АКТУЕЛНОСТИ

http://www.noviradiosombor.com/vesti/obrazovanje/item/4833-p-dj-li-r-dj-s-ci-nj-s-svi

http://www.noviradiosombor.com/vesti/prva-vest/item/4865-sn-vn-l-br-s-v-djin

29. април Данас се широм планете прославља Светски дан игре, на дан рођења Жан - Жоржа Новера, утемељивача савремене игре.

„Знала је само једно: да живи и да ће живети док игра, и што боље игра. И играла је. (...)

Сто живота осећала је сада у себи мала Аска, а све њихове снаге употребила је да продужи један једини, свој живот, који је била већ прегорела. Ми и не знамо колике снаге и какве све могућности крије у себи свако живо створење. И не слутимо шта све умемо. Будемо и прођемо, а не сазнамо шта смо све могли бити и учинити. То се открива само у великим и изузетним тренуцима као што су ови у којима Аска игра игру за свој већ изгубљени живот. Њено тело се више није замарало, а њена игра је сама из себе стварала нове снаге за нову игру. И Аска је играла. Изводила је све нове и нове фигуре, какве не познаје школа ниједног учитеља балета.“

(Из Андрићеве приповетке „Аска и вук“)

Међународни дан планете Земље

Широм света данас,22.прила 2020, обележава се Дан планете Земље, чији циљ је да ојача свест и поштовање људи према животној средини и природи. Деца то схватају, планирали смо да одржимо креативно-едукативне радионице за ученике са учитељима. Међутим, услед пандемије коронавируса мењају се планови... Неколико ученичких радова, који су били изложени испред наше библиотеке, сада на нашој онлајн изложби...

Одговорност за еколошке проблеме је на сваком појединцу, свако од нас лично треба да прузме иницијативу за очување природе, јер оно што остављамо у наследство млађим генерацијама- јесте наша одговорност.

SVETSKI DAN KNJIGE I AUTORSKIH PRAVA- 23.april 2020.

"Knjiga nema moć, ali ima snagu. Ona ne vlada, ali oblikuje"...

Uz Dan knjiga

Širom sveta se 23.aprila obeležava Svetski dan knjige i autorskih prava. Ove godine pokažimo svoju kreativnost kod kuće u slavu jednog od najvećih čovekovih izuma, pisane reči.

Knjiga je najveći izvor informacija, znanja i ideja. Knjigama se prenose poruke kroz prostor i vreme, a one najvrednije povezuju veliki broj generavija širom sveta.

Tim povodom je odlučeno da se proslavlja Svetski dan knjige i autorskih prava u cilju odavanja priznanja magičnim rečima koje su nas obogatile ali i u cilju podsticanja na čitanje svih slojeva društva, a naročito mladih.

Svetskim danom knjige i autorskih prava proglašen je 23.april na Generalnoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. kada ga je prihvatilo oko osamdeset nacija.

Kako je 23.april postao Svetski dan knjige?

Danom knjige je proglašen datum rodjenja i smrti mnogih poznatih pisaca.

Najčešće se napominje da je 23.april dan smrti dva velikana književnosti, , Migela de Servantesa (po gregorijanskom kalendaru) i Vilijama Šekspira, koji je istog datuma i rođen (po julijanskom kalendaru).

MISLI VELIKIH UMOVA ČOVEČANSTVA

V. Šekspir:

- "Svet je onoliko zanimljiv koliko smo radoznali.Svet je pozornica na kojoj svako igra svoju ulogu.".

- "Ništa nije samo po sebi dobro, ni loše, zavisi samo šta o njemu mislimo".

- "Ako nekoga mrzi dovoljno ljudi, to mora da je dobar čovek".

-"Ime nije važno! Cveće koje nazivamo ružom svakom bi mirisalo i sa drugim imenom".


ЧУВАРИ ЋИРИЛИЦЕ

19. април ·

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ

Људи ликујте, народи чујте:

Христос воскрсе, радост донесе!

Звезде играјте, горе певајте,

Христос воскресе, радост донесе!

Шуме шумите, ветри брујите,

Христос воскрсе, радост донесе!

Мора гудите, звери ричите,

Христос воскрсе, радост донесе!

Пчеле се ројте, а птице појте

Христос воскрсе, радост донесе!

Анђели стојте, песму утројте,

Христос воскрсе, радост донесе!

Небо се снизи, земљу узвиси,

Христос воскрсе, радост донесе!

Звона звоните, свима јавите,

Христос воскрсе, радост донесе!

Слава ти Боже, све ти се може,

Христос воскрсе, радост донесе!

Анђели стојте, песму утројте,

Христос воскрсе, радост донесе!

Небо се снизи, земљу узвиси,

Христос воскрсе, радост донесе!

Звона звоните, свима јавите,

Христос воскрсе, радост донесе!

Слава ти Боже, све ти се може,

Христос воскрсе, радост донесе!

`Св. владика Николај Велимировић

АКТУЕЛНОСТИ

Е БИБЛИОТЕКА И МЕДИЈАТЕКА

БИБЛИОТЕКА ЈЕ СРЦЕ ШКОЛЕ

*Подршка светском дану књиге 23. априла*

Иза сваке полице у школској библиотеци куца једно скривено, насмејано дечје срце.

