Цікаві факти

Про грелін і не тільки 

Апетит є приємним відчуттям, яке пов’язане з прагненням людини до вживання їжі. При цьому його посилення супроводжується уявленнями про вигляд, запах, смак їжі, обставинами, де відбуватиметься вживання їжі тощо. Апетит контролюється гіпоталамусом і структурами кори великих півкуль головного мозку, тісно з ним пов’язаними. Гіпоталамус отримує сигнали від шлунку, 12-палої кишки щодо їх наповнення, реєструє концентрацію амінокислот, глюкози, жирних кислот, що надходять з кров’ю, а центри голоду і насичення стимулюють, або пригнічують харчову поведінку. Відчуттю голоду сприяє не тільки збільшенню часу між прийомами їжі, її калорійністю, активністю ферментів травлення, але й вплив певних гуморальних чинників, до яких належить й, зокрема, гормон грелін (ghrelin– зростаючий; корінь ghre на мові хінді означає «ріст») - білок з багатофункціональною активністю. Багатофункціональність греліну полягає в тому, що він не лише, впливаючи на апетит і енергетичний обмін в організмі, є одним із основних регуляторів апетиту та харчової поведінки, а й відіграє суттєву роль у функціонуванні інших органів і систем. Його виявили японські вчені під керівництвом M. Kojima у 1999 році як нову біологічно активну речовину у процесі тривалого пошуку субстанції, яка б посилювала секрецію гормону росту в організмі. Це сполука з молекулярною масою 3,3 кДа, що складається з 28 амінокислот. 

Грелін є потужним стимулятором шлункової секреції і моторики органів травної системи, зокрема, жовчного міхура, що запобігає застою жовчі і поліпшує функцію інших органів і систем. Вплив греліну на шлунково-кишковий тракт проявляється виникненням апетиту, зумовленого специфічним впливом «голодної» крові на центр голоду в гіпофізі. Концентрація греліну в плазмі крові залежить від прийому їжі. В перші хвилини вживання їжі апетит посилюється, особливо коли їжа відповідає бажанню. Це сприяє активізації функції органів травлення: підвищується виділення шлункового соку, посилюється моторика травного каналу.

Концентрація греліну в крові впродовж доби змінюється, значно зростає при наближенні часу прийому їжі, що й підсилює бажання їсти. Саме тому людям, які намагаються схуднути, часто не вдається дотримуватися дієти, оскільки з часом рівень греліну в крові підвищується, а з ним і різко посилюється відчуття голоду. Організм починає виробляти грелін вже через декілька годин після появи відчуття голоду, що збільшує його рівень у циркулюючій крові, а відразу після прийому їжі він знижується. При повному шлунку вироблення греліну практично припиняється, людина відчуває ситість і більше не хоче їсти. Однак, якщо споживати їжу, в якій багато рафінованого цукру або фруктози, грелін продовжуватиме вироблятися навіть коли з’їсти відносно велику порцію. У результаті людина споживає їжі більше, що може призвести до надмірної маси тіла, а згодом і до ожиріння. Надмірне підвищення рівня греліну збільшує ризик харчового зриву і переїдання, особливо на тлі стресу та негативних емоцій, посилюється не тільки прагнення до їжі, але й її мотивація. Збільшення дофамінового відгуку на звичайні продукти помітно посилює задоволення від їжі. А тому, коли людина дуже голодна, звичайна їжа їй здається надто смачною і споживається з великим задоволенням.

Грелін не тільки збільшує кількість спожитої їжі, але й впливає на кратність її прийомів. На рівень греліну в організмі впливає також характер спожитої їжі. Дослідниками встановлено, що вуглеводи і білки ефективніше і швидше пригнічують вироблення греліну, ніж жири. Харчові продукти, що мають низьку калорійність сприяють короткотривалому відчуттю насичення. Однією з типових причин порушення утворення греліну є регулярна відмова від їжі, анорексія та дотримання дієт із низькою калорійністю. Грелін відіграє важливу роль у метаболізмі глюкози та інсуліну. Доведено, що після введення греліну, різко підвищується рівень глікемії та погіршується глюкозотолерантність. Регулярне і безконтрольне вживання швидких вуглеводів особливо на тлі малорухливого способу життя порушує здатність тіла правильно використовувати енергію, збільшує відкладення вісцерального жиру.

