Сторінка психолога

Привіт. Раді, що ти це читаєш. Значить, розумієш, що піклування про ментальне здоров’я допоможе залишатися стійкішим і зберегти сили для перемоги. Іноді життя випробовує нас так, що неможливо почуватися добре. У таких ситуаціях нормально тривожитися, боятися, не спати. Але з часом негативні емоції виснажують. «Аптечка» розкаже, як знаходити в собі сили. Наче піт-стоп: дозаправився й поїхав далі. А коли попіклуєшся про себе, не забудь показати ці вправи близьким. Те, що допомогло тобі, може допомогти й іншим.



Першу психологічну допомогу (далі ППД) може надавати людина яка поряд або якій довірились. Перша психологічна допомогаце сукупність заходів загальнолюдської підтримки та практичної психологічної допомоги людям, які зазнали впливу значних стресорів. Її надання не передбачає значної професійної підготовки, достатньо педагогічних знань, отриманих в межах загальноосвітнього психологічного інформування, і природної здатності проявляти співчуття



Психологічна підтримку, куди звертатись — копия.docx
Психологічні хвилинки розроблені фахівцями психологічної служби у системі освіти України.pdf

Кращі практики психолого-педагогічного супроводу та підтримки 

учасників освітнього процесу в умовах воєнних дій

Каталог практик фахівці психологічної служби.docx

Техніки заземлення: що це, кому потрібні, як робити?

Тривога – це природна здатність передбачати загрози та готуватися до них, тому в чистому вигляді вона корисна. Однак, при певній частоті та інтенсивності тривожності, ми можемо говорити вже про психічне захворювання, яке може негативно вплинути на ваші звички, продуктивність та відносини.

Тривога наповнює ваше тіло гормонами, спрямованими на стрес. Це призводить до фізичного нездужання та навіть панічних атак.

Техніки заземлення допомагають полегшити ваш стан, впорядкувати думки при інтенсивному психічному стані. Вони – це такі собі стратегії виживання, які допомагають відновити зв’язок з сьогоденням і вивести з панічної атаки, спогадів посттравматичного стресового розладу, небажаних спогадів, тривожних емоцій або дисоціації.

«Техніки заземлення – це інструменти, які використовуються для саморегуляції в моменти стресу і тривоги. Вони служать м’яким нагадуванням про те, що потрібно залишатися зосередженим і заякорюють в теперішньому моменті, що допомагає зменшити відчуття тривоги та пригніченості. Техніка заземлення дозволяє тілу заспокоїтися і подати сигнал про відсутність реальної загрози»,

терапевт Talkspace Джоанна Філідор.

Іншими словами, методи заземлення спрямовані на те, щоб відключити частину мозку, яка включає червону кнопку «бий або біжи».

Заземлення – це набір нескладних стратегій для позбавлення / відділення  від емоційного болю. Наприклад, нестерпне бажання, гнів, печаль тощо.Можна також назвати цей процес відволіканням, центруванням, безпечним місцем, спогляданням назовні або здоровим позбавленням/відділенням.

Заземлення прив’язує до сьогодення і до реальності.

Використовується для того, щоб установити контроль над почуттями та залишатися в безпеці.


Коли можна використовувати методи заземлення?

Методи заземлення можна виконувати будь-де і в будь-який час. Ти можеш використовувати їх, коли:

МЕТОДИ ФІЗИЧНОГО ЗАЗЕМЛЕННЯ

Намагаючись заземлити себе, перше, що потрібно зробити, – це спробувати повернутися у своє тіло. Джоанна Філідор каже: «При виборі техніки корисно починати з тіла і просуватися вгору до мозку».

В цей час варто слідкувати за диханням та фізичним відчуттям.

Сидячі або лежачі витягни руки і ноги. Спробуй поворушити пальцями рук або ніг.  В цей час варто слідкувати за диханням та фізичним відчуттям.

Вправи, знову ж таки з упором на фізичний характер, – це ефективний спосіб повернутися у своє тіло. Присідання, стрибки на місці або коротка пробіжка можуть «вирвати» вас зі стану паніки.

Спробуй стиснути і розпустити кулаки. Ти також можеш напружити все тіло і зосередитися на тому, щоб повільно відпускати його, від чола, щелепи, плечей — аж до пальців ніг.

Зосередься та перенеси вагу на п’яти. Нагадай собі, що ти фізично пов’язаний із землею. Тупай ногами, якщо це допомагає. Також можна спробувати це босоніж на м’якому килимку.

Техніка полягає у тому, що потрібно назвати певну кількість предметів, спираючись на свої відчуття: п’ять речей, які можна побачити; чотири речі, які можна торкнутись; три речі, які можна почути; дві речі, які можна відчути; і одну річ, яку можна скуштувати.






Літня підзарядка вчителя: де шукати натхнення перед новим навчальним роком.

Літо у розпалі — а отже час повноцінно відпочивати, шукати натхнення та будувати плани на новий навчальний рік. Ніхто не може сказати напевне, яким він буде. Зрозуміло лише одне — вчителі знову відіграватимуть ключову роль у світі, який розгойдує від невизначеності та викликів.Тож тримайте  5 кращих матеріалів для емоційної та професійної підзарядки вчителів.Вчитель часто забуває про себе. Він віддає все учням, витрачає на них купу сил та часу, але сам про себе не турбується. Забуваючи про свої потреби та інтереси, вчитель може втратити мотивацію в роботі. Через це він може відчувати фізичне виснаження. Вчителі, пам’ятайте в першу чергу про себе!

Мікроклімат у колективі не завжди сприятливий та приязний. Конфлікти в педагогічному колективі є систематичним явищем, особливо коли вони не вирішуються. У кожного з вчителів є власна думка, власне світобачення і сприймання ситуації тут і зараз. Стосунки в колективі потрібно будувати! Говорити та обговорювати будь-яку ситуацію, ділитися успіхами та невдачами! Починати з себе.

