Činim dobra djela i osjećam se dobro

Činim dobra djela i osjećam se dobro - stariji čitaju mlađima ili mlađi čitaju starijma. (ožujak)

Ovim aktivnostima koje će se provoditi u ožujku nastoji se ostvariti dvije stvari: suradnja s lokalnom zajednicom te poticati djecu na čitanje i vježbanje čitanja. Mentori i učenici starijima i mlađima pročitat će knjige i slikovnice koje govore o emocijama.



Sijač sreće i Biciklom do sreće


U  ožujku je školska knjižničarka Nikolina Pejić održala radionice u drugom i četvrtom razredu. Drugi razred čitao je priču Sijač sreće, autora Božidara Prosenjaka.

Nakon toga učenici su ispunili oblačiće osjećaja u koje su pisali kada se osjećaju sretno, tužno i uplašeno. Imajući pred sobom abecedu osjećaja, učenici su odabrali jedno slovo te imenovali osjećaj koji počinje tim slovom.

Pokušali su zamisliti kako se osjećaju kada su uplašeni, sretni ili ljuti te su obojali  (na papiru) dio tijela na kojemu to osjećaju. 

Školska je knjižničarka za četvrti razred kao literarni predložak pročitala Biciklom do sreće, autorice Sanje Pilić. Razgovarali su o tome mogu li oni  prepoznati i kako tuđe osjećaje. Malo su si otežali zadatak te su učenici  podijeljeni u parove. Jedna je osoba trebala mimikom lica pokazati emociju dok je druga (osoba) zatvorenih očiju, pomoću dodira,  prepoznala tu emociju. Kako bi sebi i drugima uljepšali dan, na kraju su učenici izrađivali 3D čestitke s lijepim porukama koje su darovali obitelji ili prijateljima.


Činim dobra djela i osjećam se dobro - Mlađi čitaju starijima


Nažalost, neke djevojčice u Turskoj nisu mogle ići u školu zato što ih  njihove obitelji nisu upisale. Sada je postalo zakonski obavezno čitati i pisati. Halime Hanım  majka je Esme, inače učenica učiteljice Osnovne škole Cevat Ünügür, Filiz Yilmaz . Esma nikada nije išla u školu, a tijekom ove aktivnosti čitala je svojoj majci koja želi da Emsa postane učiteljica.

 


Zašto ne volim proljeće ili možda ipak volim?


Za kraj ovog mjeseca školska je knjižničarka Mihaela Špoljarić s učenicima čitala slikovnicu Zašto ne volim proljeće, autora  Zorana Maljkovića. Prvo su se podsjetili što sve proljeće čini lijepim, a potom su razgovarali o svojim djedovima, bakama, pradjedovima i prabakama i zašto su im oni važni. Zaključili su da im vole pomagati te se družiti  s njima.

Učenice su međusobno čitale slikovnice i pomagale jedna drugoj u čitanju težih riječi. Priča im se svidjela, a nakon toga,  krenule su s izradom leptira od papira. Tim šarenim leptirima ukrasile su olovke kako bi im proljeće bilo blizu i kad su u učionici. Time se obilježio i Dan olovaka ( 29. ožujka). Učenice su zaključile kako će pomagati svojim prijateljima i ljudima oko sebe jer je nekome potreban samo osmijeh kako bi mu dan bio ljepši.



Jednom davno bilo je sad - Školska knjižnica OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška

PRIČE ZA DJECU I ODRASLE U IZVEDBI SKUPINE MLADIH KNJIŽNIČARA

30.3.2023. skupina Mladih knjižničara je sa knjižničarkom, Dubravkom Payerl održala priredbu u školskom holu za učenike i roditelje te za sve one koji vole priče i knjige. Predstavili su međunarodni  eTwinning projekt Ekspresivna knjiga. Završavamo sa drugom fazom projekta Činim dobra djela i osjećam se dobro – stariji čitaju mlađima i obrnuto. Ukazali smo na važnost čitanja i pripovijedanja. Pokazali smo kako čitanje i pripovijedanje osim što koriste učenju, imaju zabavljački i ljekoviti učinak.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100078026685149

  

Vježbajući umijeće pripovijedaja  postižemo sigurnost u  u samostalnom nastupu, predstavljajući sebe i svoje aktivnosti.


