Харчування

Харчування дітей

Діти — наше майбутнє! Від здоров’я наших дітей сьогодні залежить здоров’я усієї нації в майбутньому. А здоров’я дітей не в останню чергу залежить від їх харчування. Більшість дітей до 6 років відвідують дошкільні навчальні заклади. Кожен такий заклад має забезпечити дитині належне харчування.

Згідно постанови КМУ від 24.03.2021р. №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах охорони здоров’я та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» а також наказу Міністерства охорони здоров’я України від 05.11.2021р. №2441 «Про затвердження рекомендованого Примірного чотиритижневого сезонного меню рекомендованого для організації триразового харчування дітей віком від 1 до 6(7) років в закладах освіти та інших організованих дитячих колективах на осінній період» заклади дошкільної освіти з 01.01.2022 року організовують харчування за новими нормами.

В основі змін дитячого харчування покладено ідею збалансованого, корисного та здорового харчування. Наразі це комплекс заходів, метою яких є зміна системи харчування – від норм споживання, технологічних процесів, підходу до закупівлі продуктів, послуг харчування та обладнання харчоблоків до поведінкових аспектів і суспільного сприйняття та розуміння здорового харчування й корисних харчових звичок. Такі зміни прийняті з метою врегулювання організації харчування дітей з огляду на принципи здорового харчування, приведення енергетичної цінності раціону, структури харчування до норм фізіологічних потреб населення в основних харчових речовинах і енергії.

Питання харчування дітей у школах і садках взяла під свій особистий контроль перша леді Олена Зеленська. А ось над меню працював відомий кулінар Євген Клопотенко. Меню готували так, аби їжа була різноманітною. Овочі, фрукти, злаки, бобові, горіхи, насіння, яйця, м’ясо птиці, молочні, кисло-молочні продукти – це те, що треба вживати більше, зауважують дієтологи. Також потрібно менше вживати солі, цукру, насичених жирів.

Меню можна використовувати як повністю, так і частково, з огляду на смакові уподобання та технологічні можливості закладу. Перелік страв також можна використовувати як базу для чотиритижневого меню, в інші пори року з урахуванням сезонних продуктів.

В раціоні дитини овочі повинні поєднуватися з м'ясними, молочними та борошняними виробами. Це потрібно для того, щоб дитячий організм засвоїв усі вітаміни по максимуму. Харчування повинно бути збалансованим. Крім того, різноманітність на дитячому столі - це запорука хорошого апетиту у дитини. На добу дитина віком 4 -6 (7) років роки повинна споживати 58 г білків, 56 г жирів і не менше 240 г вуглеводів., продукти харчування повинні містити вітаміни та мікроелементи

Овочі

Дітям дошкільного віку рекомендується щодня вводити до раціону 180-250 гр. різних овочів, причому, як у сирому вигляді, і у вигляді овочевих супів, запіканок, пюре, вінегрету та інших. Це може бути помідори, огірки, капуста, баклажани, патисони, кабачки, буряк, морква, зелень. Дуже корисний сезонний овоч гарбуз - з нього і готують і перші, і другі страви, і найрізноманітніші десерти. Крім того, що овочі - це джерело вітамінів і їх постійне вживання позитивно впливає на стан імунітету, вони мають чудову властивість збільшувати секрецію травних соків і збільшувати їх ферментну активність. Саме тому овочеві салати слід вживати перед першими стравами, а також поєднувати з ними білкову та жирну їжу – м'ясо або рибу.

Фрукти та ягоди

Денна норма свіжих фруктів та ягід для дошкільника становить 180-250 гр. Це також можуть бути плодоовочеві соки, особливо корисні дітям соки з м'якоттю: груша, персик, слива. Свіжі фрукти та ягоди – це найважливіше джерело не тільки вітамінів, а й мікроелементів і мінеральних солей. У них багато харчових волокон, що стимулюють рухову активність кишечника, що особливо важливо для тих, хто страждає на закрепи. Їх постійне вживання нормалізує моторну функцію жовчовивідних шляхів, та дотримується баланс біфідобактерій кишечника.