Важливою є емоційна допомога собі на робочому місці. Вчителі — це люди, які переживають різні емоції та почуття. У будь-якій ситуації вчитель має миттєво зреагувати та знайти вихід. Інколи емоції вчителя мають високий градус, зашкалюють, але він нічого з цим не робить, що надалі проявляється в неефективному прийнятті рішень. 

Знайдіть свій інструмент для переживання емоції. Інструменти завжди поруч з нами. Перший — це дихання. Якщо градус емоції зависокий — почніть її видихати. Другий інструмент — це рух! Рухайтеся від учня до учня, перебирайте дрібні предмети в руках, сідайте чи вставайте або ж вийдіть подихати в коридор. Третій інструмент — це звук. Співайте разом з учнями, мугикайте. Надавайте собі вчасно емоційну допомогу. Усвідомлено ставтеся до ухвалення рішень.

   Вчитель є контейнером для 30 чи більше емоційних станів та історій. Йому потрібно зрозуміти кожного, відчути потребу та за тілесними маркерами побачити, що відбувається з дитиною. Вчіть назви емоцій та почуттів разом з учнями, малюйте їх, показуйте, де вони заховалися в тілі! Кажіть про свої почуття учням, колегам, батькам. Розвивайте культуру почуттів!

Емоційність на уроках, відкриті жести, роз’яснення учням теми, індивідуальний підхід до кожного, спостереження за всім класом одночасно та ще тисяча справ за день призводить до фізичного виснаження та втрати енергії. Не поповнюючи сили, на наступний день можна бути неефективним. Ресурси — це запас сил, енергії, можливості. Є різні види ресурсів: тілесні, аудіальні, візуальні, смакові та інші. Для когось ресурс — це спорт, танці, а для когось — смачні цукерки та кава, для когось — відпочинок наодинці. Знайте про свої ресурси, поповнюйте їх щодня, приділяйте увагу своєму тілу та собі. Поповніть свою посудину, бо на наступний день з неї потрібно буде віддати учням.

Відпочинок на роботі.
У нас була довга дискусія з цієї теми. Особливо для вчителів початкових класів вона була гострою. Вони навіть на 5 хвилин не можуть дозволити собі відпочити, бо нема кому придивитися за дітьми. Відпочинок, щоб просто вдихнути свіжого повітря, знизити емоційний градус, випити каву, привести себе до ладу, має бути. Виносьте цю тему як труднощі в роботі для обговорення в педагогічному колективі, вирішуйте разом, як зробити собі 5-хвилинний відпочинок.

Супервізія.
Тільки в деяких школах почалася супервізійна робота. Я тому дуже радію, бо тепер вчителі зможуть обговорювати труднощі в роботі, говорити про свої почуття, відновлюватися, ставати на місце одне одного тощо. Супервізія — важлива для всієї школи. Нехай вона почнеться в кожній школі.

Стресостійкість та вчителі.
Чи вчать вчителів давати раду стресовим ситуаціям? А вони вчать учнів справлятися з власним стресом? Важливість цих знань полягає в тому, що це наше життя, і ми маємо вчитися, як справлятися з труднощами у своєму житті, як протистояти, як жити та радіти життю.








Саморегуляція емоційного стану. Поради психолога

Використання методів саморегуляції – це свого роду техніка безпеки праці для виконавців. Природа людини така, що вона прагне до комфорту та усунення неприємних відчуттів. Існують природні способи регуляції, які включаються самі собою, спонтанно; їх називають неусвідомленими. До них належать тривалий сон, смачна їжа, спілкування з природою, тваринами, водні процедури, масаж, танці, музика і багато іншого.

Для регуляції емоційних станів, нервово-психічної напруги використовують спеціальні прийоми, які називають методами саморегуляції, або засобами самовпливу (тобто передбачається активна участь самої людини).

На жаль, не всі природні засоби можна використовувати на роботі, безпосередньо в той момент, коли виникла напружена ситуація або накопичилася втома. Але є прийоми, які можна застосовувати і під час роботи.

Саморегуляція може здійснюватися за допомогою чотирьох основних засобів, використаних окремо або в різних сполученнях: вплив слова, уявного образу, управління м’язовим тонусом та глибоким диханням.

Унаслідок саморегуляції досягається три основних ефекти:

—  заспокоєння (усунення емоційної напруги);

—  відновлення (послаблення проявів утоми);

—  активізація (підвищення психофізіологічної реактивності).

Своєчасна саморегуляція є своєрідним психогігієнічним засобом, що запобігає перенапруженню, сприяє відновленню сил, нормалізує емоційний фон діяльності, а також посилює мобілізацію ресурсів організму.

Природними прийомами регуляції організму є:

—  сміх, посмішка, гумор;

—  думки про щось гарне, приємне;

—  потягування, розслаблення м’язів;

—  спостереження за пейзажем за вікном;

—  розглядання квітів у приміщенні, фотографій чи інших приємних або дорогих для людини речей;

—  «купання» (реальне чи уявне) у сонячних променях;

—  вдихання свіжого повітря;

—  читання віршів;

—  висловлення похвали, компліментів кому-небудь просто так.

Спробуйте відповісти на такі запитання:

—  Що допомагає мені підняти настрій, переключитися?

—  Що я можу свідомо використовувати, коли відчуваю напругу або втому?

Ці засоби саморегуляції можна використовувати і для корекції емоційного стану учнів.



