11-Б клас

Канони  фресок романської доби. Вітражі готичних соборів. 

Епоха Середньовіччя занурює європейців у світ сакрального живопису — символічні образи і містицизм. Картина світобудови відображена на сторінках книжок (мініатюри) та на стінах християнських соборів (монументальний живопис).

Для фрескового живопису романської доби — першого загальноєвропейського стилю — характерні умовність і площинність зображення (композиції були позбавлені глибини простору), схематичність образів і різномасштабність фігур (Христа завжди малювали вищим за інших).

Майстер із Оркау. «Благовіщення.» 1125-1130 рр. 

За художніми ознаками мистецтво цього періоду схематичне, умовне. Для романської композиції характерні простір, позбавлений глибини, різномасштабні фігури, різкі кольорові гами. 

Апостоли з Оркау. 12 століття. Обидві - Національний музей мистецтва Каталонії, Барселона. 

Унікальні місцеві особливості мав фресковий живопис романської доби в Каталонії. Схематизм композицій каталонські майстри поєднують з геометричними орнаментами, витоки яких в античному мистецтві і в ретельно розроблених мозаїках Візантії. Відсутність коштовних смальт в Каталонії компенсували яскравими фарбами. На збагачення художніх образів працюють як спроби відтворити шати з коштовних тканин, так і широкі, різнокольорові смуги на тлі. Зроблені перші спроби надати індивідуальних рис і образам святих, що подані з застиглими, виряченими очима: але вони вже розрізняються зачісками, чорним чи сивим волоссям.  

Капітель доби романики. Монастир Санта Марія де Серрабона, Каталонія. 

Поряд з безбородими юнаками — сиві чоловіки з «біогрфіями». Найшанованіших святих супроводжують написи (Апостол Вартоломей, Євангеліст Матвій, Св. Петро). За вказівкою атрибутів можна розпізнати шанованих святих і без написів (Апостола Петра подають з ключами, які той отримав від Христа). Серед біблійних персонажів — і серафіми з крилами замість тіл, і жертовні багатоокі тварини (віл, ягня). Біблійні сюжети на фресках доповнені притчами (діви розумні і нерозумні), які стануть сюжетами для скульптурних композицій доби готики у Франції. 

Зала з фресками циклу «Завоювання Майорки» 

Залишки каталонських фресок були знайдені в малих сакральних спорудах в Піренеях. В 1920-ті роки їх обережно зняли зі стін і перенесли в Барселону. На початку 21 століття їх експонують в окремих залах на штучно відтворених архітектурних поверхнях, що точно копіюють первісні романські форми в тодішніх інтер'єрах. 

«Біблією для неписьменних» часто називають вітражі готичних соборів, адже вони давали змогу ознайомитися з основними сценами зі Святого писання. Особливе місце в розвитку вітражного живопису належить Франції, де зародилася готична архітектура, яку сусідні країни вважали зразком.

Особливе місце у створенні вітражів доби готики посіла Франція, країна, де готична архітектура фактично народилася і яку сусідні країни вважали зразковою. Чим більшими ставали вікна готичних соборів, тим більшими ставали і вітражі. Доля монументального живопису на стінах готичних соборів значно зменшується через фактичне щезання стіни, прорізаної стрілчастими вікнами. Вікна готичного собору Нотр-Дам-де-Парі вже були 12 метрів заввишки. Але вітражі 13 століття в соборі були пізніше знищені.  

Вітражами прикрашали не тільки собори, а й невеликі каплиці в замках вельмож та короля. Найбільш уславлена — Сент-Шапель у Парижі, побудована у 1243-1248 рр. Каплиця має високі підмурки, тоді як верхня частина — справжній архітектурний ліхтарик, стіни якого цілком заповнені вітражами. 

Вівтарна частина Сен-Шапель 

Єдиною спорудою, чиї вітражі збереглися з ХІІІ ст. без реконструкцій, є собор у Шартрі. Кольори 170 вітражів з домінуванням блакитних і синіх відтінків створюють містичну атмосферу. Їх виготовляли всі ремісничі корпорації міста.

Шартрський собор, початок XIII ст.

Аби прикрасити Шартрський собор вітражами, об'єдналися 43 ремісничі корпорації міста. Ремісники, однак, наказали майстрам зробити вставки в храмові вітражі — сцен праці ремісничих корпорацій та їх емблеми. Замовники-винороби вітражів Мана домовилися жертвувати храму саме вітражі, а не свічки, бо зголосилися, що свічки прогорять та зникнуть, а вітражі сяятимуть своїм світлом довгі роки. 

Творча майстерня

Створіть власний ескіз вітражу

Підготуватися до проєкту: Зробіть добірку творів одного жанру (портрет, пейзаж, натюрморт, релегійний, міфологічний, побутовий, історичний, батальний жанри) образотворчого мистецтва в різних художніх стилях.

Первісні наскельні малюнки.

Сьогодні ми ознайомимося з первісним живописом.

Пе́рвісне мисте́цтво — мистецтво, що склалося в умовах первісного суспільства в процесі трудової діяльності людини. Виникло близько 30 тис. років тому, за доби пізнього палеоліту.

Первісне мистецтво представлене, насамперед, розписами, рельєфними зображеннями на стінах печер і відкритих скелях. Зображували на них переважно тварин, на яких полювали. Часто малюнки гравірували на кістці мамонта або камені. Згодом виникла кругла скульптура — жіночі статуетки (т. з. венери), фігурки тварин тощо. Розквітло також декоративно-ужиткове мистецтво, широко відоме з розписів керамічного посуду.

У 1876 р. люди відкрили одну з найперших сторінок історії мистецтва — печерний живопис первісних людей, який виявив іспанець Саутуола. Це відкриття не викликало великої довіри. Всі тільки дивувалися — невже для обману і містифікації не можна було придумати що-небудь дотепніше, ніж розписувати сотнями багатоколірних зображень стіни і стеля величезної іспанської печери Альтаміри

Альтаміра. Бізон 

Але у 1895 р. француз Рів'єр відкриває другу печеру з малюнками (Ла   Мут, Франція), чим примушує повірити в першу. На початок нового сторіччя від невіри в живопис первісних людей майже не залишилося і сліду: з'явилися перші печерні музеї. Тільки що відкрите мистецтво відразу стало широке популярним.

До 1914 р. в Іспанії виявили вже 20 великих печер з малюнками на стінах і стільки ж у Франції.

Бики простують по стінах десятків печер Франції та Іспанії, а поряд з ними – олені, бізони, козли, мамонти. Величезний «Зал биків» - в печері Лясько (Франція). Темні бики ніби летять над стадом диких коней, а між крупними тваринами декілька чудових маленьких жовтувато-червоних оленів. 

Похмурий, повний достоїнства козел з печери Кастільо (Іспанія) – весь в русі. Деталі намальовані так, ніби художник знав, що якщо домальовує – гірше буде, важче. Ніжна, зворушлива лань з Альтаміри. Мамонт з Фон-де-Гом. По малюнку учені відновили невідомі деталі будови хобота (потім на півночі знайшли цілу тушу мамонта, що збереглася, і деталі підтвердилися). Старовина всіх цих творів доведена декількома способами.   

Печера  Фон-де-Гом

Вік культурного шару печер визначається тепер досить точно: від 15 до 30 тис. років. Не просто відкривалися печерні скарби. Знаменитий французький учений Норбер Кастер, автор книги «30 років під землею», щоб потрапити в печеру Монтеспан, багату малюнками і скульптурами первісних людей, повинен був упірнути в підземне озеро. Інший прославлений дослідник – Бегуен повз десятки метрів разом з трьома синами по незвичайно вузьких тунелях, перш ніж опинився у величезному підземному палаці, прикрашеному безліччю первісних малюнків. Палац отримав назву «Печери трьох братів». Тут Бегуен знайшов ступку для розтирання фарби і інші речі стародавнього художника, що жив багато тисяч років назад.  

Ще один доказ непідробленості печерного живопису: одні малюнки безжально намальовані на інших. Одні – старше, інші – молодше, можливо, на рік, або століття, або декілька тисячоліть.

Спостереження етнографів показали, що в мистецтві первісних людей велику роль грають ритм і симетрія.     

При неандертальцях починається повільне розділення техніки і мистецтва, поки – приблизно 400 століть назад – не відбувається великий вибух: з'являється чудовий печерний живопис і гравюри на кістці – явища, звичайно, не менш складні, чим живопис стародавніх єгиптян, Андрія Рубльова, Рафаеля, Сезанна. 

Печера рук - Куева-де-лас-Манос, Аргентина. 

Печери і скелі Землі покриті десятками тисяч малюнків. Зараз ми тільки починаємо знайомитися з первісною планетою, розмальованою якнайдавнішими художниками. Декілька десятків знаменитих печер з малюнками у Франції і Іспанії. Сотні розмальованих скель в Скандинавії, Карелії, на Памірському високогір'ї, на Уралі. Тисячі малюнків покривають круті берегові скелі Олени і Єнісею, Ангари і Амура. Немало їх і в Африці: у мертвій Сахарі – фрески Тассилі, скелі Ахагарра; тисячі печерних малюнків в Ефіопії. А Земля в цілому – величезна прекрасна картинна галерея.  

Печера Альтаміра 

Лише людині притаманна здатність створювати зображення і передавати своє сприйняття та емоційне враження від навколишнього світу. Потяг до прекрасного та прагнення до творчості призвели до виникнення образотворчого мистецтва. 

Практична робота:

Підготуватися до проєкту: Зробіть добірку творів одного жанру (портрет, пейзаж, натюрморт, релегійний, міфологічний, побутовий, історичний, батальний жанри) образотворчого мистецтва в різних художніх стилях.

Скульптури епохи модернізму і постмодернізму. Нове пластичне мислення сучасності. 

В цій темі ви ознайомитесь із комплексом художніх знань, які розкривають специфіку модерністської і постмодерністської скульптури; дізнаєтеся про  представників скульптури ХХ століття, розглянете кращі зразки сучасної скульптури.

Ознайомтеся з презентаціями.

Скульптури епохи модернізму і постмодернізму.pptx
Нове пластичне мислення сучасності.pptx

Цікаві відеоматеріали:

Завдання:

Кожен твір мистецтва можна охарактеризувати за допомогою наступного плану.

1. Назвіть автора та назву твору.

2. В якому стилі та напрямі він створений?

3. Охарактеризуйте особливості його художньо-образної мови.

4. Яке ваше особисте враження від даного твору?

5. Які ще твори цього митця вам відомі? Наведіть приклади.

Охарактеризуйте (письмово) скульптурний твір, який вам найбільше сподобався.

Роботи надсилати: doschakirina@ukr.net