Грелін понад норму виробляється в організмі при хронічному недосипанні та надмірному вживанні кави. Дослідження засвідчують, що недостатність сну сприяє різкому підвищенню рівня греліну і зниженню лептину в організмі.  З високим рівнем греліну буває пов’язана і короткотривалість сну.

Дослідники встановили також пряму залежність здібностей до навчання і пам’яті від гормону греліну, рівень якого в крові найвищий впродовж дня на порожній (голодний) шлунок. Грелін має безпосередній швидкий і потужний вплив на гіпокамп – ділянку мозку, що задіяна в процесах навчання і запам’ятовування, покращуючи міжнейронну передачу.

Роботи вчених відкрили ще один напрямок властивостей греліну щодо його впливу на психіку. Стає зрозумілим чому деякі люди, що знаходяться у стані стресу або депресії, починають переїдати.

 

Перепелиця Олеся


Лептин

ПРО ХАРЧОВУ ПОВЕДІНКУ, ЛЕПТИН І НЕ ТІЛЬКИ

В організмі існує дві основні групи гормонів, які регулюють харчову поведінку: орексигенні (збільшують споживання їжі) й анорексигенні (зменшують споживання їжі) Завдяки балансу вироблення «гормону голоду» греліну та «гормону насичення» лептину підтримується сталість маси тіла.

Лептин (від грец. «leptos» - тонкий) ідентифікований науковцями у 1995 році й є одним із найбільш вивчених на сьогодні гормоном білкової природи, що секретується в адипоцитах білої жирової тканини. Це протеїн з молекулярною масою 16 кДа, складається з 167 амінокислотних залишків.

Грелін і лептин, працюючи разом, визначають харчову поведінку людини. Спочатку виділяється грелін (з'являється почуття голоду), потім після прийому їжі виділяється лептин (сигнал про насичення організму). Лептин надсилає сигнали в мозок про достатній стан жирових запасів, а коли його рівень знижується, мозок сигналізує про відчуття голоду. Тому збій одного з цих гормонів провокує людину переїдати.

Коли людина втрачає вагу, рівень ґреліну в її організмі зростає, що призводить до збільшеного споживання їжі і набору ваги. Люди, які страждають на ожиріння, часто мають проблеми саме з цим гормоном. Так, ожиріння в дітей та підлітків на тлі дисфункції гіпоталамуса супроводжується низьким рівнем греліну й високим рівнем лептину в плазмі крові.

Як ж контролювати рівень греліну та лептину? Почати варто з корекції свого харчового раціону. По-перше, слід обмежити вживання солодкого й фаст-фуду. Якщо споживати їжу, в якій багато рафінованого цукру або фруктози, грелін продовжуватиме вироблятися навіть тоді, коли з’їсти пристойну порцію, оскільки збільшується продукція інсуліну. В результаті людина споживає більше їжі, що може призвести до надмірної маси тіла, а згодом і до ожиріння.

По-друге, слід уникати зайвої ваги. Провідним фактором ожиріння є енергетичний дисбаланс – перевага енергії, яка надходить з їжею над енерговитратами організму. Доцільно вживати харчові продукти, що містять багато білку, клітковини, овочів, фруктів і контролювати порції їжі. На жаль, нестерпне відчуття голоду іноді  призводить до того, що люди охоче погоджуються приймати ліки для схуднення, перш ніж змінити звиклий спосіб життя.

По-третє, належну увагу слід приділяти сну, його якості і тривалості, а також більше рухатися. Адже фізична активність не тільки підіймає настрій та долає безсоння, а й допомагає організму використовувати калорії у різних метаболічних процесах, запобігаючи утворенню зайвих жирових депо.