Кращі практики психолого-педагогічного супроводу та підтримки учасників освітнього процесу в умовах воєнних дій і збройних конфліктів

 

 

Практика

(назва, автор)

 

Спрямування

 

Цільова аудиторія

 

Електронне посилання

 

Матеріали пройшли експертизу/готуються до подачі на експертизу

Техніка «Чорний квадрат»

(Автор Назаревич В.; розміщено в навчально-методичному посібнику «Практикум з арт-терапії»)

Саморегуляція негативного простору особистості, активізація ресурсного стану

Від 12 років

http://surl.li/wtdi

(ст. 73-74)

 

 

Рекомендовано до друку Вченою радою Львівського державного університету внутрішніх справ (протокол від 9 вересня 2020 року № 2)

Техніка «Каракулі і метаморфози»

(Автор Копитін О.; розміщено в навчально-методичному посібнику «Практикум з арт-терапії»)

Активізація уяви, переживання катарсису, позбавлення від емоційного напруження та негативних емоцій

Від 10 років

http://surl.li/wtdi

(ст. 73-74)

Рекомендовано до друку Вченою радою Львівського державного університету внутрішніх справ (протокол від 9 вересня 2020 року № 2)

Вправа

«Моя аптечка ресурсів, інструкція до дії»

 

 

 

Вправа

«Що мені допомагає заспокоїтись у складних ситуаціях?»

«Створення історій за допомогою предметів»

 

(розміщено в методичному посібнику «Ефективні технології розвитку та відновлення стресостійкості/

життєстійкості у дітей та дорослих» Романовська Д.Д., Ящук М.Г.)

Вправи на пошук ресурсів, переоцінку життєвих цінностей

 

 

Дозволяє дітям визначити свої почуття і усвідомити наслідки своїх дій в тій або іншій ситуації.

Дорослі

 

 

 

 

 

 

Діти

http://surl.li/btdmj

 

Схвалено до використання вченою радою

Українського науково-методичного центру

практичної психології і соціальної роботи НАПН України (протокол № 8 від 14 червня 2018 )

Психологічна самодопомога «Безпечне місце» |

Вправа на уяву для зниження стресу та тривоги

Діти, дорослі

https://www.youtube.com/watch?v=rWd7ZgNgOpQ

 

Техніка «Обійми метелика»

Подолання хвилювання, тривоги, страху, панічних нападів та мінімізації стресу

Діти, дорослі

https://www.facebook.com/watch/?v=979963479066944

 

 

Техніка «Заземлення»

Зменшення рівня тривоги

Діти, дорослі

https://www.youtube.com/watch?v=JEFNqavdkIo&t=209s

 

Вправи:

 

«Квітка та свічка»

 

«Ледачий кіт»

 

«Лимон»

 

«Черепашка»

 

«Пір’їна/статуя»

 

«Будинок безпеки»

Зняття психо-емоційної напруги

Діти, підлітки

 

 

https://youtu.be/hVTqEEVUZaw

 

https://youtu.be/NHBEUdOaHg8

 

https://youtu.be/hguSKqCOJOM

 

https://youtu.be/Ox_vERq7Gu4

 

https://youtu.be/nvT2vyWfa6I

 

https://www.youtube.com/watch?v=4NjGc1QYur8

 

«Як встановити контакт з дитиною, що пережила травматичний досвіт» (UNICEFUkraine)

Надання первинної психологічної допомоги, налагодження стосунків

14-18 років

 

https://www.unicef.org/ukraine/stories/establish-contact-with-child-traumatic-experience

 

«Як підтримати підлітка у кризовій ситуації»

(UNICEFUkraine)

Спрямування вміння керувати своїми емоціями

14-18 років

https://edirshkoly.mcfr.ua/963249

 

 

Telegram-канал «Підтримай дитину»

 

Ігри, завдання, аудіо казки і інші корисні матеріали

Діти

https://t.me/pidtrumaidutuny

 

4 дихальні техніки для боротьби зі стресом

 

Зняття психо- емоційної напруги

Діти, дорослі

https://moyezdorovya.com.ua/4-dyhalni-tehniky-dlya-borotby-zi-stresom/

 

 

Топ-5 технік боротьби зі стресом, емоційним вигоранням та кризами

Профілактика стресу та емоційного вигорання

Діти, дорослі

 

https://i.factor.ua/journals/ot/2019/november/issue-22/1/article-105683.html

 

 

 

«Як упоратися з тривогою?Як заснути? інструкція при тривозі»

(Наталія Сабліна)

Техніки для боротьби із тривогою

Здобувачі освіти, батьки та педколектив

http://surl.li/bseqg

 

Оповідання «Сильні почуття приходять та йдуть»

Знайомство дітей з реакціями «замри, втікай, борися» і  вивчення основних навичків саморегуляції.

6 – 10 років

http://surl.li/btdqn

 

Канадський Центр Захисту Дітей Inc.(Канадський Центр);

Організація «Нові Напрямки для Дітей, Молоді, Дорослих та Сімей»

Особистий простір дитини (схема 6 кіл)

Профілактика сексуального, фізичного, психологічного насильства, завдяки розумінню дитини, що відбувається правильно/ неправильно.

5-10 років

http://surl.li/btdrz

 

 

Арт-техніка «Я сильний як дерево»

Повернення почуття безпеки через виокремлення підтримки/опори сім’ї, активізація ресурсів

5-11 років

 

 

«Особливості ПТСР у дітей»

 

«Особливості повідомлення про смерть дитині»

 

Вправа «Внутрішній промінь»

 

(розміщено в посібнику «Профілактика та корекція ПТСР:псих психолог аспекти». (Романовська Д.Д., Ілащук О.В.))

