Odnawialne źródła energii
w Tychach

Tekst: Julia Homa

Dobór materiałów: Alicja Buchta, Julia Homa, Anastazja Sosna

Jeśli rozmawiamy o sytuacji odnawialnych źródeł energii logicznym posunięciem jest przyjrzenie się sytuacji lokalnej, naszemu najbliższemu otoczeniu - w tym wypadku miastu Tychy. Już gołym okiem można zobaczyć zaangażowanie mieszkańców, szczególnie ludzi młodych, wprowadzających się do domków. Coraz częściej na dachach nowszych, jednorodzinnych zabudowań można zobaczyć panele fotowoltaiczne bądź kolektory słoneczne, świadczące o wykorzystywaniu energii słonecznej w codziennej generacji prądu i energii cieplnej. Są to w większości inwestycje prywatne, jednak zarząd miasta Tychy również nie zostaje w tyle.

Fot. Martyna Mucha

Na podstawie ogólnie przyjętych przepisów i ustaw, miasto decyduje się na podjęcie odpowiednich działań mających na celu inwestowanie w OZE. Tworzy różne programy, aby zwiększyć udział OZE w mieście, jak i w regionie. W połowie 2020 roku, około czerwca rozpoczęto prace, mające poprawić jakość powietrza w Tychach, będące skutkiem złożonego w 2018 roku wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dotacja wynosiła 88,5% całej kwoty (ponad 23 mln złotych), która zostanie przeznaczona na zamontowanie ponad 960 instalacji OZE - kolektorów słonecznych (97), powietrznych pomp ciepła (199), kotłów na biomasę (17) oraz instalacji fotowoltaicznych (647), jak podaje oficjalna strona miasta. W 2019 roku władze miasta zorganizowały również konkurs, w ramach którego można było otrzymać dotację unijną na montaż pomp ciepła, kotłów na pellet, ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

- Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Cieszę się, że wreszcie możemy rozpocząć jego realizację. Liczymy, że wpłynie to na poprawę jakości powietrza w Tychach oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów energii i ogrzewania – mówi Aneta Moczkowska, zastępca prezydenta Tychów ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Samorządy Tychów i Bierunia, jak również spółki komunalne i prywatne firmy z obu miast utworzyły „Tyski Klaster Energii”. Do podpisania porozumienia doszło 19 października 2020 r. W pierwszym etapie programu udział wzięło dwudziestu członków-założycieli.

Jego liderem zostało mianowane Regionalne Centrum Gospodarki Wodno Ściekowej S.A., będące również właścicielem i operatorem działającego od 2018 r. Parku Wodnego - jedynego tego typu obiektu w Polsce zasilanego energią z biogazu.

- Dzięki utworzeniu Tyskiego Klastra Energii osiągniemy kilka celów: tworzenie nowych źródeł energii odnawialnej, wspieranie różnych źródeł energii, które następnie będą mogły się wzajemnie bilansować oraz zagospodarowanie nadwyżki energii na potrzeby komunalne mówił Zbigniew Gieleciak, Prezes Zarządu RCGW S.A

Członkowie – Założyciele Tyskiego Klastra Energii:

  1. Miasto Tychy

  2. Miasto Bieruń

  3. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A

  4. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. – Lider Klastra

  5. Control Process S.A. – Koordynator Klastra

  6. Aqua Technology Sp. z o.o.

  7. Elmax Hurt Żywicki Sp. j.

  8. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach

  9. Haso S.C.

  10. Instalmedia Sp. z o.o.

  11. Maxcom S.A.

  12. Master – Odpady i Energia Sp. z o.o.

  13. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu

  14. Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Palian Sp. z o.o.

  15. Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe Concret Sp. z o.o. Sp. K.

  16. Sertop Sp. z o.o.

  17. Tyskie Linie Trolejbusowe Sp. z o.o.

  18. Zakład Produkcyjny Eplan Sp. z o.o.

  19. Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA

  20. Zakład Usługowy Rosa Sp. z o.o.

Na terenie miasta działa również około 90 firm specjalizujących się w tym zakresie - czy to montażu, sprzedaży bądź doradztwie. Stosowanie więc odnawialnych źródeł energii staje się coraz łatwiej dostępne. Oczywiście większość z nich skupia się na energii słonecznej, gdyż Tychy nie są usytuowane zbyt korzystnie jeśli chodzi o energię wodną i wiatrową, więc korzystanie z niej automatycznie robi się mniej opłacalne.

Ławka solarna na osiedlu K w Tychach.

Źródło zdjęcia: wyborcza.pl

Tekst: Julia Homa

Dobór materiałów: Alicja Buchta, Julia Homa, Anastazja Sosna