velika tvornica riječi slikovnica je koja govori o tome kako bi svijet izgledao kada ne bismo imali mogućnost kupiti riječi.  Na početku radionice igrali smo dvije dramske igre. Jedna se sastojala od toga da dvije osobe samo govore da i ne, a da su pritom zamislili zadanu situaciju. Uz korištenje minimum riječi, učenici su koristili ekspresije lica.  Nakon prve vježbe učenici su igrali dramsku igru u kojoj je jedna osoba stala pred svima te napravila određeni položaj tijela. Kada je osoba iz publike osjetila potrebu, stala je pored nje te položajem tijela nadogradila priču. Naime, učenici su na temelju položaja njihova tijela morali sami stvoriti priču. Nakon nekog vremena, u prostor je stala treća osoba.

Nakon pročitane slikovnice, razgovarali smo o tome koliko nas slikovnica podsjeća na svijet u kojemu živimo. Budući da u navedenoj slikovnici ljudi ne pričaju jedni s drugima jer su riječi preskupe,  učenici su,  koristeći ilustracije iz slikovnice, te rečenice iz didaktičkog materijala Situacijske igre, sami morali osmišljavati tko je u određenom trenutku mogao reći određenu rečenicu. Na kraju su učenici na papir napisali riječi koje ih pogađaju, izabrali su određenu riječ te ju oblikovali pomoću glinamola. Na temelju svoga rada, morali su napisati šest asocijacija te od asocijacija napisati pjesmu koju su pročitali  osobi u razredu u koju imaju  povjerenje. Pri kraju radionice, učenici su napisali sve riječi koje ih vesele, izabrali su jednu te prethodni rad napravljen od glinamola  preoblikovali u riječ koja ih veseli.  Na kraju smo sjeli u krug, i svaki je učenik predao svoj rad prijatelju iz razreda, te mu poželio sve ono taj rad prezentira.





PLETENJE POZITIVNIH EMOCIJA



U knjižnici "Blagoj Jankov Mucheto" u Strumici održana je radionica na temu "Pletenje - pozitivne emocije". Koordinatori radionice: mr. Anica Gligorova Mileva,  knjižničarka savjetnica mr. Gonca Zaprova Anastasova, viša knjižničarka. Gost radionice, a ujedno i naš generalni sponzor, bila je Conka Jankova - vlasnica radnje za vunu  "Ivel",  Strumica. U radionicama su sudjelovali učenici četvrtog  razreda iz "Nikola Vapcarov" OOU Strumica, RS Makedonija s učiteljicom Biljanom Gunovom. Knjige korištene u radionici: „Tanc prirodе“, Anа Batevа i „Mađioničarev šešir" - prikaz makedonske narodne umjetnosti,  pripremila  je Ana Vitanova Ringacheva. Cilj radionice bio je potaknuti učenike na  recikliranje i očuvanje okoliša, ali i pokazati široku lepezu emocija kroz aktivnosti koje smo realizirali. Birajmo knjige koje govore o različitim emocijama, primjerene njihovoj dobi. Kada sami čitate knjige, možete koristiti "terapiju priča" za prepoznavanje negativnih i pozitivnih emocija. Tijekom cijele predstave koristila sam se tehnikom „stanka u čitanju“, jer cilj je  bio potaknuti dječju maštu i pokušati dati sugestije za razvoj scena u predstavi, kao i njihov završetak. Prepoznavanje emocija može se usporediti s recikliranjem negativnih emocija kako bismo ih pretvorili u pozitivne. Tijekom radionice knjižničarke su koristili amigurumi tehnike. Riječ je o japanskoj tehnici pletenja koja služi za ukrašavanje jaja prirodnim materijalima, vunom.  


Pismo iz Zelengrada - radionica recikliranja emocija u PŠ Ledenik

OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška

Učenici 3. i 4. razreda PŠ Ledenik su sa svojom učiteljicom Lidijom Horvat i pomoćnicom u nastavi Anamarijom Pajnić odradili radionicu Recikliram svoje emocije - radionice recikliranja. 


 

Za početak smo pročitali slikovnicu "Pismo iz Zelengrada" Nevenke Vidak. Učenici su izražavali svoje doživljaje djela. Razgovarali smo o likovima, događajima a posebno smo se koncentrirali na ekološku poruku koju djelo sadrži. U priči je prikazano kako nemarni postupci ljudi poput bacanja smeća u šumu ili potok mogu utjecati na prirodu, vodu, biljke i životinje. Porazgovarali smo o tome kako bi se mi osjećali na njihovom mjestu, koliko je važna ekologija i poštivati okoliš. Bacanje smeća u okoliš može imati dugoročne posljedice za životinje i ljude. Pročitali smo i jedan obavijesni tekst o plastici u morima i oceanima te kako negativno plastika utječe na živi svijet u vodama. Saznali smo da se plastika nalazi u velikim količinama u ribama koje jedemo što je djeci bilo prilično šokantno. 

 

U priči "Pismo iz Zelengrada"  glavni likovi su životinje koje govore, brižne su, uplašene, spremne pomoći, čiste smeće iz potoka, šalju ljudima pismo opomene... Sve životinje djeluju kao jedno, prikazane su kao kolektiv koji je zabrinut, tužan, pokušava pomoći te su učenici iz tog razloga dobili zadatak da od otpada koji smo donijeli u školu grupnim radom izrade djelo kojim će prenijeti poruku kako su vode pretrpane smećem, kako to smeće utječe na živi svijet i da tim načinom pokušaju izazvati emocije kod ljudi te prenesu poruku o važnosti zaštite okoliša.