Психоедукація

Вчителі, батьки

http://surl.li/bteok

(с.32)

 

 

 

(с.77)

 

 

 

(с.101)

Затверджено Вченою радою Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області від 19.03.2015, протокол  №1/17

Як говорити з дитиною про війну та безпеку: поради психологині Світлани Ройз;

 

Як говорити з дитиною про війну (поради дитячої психологині Маріанни Новаковської)

Психоедукація

Вчителі, батьки

https://starylev.com.ua/blogs/yak-govoryty-z-dytynoyu-pro-viynu-ta-bezpeku-porady-psyxologyni-svitlany-royz

 

 

 

https://osvitoria.media/experience/yak-govoryty-z-ditmy-pro-vijnu/

 

 

Програма «Мистецтво стресостійкості» (Білокопита І.І.)

Розвиток навичок стресостійкості і психологічного відновлення

Педагоги

http://surl.li/btefw

 

Схвалено

рішенням обласної Експертної комісії

Науково-методичного центру

практичної психології і соціальної роботи

Інститут післядипломної педагогічної

освіти Чернівецької області

від 23   лютого   2022 р.,

протокол № 40

Програма «Стрес. Особисті ресурси його подолання» (Шевчук О.М.)

Формування вміння свідомо користуватися техніками саморегуляції, самозаспокоєння

Учні підліткового віку

http://surl.li/bteko

Схвалено

рішенням обласної Експертної комісії

Науково-методичного центру

практичної психології і соціальної роботи

Інститут післядипломної педагогічної

освіти Чернівецької області

від 24 лютого 2021р,

протокол № 38

  Артерапевтична метафора на витримку «Міцна гора» (Вікторія Назаревич)

Арттерапевтична метафора на витримку, силу та спокій

Дорослі і діти

http://surl.li/bteht

 

 

Вправа «Дерево» (О.Кляпец)

 

Для стабілізації внутрішнього стану

Дорослі і діти

http://surl.li/bteip

 

Вправа «Малюнок на спині»

(опубліковано на сайті «Всеосвіта» Тищенко А.О.)

Для зняття напруги та переключення уваги

Діти дошкільного та молодшого шкільного віку

https://www.pedrada.com.ua/article/3018-chotiri-tehnki-samoregulyats-yak-dopomojut-vdnoviti-emotsyniy-resurs

 

 

Багатовимірна модель BASIC Ph (Лахад М.)

(подано в посібнику «Основи реабілітаційної психології: подолання наслідків кризи. Навчальний посібник. Том 2.»)

Шляхи подолання кризових ситуацій

Студенти,батьки, викладачі, ВПО.

https://www.osce.org/uk/project-coordinator-in-ukraine/430829

(с.29)

 

 

http://surl.li/bthzh

 

Видано за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні

 

Гавриловська К.П. Модель BASIC Ph у роботі психолога. / Розвиток обдарованої особистості в освітньому просторі: ціннісний вимір: тези доповідей Х наук.-практ. семінару., 23 квіт. 2020 р. Київ: Інститут психології імені Г.С. Костюка НАПН України, 2020. 92 с. С. 14-15.

      Методика гармонізації Шрайбера;

      технологія Basic PH;

      колесо балансу;

       вправи на релаксацію, візуалізацію «Тілесне сканування»

(розміщено в методичному комплексі «Гармонізація психологічного здоров'я, розвиток життєстійкості/

стресостійкості учасників освітнього процесу» Романовська Д.Д., Швачій Р.А. )

Гармонізація психологіяного здоров'я

Учні, студенти , педагоги, батьки, ВПО. 

http://surl.li/btkpa

 

Схвалено Вченою радою Українського науково-методичного центру

практичної психології і соціальної роботи НАПН України (протокол № 9 від 26.11.2020 р.)

Казка «Ковдра від Янголятка»

(Доманська Оксана Олекандрівна)

Подолання тривоги та страху

Учні початкової та середньої школи

https://www.youtube.com/watch?v=jbZiqpLI_B8

 

 

Казкотерапія. «Країна почуттів та король»

(Гольцева Інна Михайлівна)

Подолання тривоги та страху

Учні початкової та середньої школи

https://www.youtube.com/watch?v=j8WivV4e2gA

 

 

Тренінгова програма

«Батьківство без стресу»

(UNICEF)

Надання першої психологічної допомоги, сприяння розвитку стресостійкості батьків

Батьки та особи, які їх замінюють

http://surl.li/btesb

 

Вправи:

-          «Готуємо “Екстрену валізку”»

-          «Обійми метелика»

-          «5-4-3-2-1»

-          «Протистресове дихання»

(підбірка вправ Маряни Франко)

Подолання стресу

Учні

https://www.sens.lviv.ua/pidbirka-dlya-stabilizatsiyi-emotsijnogo-stanu/

 

 

Долаємо паніку. 46 вправ і порад, як стабілізуватися під час війни

(Марія Марковська)

Стабілізація емоційного стану

Дорослі, діти

https://nus.org.ua/articles/dolayemo-paniku-46-vprav-i-porad-yak-stabilizuvatysya-pid-chas-vijny/

 

Розміщено на сайті Нової української школи

https://nus.org.ua/

Вправа «Барометр емоцій». Авторська розробка Світлани Ройз

Практики стійкості та уважності для роботи з дітьми

Діти

https://resursna-skrynia.nus.org.ua/wp-content/uploads/2021/08/07_barometer.pdf

 

Вправа «Кубик емоцій». Адаптація Світлани Ройз

Для вивчення й дослідження емоцій

Діти

https://resursna-skrynia.nus.org.ua/wp-content/uploads/2021/08/01_cube.pdf

 

Психотерапевтична казка «Чарівний дзвіночок»

(Яна Поліщук)

Допомагає справлятися із тривогою і хвилюваннями під час повітряної сирени

Діти дошкільного та молодшого шкільного віку

https://www.youtube.com/watch?v=Vk3MOQcmrKI

 

