Moj svijet je obojan

Moj je svijet obojan - dramatizacija slikovnice/knjige (svibanj)


Za razliku od prethodnih slikovnica koje su se bavile isključivo emocijama, tijekom zadnje etape našeg projekta, bavit ćemo se dječjim knjigama i slikovnicama koje govore o bojama. Ovim dječjim knjigama i slikovnicama nastojat ćemo ukazati na poveznicu između boja i emocija. Tijekom ove aktivnosti koristit će se dječje knjige, slikovnice te dramske igre i dramske tehnike, forum kazalište a kao rezultat , dramska predstava, kamishibai, kazalište sjena.

RAZNOBOJNO ČUDOVIŠTE


Nakon održane radionice Raznobojno čudovište koja govori o Čudovištu koje se susreće sa svojim emocijama i nastoji ih prihvaćati, dramska skupina Dramolet pripremila je igrokaz - Raznobojno čudovište. 


MALA CRNA RIBICA

Učenici Osnovne škole Cevat Ünügür İlkokuluu u Turskoj pročitali su knjigu  "Mala crna ribica". Napisali su rečenice o knjizi te ih pretvorili  u rap pjesmu. Nakon pročitanog i napisanog, zajedno su otpjevali pjesmu koju su napisali.


10000000_6602339149789911_8017669943423111505_n (2).mp4

KIT KOJI JE ŽELI JOŠ


 Nekoliko učenica 6. b razreda pročitala je slikovnicu Kit koji je uvijek želio još, autorice Rachel Bright koja govori o kitu Grgi koji je u vječnoj potrazi za potopljenim blagom. Koliko god dragocjenosti nagomilao, Grga se ne osjeća ispunjenim. Na kraju, uz pomoć prijateljstva, a ne zbog stvari koje posjeduje, njegovo srce zapjeva od sreće. Učenice su izradile štapne lutke pomoću kojih su dramatizirale predstavu. 


TI NISI KAO MI


Školska knjižničarka Maja Šimićev održala je s učenicima drugog i četvrtog  (kombiniranog) razreda radionicu, koristeći slikovnicu Ti nisi kao mi, autorice Nine Vađić. Za uvodnu su aktivnost učenici imali zadatak zamisliti jednu situaciju u kojoj su se osjećali odbačenima. Rekli su nam kako su se osjećali kada su bili odbačeni i podijelili neke od osjećaja: nesigurnost, tuga, usamljenost, posramljenost, ljutnja, izgubljenost i neugodnost. Knjižničarka ih je upitala kojim bi bojama predstavili taj osjećaj. Učenici su izabrali  bojice kojima su bojali srce napravljeno od hamer papira. Učenici su obrazložili zašto su izabrali baš tu boju. Uočili smo  kako su  na srcu prevladale hladne i tamne boje. Nakon najave priče o geometrijskim likovima Ti nisi kao mi, uslijedilo je čitanje priče koju je pratilo prikazivanje odnosa među  likovima. Knjižničarka je s učenicima pomicala likove po stolu kako bi pratili događaje u priči. U priči su istaknuti likovi jarkih boja, ali je prepuna osjećaja koji su jednako toliko snažni. Učenici su, potaknuti pitanjima, knjižničarke,  iznijeli dojmove o poslušanoj priči. Pitanja su glasila: Kako vam se svidjela priča, koji vam je dio bio najljepši, što mislite o likovima u priči, kakvi su oni (nepristojni, bezobrazni, nepravedni, podrugljivi),  zbog čega se Krug nije mogao uklopiti u društvo s ostalim likovima, jeste li se ikada našli u situaciji u kojoj je bio Krug,  tko je pomogao Krugu i kako je priča završila? Učenici su odglumili dva prizora iz priče kako bi što bolje doživjeli ono što nam priča poručuje. Pet je učenika glumilo pet likova iz priče te jedan prizor, a nakon njih, drugih pet učenika glumilo je drugi prizor. Prvi odabrani prizor govori o zadirkivanju Kruga igrom brojenja stranica i kutova, čime se ističe  njegova različitost; drugi prizor odnosi se na gradnju kuće u kojoj svaki lik ima svoje mjesto, osim Kruga koji ne može biti ni dimnjak ni sunce. Iako je nekima ovo bio prvi put kako  su se našli u glumačkoj ulozi,  učenici su uživali u dramatizaciji te su se jako potrudili. Na kraju smo se zamislili u ulozi Trokuta iz priče. Što bismo mogli reći svojemu prijatelju ako ga, zbog toga što se osjeća povrijeđeno, usamljeno i nesretno, želimo ohrabriti. Zapisali smo te riječi na drugoj strani srca, koje smo napravili na  početka sata, te ga ukrasili tako da više ne bude samo obojano tužnim bojama. Učenici su primijetili kako sada koriste tople boje, nježne i vedre jer njih poistovjećuju s utjehom i lijepim riječima. Srce smo izložili u učionici, a dramske smo  prizore  proslijedili roditeljima.