Припремајући читав низ радионица поводом конкурса „ Разгледница из школске библиотеке“ током сваке школске године приметила сам да деца траже топло, насмејано лице библиотекара који треба да их води кроз авантуру „ЧИТАЈ ШТО ВИШЕ КЊИГА ДА БИ ИМАО ШТО МАЊЕ БРИГА“.

Наш поход је пре неколико година започео истраживањем о једној познатој личности. Сомбор је постао познат можда највише поред великих писаца Вељка Петровића и Лазе Костића и по Милану Коњовићу, барду светског сликарства. Деца воле боје, линије, сликање па смо из тог разлога након проучавања информација о животу и делу сликара кренули у посету Галерији „ Милан Коњовић“. Наша авантура је почела тако што су нам се сваки пут, а ишли смо више пута придруживали остали ученици школе. Гледали смо филм о овом сликару, писали састав о њему, дошли су нам гости из Галерије који су нам омогућили да учионицу претворимо у прави мали сликарски атеље. Дружење је личило на олују радости и хармоније.

Истражујући културне тековине открили смо наш посебан свет. Упознавали смо писце, глумце, сликаре, новинаре и увек би неко од ученика направио неки успех у области у којој смо истраживали. Осмех је био наша лозинка а надам се и биће док се бавимо оваквим нама занимљивим темама и областима.

Посетили смо новинара из нашег града који је писао о нама и нашем раду. Од њега смо научили како да напишемо вест у новинама и много информација о новинарству. Настављамо активности и већ имамо договорено поновно дружење са новинаром, сарађиваћемо и убудуће, све док из библиотеке нашим залагањем не успемо да изградимо младе новинаре, писце, глумце,сликаре...

Свакако, сада је наша библиотека право срце школе због свега што смо у нашој вишегодишњој авантури заједно доживели. Иначе водим и драмску секцију, па су чланови ове секције уствари највише допринели ширењу ове успешне и занимљиве акције.

Библиотека је ризница знања и срце које оживљава школу и преноси златне капи знања деци.

Докази нашег рада успешни ученици, многобројне радионице, пројекти, приредбе и друге активности се налазе на сајтовима школе и библиотеке , сајту ДШБС и у медијима Нови радио Сомбор, Сомборске новине, Просветни преглед и др.

Ипак од свега је најважније да наш рад свакодневно јача и увећава љубав према књизи и знању.

Стручни сарадник библиотекар, медијатекар

Нада Љепојевић

РАДИОНИЦЕ 2021.г.

*ЖИВИМО И ДИШЕМО РЕЧИ

линк

http://www.noviradiosombor.com/vesti/prva-vest/item/4865-sn-vn-l-br-s-v-djins-v-s-b-r-zivi-i-dji-r-ci

*БИБЛИОТЕКА/МЕДИЈАТЕКА-

ПОДЕЛИ РАДОСТ ЧИТАЊА СА СВИМА

линк

http://www.noviradiosombor.com/vesti/obrazovanje/item/4833-p-dj-li-r-dj-s-ci-nj-s-svi

*ЧАРИ ЈЕЗИКА-ЗАНИМЉИВОСТИ

ЧАРИ ЈЕЗИКА

Језик, као уметност, једна је од најлепших и најопсежнијих које постоје. Свака реч је јединствена, има своје сроднике с којима гради очаравајуће реченице, заносне, поетичне… Њих има безброј у сваком погледу. Постоје и чекају да буду откривене, чекају на нас да се упустимо у чари језика и уметности које се у њему крију.

У књигама су забележени разни догађаји кроз историју. Да није речи записаних, ми данас не бисмо уживали и откривали своје животе свесни свог порекла и својих корена. Човечанство не би имало основе на којима би се даље развијало и унапређивало.

Проблеми који настају при књижевном стварању увек ће се одражавати и на нас саме. Какав је језик, такав је и човек. Створили смо дубоку повезаност са њим на самом Проблеми који настају при књижевном стварању увек ће се одражавати и на нас саме. Какав је језик, такав је и човек. Створили смо дубоку повезаност са њим на самом почетку. Без језика били бисмо бачени у потпун заборав. почетку.

Уметност писања често допире до људи више него што можемо и да претпоставимо. Живимо и дишемо речи. Понекад је тешко оставити књигу, изаћи из савршене димензије и вратити се у нашу која често уме да буде разочаравајућа. Читајући пролазимо кроз разне градове, проживљавамо различита времена и упознајемо ликове који нас сваки пут одведу у нову авантуру.

Књиге нам помажу да маштамо, стварамо ставове и прозоре кроз које јасније видимо свет. Оне су спас. Сам мирис нових страница може дати осећај сигурности. Свака књига коју прочитамо помаже да се побољшамо као особе, да схватимо ко смо и шта желимо бити.

Живот је као књига. Њене странице биће домови разним авантурама које смо доживели. Када дођемо у одређене године, добијамо могућност да сами бирамо у којем ће правцу прича тећи и ко ће бити споредни ликови.

Нада Љепојевић, проф. библиотекар,медијатекар, стручни сарадник