Čitajući slikovnice demonstrirali smo biblioterapijski pristup čitanju. Imali smo zahvalnu publiku sklonu suradnji. 



Radionica Problem s problemima u Osnovnoj školi Matija Gubec, Piškorevci

 


Možete li zamisliti čovjeka koji nikad u životu nije imao nikakav problem? Vjerojatno ne. Upravo zato smo u našoj školi za mjesec ožujak izabrali slikovnicu Problem s problemima autora Rachel Rooney i Zehre Hicks. S učenicama četvrtog razreda u knjižnici sam izvela radionicu  tijekom koje smo tijekom čitanja spomenute slikovnice " Problem s problemima" osvijestile postojanje problema u našim životima i tražile savjete kako da ih riješimo. Tijekom radionice učenice su, uz opuštajuću glazbu, crtale probleme te smo razgovarale o tome kako se osjećamo kad shvatimo da imamo neki problem, a kako kad neki problem riješimo. Jesmo li ikad u životu nekome pomogle da riješi svoj problem i kako smo se tada osjećale?  Upravo ta pitanja otvorila nam je ova prekrasna edukativna slikovnica Problem s problemima te smo osvijestile kako je pomoći nekome da riješi svoj problem dobro djelo i kako se tada osjećamo dobro, sretno i ponosno. Nakon naše radionice u knjižnici, tri su učenice četvrtog razreda s velikim zadovoljstvom pročitale slikovnicu učenicima prvog razreda, razgovarale s njima o problemima te im dijelile  savjete kako da riješe problem. Svakako treba istaknuti kako je atmosfera cijelo vrijeme bila izrazito pozitivna, ali i prilično ozbiljna. Učenici prvog razreda baš su ozbiljno doživjeli učenice četvrtog razreda! I prvašići su crtali probleme. Zanimljivo je bilo čuti kako učenici znaju da odrasli imaju više problema nego djeca i kako misle da se problemi sa svakim prelaskom u viši razred povećavaju. Smatraju da u našoj školi najviše problema imaju najstariji učenici- osmaši. Na kraju  naše priče o problemima  pogledali smo slikovnicu na  YouTubu The Problem With Problems koju je pročitala glumica Gillian Anderson te smo tako učile engleski jezik. Uživali smo u  čitanju slikovnice, a nadamo se kako smo sad pametniji te ćemo lakše prepoznavati i vlastite i tuđe probleme te se hrabro boriti s njima. 


Radionica Gospodin Iz i gospođica Po

Učenici 6. b Osnovne škole Turanj  sa svojom su  učiteljicom Željkom Petković pohađali radionicu Čitam dobra djela i osjećam se dobro - Stariji čitaju mlađima ili mlađi čitaju starijima. Ugostili smo u našoj učionici tri učenice četvrtog razreda koje su nam pročitale slikovnicu "Gospodin Iz i gospođica Po". Nakon čitanja slikovnice "Gospodin Iz i gospođica Po"  razgovarali smo o sadržaju slikovnice, postupcima likova te su učenici iznosili svoje mišljenje o tekstu. Zatim smo proveli sljedeće dramsko-scenske igre: 

 

1. hodajući prostorom rukuj se s osobom i ne puštaj ruku dok ne nađeš drugu osobu s kojom ćeš se rukovati,

2. dok stojimo u krugu, voditeljica kaže nečije ime, taj brzo čučne, a dvoje s njegove lijeve i desne strane trebaju što prije reći riječ – puf,

3. dvije osobe spoje ruke iznad glava te tako  predstavljaju vrata koja proizvode tri različita zvuka (za privlačenje prolaznika, za uspješan prolaz i za opasnost); učenici - prolaznici trebaju proći kroz što više vrata sa što manje sudara,

4. u skupinama učenici pantomimom pokazuju radnje pročitane slikovnice, a ostali ih ponavljaju, zamjenjuju se dok svi ne dođu na red kako bi pokazali svoje radnje.  