Гречка

Гречка по праву називається царицею всіх каш, адже в ній міститься максимальна кількість мікроелементів, в порівнянні з іншими крупами, тому гречка обов'язково повинна бути в раціоні дитини.

Рис

У рисі міститься 8 найнеобхідніших дитячого організму амінокислот, а також фосфор, цинк, залізо, кальцій, калій та йод.

Вівсянка

Ідеальна каша для сніданку дитини - вівсянка. У ній міститься магній, необхідний для зміцнення нервової системи дитини, і навіть фосфор і кальцій для кісток.

Яблука

Як кажуть англійці, з'їдай одне яблуко на день - і забудь про лікарів. Яблука зміцнюють імунітет. А печені яблука нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту.

Виноград

Багатий антиоксидантами та глюкозою виноград – важливий продукт осіннього раціону дитини. Тим більше, що восени виноград максимально якісний і корисний.

Морква та гарбуз

У моркві та гарбузі міститься велика кількість вітаміну А-каротину, який необхідний для зору дитини.

Картопля, квасоля та капуста

Вітаміни групи В, що містяться в картоплі, квасолі та капусті, зміцнюють дитячий імунітет та нервову систему, позитивно впливають на кровотворення.

Цибуля та часник

У цибулі та часнику містяться фітонциди, які допомагають нашому організму боротися з вірусами. Тому ці овочі теж мають бути в раціоні дитини, хоч і в невеликих кількостях.

М'ясо та риба

Вітаміни у дитячому харчуванні мають бути не тільки рослинного походження. Також потрібні дитині жиророзчинні вітаміни та білки, що містяться у м'ясі та рибі. Саме тваринні жири надають зігріваючий ефект на організм людини в холод.

Молочні продукти

Молочні продукти потрібні в раціоні дитини, як джерело вітамінів А, Е, В2, В6, РР та кальцію, необхідного для формування скелета та зубів дитини.

Мед

Раціон дитини може бути правильним без меду. Хіба що дитина – алергік. В інших випадках діти щодня повинні з'їдати хоча б пару ложок меду на день, адже в цьому продукті міститься просто море корисних мікроелементів.

Горіхи

В дитячому раціоні повинні бути ці корисні смаколики. У грецьких горіхах багато вітаміну С, необхідного для зміцнення дитячого імунітету. Але важливо пам'ятати, що горіхи досить важкий і жирний продукт, тому вони необхідні дитині в помірній кількості.

Завдяки розробленим МОЗ технологічних карток згідно новим нормам, у нашому закладі з’явились такі нові страви, як: нагетси, паличка куряча, биточок рублений з курятини паровий, тюфтелька куряча з овочами, рулет рибний, рибна паличка з яйцем, хлібець рибний, тюфтелька рибна у сметанному соусі, фішболі у томатному соусі, бігос овочево – курячий, морква тушкована у сметані, банош по – гуцульськи з сиром твердим, рагу з курятини, полента, буряк тушкований у сметані та багато інших страв.

Суп рисовий з фрикаделькою

Тюфтелька куряча з овочами

Фалафель

Салат зі свіжої капусти

Каша гречана

Тюфтелька рибна в сметано-томатному соусі

Хліб пшеничний з твердим сиром

Борщ зі сметаною

Биточок рублений з курятини паровий

Каша пшенична

Капуста тушкована

Хліб пшеничний

Компот із сухофруктів

Борщ український

Рагу з курятини

Морква тушкована в сметані

Компот із сухофруктів

Суп гороховий з грінками

Паличка рибна з яйцем

Пюре картопляне

Буряк тушкований в сметані

Хліб "здоров'я"

Компот із сухофруктів

Суп гороховий з грінками

Фішболі у томатному соусі

Пюре картопляне

Буряк тушкований у сметані

Компот із сухофруктів

Борщ зі сметаною

Нагетсі курячі

Каша пшенична

Капуста тушкована

Хліб "Здоров'я"

Компот із сухофруктів

Полента з медом

Йогурт