I МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦIЯ СТУДЕНТIВ ТА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ


Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір

Привітання учасників

І Міжнародної науково-практичної конференції студентів і молодих вчених «Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір»

з Днем науки в Україні

Валентина Василівна Нечипоренко

голова організаційного комітету конференції, ректор Хортицької національної академії, доктор педагогічних наук, професор

Шановні колеги! Дорогі студенти!

Для науково-педагогічної спільноти України вже традиційним стало щорічне відзначення в травні Дня науки, встановленого Указом Президента України від 14 лютого 1997 року. Юридично цей День є професійним святом для всіх працівників вітчизняної науки, натомість де-факто він має набагато ширше, загальнодержавне значення, оскільки в ХХІ столітті саме наукові відкриття та інновації стають головною рушійною силою соціально-економічного поступу країни, зростання її конкурентоздатності на міжнародній арені, створення матеріального базису для суспільного добробуту та розвитку соціального капіталу. Саме успішна наукова діяльність все в більшій мірі стає тим демаркаційним рубежем, який відділяє слаборозвинені країни від провідних суспільств, добробут яких ґрунтується на інноваційному секторі економіки, наукоємних технологіях, теоретично обґрунтованих моделях соціально-політичного розвитку і демократичних змін.

Пріоритетність інноваційної політики, спрямованої на розвиток науково-технічного потенціалу держави, нормативно встановлена у законах України «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про інноваційну діяльність», «Про науково-технічну експертизу», «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки», «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні» та підзаконних нормативних документах: Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 2020 року», Положенні про порядок здійснення інноваційної освітньої діяльності та ін.

На основі цієї нормативно-правової бази заклади вищої освіти України здійснюють багатовекторну науково-дослідну роботу, яка є важливим чинником інноваційного розвитку держави і підготовки її майбутньої інтелектуальної еліти завдяки залученню талановитої молоді до наукових пошуків. При цьому ключовою умовою зростання нової генерації молодих дослідників є їхня участь у колективній, командній роботі, постійній фаховій комунікації, без якої неможливо уявити науковий прогрес у ХХІ столітті. Адже в минулому залишилися легендарні, величні часи, коли окремі інтелектуальні генії ньютонівсько-ейнштейнівського зразка, працюючи здебільшого самостійно й автономно, могли творити наукові парадигми та фундаментальні теорії. Натомість сьогодні нове слово в науці можуть сказати лише потужні дослідницькі колективи, які постійно комунікують між собою і з оточуючим світом, проводять довготривалі, багатоетапні дослідження, формуються і розвиваються десятиліттями – як правило, на базі закладів вищої освіти і наукових установ, хоча все частіше – в межах бізнес-компаній, інноваційних проектів, стартапів і неформальних дослідних груп, яскравим прикладом яких є креативно-науковий феномен Кремнієвої долини.

В цих цілком нових умовах, які можна назвати сучасною парадигмою дослідно-експериментальної роботи, місія успішного закладу вищої освіти полягає у своєчасному залученні талановитих студентів до науково-комунікативного простору, розвитку їхньої дослідницької мотивації через організацію фахового спілкування із зацікавленими однодумцями, уважну і кваліфіковану фасилітацію перших спроб самостійного наукового пошуку, починаючи з вибору студентом проблемної теми, вивчення історії питання і сучасних досліджень, практичної перевірки власних гіпотез. Це той класично-інваріантний шлях професійного становлення, який у різні часи проходили всі науковці, але сьогодні, в епоху глобалізації і полікультурної синергії, на цьому шляху набуває все більшого значення готовність молодого дослідника до наукової комунікації у різних формах, основними з яких є науково-практичні конференції, семінари і форуми.

Тож І Міжнародна науково-практична конференція студентів і молодих вчених «Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір» є черговим етапом наукової комунікації дослідників-початківців, підведенням підсумків і презентацією результатів їхньої пошукової роботи, проведеної протягом навчального року. Саме такий формат спільної праці в найбільшій мірі узгоджується з ідейно-ціннісними засадами наукових досліджень в ХХІ столітті і, водночас, засвідчує відданість організаційного комітету Міжнародної конференції та всього колективу Хортицької національної академії класичним інтелектуально-творчим ідеалам, які символічно втілені у відзначенні Дня науки в Україні.

В цей урочистий день бажаємо всім учасникам конференції нових творчих злетів, цікавих дискусій, фахового зростання, плідної роботи з однодумцями, а також упевненого подолання мовних та всіх інших барʼєрів на цивілізаційному шляху подальшої інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір!