 

Naša je slikovnica  priča o odgovornosti, odnosno o razvoju samostalnosti i socijalno-emocionalnih kompetencija kod djece. 


Činim dobra djela i osjećam se dobro - stariji čitaju mlađima ili mlađi čitaju starijima


 

Na kraju svih radionica dramska grupa Dramolet, Tihana Bačani i Tia Franjić  sa školskom knjižničarkom Katarinom Antolašić uputili su se u Dječji vrtić Maslačak kako bi vrtićancima pročitali dvije knjige Mačak, ne diraj mu šešir, autora Dr. Seussa te Orkestar priča priču - Karneval životinja koju je ilustrirala  Jessica Courtney-Tickle. 

Plesnu haljinu žutog maslačka našim su najmlađima pročitali učenici drugog razreda sa svojom učiteljicom Valerijom Čandrlić.


Radionica u Osnovnoj školi Bratoljuba Klaića, Bizovac - Uzorno jaje




Tijekom druge etape projekta Ekspresivna knjiga (Činim dobra djela i osjećam se dobro),  školska je knjižničarka provela s učenicima prvog razreda te  Mladim knjižničarima radionicu Uzorno jaje. Tijekom radionice korištena je istoimena slikovnica koja govori o  Jajetu koje je činilo mnogo dobrih djela, ali nakon nekog vremena primjećuje da preostala jaja nisu uzorna poput njega. Nakon pokušavanja da promijeni svoje prijatelje, vidjevši da mu to baš ne uspijeva, Jaje odlazi u nepoznato. Tijekom interaktivnog čitanja, učenici su imali priliku saznati što napraviti kada netko ne poštuje naše granice.  Osim toga, saznali smo što napraviti ako se zbog nečega ili nekoga osjećamo loše. I sami smo porazgovarali o tome što oni sami čine kako bi se osjećali bolje: crtaju, idu na nogomet, plešu, pjevaju, pišu dnevnik. Budući da se Uzorno jaje vratilo u svoju kutiju među svojim prijateljima koji su nastavili biti  nestašni prema njemu, svi smo se složili da bismo napisali drugačiji kraj slikovnice. Na kraju radionice učenice su obojale jaje te nacrtale na njemu što ih sve u životu smiruje.

Osim u prvom i drugom razredu, istoimenu radionicu u drugom su razredu održale učiteljica Valerija Čandrlić i školska knjižničarka Katarina Antolašić. Kao uvodni dio  sata učiteljica Valerija Čandrlić, rekla je učenicima da na jaje postave papirić na kojima su bile zapisane različite emocije. Svaka emocija imala je svoje mjesto na jajetu, pa je jaje, osim što je izgledalo kao pisanica, poprimilo oblik puzle. Nakon interaktivnog čitanja i razgovora o pročitanom, većina se učenika, baš poput prvog i trećeg razreda,  složila da bi voljeli vidjeti drugačiji kraj slikovnice.





"Činim dobra djela i osjećam se dobro - Stariji čitaju mlađima ili mlađi čitaju starijima" - OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška, PŠ Ledenik

 

Učenici 3. i 4. razreda PŠ Ledenik su zajedno sa svojom učiteljicom Lidijom Horvat i pomoćnicom u nastavi Anamarijom Pajnić  te svojim roditeljima/bakama, djedovima odradili radionicu "Činim dobra djela i osjećam se dobro - Stariji čitaju mlađima ili mlađi čitaju starijima".

 

Pomoćnica u nastavi Anamarija Pajnić je pročitala učenicima slikovnicu Hansa Christiana Andersena. Učenici su izražavali svoje doživljaje djela. Razgovarali smo o likovima, događajima, a posebno smo se koncentrirali na to kako se mladi labud osjećao kad je shvatio da je neprihvaćen zbog izgleda, drugačiji od ostalih jer nije znao da je zabunom završio u pačjem gnijezdu. Pričali smo o njegovoj tuzi i kako je važno prihvatiti različitost drugih. Ako je netko drugačiji od nas, ne znači da je loša osoba. Nije važan izgled nego nečije srce. Prisjetili su se nekog svog trenutka u životu kad su bili tužni jer su se osjećali neprihvaćeno. Zadatak su dobili da likovno izraze tugu ružnog pačeta.