Психотерапевтична казка «Хатинка для Пострибунчика»

(Яна Поліщук)

Допомагає справлятися із тривогою за можливого руйнування будинку чи реального пошкодження дому

Діти дошкільного та молодшого шкільного віку

https://www.youtube.com/watch?v=nH3C2KQD6Bw

 

«Захисна парасолька» Авторська техніка Яни Поліщук

Відновлення почуття безпеки

Діти

http://surl.li/bteyg

 

 

«Захисна мандала» Авторська вправа Яни Поліщук

Відновлення внутрішніх ресурсів

Діти

http://surl.li/bteyt

 

 

Вправа «Повітряна кулька»

Дихальна вправа на релаксацію

Діти 5-17 років та дорослі

https://youtube.com/shorts/qpxelscUJCg?feature=share

 

 

Вправа «Бовтунець»

Зняття стресу, заземлення

Діти 5-12 років

https://youtube.com/shorts/0FdG19WQFDk?feature=share

 

 

Вправа «Граундінг»

Заземлення, зняття тривоги

Діти 5-17 років та дорослі

https://youtu.be/CrHrwwkwrTg

 

 

Вправа «Управління моїм тілом»

Зняття тривоги, заземлення, білатеральна активація

Діти 7-17 років, дорослі

https://youtu.be/a24EngtE8M8

 

 

Вправа «Зняття напруги»

Зняття тривоги, активація білатеральна, подолання стресу, паніки

Діти 7-17 років, дорослі

https://youtu.be/AesyWTq7JtM

 

 

Метод «Ранкові сторінки»; вправи на релаксацію, розфокусування

Заспокоєння себе і інших у кризових ситуаціях

 

Діти і дорослі

http://prosvitcenter.org/zaspokoyennia 

 

 

Техніка релаксації Джейкобсона 

Зняття стресової напруги і розслаблення

Діти і дорослі

https://www.youtube.com/watch?v=-EZD0ZHW0BU 

 

 

Арт-терапевтична методика «Каракулі»

Зняття м’язових, емоційних напружень, розслаблення

Діти і дорослі

http://surl.li/bticd

 

 

Проективна методика «Людина під дощем»

Визначення здатності долати несприятливі ситуації, протистояти їм

Діти з 9-ти років і дорослі

http://surl.li/btied

 

 

Алгоритм психологічного супроводу дітей внутрішньо переселених осіб та дітей, що опинилися у складних життєвих обставинах (Романовська Д.Д., Дєдов О.А.; розміщено в методичному посібнику «Алгоритми діяльності працівників психологічної служби. Том 2»)

Актуалізація адаптивних і компенсаторних ресурсів особистості, мобілізація психологічного потенціалу

Діти внутрішньо переміщених осіб

https://lib.iitta.gov.ua/723133/1/Algoritm_T_2_new.pdf

(с. 61-75)

Рекомендовано до друку Вченою радою Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи (протокол №7 від 24.10.2019 р.)

 

 

Вправи на ослаблення травматичної ситуації та вправи на стабілізацію емоційного стану, формування почуття захищеності

(розміщено в методичному посібнику «Ефективні технології розвитку та відновлення стресостійкості/

життєстійкості у дітей та дорослих»)

Ослаблення травматичної ситуації, стабілізація емоційного стану, формування почуття захищеності

Підлітки та дорослі

http://surl.li/btdmj

(с. 76-84)

Схвалено до використання вченою радою

Українського науково-методичного центру

практичної психології і соціальної роботи НАПН України (протокол № 8 від 14 червня 2018 )

Дихальна гімнастика (Світлана Кушнірук)

Зниження тривоги,  емоційного напруження

Діти, дорослі

https://youtu.be/2yY7YgOvDPU

Розміщено на сайті ІППО Чернівецької області

http://ippobuk.cv.ua/?page_id=8560

 

Вправа «Дерево»

(Сніжана Гузик)

Зняття психоемоційного напруження

Діти, підлітки

https://youtu.be/6po0yvsy0xQ

 

Розміщено на сайті ІППО Чернівецької області

http://ippobuk.cv.ua/?page_id=8560

 

Картотека-набір ігор, вправ і завдань

(Дєдов О.А. Психологічне забезпечення емоційного благополуччя

здобувачів дошкільної освіти: досвід роботи / Укладач Д.Д. Романовська)

Розвиток  та корекція емоційної сфери

Дошкільники

http://surl.li/btijq

(с.104-134)

Схвалено для використання у закладах освіти Науково-методичною радою КЗ «Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області» (протокол №1/930 від 29.03.2022)

Ігротерапія без іграшок – добірка від МОН

 

Повернути відчуття безпеки, розслабити тіло і зняти тривогу

Молодший шкільний вік

https://nus.org.ua/news/igroterapiya-bez-igrashok-dobirka-vid-mon/

 

Розміщено на сайті Нової української школи

https://nus.org.ua/

 

Тілесно орієнтовані практики

(Андрій Бережанський)

Практики емоційної самодопомоги

*під час війни

Тимчасово переміщені особи, та учасники освітнього процесу

http://surl.li/btipa

 

 

Вправа «Напиши цифру»

(Альона Долгозвяга)

Зняття емоційного та тілесного напруження

Діти молодшого шкільного віку

https://www.youtube.com/watch?v=s8VVrIWKDP4  

 

«Що робити малечі коли лунає сирена»

 

Мультфільм

Діти дошкільного та молодшого шкільного віку

https://www.youtube.com/watch?v=HguPLPKC2ds

 

 

«Дитяча абетка безпеки. Що робити, коли лунає сирена?»