RAZNOBOJNO ČUDOVIŠTE


Tijekom treće faze projekta Ekspresivna knjige (Moj svijet je obojan) školska knjižničarka Katarina Antolašić održala je u drugom razredu radionicu koristeći slikovnicu Raznobojno čudovište: priča o emocijama (2022), španjolske autorice Anne Llenas. Riječ je o slikovnici koja govori o tome da je uredu katkada osjećati strah, ljutnju, tugu… tijekom radionice sve su emocije prezentirane bojom pa tako plava prezentira tugu, crvena ljutnju, žuta radost…na početku radionice školska je knjižničarka provela s učenicima art terapiju tijekom koje su učenici crtali na drugačiji način. Svatko je crtao drugačije kada god bi od knjižničarke dobio drugačije upute. Upute su bile: bojaj kao da se svađaš, kao da se miriš te nastavi crtati svoj crtež. Nakon toga, osvijestili smo da su učenici drugačije crtali čim bi školska knjižničarka dala uputu da se svađaju bojicama. Rekli su da su im pokreti bili ljutiti a boje tamnije. Za razliku od druge upute „miri se“, učenici su u tom trenutku koristili svjetlije boje. Nakon interaktivnog čitanja slikovnice Raznobojno čudovište: priče o emocijama, i budući da kamenčići koje se često spominju u slikovnici predstavljaju različite emocije,  učenici su imali zadatak: kamenčiće napravljene od gline i koji svojim oblikom nalikuju na kamenčiće protiv stresa, obojati bojom koja ih asocira na njihovu majku. Budući da je 14.5 Majčin dan, učenici će kamenčiće protiv stresa pokloniti svojim mamama. Samo nekoliko dana kasnije, školska je knjižničarka održala radionicu Raznobojno čudovište u prvom razredu. Učenici su nakon interaktivnog čitanja nacrtali svoje čudovište, a nakon svega, u goste su nam došli likovi priče:  Djevojčica (Tia) , Tuga (Iva)  i Raznobojno čudovište (Tihana) koje su glumile članice naše dramske grupe Dramolet.  Tijekom radionice, proveli smo tehniku  vrući stolac te im učenici postavljali pitanja kako bi upoznali naše likove priče.


10000000_6155863297866374_2963902388387893218_n (1).mp4

KOALA KOJA MOŽE SVE



Učenice 6. b pročitale su slikovnicu Rachel Bright i Jima Fielda "Koala koja može sve". Koli je koala koja voli da je sve uvijek isto. No jednoga dana u njegov se život nepozvano uvuče promjena, a Koli otkrije da život može biti drukčiji i čudesan. Učenice su izradile štapne lutke i pomoću njih izvele dramatizaciju zadane slikovnice. 

 


Radionica  Bajka o ribaru i ribici, A. S. Puškin u Osnovnoj školi Matija Gubec, Piškorevci


Učenici su priredili ekranizaciju Puškinove bajke načinivši televizore od kartonskih kutija. Izradili su lutke od proizvoljnih materijala te prilagodili tekst bajke. Poruka koju bajka nosi dala se uočiti na kraju svake odgledane predstave. Baka je željela više nego li joj je bilo potrebno; svojom pohlepom unesrećila je djeda, a u konačnici i sebe. Na kraju joj se cijeli život vraća na ono što je uvijek i imala - malu kuću ali i vjernog životnog suputnika - djeda. Po završetku svih radova, na temelju smjernica kojima su se učenici vodili prilikom priređivanja svojih radova, izabrali smo najuspješniji rad. Učenici su također izradili animirane filmove različitim tehnikama na temelju teksta koji su čitali na satu hrvatskog jezika s učiteljicom Ivanom Arambašić  i slikovnicama koje smo čitali tijekom ovog projekta. Uratke smo postavili na stranice naše škole.



BOJE U PARKU



U Osnovnoj školi Ivane Brlić-Mažuranić, Koška, učenici su s učiteljicom Andreom Floreani imali radionicu Boje u parku. Učenici su nabrajali boje. Svatko je rekao koja mu je boja najdraža i zašto. Podsjetili smo se koje su boje tople, a koje hladne. Razgovarali smo o osjećajima koje u nama bude pojedine boje. Čitali smo igrokaz Boje u parku nepoznatog autora. Razgovarali smo o tome što nam boje poručuju, možemo li to primijeniti u životu... podijelili smo uloge i najprije dobro naučili čitati, a nakon toga, izveli smo igrokaz pred razredom.

 


Labuđe jezero, radionica u PŠ Niza , OŠ Ivane Brlić. Mažuranić, Koška 

U PŠ Niza učenici 2.i 3. razreda su čitali interaktivnu slikovnicu Labuđe jezero.

Ovo je priča o princu, princezi i zlom čarobnjaku. Počinje na šumskoj čistini, negdje daleko, iza sedam mora i sedam gora. Princ Sigfried slavi 21. rođendan.Njegova majka, kraljica želi da nađe ženu, počne brinuti o kraljevstvu , a on samo razmišlja kako otići nekamo daleko.

Prepustili smo se priči, obuzela nas je čarolija Labuđeg jezera.Saznali smo kako će se princeza Odetta spasiti od strašne kletve kojom ju je zli čarobnjak zarobio u tijelo labudice.

Osmislili smo dijalog Odette i Sigfrieda. Stefan i Elena odlično su odglumili dijalog u kome je Sigffried zaprosio princezu. Odette je kraćim monologom pokazala koliko je ushićena trenutkom prosidbe. Ljubav je onaj osjećaj koji nas diže visoko, visoko, koji nas oslobađa i daje krila.Dijelimo ljubav svima oko sebe,svojim prijateljima i svim dragim osobama.


Reumatični kišobran u OŠ I. B. Mažuranić, Koška - učenici 3. razreda 

Učenici 3. razreda su sa učiteljicom danijelom Kuzminski pročitali Reumatični kišobran, igrokaz o prijateljstvu i pomaganju. Kroz razgovor su zaključili da i uz malo truda mogu obojiti nečiji svijet samo je pitanje kojim bojama, lijepim i veselim ili tamnim. Nakon snimljenog videa poželjeli su još nekome uljepšati dan te je pao dogovor ponovno posjetiti vrtić. Bilo je veselo i zabavno u njihovom društvu.