Aktualności i standardy nieletnich
UWAGA, lista zawodników po weryfikacji jest w zakładce GRUPY TRENINGOWE. Serdecznie Gratulujemy i Witamy Wszystkich zawodników w nowym sezonie z którymi będziemy trenować przez najbliższy rok...
No to już oficjalnie.
Zaczynamy nowy sezon pływacki 2024/2025.
Jeśli pływanie to Twoja pasja i chcesz rozwijać umiejętności pływania sportowego pod okiem szkoleniowców Polskiego Związku Pływackiego, to Zapraszamy do naszego Klubu Kłobucki Klub Pływacki "Delfin".
Z nami przeżyjesz roczną przygodę. A po roku zastanowisz się, czy może to już nie tylko chęc nauki pływania, a to już pasja, styl życia i zostaniesz z nami na wiele lat, a nawet jeszcze dłużej. Z nami nie tylko możesz trenować pływanie. To również możliwość spędzenia aktywnie wolnego czasu na obozach sportowych, szkoleniach, wyjazdach klubowych, zawodach pływackich i biegowych. Przyjdź, spróbuj...
Z Gminą Kłobuck, wieloma Instytucjami, Sponsorami, zaprzyjaźnionymi Klubami pływackimi od wielu lat uczymy, szkolimy, wspólnie cieszymy się z wygranych i sukcesów, wspólnie przeżywamy porażki...
A teraz słów kilka o weryfikacji wrześniowej.
Zachęcamy, aby trochę popływać, zwłaszcza zawodników z grup wyższych. Weryfikacja w tym sezonie jest dość wymagająca. 200 zmiennym, 100 zmiennym, sprinty w młodszych grupach... Wykorzystajcie czas na rozpływania przed zamknięciem pływalni w Kłobucku (konserwacja obiektu).
Wrzesień, to czas naboru do naszego klubu KKP Delfin Kłobuck. Jak co roku przypominam, że pływanie w poprzednim sezonie, nie daje nam gwarancji miejsca w danej grupie. Przystępujemy do naboru, gdzie o przyjęcie mogą ubiegać się na naszych zajęciach we wrześniu również zawodnicy z innych klubów, szkółek...
Wstępne listy zawodników już mamy, ale we wrześniu to wszystko może się jeszcze zmienić. Mamy również pełną listę ubiegających się do naszej najmłodszej grupy ćwiczebnej - Skrzatów "B". W tym momencie prowadzimy zapisy na listę rezerwową.
Z dziećmi i młodzieżą, która dostanie się do naszego klubu po wstępnej weryfikacji wrześniowej, będziemy pracować w miesiącach październik 2023-czerwiec 2024.
Dla osób, które chcą dostać się do naszego klubu do jednej z 5 grup ćwiczebnych, czekają następujące testy pływackie:
-Grupy najmłodsze ( Skrzaty "B" i "C"):
Brak czasówek, w weryfikacji bierzemy pod uwagę kolejność zapisania dziecka na listę, samodzielność w szatni i podczas zajęć na pływalni, warunki fizyczne i podejście do treningów.
- Skrzaty "A":
Samodzielne przepłynięcie 25 metrów na czas, dowolny skok ze słupka.
- Juniorzy młodsi:
50 m stylem dowolnym na czas.
- Juniorzy starsi:
100 zmiennym na czas.
- grupa zawodnicza:
200 zmiennym na czas.
Zapraszamy!!!
STANDARDY:
Standardy ochrony małoletnich
zwane dalej „Standardami”
Podstawa prawna: art. 22b pkt 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304)
Dobra relacja pedagogiczna między pracownikiem pływalni/Instruktorem, a dzieckiem/uczniem/zawodnikiem powinna być oparta na akceptacji, uznaniu (docenianiu) i życzliwości.
Do elementów takiej relacji należą m.in.:
chwalenie dzieci/uczniów – umiejętne (konkretne, autentyczne i w odpowiednim czasie), zauważanie pozytywnych aspektów funkcjonowania dzieci;
pozytywna krytyka – umiejętne przekazywanie dzieciom (bez ośmieszania i zawstydzania) informacji o potrzebie zmiany zachowania czy nabywania wiedzy;
wspieranie dzieci/uczniów/zawodników będących w trudnej sytuacji rodzinnej lub z problemami w nauce – wypracowanie sposobów pomocy tym dzieciom; pomocy w pływaniu
umiejętność pracy z grupą – świadomość ról i procesów grupowych, umiejętność rozwiązywania konfliktów, prowadzenia rozmów i warsztatów.
Ilekroć w niniejszych Standardach mowa o ustawie, należy przez to rozumieć ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Treść standardu
Zasady/zachowania niedozwolone
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami pływalni, w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich, relacja Instruktor, a zawodnik
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a personelem pływalni.