Мультфільм від ДСНС України

Діти молодшого шкільного віку

https://trevog-bolshe.net/statti-dlya-batkiv-ta-ditej/dytyacha-abetka-bezpeky-shho-robyty-koly-lunaye-syrena

 

 

«Гімнастика для тих, кому складно сидіти на місці»

Мультфільм

Діти дошкільного та молодшого шкільного віку

https://www.youtube.com/watch?v=iQF01hfh0dA

 

«Цілющі яблука»

 (автор А. Панасюк за методикою В.Назаревич)

Ресурсна техніка

Діти (з 6 років), дорослі

http://surl.li/btium

 

Рекомендовані Інситутом інтегративної арт-терапії

 

Геометрія для саморегуляції

(В.Назаревич, В.Панасюк)

Техніки для саморегуляції

З дошкільного віку у спрощеному варіанті

http://surl.li/btiva

 

Рекомендовані Інситутом інтегративної арт-терапії

 

Каракулі при арт-терапевтичному супроводі гострої кризи

(В.Назаревич)

Техніки саморегуляції при кризовому консультуванні

З дошкільного віку

http://surl.li/btivo

 

Рекомендовані Інситутом інтегративної арт-терапії

 

Система вправ для роботи з гострою кризою

(В.Назаревич)

Дихальні вправи, візуалізації, арт-терапевтичні вправи для емоційної стабілізації

З дошкільного віку

http://surl.li/btivy

 

Рекомендовані Інситутом інтегративної арт-терапії

 

Вправа «Разом» (В.Назаревич)

Прояв волі, розкриття власної позиції щодо ситуації війни, активація внутрішніх ресурсів на протидію злу

З дошкільного віку

http://surl.li/btiwx

 

Рекомендовані Інситутом інтегративної арт-терапії

 

Різнокольоровий слон в клітинку

(В.Назаревич)

Структурування, систематизації та спокою в час кризових подій

З дошкільного віку

http://surl.li/btixx

Рекомендовані Інситутом інтегративної арт-терапії

 

Як встановити контакт з дитиною

(В. Назаревич)

Алгоритм роботи

З дошкільного віку

http://surl.li/btixi

Рекомендовані Інситутом інтегративної арт-терапії

 

Подушка безпеки

(В. Назаревич)

Зняття тривожності

Учні, батьки, педагоги

https://nus.org.ua/articles/5-vprav-z-artterapiyi-dlya-vidnovlennya-resursu-vchytelya/

 

Багаж щастя

(В. Назаревич)

Зняття тривожності, усвідомлення власних ресурсів

Учні, батьки, педагоги

https://nus.org.ua/articles/5-vprav-z-artterapiyi-dlya-vidnovlennya-resursu-vchytelya/

 

«Казки про Помогайко», Вікторія Назаревич

Зняття тривоги, подолання страхів, підвищення впевненості в собі

Дошкільний, молодший шкільний вік

http://surl.li/btjaq

 

 

23 методики саморегуляці

(В.Назаревич)

Арт-терапевтичні методики

Діти, педа-гоги,батьки

http://surl.li/btjcg

 

 

Корекційна програма: Діти і війна: навчання технік зцілення. Автор: П. Сміт, Е. Дирегров, У. Юле,Л.Гупта, Ш. Перрен, Р.Г’естад.

Техніки роботи в уяві

(ст. 17-20)

Слухові, нюхові та

кінестетичні техніки

(ст.20-22)

Техніка подвійного

фокусу уваги (ст.22-

24)

Робота зі снами

(ст.24-26)

Вправа «Побудова

індивідуальної

ієрархії страху»

(ст.43-43)

Занятгя «Експозиція

травматичних

спогадів: малювання,

листи,

проговорювання»

(42-51)

Робота з дітьми, що зазнали впливу психотравмуючих подій

Підлітки

http://surl.li/btjbv

Затверджено Науково-методичною радою з питань освіти МОН України, 2016

Сценарії ППД:

1. Стихійне лихо.

2:Насильство та переміщення населення.

3: Нещасний випадок

 

Перша психологічна допомога

Люди, які постраждали від складних кризових ситуацій

http://surl.li/bmeap

У посібнику «Перша психологічна допомога : посібник для працівників на місцях». Київ : Унів. Вид-во ПУЛЬСАРИ, 2017. 64 с. (за матеріалами ВООЗ)

Тілесні техніки боротьби зі стресом

Профілактичне

Діти

http://surl.li/btjey

 

 

Вправи анти-стрес

Релаксаційні

Дорослі та діти

http://surl.li/btjfp

 

 

Методи само-і взаємо підтримки                (Зорина О’Доннел)

Профілактичне

Дорослі

https://www.youtube.com/watch?v=iBEMwBun0zI

 

 

Відеоролик «Сирена – моя помічниця. Що таке сигнал повітряної тривоги та як поводитися»

Профілактичний

Діти

https://www.youtube.com/watch?v=wNVwcJ9rrjA

 

 

Ігри для зняття стресу (Світлана Ройз)

 

Зняття емоційної і фізіологічної напруги

Дошкільний і молодший шкільний вік

http://surl.li/btjie

 

 

Ізраїльський протокол швидкої допомоги дітям ДДДПП

Стабілізація емоційного стану

Діти

http://surl.li/btjud

 

 

Терапевтична книга «Привіт, давай дружити!»