 



Sljedeći sat smo obradili slikovnicu Luka i zubić vila Darije Klaričić i Sandre Božić. Učenica trećeg razreda je čitala slikovnicu svima nama. Izražavali smo doživljaje djela, razgovarali o likovima, događajima a posebno smo se koncentrirali na Lukin strah od boli i zubara. Prisjećali smo se našeg straha kad su nam ispadali mliječni zubići i kad smo morali zubaru. Učenici su dobili zadatak likovno se izraziti temperama i prikazati Lukin strah. 

Lukin strah

Zadnji dio radionice je bio da ponesu slikovnice kući i pročitaju ih svojim roditeljima ili bakama i djedovima i da s njima popričaju o njihovim tužnim događajima i strahovima koje su imali kao djeca te kako su ih pobijedili. O tome su napisali sastavak kojeg su donijeli u školu idući sat, pročitali ga pred svima te porazgovarali o cijelom zadatku i njihovim osjećajima prilikom provođenja aktivnosti.

 

Bilo im je zanimljivo čitati roditeljima i slušati njihove životne priče te su nešto i naučili o nošenju s emocijama. Zaključili su da u životu zna biti tužnih trenutaka ali da tuga nije vječna, da "nakon svake kiše dolazi sunce", da je najbolje za prebroditi strah jednostavno skupiti hrabrosti i suočiti se s njime te da mnoge stvari nisu tako strašne kako se na početku čine. Roditelji te bake i djedovi su također uživali u slušanju priča i razgovoru s djecom/unucima te lijepo provedenom vremenu.


Čitanje priče Zlatokosa i tri medvjeda  u školskoj knjižnici Osnovne škole  Frana Krste Frankopana, Brod na Kupi



U sklopu prve faze projekta Ekspresivna knjiga (Činim dobra djela i osjećam se dobro) koja je predviđena za ožujak,  učenice nižih  razreda poslušale  su priču Zlatokosa i tri medvjeda koju im je čitala učenica viših razreda. 

Nakon čitanja priče i razgovora o priči, provedena je igra tijekom koje su  postavljene tri stolice: najmanja,  malo veća te  najveća te su učenice birale stolice, a školska knjižničarka im je zadavala zadatke u kojima su trebali prikazati kako  se osjeća pojedini lik iz priče u određenoj situaciji. Bilo je zabavno, a učenice su zaključile kako je ponekad teško izraziti emocije!

Činim dobra djela i osjećam se dobro – OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška

Radionica  u školskoj knjižnici - Nasmijani san

padlet.com/katarinaantolasickatarina/inim-dobra-djela-i-osje-am-se-dobro-stariji-itaju-mla-ima-il-z6sc6hb6wzc5r8zy/wish/2509974723 


Interaktivna radionica biblioterapije i artterapije - Školska knjižnica OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška


Mladi knjižničari su sa knjižničarkom, Dubravkom Payerl čitali na jedan drugi način. Pristup čitanju je bio biblioterapijski , a završne aktivnosti su izvedene uz primjenu artterapije. Interaktivno su čitali slikovnicu San. Napisala ju je Dubravka Pađen Farkaš, a oslikao Dražen Jerabek. Naslov slikovnice, San, glavna je tema priče. Djevojčica sanja i stvara. Ova duhovna bajka pokazala se savršenom  za biblioterapijski prsitup čitanju i primjenu metoda artterapije.


Slikovnica pisana velikim slovima i bogato ilustrirana govori o stvaranju svijeta. Djevojčica sanja i stvara, te prazninu popunjava suncem i oblacima, planinama i rijekama, životinjama i ljudima. Sanjajući ljude sanjala je ljubav, mir i sreću.