Теона Гріголашвілі

PhD, доцент, Університет Кутаїсі (Грузія)

Вітаю! Мені приємно бути тут і надсилати вітання з університету Кутаїсі.

Мене звати Теона Гріголашвілі, я декан факультету соціальних дисциплін університету Кутаїсі. Дякуємо, що запросили нас на науково-практичну конференцію молодих вчених та студентів. Хортицька національна академія та університет Кутаїсі підписали меморандум про співпрацю близько двох місяців тому. І ось ми вже беремо участь у конференції, організованій однією зі сторін угоди. Ми домовились співпрацювати в межах численних наукових і дослідницьких ініціатив та у заходах щодо розбудови нашого потенціалу. Ми маємо велику честь працювати з академією і високо цінуємо можливість спільно організовувати міжнародні конференції та публікувати результати спільних досліджень у періодичних виданнях. Ми працюємо над програмами стажування для викладацького складу обох наших вищих навчальних закладів, обмінюємось досвідом управління освітою і наукою та реалізуємо багато інших ініціатив. Нас запросили взяти участь у першій всеукраїнській науково-практичній конференції «Освітні і культурно-мистецькі практики в контексті інтеграції України у міжнародний науково-інноваційний простір», і ми дали позитивну відповідь. В університеті Кутаїсі ми розробляємо навчальні програми для майбутніх менеджерів бізнесу, економістів, бухгалтерів, юристів, лікарів та фахівців у сфері туризму. Обидва наші навчальні заклади приділяють пріоритетну увагу викладанню та дослідженню в різних галузях наук; ми, як і ви, піклуємось про рівень міжнародної залученості наших студентів та викладачів. Таким чином, ми завжди цінуємо кожну можливість відвідати семінари або міжнародні конференції. Два наших науковця беруть участь у цій конференції, і нам би дуже хотілося бачити більше учасників з обох сторін у майбутньому співробітництві. У зв’язку з ситуацією у світі через Covid 19 заклади вищої освіти докладають максимум зусиль для підтримання навчального процесу та збереження процесу дослідницького поступу, що заслуговує на високу оцінку всіх зацікавлених сторін. Хочу сказати спасибі всім студентам, викладачам та адміністрації за те, що вони залишаються активними та гнучкими. Бажаємо вам удачі, успіху та плідної конференції. Бережіть себе! Дуже дякую!

Александра Ґанцаж

доктор соціальних наук, доцент, Остравський університет (Чеська Республіка)

Доброго дня!

Щиро дякую керівництву Академії за запрошення на І науково-практичну конференцію молодих науковців та студентів національної академії.

Мені дуже прикро, що я не можу бути у Запоріжжі особисто. Проте, маю надію, що все лихе скоро мине, і звичайно, ми ще зустрінемось з вами в іншій реальності - не віртуальній!

Тим часом я бажаю вам успішної зустрічі!

Сердечно вітаю усіх учасників конференції!

Катажина Яс

доктор філософії, науково-дидактичний працівник Сілезького університету (Польща)

Доброго дня! Мене звати Катажина Яс.

Мені дуже приємно брати участь у конференції. Дозвольте представитись. Я працюю лектором у Сілезькому університеті. Також працюю ерготерапевтом із людьми похилого віку та непрацездатними людьми у будинку для літніх у Чешині. Читаю лекції про особливості догляду за людьми похилого віку у Польщі.

Бажаю вам приємної дискусії і всього найкращого! До зустрічі!

Вероніка Катажина Ґрихтоль

вчитель польської мови як іноземної, студентка 1 курсу спеціальності Логопедія, Сілезький Університет (Польща)

Доброго дня! Щиро вітаю учасників І Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Хортицької національної академії. Наразі ми з вами зустрічаємося лише віртуально, у надзвичайних умовах, але задля того, щоб навіть у пандемію поділитися знаннями та досвідом, здобутими на ґрунті суспільних наук.

Вірю, що ця перша травнева зустріч - це початок багаторічної традиції. До зустрічі за рік, вже особисто! Вероніка Ґрихтоль, Польща.

Ольга Бєлан

докторант, Економічний університет Варни (Республіка Болгарія)


Ірина Трусевич

кандидат економічних наук, доцент, Білоруський торговельно-економічний університет кооперації споживачів, керівник центру бізнес-освіти, координатор програми "Молодь та підприємництво"