 (М.Іонідес)

«Перетравити» травмуюче хвилювання втечі з дому та адаптація до нового місця

Діти 7-11 років

http://surl.li/btjvf

 

 

Психологічне заземлення

Набір стратегій, які допоможуть зняти психоемоційне напруження

Діти і дорослі

http://surl.li/btjvx

 

 

Просвітницька програма «Простір  моїх   змін», (Самборська Неля Василівна)

Підвищення стійкості до переживання наслідків стресу

Здобувачі освіти 5-х класів

http://surl.li/btjxk

 

Схвалено засіданням обласної Експертної комісії науково-методичного центру практичної психології та соціальної роботи ІППОЧернівецької області від 23 лютого 2022 року, протокол №40

Посібник з реабілітації для батьків, вчителів «Як допомогти дітям пережити травматичні події» від Child Mind Institute

Практичні поради, як допомогти дітям пережити травматичні події

Батьки, педагоги

https://childmind.org/wp-content/uploads/2022/02/CMI_Guide_Trauma_2022_Ukranian_edited.pdf 

 

Інститут розумового розвитку дитини — незалежна національна некомерційна організація, яка займається трансформацією життя дітей і сімей, що борються з розладами психічного здоров’я і проблемами навчання

Як говорити з дітьми про війну. Техніки психологічної допомоги дитині

( Гриців Іванна)

Психологічна допомога дітям під час війни

 

Діти

https://youtu.be/l_a1NBhztOs 

 

Міністерство освіти і науки України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Громадська організація «Ла Страда-Україна», Дитячий фонд ООН (Юнісеф)

Кінезіологічні вправи: «Ковпак мудреця», «Сова», «Контраст»,  «Еверлі», «Масаж вух»

Підвищення стресостійкості здобувачів освіти

Діти

https://osvitanova.com.ua/posts/4731-7-kineziolohichnykh-vprav-iaki-dopomozhut-shkoliaram-zniaty-stres

 

 

 

-          «Подушка безпеки»

(Вікторія Назаревич)

-          «Багаж щастя»

Зняття

тривожності; емоційне відновлення

 

5-11 класи

https://nus.org.ua/articles/5-vprav-z-artterapiyi-dlya-vidnovlennya-resursu-vchytelya/

 

Розміщено на сайті Нової української школи

https://nus.org.ua/

Інструменти "Заземляємося", "Відчіпляємося з гачка", "Діємо згідно з власними цінностями", "Проявляємо доброту", "Створюємо простір" у посібнику «Важливі навички у період стресу» (World Health Organization)

Допомога в стані стресу

Діти та батьки

https://drive.google.com/drive/folders/1xOgLzL9mI2JSi6FXzXTGau4CfwDlsU6h

World Health Organization

Корекційна програма «БЕЗПЕЧНИЙ ПРОСТІР» (Богданов С. О та ін..)

Формування стійкості до стресу у дітей дошкільного віку та школярів, що були травмовані війною

6-16р.

http://surl.li/aairo

 

Схвалено для використання Інститутом модернізації змісту освіти МОН України (Лист № 21.1/12-Г-300 від 0827.06.2017)

Відео «Екстренні міри під час війни в Україні»

(Томас Вебер, австрійський травмотерапевт)

Технології психологічної допомоги

Діти, дорослі

https://youtu.be/65W70In7288

 

Мультфільм «Безпечна поведінка з незнайомцями»

Формування безпечної поведінки

Діти

https://www.youtube.com/watch?v=ps67DbvjRcw

 

YouTube-канал «Служби порятунку дітей»

Практикум стійкості та відновлення зі Світланою Ройз

Вправи для стабілізації внутрішнього стану

Діти та дорослі

Відео від 18 березня https://www.youtube.com/watch?v=LDcnz0CbjN0

 




Відео від 22 березня https://www.youtube.com/watch?v=pznTicW3pw4





Відео від 25 березня

https://www.youtube.com/watch?v=Ed0G3scRoZs





Відео від 29 березня https://www.youtube.com/watch?v=Syh3vc33jII





Відео від 1 квітня https://www.youtube.com/watch?v=UiAM3njSdsQ





Відео від 5 квітня https://www.youtube.com/watch?v=6BLKkE5Vro8





Відео від 8 квітня https://www.youtube.com/watch?v=p0Aw0NkgzZ4


 

 

Відео матеріали (медіатека НМЦ ППСР ІППОЧО)  

 

  Навчально-методичний коворкінг «Психологічна підтримка та допомога під час війни: алгоритми дій» (у ході коворкінгу було представлено покроковий алгоритм дій для організації допомоги і підтримки здобувачам освіти під час війни, підготований Романовською Д.Д. (кандидаткою психологічних наук, завідувачкою НМЦ ППСР ІППОЧО): https://drive.google.com/file/d/1APc7mBFFiCb7GuPzOEqEi--YyR0MNpBn/view 

  Другий навчально-методичний коворкінг «Психологічна підтримка та допомога під час війни: практичні техніки» (представлено техніки кінезіологічної корекції та дихальні вправи для зняття емоційної напруги, тривожності, відновлення самоконтролю):                                   перша частина (вступна) https://drive.google.com/file/d/1yVOjPPGTYh8bLjxGCk35ta_ADpHy5anf/view?usp=sharing;                                                                                             друга частина (основна): https://drive.google.com/file/d/1YsFa-q2VvN-LqJM1IFIzlOWVMoaXmlgr/view

  Третій навчально-методичний коворкінг «Екстрена психологічна допомога та кризове втручання в період війни» (представлено алгоритм дій педагогічного працівника в умовах надзвичайної ситуації (за міжнародними стандартами). Техніки для роботи з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку, техніки самодопомоги та ресурсні арт-терапевтичні вправи): https://drive.google.com/drive/folders/1-uv8QFNtCg-44ircjSZPUEbbQ3ca4dWW

  Четвертий навчально-методичний коворкінг «Психологічна підтримка та допомога під час війни: технології збереження та відновлення психічного здоров’я» (представлено психологічні хвилинки для зняття стресу на уроках, ізраїльську арт-техніку для відновлення ресурсів – «Дерево життя»): https://drive.google.com/file/d/1BvC4jtwyP7PobQUeODqnMtcmsNAXRwqx/view 