Pracownicy pływalni/Instruktorzy:
działają dla dobra dziecka/zawodnika i w jego najlepiej pojętym interesie;
traktują dziecko/zawodnika z poszanowaniem jego godności i potrzeb;
wszelkie działania podejmują w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji;
działają w sposób otwarty i przejrzysty, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania/postępowania;
informują dzieci/zawodników, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć i oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy;
w komunikacji z dziećmi zachowują cierpliwość i szacunek dla dziecka;
uważnie słuchają dzieci i udzielają im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji.
Podejmując decyzje dotyczące dziecka/zawodnika, należy je poinformować o tym i starać się brać pod uwagę jego oczekiwania.
Należy szanować prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy dziecku to wyjaśnić najszybciej jak to możliwe.
Jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem/zawodnikiem na osobności, zostawić należy uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych. Można też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.
Należy doceniać i szanować wkład dzieci/zawodników w podejmowane działania, zachęcać do aktywności i traktować równo, bez względu na płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem/zawodnikiem może być stosowny pod warunkiem, że spełnia on zasady bezpiecznego kontaktu, tj. jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Zawsze należy kierować się profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka/zawodnika, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko/zawodnika lub osoby trzecie.
Zawsze należy być przygotowanym na wyjaśnienie swoich zachowań i działań.
Należy zachować szczególną ostrożność wobec dzieci/zawodników, które doświadczyły krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko/zawodnik będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach należy reagować z wyczuciem, ale stanowczo i pomóc dziecku/zawodnikowi zrozumieć znaczenie osobistych granic.
Co do zasady kontakt z dziećmi/zawodnikami powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych. Jeśli zachodzi konieczność nawiązania kontaktu, właściwą formą komunikacji z dziećmi/zawodnikami i ich rodzicami/opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy).
Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców/opiekunów.
Jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi/zawodnikami poza godzinami pracy, należy o tym poinformować dyrektora/prezesa klubu, a rodzice/opiekunowie prawni dzieci muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.
W trakcie spotkań osobiste urządzenia elektroniczne należy wyłączyć lub wyciszyć, a funkcjonalność bluetooth powinna być wyłączona na terenie pływalni.
Ingerencje w sytuacjach wychowawczo wątpliwych powinny być poprzedzone kontaktem słownym, odbywać się w miarę możliwości w obecności osób trzecich i być jednoznacznie uzasadnione (zagrożenie dobra lub bezpieczeństwa dziecka, grupy).
W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka/zawodnika, należy unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny z dzieckiem/zawodnikiem. Dotyczy to zwłaszcza pomagania dziecku w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu i w korzystaniu z toalety. Należy zadbać o to, aby w każdej z czynności pielęgnacyjnych i higienicznych asystowała inna osoba z personelu.
Czynności higieniczno-pielęgnacyjne:
mają służyć przede wszystkim higienie osobistej i zdrowiu;
wykonywane są w odpowiednich warunkach zapewniających uszanowanie intymności w tego typu czynnościach;
niedozwolone są zachowania obcesowe naruszające prywatność i intymność;
działanie pracownika powinno być poprzedzone zgodą dziecka, a jego zasadność powinna być uzależniona od stopnia samodzielności dziecka i wcześniej z nim omówiona.
Zachowania niedozwolone wobec małoletnich:
Nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka.
Nie wolno krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa dziecka lub innych osób.
Nie wolno w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka.
Nie wolno dotykać dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
Nie wolno ujawniać informacji o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej dotyczących dziecka osobom nieuprawnionym, w tym wobec innych dzieci.
Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie.
Nie wolno zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Dotyczy to używania wulgarnych słów, nieprzyzwoitych gestów i żartów, czynienia obraźliwych uwag, nawiązywania w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywania wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
Nie wolno faworyzować dziecka.
Nie wolno nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji mogących sugerować relacje romantyczne lub seksualne ani składać dziecku propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych, bez względu na ich formę.
Nie wolno utrwalać wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunku dzieci bez zgody rodziców/opiekunów prawnych.
Nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka ani rodziców/opiekunów dziecka.
Nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub/i rodziców/opiekunów dziecka.
Nie wolno zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).
Nie wolno zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie prywatnych zależności, prowadzących do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych.
Nie wolno nawiązywać kontaktów z dziećmi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego
Zasady postępowania w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
Każdy pracownik pływalni,Instruktor w klubie Delfin który otrzyma informację o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania dyrektora jednostki/prezesa.
