Булінг

Що таке «‎буллінг»

 Буллінг (bullying, з анг. bully - хуліган, забіяка, задирака) визначається як тиск, дискримінація, цькування.

Булінг (цькування) – дії учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному чи сексуальному насильстві. Такі дії вчиняються стосовно дитини чи дитиною стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого може бути заподіяна шкода психічному чи фізичному здоров’ю потерпілого. Булінг може здійснюватись також із застосуванням засобів електронних комунікацій. 

ЮНІСЕФ визначає булінг (від анг. to bull – переслідувати) як небажану агресивну поведінку дітей шкільного віку, яка призводить до цькування дитини іншою дитиною чи групою дітей з метою приниження, залякування та демонстрації сили. 

 Ніл Елгар Міллер американський психолог, фахівець в області поведінкової і експериментальної психології визначає буллінг як тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, фізичного або психічного, з боку одного або групи дітей до іншої дитини або дітям.

  Мобінг - груповий психічний або фізичний напад.

 Розрізняють такі види буллінга:

КІБЕРБУЛЛІНГ – агресивна, умисна дія, яка скоюється групою осіб або однією особою з використанням електронних форм контакту, яка повторюється неодноразово і триває в часі по відношенню до особи, що не може захистити себе.

 Типи онлайн-ризиків


Поради учням «Як протидіяти булінгу».

 Корисні правила-поради для  профілактики і подолання кібер-булінгу, для дітей.

1.  Не поспішай 

         Не поспішай, не виплескуй свій  негатив у кібер-простір. Важливо домовитись із  дитиною, щоб вона не відповідала на вразливі повідомлення до того, як порадиться з дорослими. Старшим дітям запропонуйте правило: перед тим, як писати і відправляти повідомлення, потрібно заспокоїтись, притишити роздратування, злість, образу, гнів. Емоції – погані порадники, вони минають, а написане і відправлене в Інтернет продовжує нести і помножувати негатив уже без Вашої волі і контролю.

2.  Будуй свою репутацію

         Будуй власну онлайн-репутацію, не провокуйся ілюзією анонімності. Інтернет – це особливе середовище із своїми правилами поведінки - «нетикетом» (новоутворення від англ. net –мережа і «етикет»).  Хоча кібер-простір і надає додаткові можливості відчути свободу і розкутість завдяки анонімності, дитині потрібно роз’яснити, що існують способи довідатись, хто саме відправив повідомлення, хто стоїть за певним ніком (анонімним псевдонімом). І якщо некоректні дії у віртуальному просторі призводять до реальної шкоди – від анонімності залишається лише ілюзія: все тайне стає явним. У віртуальному просторі, як і в реальному, діє золоте правило: стався і дій стосовно інших так, як хотів би, щоб ставились до тебе. Крім того, Інтернет фіксує історію, яка складається із публічних дій учасників і визначає його онлайн-репутацію – накопичений образ особистості в очах інших учасників: заплямувати її легко, виправити – важко.

3.  Поважай факти

         Зберігати підтвердження факту нападів. Потрібно роз’яснити дитині: якщо її неприємно вразило якесь повідомлення чи картинка на сайті (фото, відео, будь що), правильна реакція – вимкнути екран (щоб зупинити негативний вплив, але не комп’ютер!) і негайно звернутись до батьків за порадою. Старші діти можуть зберегти чи роздрукувати сторінку самостійно, щоб порадитись з батьками в зручний час.

  Що ігнорувати

         Доречно ігнорувати поодинокий  негатив. Одноразові образливі повідомлення найкраще ігнорувати, часто в результаті цього кібер-буллінг  на початковій стадії і зупиняться. Досвідчені форумчани послуговуються правилом: «найкращий спосіб боротьби з неадекватами – ігнор».  Якщо ж реагувати на негативні коментарі, комунікація продовжується.

 Коли ігнорувати не варто

         Не дивлячись на те, що відправник Вам не відомий, якщо листи систематично містять загрози життю і здоров’ю, або порнографічні сюжети, варто поставити до відома телефонного або Інтернет-провайдера, інспектора місцевого відділку міліції із роботи з неповнолітніми (для цього й важливо копіювати повідомлення із загрозами). Якщо образлива інформація розміщена на сайті, варто зробити запит адміністратору щодо видалення цієї інформації.

Поради на випадок, якщо вас залякують або переслідують у мережі.

Почувайтеся безпечно в мережі, використовуючи наведені нижче поради.

Поради щодо встановлення  довіри між учнем і класним керівником під час кризового стану

-  Уважно вислухайте дитину. Прагніть до того, щоб вона зрозуміла, що ви не байдужі і готові зрозуміти її. Не перебивайте, не показуйте свого страху. Відносьтеся до нього з повагою.

 

- Запропонуйте свою підтримку та допомогу. Постарайтеся переконати, що даний стан тимчасовий і швидко минеться. Проявіть співчуття і покажіть, що ви поділяєте і розумієте дитину.

 

- Поцікавтеся, що найбільше в даний час турбує дитину.

 

- Впевнено спілкуйтеся з учнем. Саме це допоможе йому повірити у власні сили. Головне правило в роботі з дітьми  - не нашкодити.

 

- Використовуйте слова, які будуть сприяти встановленню контакту: «розумію», «звичайно», «відчуваю», «хочу допомогти».

 

- У розмові з учнем дайте зрозуміти йому, що його люблять та він – унікальна особистість. Кожна людина, незалежно від віку, повинна мати позитивну оцінку своєї діяльності.

 

- Недооцінка – гірша, ніж переоцінка. Надихайте учня на високу самооцінку. Вмійте слухати, довіряти  і викликати взаємну довіру.

 

- Звертайтеся по допомогу та консультуйтеся зі  спеціалістами, якщо вас щось насторожило у поведінці дитини.