 

Олеся Перепелиця


Гідрогелеві повязки - швидка допомога на передовій

Лабораторно-вирощена кров 

ЛАБОРАТОРНО-ВИРОЩЕНА КРОВ – ЗНАЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ДЛЯ ЛЮДСТВА

Від початку повномасштабного вторгнення в Україні зросла потреба в донорській крові. За даними громадської організації ДонорUA ця цифра може сягати 60 відсотків. Україна змогла стабілізувати ситуацію з донорською кров’ю, так як зросла кількість донорів і акцій, що проводять громадські організації. Однак це явище носить стихійний, а не систематичний характер, і існує ймовірність, що лікарі не матимуть змоги надати пацієнту необхідну медичну допомогу в достатньому обсязі. Водночас не треба забувати, що донорська кров, як і раніше, необхідна і в мирний час для більшості оперативних втручань, постраждалим від ДТП та катастроф, при лікуванні деяких захворювань, наприклад серповидноклітинної анемії та ін. І, на жаль, така тенденція спостерігається не тільки в Україні, але й у всьому світі. Особливо крові не вистачає пацієнтам з рідкісними групами крові, донорів яких може бути не більше 10 в усій країні.

Вирішенням проблеми донорської крові зайнялися вчені Бристольського та Кембриджського університетів у співпраці з Національною службою охорони здоров’я у Великій Британії та урядовим сервісом NHS Blood and Transplant. Вони зосередилися на здатності стовбурових клітин бути попередниками клітин та тканин людського організму.

Отже, як «виростити» кров? Для початку необхідно близько півлітра донорської крові (близько 470 мл). За допомогою спеціальних магнітних кульок виокремлюють так звані «гнучкі» стовбурові клітини, які здатні перетворюватися на еритроцити (500 000 стовбурових клітин формують близько 50 мільярдів еритроцитів). Потім зразок фільтрують і збирають лише ті клітини, що підходять для переливання (близько 15 млрд активних фрагментів крові).

Вирощена кров, що зберігається в Бристольському університет. Зображення: NHS Blood and Transplant

У 2022 році вирощена в лабораторії кров була вперше перелита реципієнтам. У клінічному експерименті у Великій Британії взяли участь 10 добровольців, яких рандомно обрали. Поки що невелику кількість досліджуваної крові (5-10 мл) ввели тільки двом реципієнтам і наразі обидва не мають негативних наслідків.

Метою досліджень є вивчення тривалості «життя» штучно вирощених еритроцитів у порівнянні зі стандартними еритроцитами. Відомо, що типові червоні кров’яні тільця живуть 120 днів, а отже, донорська кров містить суміш молодих і старих клітин. Лабораторно вирощена кров вважатиметься «молодою», тому термін життя еритроцитів є повним. Крім того, якщо виготовлені клітини довше зберігатимуться в організмі, пацієнти можуть не так часто потребувати переливання. Це зменшить перевантаження залізом, що може призвести до серйозних ускладнень.

Випробування є першим кроком до того, щоб вирощені в лабораторії еритроцити стали доступними як майбутній клінічний продукт. У доступному для огляду майбутньому виготовлені клітини можна буде використовувати лише для дуже невеликої кількості пацієнтів із дуже складними потребами в переливанні.

Однак існують значні фінансові та технологічні труднощі. У середньому донорська кров коштує Центру переливання крові у Великій Британії приблизно 130 фунтів. Очікується, що вирощування крові коштуватиме набагато більше. Інша проблема полягає в тому, що зібрані стовбурові клітини з часом виснажуються, що обмежує кількість крові, яку можна вирощувати. Потрібні додаткові дослідження, щоб отримати обсяги, необхідні для клінічних досліджень.

Але, очевидно, якщо випробування пройдуть успішно, банки крові та лікарні матимуть більше необхідних груп крові для лікування пацієнтів з онкогематичними хворобами.

 

Джерело: Джеймс Галлахер, науковий кореспондент BBC News

Підготувала Алла Велика


Фармацевтичні тренди 2022