Wszystkie zauważone ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika lub pracownikiem przez dziecko, należy niezwłocznie zgłosić dyrektorowi jednostki/ prezesowi klubu
Podczas rozpoznawania sytuacji przemocy wobec osób niepełnosprawnych istotne jest:
uważne wysłuchanie osoby pokrzywdzonej – bez obecności opiekunów;
przeprowadzenie rozmowy na temat sytuacji krzywdzenia (konkretne fakty dotyczące form przemocy, częstotliwości, nasilenia, poczucia zagrożenia);
zebranie informacji w środowisku (w szczególności ustalenie, czy są osoby, które zauważają symptomy krzywdzenia oraz czy osoba niepełnosprawna komukolwiek o tym powiedziała);
w razie konieczności podjęcie działań w kierunku odizolowania osoby krzywdzonej od sprawcy przemocy;
poinformowanie dyrektora.
Podczas rozpoznawania sytuacji przemocy wobec osób niepełnosprawnych należy unikać błędów, którymi mogą być:
niewysłuchanie osoby niepełnosprawnej;
bagatelizowanie skarg;
umniejszanie doznanej krzywdy;
nie dawanie wiary;
przyjmowanie, że zdarzenie nie miało miejsca wyłącznie na podstawie wyjaśnień opiekunów;
pomijanie lub zniekształcanie procedur postępowania wynikające z przekonania, że one nie powinny lub nie muszą stosować się do osób niepełnosprawnych.
Decyzja o rozmowie z dzieckiem, w stosunku do którego istnieje uzasadnione podejrzenie jego krzywdzenia i o podjęciu procedury podejmowania interwencji, podejmowana jest przez zespół powołany przez dyrektora na wniosek osoby, która zauważa niepokojące zachowania dziecka lub pozyskuje informacje na ten temat od samego dziecka albo od osoby, która jest świadkiem przemocy w jego rodzinie.
Podjęcie procedury interwencji poprzedzone jest sporządzeniem notatki pisemnej przez osobę, o której mowa w ust. 6.
Wzór procedury interwencji stanowi załącznik do Standardów.
W przypadku stwierdzenia, że nie jest konieczne powiadomienie organów zewnętrznych, ponieważ zespół, o którym mowa w ust. 1, stwierdza, że nie jest zagrożone zdrowie, życie i dobro dziecka, ustala się i realizuje plan współpracy z rodzicami/rodzicem/opiekunem dziecka, w celu poprawy funkcjonowania dziecka.
Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamianie sądu opiekuńczego następuje w przypadku uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia dziecka, poprzedzonego przeprowadzeniem procedury wewnętrznej, o której mowa w niniejszych Standardach.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego do organów ścigania składa dyrektor pływalni.
Zawiadomienie do sądu opiekuńczego składa dyrektor pływalni.
Procedura „Niebieskiej Karty” jest wszczynana w przypadku uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia dziecka, poprzedzonego przeprowadzeniem procedury wewnętrznej, o której mowa w niniejszych Standardach.
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów
Przegląd Standardów prowadzi komisja powołana przez dyrektora.
Komisja dokonuje także oceny standardów w celu zapewnienia ich ewentualnego dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
Komisja sporządza protokół z przeglądu i oceny Standardów, w którym zamieszcza również wnioski z przeprowadzonego przeglądu i oceny, o której mowa w art. 22c ust. 6 ustawy.
W przypadku potrzeby aktualizacji Standardów dyrektor powołuje zespół, który wprowadza zmiany rekomendowane w protokole, o którym mowa w ust. 3.
Z zaktualizowanymi Standardami zapoznawani są wszyscy pracownicy pływalni.
Zaktualizowane Standardy udostępniane są także na stronie internetowej pływalni OSiR Kłobuck lub na stronie klubowej
Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu pływalni do stosowania standardów, zasady przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie do stosowania standardów przez:
pracowników pedagogicznych jest dyrektor/prezes
pracowników niepedagogicznych – dyrektor/prezes
Pracownicy pedagogiczni zapoznawani są ze standardami podczas zebrania z dyrektorem/prezesem
Pracownicy niepedagogiczni przygotowywani są do stosowania standardów podczas zebrania z dyrektorem/prezesem
Zebranie jest protokołowane zgodnie z zasadami protokołowania zebrań.
Po zapoznaniu się ze standardami i zasadami ich stosowania, każdy pracownik podpisuje imienne oświadczenie, które przechowywane jest w dokumentacji pracowniczej.
Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania
Standardy udostępnia się na stronie internetowej pływalni w wersji zupełnej lub na stronie www.delfinklobuck.pl
Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia
Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu:
dyrektor/prezes
Osoby odpowiedzialne za udzielanie wsparcia małoletniemu:
pracownik, który jako pierwszy pozyskał informację o zdarzeniu zagrażającym małoletniemu
dyrektor pływalni/prezes klubu
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego
Dokumentowanie zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego:
notatka służbowa
protokół ze spotkania z rodzicami/rodzicem
kwestionariusz diagnostyczny – wzór określony w załączniku do Standardów
dokumentacja potwierdzająca zgłoszenia do uprawnionych organów zewnętrznych
Zasady klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji dotyczącej zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego określone są w Jednolitym Rzeczowym Wykazie Akt, w tym w części dotyczącej dokumentowania.