Radionicu je u pozadini pratila prikladna meditacijska glazba. Učenici su najprije radili vježbe istezanja i vježbe disanja na nos. Slijedila je vizualizacija – najprije su viualizirali mjesto između svojih  očiju kao ekran, gdje će se zbivati sve pročitano. Interaktivno čitanje je uključivalo zapisivanje osobne refleksije. Nakon čitanja je knjižničarka demostrirala prekrasne ilustracije u slikovnici pa su učenici mogli usporediti kako su oni i  ilustrator zamislili priču. Čitatelji su  otkrivali iskustva likova. Radionica uključuje igru, dijalog, kreativno izražavanje, dramatizaciju. Prateći svoje bilješke i usmjerenim razgovorom, učenici su zaključili kako je djevojčica sanjala  blagostanje i dobrotu u svemu. Sanjala je da postaje jedno sa svime.


Ljudi i danas, kada sklope oči, sanjaju. Dok sanjaju, ispunjavaju prazninu koja nastaje kada zaborave tko su.


Završni zadatak za učenike je bio –


 Naslikaj svoj san!, potaknut citatom same književnice : 


„Nemojte nikad zaboraviti svoj san i put kojim ste željeli poći, jer čarolija je u vama!“


Putovanje Velikog Pande i Sićušnog Zmaja


Na satu Mladi knjižničari te dramske grupe Dramolet, školska je knjižničarka Katarina Antolašić održala nastavni sat Putovanje Velikog Pande i Sićušnog Zmaja. Nakon interaktivnog čitanja knjige puna mudrih i poučnih misli, učenice su od listova starih knjiga napravili svoj likovni rad pri čemu smo koristili art terapiju.

Učenici su obojali listove bojama koje su predstavljale kako su se one taj dan osjećale. Nakon toga, školska im je knjižničarka predstavila sve mudre misli spomenute u prethodnom pročitanom djelu.

Učenice su izabrale po jednu mudru misao, prepisali ih  na obojani papir, a zatim su iz časopisa izrezale te zalijepile na papir sve ono što ih asocira na navedenu misao.

Na kraju sata napravili smo malu izložbu pri čemu su učenice prezentirale sve ono što su tijekom dva nastavna sata napravile.



 



Putnik iz doline

Radionica druge faze projekta Stariji čitaju mlađima ili mlađi čitaju starijima, održana je u Domu za starije osobe - Astreon, u naselju Bansko, i to s  učenicima petog razreda OOU "Maršal Tito", Bansko te  s učiteljicom Verkom Urdovskom. Aktivnosti u radionici provodile su biblioterapijske savjetnice mr. Anica Gligorova Mileva, knjižničarka savjetnica i mr. Gonca Zaprova Anastasova te knjižničarka iz LUB „Blagoj Jankov Mucheto“. Naglasak ove skupne biblioterapije bio je predstaviti  putem  metafore, kratke priče, reportaže i novele djelo zavičajnog autora Branka Bjadova, Putnik iz doline te se  sjetiti događaja iz djetinjstva i mladosti. Učenici su zatim izabrali dio iz knjige Klasične priče te čitali osobama treće životne dobi.   Stariji su pričali o vremenu kada su bili djeca, društvenim igrama, prvom školskom danu te prvoj ljubavi. Povodom 8. ožujka (Dana žena) štićenicima doma uručene su knjige. Susret je završen starim makedonskim pjesmama iz mladosti štićenika doma. Na kraju radionice svi prisutni su zaključili da je biblioterapija i muzikoterapija odličan medij za svaku životnu dob.



