U današnje suvremeno doba nije moguće izbjeći svakodnevno bombardiranje reklamnim sadržajem prilikom korištenja društvenih mreža, čitanja vijesti ili pronalaska informacija na internetskim portalima. 


Ponašanje i potrošačke navike

Reklame usađuju u mlade mnoštvo negativnih osobina i navika što se očituje kroz njihovo neprilagođeno ponašanje i katastrofalne potrošačke navike. 

Neodoljivi digitalni posteri McDonald'sovih slasnih hamburgera i prženih krumpirića te osvježavajućih gaziranih pića navode djecu i mlade na usvajanje loših prehrambenih navika. Takva ranjiva populacija upravo je i glavna meta i targetirana publika, a dugotrajna ishrana iz restorana brze prehrane narušava zdravlje i dovodi do pretilosti u kojoj na razini Europe Republika Hrvatska prednjači. Također, konstantnim naručivanjem hrane mladi stječu užasne potrošačke navike koje im donose brojne probleme u 30-im godina kada osnivaju vlastite obitelji i ne znaju pravilno raspolagati s novcem.

Hondin reklamni sadržaj koji je predstavljao novu generaciju njihovih vozila zabranjen je odmah po izlasku jer je poticao mlade osobe na brzu i rizičnu vožnju te na neprihvatljivo ponašanje na cesti. Navedeni prozvođač automobila oduvijek ostavlja snažan utjecaj na mlade osobe zbog kompetitivne i povoljne cijene vozila koje nude. 


Formiranje stavova

Mladi, osobito djevojke, često svoj izgled uspoređuju sa izgledom modela i poznatih osoba što dovodi do stvaranje nesigurnosti oko formiranja stavova povezanih s vanjskim izgledom. Kako bi postigle izgled što sličniji izgledfu njihovih uzora ljepote koriste kozmetičke proizvode koje manekenke promoviraju. Mnogo mladih djevojaka ne razmišlja o negativnim posljedicama takvih proizvoda koji nakon dugotrajnijeg korištenja ostavljaju trajnu posljedice na njihovu kožu, kosu i općenito lice. 

Luksuzni Dior kozmetički proizvod reklamirala je Bella Hadid koja predstavlja uzor ljepote mnogim djevojkama današnjega vremena i postavlja nove standarde ljepote kojise negativno odražavaju na formiranje stavova. 

Prikrivene reklame 

Filmovi predstavljaju fenomenalnu priliku za promociju velikih brendova. Naime, film Top Gun iz 1986. godine u nekoliko scena s jasnom namjerom redatelja i režiserske ekipe promovira Ray-Ban naočale. Publika je objeručki prihvatila ovu prikrivenu reklamu koja je 7 mjeseci nakon premijere filma povećala prodaju Ray-Ban naočala za 40% i postavila nove modne trendove. 

U narednih nekoliko godino naočale spomenutog brenda postale su prilično generičke, ali i dalje popularne, što je ograničilo razinu kreativnosti i vlastitog izražavanja mnogih pojedinaca.

Influenceri 

Influenceri su utjecajne osobe koje svojim obraćanjem publici, uz ostali sadržaj ovisno o fokusu interesa, nameću lažno izvikane proizvode velikih brendova od kojih bivaju plaćeni za reklamaciju. Mlade osobe su često uvjerene u njihovu potpunu iskrenost jer imaju osjećaju bliskosti i stvarnoga kontakta, dok u stvarnosti influenceri promoviraju proizvode po načelu veće zarade od promocije, bez obzira na istinitost svjedočenja o proizvodu.

Justin Bieber, poznati modni influencer i glazbeni umjetnik, potaknuo je mladu populaciju na kupovinu Balenciaga proizvoda koji slove za precjenjene i lažno izvikane proizvode upravo zbog svoje prosječne kvalitete i upitne društvene prihvatljivosti pojedinih komada. 

Pozitivan utjecaj reklama - rijetkost

Volvo svojim reklamama potiče na sigurnu vožnju i obiteljsku orijentiranost pojedinaca što predstavlja izvrstan i rijedak primjer mladima kako bi trebali planirati i voditi svoje živote za siguran uspjeh. 

Reklamni sadržaj izrađen na nastavi Psihologije