Мова гіпертекстової розмітки. Гіпертекстовий документ та його елементи

Мова гіпертекстової розмітки HTML (HyperText Markup Language)

Web-сторінки створюються за допомогою мови розмітки гіпертексту HTML (HyperText Markup Language).

Опис web-сторінок міститься в HTML-програмі (HTML-коді), який зберігається у звичайному текстовому файлі з розширенням htm чи html.

Програми мовою HTML містять інструкції (коди), що називаються тегами. Всі теги мови HTML виділяються символами-обмежувачами (< і >), між якими записується ідентифікатор (ім’я) тега і, можливо, його параметри. Більшість тегів HTML використовується попарно, тобто для окремого тега (відкриваючого) в документі є відповідний закриваючий тег, який записується так само, як і відкриваючий, але з символом / перед ім’ям тега (закриваючі теги не використовують параметри).

Сутність гіпертексту

Термін «гіпертекст» увів в обіг в 1965 році американець Тед Нельсон. Автор терміну розумів під ним «розгалужений текст, що виконує дії за запитом». Інакше кажучи, текст, що містить посилання на інші фрагменти, структурований як система можливих переходів є гіпертекстом.

При цьому, якщо слідувати посиланням і переходам можна отримати лінійну, традиційну форму подання текстів.

З технічної точки зору система, що зберігає інформацію в текстовому вигляді, що дозволяє встановлювати зв'язки між інформаційними одиницями, які зберігаються в її пам'яті, є гіпертекстовою.

Класичним прикладом гіпертексту є енциклопедія, в якій статті містять посилання на матеріали цієї ж енциклопедії.

Гіпертекст дозволяє представити в явній формі мережу фрагментів або тез. Відповідно, завдяки структуризації значно підвищується ефективність процедур пошуку певної інформації.

Якщо звернутися до історії виникнення гіпертексту, то загальноприйнятою точкою відліку є стаття Веннівера Буша «As We May Think» опублікована в 1945 році. У статті було представлено пристрій машини Memex, що зберігає на мікрофільмах інформацію (книги, кореспонденцію тощо). Для пошуку необхідної інформації пропонувалося використання асоціативних зв'язків, що фактично є прообразом гіпертекстових систем.

Після появи, розроблених Тімом Бернерсом-Лі протоколу передачі даних HTTP, системи адресації URL і мови HTML, поняття гіпертексту стало нерозривно асоціюватися з інформаційними технологіями в загальному і глобальною павутиною - зокрема.

Веннівер Буш (англ. Vannevar (/væniːvɑːr/) Bush) (часом також Венівар Буш, Ванневар Буш) (11 березня 1890 — 28 червня, 1974) — американський інженер, винахідник і адміністратор науки, що під час Другої світової війни очолював Управління з наукових досліджень і розробок США (англ. Office of Scientific Research and Development), один із ініціаторів у керівників на початковому етапі Мангеттенського проекту. Відомий також працями з розробки аналогових обчислювальних машин. Засновник руху науковців США, що привів до створення Національного наукового фонду.

Тед Нельсон (Теодор Холм Нельсон, англ. Ted Nelson, Theodor Holm Nelson; народ. 17 червня 1937) - американський соціолог, філософ і першовідкривач в області інформаційних технологій, винахідник поняття «гіпертекст» та ряду інших термінів, таких як теледільдоніка, творець гіпертекстової системи Xanadu

Сер Тімоті Джон Бернерс-Лі (англ. Sir Timothy John «Tim» Berners-Lee; нар. 8 червня 1955, Лондон) — британський спеціаліст з інформатики, творець HTTP, HTML, URI і автор інших розробок в галузі інформаційних технологій, засновник та голова консорціуму W3C, головний розробник Всесвітньої павутини (спільно з Робертом Кайо), автор концепції семантичної павутини. Лауреат премії Тюрінга 2016 року.

Розвиток стандартів HTML

Визначення HTML знайти неважко, як правило, воно виглядає наступним чином: це мова гіпертекстової розмітки.

HTML, в своєму первісному вигляді, був заснований на мові SGML - Standart Generalized Markup Language (стандартна узагальнена мову розмітки).

Зважаючи на відсутність засобів, що дозволяють відображати інформацію відповідно до SGML розмітки, дана мова не була широко затребувана.

Європейський інститут фізики елементарних частин (CERN) в 1991 році приступив до розробки першого текстового браузера, що підтримує гіпертекстову розмітку, тобто здатного відображати графіку і підтримувати переходи по посиланнях. Співробітником інституту, що проводив дану роботу, був Тім Бернерс-Лі. В процесі розробки з'явилася мова HTML, багато в чому схожа з SGML, за винятком структур, що дозволяють відображати текст особливим чином (відступи, виділення і т.п.).

Ключові дати

в 1993 році був створений перший браузер з графічним інтерфейсом;

в 1994 році був заснований консорціум W3C.

22 грудня 1995 - прийнятий стандарт HTML 2.

Рік випуску 1996 - консорціумом W3C прийнята специфікація CSS1.

14 січня 1996 - прийнятий стандарт HTML 3.2.

18 грудня 1997 - прийнятий стандарт HTML 4.0.

24 грудня 1999 - прийнятий стандарт HTML 4.01.

1999 - прийнята специфікація CSS2.

26 січня 2000 - прийнятий стандарт XHTML 1.0.

16 лютого 2007 - прийнятий стандарт XHTML 1.1

Рівні html

У 1994 році HTML був розбитий на рівні. Було виділено 4 рівня:

Рівень 0: включає в себе заголовки, посилання, списки.

Рівень 1: додаються малюнки і елементи виділення тексту.

Рівень 2: додаються форми, що дозволяють користувачеві вводити інформацію.

Рівень 3: додаються таблиці.

Огляд html 5

HTML 5 - це, скоріше, нова платформа для створення веб-додатків, ніж стандарт, що продовжує традиції попередників.

HTML 5 регламентує взаємодію з JavaScript за допомогою об'єктної моделі документа

HTML 5 підтримує всі елементи HTML 4.

Ключові терміни та визначення

Гіпертекст - текст, що містить посилання на інші фрагменти.

SGML (Standard Generalized Markup Language - стандартна узагальнена мова розмітки документів. Є спадкоємцем розробленого в 1969 році в IBM мови GML (Generalized Markup Language),

HTTP - HyperText Transfer Prоtocоl - "протокол передачі гіпертексту") -Протокол прикладного рівня передачі даних (спочатку - у вигляді гіпертекстових документів).

HTML - гіпертекстова мова розмітки, створена Тімом Бернерс-Лі.

Консорціум W3C (World Wide Web Consortium, W3C) - організація, яка розробляє і впроваджує технологічні стандарти для Всесвітньої павутини, очолювана Тімом Джон Бернерс-Лі.

Практична частина

Створення і збереження найпростішої веб-сторінки

Опрацювати теоретичні відомості.

01_Структура html-документа.pdf

Переглянути відео.

Посилання на скачування програм:

Вправа 1

Виконати завдання за зразком. Зберегти файл з іменем index_своє прізвище.html. Наприклад, index_simakova.html.

Переглянути відео.

Вправа 2

Виконати завдання за зразком. Зберегти файл з іменем index2_своє прізвище.html.

Параметри тега <Body>:

  • колір фонового зображення;

  • колір тексту;

  • межа лівого поля в пікселях - 100;

  • межа верхнього поля в пікселях - 50.

Збережені файли завантажте на сторінку завдання у Google-клас, обравши у правій стороні вікна кнопку "Додати або створити".

Після завантаження файлів, обов'язково натисніть кнопку "Позначити як виконане"!