Činim dobra djela i osjećam se dobro - slikovnica "Dumbo" –

Osnovna škola „Valentin Klarin",  Preko


Učenici drugog i četvrtog razreda kombiniranog odjela sa školskom su knjižničarkom Majom Šimićev posjetili  vrtićku skupinu Ptičice.  Učenici su uvježbali čitanje slikovnice naglas pa su tijekom posjeta vrtićancima dvije učenice iz četvrtog razreda pročitale priču naglas. Prije posjeta, učenici su se podsjetili na pravila pristojnoga ponašanja kada smo u gostima. Tijekom izražajnog čitanja, djeca su slušala te pratila ilustracije iz slikovnice koje im je pokazivala knjižničarka kako bi se što više dočarala radnja priče. Nakon čitanja, uslijedio je kratki razgovor o najzanimljivijim dijelovima priče te o likovima. Potom su se učenici vratili u školu i u razredu dovršili ostale aktivnosti iz radionice. Učenice koje su čitale, ispunile su listić o svojim dojmovima. Učenici su radili u skupinama te su na papiru na kojem su bili ilustrirani likovi iz priče upisivali osjećaje kojima su se poistovjećivali s tim likovima. Ono što su napisali, pročitali su te obrazložili ostalim učenicima.  Kao fokus radionice, unatoč brojnim temama koje proizlaze iz priče, bio je na  mišu Timoteju te  na njegovoj ulozi u priči. Upravo je on primjer nekoga tko  čini dobro, ohrabruje te potiče samopouzdanje u drugima i zbog toga se osjeća ponosno i sretno. Također, on te osjećaje budi i u drugima. Učenici su kroz razgovor usporedili sebe s Timotejem te istaknuli svoje postupke kojima mu mogu biti slični. Za kraj, potaknuti Timotejem, učenici su izrađivali diplome za prijatelje u razredu. Iako svi imamo mane, svatko je zaslužio dobiti diplomu zbog različitih razloga kojima obogaćuje svoju sredinu. Neki od razloga koji su se spomenuli u diplomama: pametna si i dobra, uvijek si nasmijan i veseo, odlično igraš nogomet, odlična si prijateljica i sl. Za kraj, učenici su razmijenili diplome te pročitali razloge zbog kojih su ih zaslužili, čime je potaknuto njihovo samopouzdanje.

Sebičan div


Radionica Sebičan div, autora Oscara Wildea održana je u Osnovnoj školi „Matija Gubec“, Piškorevci. Učenicima petog razreda  u goste je  stigla učenica osmog razreda te  im pročitala priču Sebični div, autora Oscara Wildea. Nakon čitanja i slušanja učenici su međusobno razgovarali o divovom sebičnom ponašanju. Pokušali su razumjeti njegove postupke i postaviti se u njegov položaj. Zaključili su da je činiti dobra djela najbolje rješenje za stvoriti nova prijateljstva te da se tako može ukloniti osjećaj usamljenosti bez obzira bio div ili ne. Nakon što je div dopustio djeci igrati se u njegovom vrtu, svi su postali sretniji, pa i on sam. Drugi dio radionice učenici su trebali zamisliti te staviti na plakat dobrog diva koji dijeli sve sa svojim prijateljima, pomaže svima i koristi svoju snagu čineći dobra djela. Treći dio radionice učenici su odradili kod kuće tako što su pomogli starijim ukućanima prilikom njihovih svakodnevnih aktivnosti. Tako su bakama, pri izradi slastica,  pomogli čitati recepte te djedu ili mami čitati dnevni tisak.

 



Okovani slon


Tijekom druge faze projekta Ekspresivna knjiga (Činim dobra djela i osjećam se dobro) školska knjižničarka Katarina Antolašić s Mladim je knjižničarima i dramskom grupom Dramolet održala radionicu tijekom koje je koristila  ilustriranu priču Jorgea Bucaya Okovani slon koja govori o cirkusnom slonu koji je u djetinjstvu bio okovan za klin. U tom vremenu nije se mogao osloboditi, a kasnije u dobi kada postane odrastao slon, i dalje se ne uspijeva osloboditi klina. Tijekom čitanja slikovnice Okovani slon školska je knjižničarka zadala učenicima, s ciljem povećanja koncentracije na priču, određene zadatke: kada bi knjižničarka pročitala tijekom slikovnice riječ slon, jedan je učenik rukama udario po bubnju, kada bi spomenula riječ klin, jedan je učenik drvenim udaraljkama udario jedno o drugo, a kada bismo spomenuli riječ cirkus, svi bismo zajedno udarali nogama u pod. Ova zanimljiva slikovnica koja govori o obeshrabrenom slonu, savršeno je poslužila kao uvod dramskoj tehnici forum kazalište.  Forum kazalište zanimljiva je tehnika tijekom koje sudjeluju i glumci i publika. Inače govori o potlačenosti i mogućnosti rješavanja problema putem kazališta. Upravo zato i mi smo, potaknuti ovom  kazališnom tehnikom, proveli forum kazalište kako bismo učenicima ukazali na mogućnost rješavanja problema putem kazališta.