ПОВЕРНЕННЯ ДО ВИТОКІВ

(с. Голозубинці - с. Лисець - с.Сокілець)

Водоспад Бурта (знаходиться між селами Антонівка та Держанівка)

координати на GoogleMaps  48.845910,  26.919972

   Водоспад Бурта розташований в яру серед мальовничих пагорбів. З однієї сторони його оточує ліс. Свій шлях водоспад починає з джерела, а потім спускається униз яром та впадає в річку Студеницю. Висота приблизно 6 м. У підніжжі водоспаду утворилося невелике озеро.

Парк і палац Скібневських  (с. Голозубинці)

координати на GoogleMaps  48.828911,  26.914479

  Село Голозубинці розкинулося серед мальовничої природи на пагорбах та в ущелині стрімкої Студениці за 7 км. від Дунаєвець. На південно-західному схилі гори, що на околиці села, ще в другій половині XVIII ст. був закладений парк площею 21 га. Наприкінці 1870-х років Віктор Зигмунд Скібневський зводить на вершині гори над Голозубинцями великий маєток. Будівництво спочатку, задумувалося у стилі класицизму (проект Томаша-Оскара Сосновського).

   У 1916 році закінчуються роботи по впорядкуванню прилеглого парку. Як свідчить викарбуваний на пілоні в’їзних воріт напис: «року 1916… зробив проект Сосновський з Варшави, виконав Петро Білий з Голозубинець». До наших днів, окрім палацу, збереглися деякі господарські будівлі: криниця, величезний льох та елементи паркового ландшафту.

З 1962 року в маєтку розміщується обласна протитуберкульозна лікарня. 

                            Водоспад Бурбун (с. Лисець)                                                  координати на GoogleMaps  48.8033511,   27.0065108

  В каньйоні річки Бобрівка розташований заказник Бобровецький. В одній з ущелин каньйону річка формує п'ятиметровий водоспад, що впадає в невеличке озеро. Вода чиста, має рідкісний для подібних об’єктів бірюзовий відтінок. Температура води низька навіть в літній період, так як ущелина сформована з ракушняка, а також кремнієвих порід, а рясна рослинність прикриває ущелину від попадання сонячного тепла.

Свята криничка та водоспад (с. Сокілець)

координати на GoogleMaps  48.767310, 27.061305

   Ще на кінець XIX століття була добре відома розповідь про Сокілецький монастир. А саме про те, що в двух верстах від містечка, з північно-східної його сторони, в лісі під горою на скельному майданчику, знаходиться джерело, яке є дуже шанованим серед людей. Вважалося, що вода у ньому є цілющою та благодатною - "свята криничка". За народними переказами тут колись розташовувався православний монастир. Ще раніше мало місце твердження, що в поміщика Косиківець Регульського зберігався давній план Сокільця та його околиць і на місцевості, де знаходиться це джерело, стояв підпис - "грецький монастир".

Церква Покрови Пресвятої Богородиці (с. Сокілець)

 координати на GoogleMaps: 48.749788, 27.053086

 Побудовано цей храм на честь Покрови Пресвятої Богородиці старанням колишнього протоієрея М. Мокрицького та парафіян в 1857 році. 1 жовтня 1859 року висвятили у священники  Миколу Софроновича Бохневича. В 1902 році було виконані роботи по  розширенню і ремонту церкви. Микола Бохневич був наставником храму до 10 червня 1904 року. Помер отець Микола Бохневич 1 вересня 1904 року. Поховання його відбулося 4 вересня на прицерковній території. Незабаром настоятелем храму призначено його зятя - Василя Курчинського.  

  В 1988 році зроблено ремонт будівлі, про що розповідає дата викарбувана на приміщенні церкви. Ремонт виконано при старості Самбольському В. Е., голові ревізійної комісії Мордованюк В. Н. та при допомозі сестер Горпинюк Н. Н., Кимаківська О. Н. та Горпинюк О. Н. Храм є діючим.

 


Підземні фортифікації (с. Сокілець)

координати на GoogleMaps  48.74965,  27.05327

  В роки татарсько – турецьких нападів вони не одному рятували життя. Це -  ціла система підземних переходів і кімнат, пов’язаних між собою. Вони викопані в материковій глині і пристосовані не тільки до короткочасного, але й довгого перебування. Тепер вони періодично обвалюються. Останній раз оголилася розвилка, на якій один з ходів вів до річки, другий – до центру містечка, третій – в бік костьолу. У В. Гульдман писав :  « в 60-х роках виявлено підземний хід довжиною 100 сажнів. Там знайшли попіл, яєчну шкарлупу, кістки, а в одному місці – великий круглий камінь. Тепер цей хід засипаний».  З кожним роком підземні ходи завалюються.

    Святе джерело  «Томашева криничка» (с. Сокілець)                        координати на GoogleMaps  48.7473227.04681

   У 2019 році відкрито туристичний маршрут «Повернення до витоків» (Голозубинці –Лисець-Сокілець). Однією із кінцевих зупинок на маршруті є святе джерело «Томашева криничка», яке облагороджено за рахунок коштів громадського бюджету. Біля джерела розташована відпочинкова зона та місце для купелі. За легендою, біля джерела, на масивній камінні брилі четвертували народного месника Томаша, який врятував Сокілець від турецької облоги. Вдячні нащадки вибили на камені хреста, а ближню криничку освятили і нарекли «Томашевою».

 

ЛИСЕЦЬКІ СМАКОЛИКИ

Дунаєвеччина – край, який має багату культурну спадщину, серед якої чільне місце посідає ремесло сушіння слив, яблук, груш на сушарці (лозні).

  Ремесло має досить давнє коріння і є доволі поширеним у селі Лисець. Тут майже у кожного господаря  росте сад та вимуровані сушарки з каменю, на яких встановлені вузькі дерев'яні щаблі, щоб краще проходив дим. Тому  в розпал сезону сушіння, під’їжаючи до села, ще здалеку відчуваєш запашний подих сушні.

  Хоч зараз дехто  вже винайшов і нову технологію заготовки сухофруктів в’ялення, але сушіння на сушарках не втрачає своєї актуальності. З кінця серпня  починається процес заготівлі сухофруктів, коли достигають ранні сорти, і триває аж до жовтня.

  Сухофрукти - це смачно і корисно. Користь сушених фруктів полягає в тому, що вітаміни з них не виходять, а консервуються. Сухофрукти можуть бути швидким  і смачним перекусом під час прогулянок та мандрівок. Ця енергетична їжа корисна для спортсменів, дітей, дорослих тощо.

Та й не тільки сливами відомий Лисець. Тут популярні квашені яблука, огірки, прець, часникові стрілки тощо.

 Свою продукцію жителі Лисця реалізовують на багатьох ринках України і за кордоном.