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi:
Dobrostan emocjonalny i psychiczny dzieci/uczniów oparty jest na ciepłej i otwartej komunikacji, autentycznym zainteresowaniu dziećmi/ uczniami, budowaniu zaufania, zapewnianiu odpowiedniego wsparcia emocjonalnego, rozpoznawaniu potencjału , skupianiu się na budowaniu w dzieciach/uczniach zdolności do autonomii i odkrycia samych siebie.
Bezpieczne, pełne szacunku i ciepłe wzajemne relacje prowadzą do zwiększonego zaangażowania dzieci/uczniów w naukę, poczucia bezpieczeństwa w oraz zmniejszenia uczucia lęku i stresu .
Przemoc na pływalni nie jest akceptowalna, ponieważ:
narusza podstawowe prawa dziecka: do godności osobistej, życia w poczuciu bezpieczeństwa;
wywiera bardzo negatywny wpływ na dziecko poszkodowane, powodując obniżenie poczucia własnej wartości, spadek motywacji do nauki, depresję, choroby somatyczne, alienację społeczną, myśli samobójcze;
wywiera negatywny wpływ na sprawców poprzez utrwalanie nieodpowiednich zachowań wobec rówieśników, demoralizację, przyczynianie się w przyszłości do problemów z prawem, depresji i myśli samobójczych;
wywiera negatywny wpływ na obserwatorów, powodując znieczulenie i zobojętnienie na krzywdę;
Zabronione jest dręczenie lub prześladowanie, tj. wielokrotna przemoc psychiczna (np. obrażanie, wyśmiewanie, plotki, wykluczanie, odtrącanie), werbalna, relacyjna, materialna, cyfrowa (cyberbullying), seksualna, fizyczna, groźna przemoc fizyczna, wymuszanie.
O zjawisku tym mowa jest wówczas, gdy proces stosowania przemocy jest długotrwały, ma charakter grupowy – ofiary, agresorzy i świadkowie są w tę przemoc wplątani, występuje dysproporcja między sprawcą/sprawcami a ofiarą, utrzymuje się atmosfera zastraszenia w grupie.
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet
Na terenie pływalni zabrania się:
korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych służących do przekazu informacji podczas zajęć;
nagrywania dźwięku, obrazu oraz fotografowania za pomocą telefonu lub innych urządzeń elektronicznych
Na wszystkich komputerach z dostępem do Internetu zapewnia się zainstalowanie i aktualizowanie:
oprogramowanie filtrujące treści internetowe;
oprogramowanie antywirusowe;
W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, pracownik ustala kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzania.
Jeżeli w wyniku rozmowy pracownik uzyska informacje, że dziecko jest krzywdzone, podejmuje działania zgodnie z procedurą
Pływalnia zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu
Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie
Podstawowe formy zjawiska cyberprzemocy jest: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.
W każdej sytuacji w trakcie ustalania okoliczności trzeba ustalić charakter zdarzenia (rozmiar i rangę szkody, jednorazowość/powtarzalność).
Samo wystąpienie zjawiska cyberprzemocy nie jest jednoznaczne z koniecznością zaangażowania Policji i sądu rodzinnego.
O sytuacjach, w których zostało naruszone prawo (groźba karalna – art. 190 kk, uporczywe nękanie, podszywanie się – art. 190a kk, zmuszanie do określonego działania – art. 191 kk, naruszenie intymności seksualnej, utrwalenie wizerunku nagiej osoby bez jej zgody – art. 191a kk, zniesławienie – art. 212 kk, zniewaga – art. 216 kk) powiadamiana jest Policja
Za zgłoszenie naruszenia prawa odpowiada dyrektor pływalni.
Postępowanie w przypadku podejrzenia że dziecko jest uczestnikiem niebezpiecznej gry:
rozeznaj czy dziecko nie posiada śladów samookaleczeń lub innych mogących świadczyć o uczestnictwie w niebezpiecznych grach, w razie konieczności zapewnij opiekę lekarską, psychologiczną;
nie usuwaj pod żadnym pozorem ujawnionych danych w postaci wiadomości (SMS, email, chat itp.), usunięcie tych danych może w znacznym stopniu utrudnić lub wręcz uniemożliwić dalsze czynności prowadzone przez Policję, uzyskaj informacje o posiadanych przez dziecko profilach internetowych, kontach, czatach itp. na których mogą się znajdować istotne dla sprawy dane;