  П'ятий навчально-методичний коворкінг «Психологічна підтримка та допомога під час війни: техніки стабілізації гострого стресового синдрому (Assyst 1)» (представлено прості техніки психоемоційного заспокоєння): https://drive.google.com/file/d/1S6UWyPxKIeF60W4xcqDmkU2SC9XwSb1T/view 

  ВІДЕОТЕКА  хвилинок психологічного розвантаження для уроків «Психологічні вправи для подолання стресу» (для педагогів, здобувачів освіти): http://ippobuk.cv.ua/?page_id=8560

 

 

Завідувач НМЦ ППСР ІППОЧО,                                                                                                  Діана РОМАНОВСЬКА

                        кандидат психологічних наук

 


https://www.facebook.com/photo/?fbid=571681941734151&set=pcb.571682031734142Вправа: "Яйце травми"

Автор: Marilyn Murray, модифікація Shelley Klammer

Джерело: https://www.shelleyklammer.com/post/trauma-egg-exercise

Переклад Інституту практичної психології Ольги Гаркавець

"Травмовані люди хронічно почувають небезпеку всередині свого тіла. Минуле живе у формі внутрішнього дискомфорту, що гризе. Їхнє тіло постійно бомбардується вісцеральними попереджувальними знаками, і, намагаючись контролювати ці процеси, вони часто стають експертами в ігноруванні своїх внутрішніх відчуттів, і в притупленні усвідомлення того, що відбувається всередині. Вони вчаться ховатися від самих себе".

Bessel A. van der Kolk

Вправа "Яйце травми" була розроблена психотерапевкою Мерилін Мюррей як інструмент для опрацювання емоційних травм. Ця вправа, що виконується повільно і м'яко, може допомогти вам розвинути усвідомленість і співчуття до свого несприятливого життєвого досвіду. Вона також може показати вам, як ваш травматичний досвід може спотворити, зменшити або відволікти вас від вашої справжньої життєвої "місії" (рішення) або мети.

Матеріали: великий аркуш паперу, ручки, кольорові олівці

Можливо, ви захочете виконувати цю вправу поетапно. Робіть перерви так часто, як вам необхідно. Виберіть малі травми і великі травми, які все ще не втратили емоційний заряд. Якщо минула несприятлива подія сприймається нейтрально, вам не потрібно включати її в яйце травм. Навіть найнезначніші події можуть бути включені, якщо ви все ще відчуваєте емоційний біль.

1. Намалюйте яйце. Намалюйте велике овальне яйце на великому аркуші паперу.

2. Поміркуйте про свого батька: у лівому, нижньому кутку напишіть "Батько" і перерахуйте слова, які описують вашого батька — як позитивні, так і негативні.

3. Поміркуйте про свою матір: у правому нижньому кутку напишіть "Мати" та перерахуйте слова, які описують вашу маму — як позитивні, так і негативні.

4. Поміркуйте над правилами вашої сім'ї: у верхньому лівому кутку напишіть ваші сімейні правила, проговорені чи не проговорені, такі як, бути хорошим, життя складне, вписуйся, роби гроші тощо.

5. Поміркуйте про вашу роль у вашій родині: у верхньому правому куті випишіть ваші сімейні ролі. Наприклад: проблемна дитина, сімейний клоун, хороша дочка, цап-відбувайло і т.д.

6. Напишіть або намалюйте ваші травми: всередині яйця травми, починаючи з вашого народження, "виростіть" себе, виписуючи або малюючи символи вашого несприятливого життєвого досвіду з раннього віку, які ви пам'ятаєте, і далі в хронологічному порядку. Намалюйте бульбашки для 5-10 подій вашого життя, які були найболючішими або найскладнішими, включаючи події, які несуть у собі глибоке розчарування, зраду, тривогу або аб'юз.

7. Подумайте про те, які завдання несуть ці травми. Несприятливі життєві події породжують обмежувальні переконання. У верхній частині яйця запишіть свої рішення, на які вплинула травма, починаючи зі слів:

Життя (яке)....

Люди (які)...

Я (який?)...

Тому я буду...

8. Подивіться на головні теми: Знайдіть спільні теми у вашому несприятливому досвіді, наприклад, зневага, кинутість, завищені очікування, розпач і т.д.

9. Перегляньте свої завдання. Якби ви могли прожити заново без травмуючого і несприятливого досвіду, якими були б ваші рішення? Перепишіть ваші життєві місії (рішення) так, щоб це вас надих

            Особливості надання першої психологічної                                             допомоги

    Перша психологічна допомога ( надалі ППД) – це сукупність заходів загальнолюдської підтримки та практичної психологічної допомоги людям, які зазнали впливу значних стресорів. Її надання не передбачає особливої професійної підготовки, достатньо педагогічних знань, отриманих у межах загальноосвітнього психологічного інформування, і природної здатності проявляти співчуття та людяність. Важливою характеристикою першої психологічної допомоги є простота. Потреба у ППД може виникнути непрогнозовано, у будь-який момент, тому готовність до надання такої допомоги вимагає регулярного тренування, оновлення знань та навичок.

    За ініціативи навчально-методичного кабінету психологічної служби ПАНО ім. М.В. Остроградського, Комунальної установи "Центр професійного розвитку педагогічних працівників Миргородської міської ради" та практичного психолога Світлани Покиньбороди 29 вересня 2023 року на базі Миргородської гімназії №3 було організовано тренінг «Особливості надання першої психологічної допомоги» для фахівців психологічної служби громади з метою подальшого проведення у  закладах освіти заходів на оволодіння педагогічними працівниками базовими навичками надання першої психологічної допомоги, підвищення психологічної компетентності.

 

 Світлана ВІНІЧЕНКО,

психолог КУ ЦПРПП Миргородської МР