Mieszkańcy

PARTYCYPACJA OBYWATELSKA

Odpowiednie i skuteczne zmotywowanie potencjalnych uczestników działań partycypacyjnych jest jednym z kluczowych wyzwań każdego miasta. Bez przekonanych i zaangażowanych mieszkańców trudno o nawet o potencjalny sukces. Jakość procesu partycypacji społecznej to jeden z najważniejszych elementów, który powinien być punktem wyjścia dla działań Partnerstw.

Kształtowanie postaw sprzyjających kooperacji, kreatywności oraz komunikacji, zwiększenie partycypacji społecznej i wpływu obywateli na życie publiczne oraz potencjał kulturowy to warunki powodzenia planowanych działań rozwojowych.

„Zapytamy o zdanie młodzież, liderów samorządowych i przedsiębiorców. W tworzenie strategii partnerstwa zaangażujemy mieszkańców, organizacje pozarządowe
i przedsiębiorców. Tym samym wspólnie wypracujemy plan rozwoju, z którym każdy będzie się identyfikował i widział szansę na rozwój, gdyż będzie jego częścią” – mówią doradcy 38 partnerstw.

Znajdziesz tu opisy wybranych technik i narzędzi, które pomagają w przeprowadzaniu procesów partycypacyjnych – w każdym z nich zawarte są informacje dotyczące tego, jakich zasobów (finansowych, czasowych, ludzkich) wymagają i jakiemu celowi służą najlepiej. Połączone z opisami ciekawych przykładów ich wykorzystania zarówno
z Polski, jak i zagranicy.

Zaprezentowano tu ciekawe przykłady procesów partycypacyjnych z Polski i zagranicy, w trakcie których wykorzystywane były różne techniki i narzędzia. Mogą okazać się inspirujące przy projektowaniu kolejnych przedsięwzięć partycypacyjnych. Dla ułatwienia, podzielone zostały według tematów, których dotyczą.


W tym dziale znajdziesz praktyczne informacje na temat procesów partycypacyjnych oraz odpowiedzi na podstawowe i ważne pytania związane z planowaniem i realizacją działań partycypacji. Jak dobrze zaplanować całość proces? O czym pamiętać? Jak zmotywować potencjalnych uczestników i zainteresowanych? Dowiedz się więcej.


Opracowanie stworzone zostało na podstawie analizy adw. Radosława Skiby przygotowanej w ramach Badania efektywności mechanizmu konsultacji społecznych.

Strona Budżety partycypacyjne jest wygodnym i rzetelnym źródłem wiedzy
o bud
żetach partycypacyjnych w Polsce. Na stronie znajdują się m.in.: opisy konkretnych procesów z całej Polski, mapa budżetów partycypacyjnych, standardy działania, kontakty do osób, które zajmują się tym mechanizmem.

Znajdziesz tu podsumowanie spotkania on-line o partycypacji w czasach zarazy, informacje o nowej propozycji zmian w przepisach o budżecie obywatelskim, informacje o wydłużeniu terminu w pierwszym konkursie w programie Aktywni Obywatele i wiele więcej.

Zapytaj doradców partnerstw o matrycę włączenia Interesariuszy!