Образователна система в България
Проектът е съфинансиран от програма „Еразъм+“ на Европейския съюз
Организация и структура на образователната система в България
Предучилищно образование
Предучилищното образование в България включва деца от 3 годишна възраст до постъпването им в първи клас (6/7 години). Предучилищната подготовка на децата две години преди постъпването им в първи клас е задължителна.
Основната цел на предучилищното образование в България е да изгради у децата умения и ценности за училищна среда. Задължителната двегодишна предучилищна подготовка се организира в подготвителни групи в детските градини или в подготвителни групи в училище и не се заплаща такса за обучението.
Училищно образование
Училищното образование в България започва от 7 годишна възраст. По преценка на родителите / настойниците 6 годишните деца могат да постъпят в училище, ако физическото и умственото им развитие позволява.
Училищното образование според степента е основно и средно, а според съдържанието на подготовката е общо и професионално.
Основно образование - свидетелството за завършено основно образование се получава след успешно завършен 7-ми клас.
Гимназиално образование
Гимназиалното образование се провежда в общообразователни училища, в профилирани училища и професионални училища.
Учениците се приемат в профилирани или в професионални училища след положени приемни изпити след 7-ми клас по български език и литература и математика. Не се допускат ограничения, основани на раса, народност, пол, етнически и социален произход, вероизповедание и обществено положение.
Гимназиалното образование е разделено на два етапа – първият – от 8-ми до 10-ти клас и след него също ще се получава диплома за завършен първи гимназиален етап. Вторият гимназиален етап е от 11-ти до 12-ти клас. В него учениците ще наблягат на профилите си и подготовката за кандидатстване в университетите.
За първи път през 2021 година учениците в X клас положиха изпит за завършване на първи гимназиален етап, според Закон за предучилищното и училищното образование. Удостоверението за него включва оценките от 8 клас до 10 клас.
В дипломата на тези ученици, когато завършат 12-и клас, ще бъдат вписани окончателните оценки от изучаваните от тях предмети в 11 и 12-клас. Това се отнася за всички гимназии, независимо дали са профилирани или професионални, в дипломата на учениците за 12-и клас ще се вписват оценките по профилираните предмети, български език, математика, физическо възпитание, гражданско образование и по чужд език.
Висше образование
По отношение на висшето образование трябва да се отбележи, че Законът в България осигурява пълна автономност в дейността на институциите за висше образование. Системата на висшето образование организира обучение след завършено средно образование за придобиване на следните образователно-квалификационни степени:
Образователно-квалификационна степен "бакалавър", за придобиването на която в съответствие с учебния план се изискват:
не по-малко от 180 кредита със срок на обучение не по-малък от три години - "професионален бакалавър по ...";
не по-малко от 240 кредита със срок на обучение не по-малък от 4 години - "бакалавър".
Обучението в степента "бакалавър" по ал. 1, т. 1 в съответствие с учебния план осигурява широкопрофилна подготовка или специализирана професионална подготовка по професионални направления и специалности.
Образователно-квалификационна степен "магистър", за придобиването на която се изискват:
не по-малко от 300 кредита съгласно учебния план със срок на обучение не по-малък от 5 години;
не по-малко от 120 кредита след придобита образователно-квалификационна степен " професионален бакалавър по ...";
не по-малко от 60 кредита след придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър".
Обучението в степента "магистър" осигурява задълбочена фундаментална подготовка, съчетана с профилиране в определена специалност.
Образователна и научна степен „доктор“ – обучението се организира в докторски програми след придобита образователно-квалификационна степен "магистър". Срокът на подготовка и самостоятелна научноизследователска работа за редовна и самостоятелна форма на обучение е до 3 години, а за задочната и дистанционната - до 4 години. По изключение, регламентирано в правилниците на съответното висше училище или научна организация, срокът може да бъде удължаван, но с не повече от една година.
Обучение и образование за възрастни
Обучението и образованието за възрастни е прието като инструмент за развитие на човешките ресурси в няколко стратегии и в националния план на България. Основната цел, която обучението и образованието за възрастни си поставя е да подобри нивото на квалификация на безработни и заети лица и да им даде възможност да се адаптират към бързо променящата се работна и жизнена среда.
"The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein."