Хвилюватися не можна – готуватися

Одним із визначних етапів у житті кожного випускника є складання ЗНО.  І саме провідну роль у підготовці учнів до тестування відведено учителю. Щоб сучасному випускнику скласти такий важливий іспит у житті, недостатньо володіти певним знаннями, а треба вміло  використовувати їх на практиці. Є доречними слова Йогана Вольфгана фон Гете: «Недостатньо тільки отримати знання, їх треба застосувати. Недостатньо тільки бажати, треба діяти».

 Учителі української мови та літератури 28.01.2021 р. зібралися на  флештренінг «Підготовка учнів до ЗНО: виконання тестових завдань». На платформі Mentimeter педагоги зазначили, що для них та учнів ЗНО є випробуванням, викликом, перевіркою знань, стресом і хвилюванням, крім того дає можливість систематизувати знання, досягти успіху та впевнено дивитися в майбутнє. 

Консультант ЦПРПП Наталія Рогова проаналізувала завдання ЗНО, які викликають утруднення,  а також  звернула увагу на ті завдання, у яких змінено формат,  надала 7 лайфхаків для успішної підготовки учнів до ЗНО.

Традиційно складним через неоднорідність мовного простору для випускників є завдання з орфоепії. Учитель української мови та літератури  ЗОШ № 15 Світлана Гончаренко надала практичні поради та продемонструвала техніки, як учням легко запам’ятати наголоси.

Учитель української мови та літератури Великочернеччинського ЗЗСО Олена Сітало показала інтерактивні вправи, які спрямовані на редагування та уникнення лексичних помилок, розповіла, як інстаграм можна використовувати з користю, як створити вправи на онлайн-сервісі «WordWall».

Учитель української мови ССШ № 10 Анна Войтенко продемонструвала новий формат завдань з розділу «Фразеологія» на основі демонстраційного зошита ЗНО-2021, практично на онлайн-дошці Jamboard виконала з педагогами, які викладають у 10-11 класах, тести.

Алла Головко, учитель української мови та літератури ССШ № 10 поділилася досвідом та напрацюваннями, як учнів навчити розрізняти підрядні зв’язки між словами та частинами складного речення, продемонструвала новий формат завдань та разом з учителями виконала тести.

Одним із важливих напрямів роботи вчителя на уроці української мови є розвиток читацької грамотності. Учитель української мови та літератури ССШ №1 Юлія Плужник продемонструвала ефективні прийоми роботи з текстом. Акцентувала увагу педагогів на тих завданнях, у яких маркування, замість традиційних цифр або літер, змінено на геометричні фігури. Педагог порадила, щоб діти призвичаїлися до такого формату варіантів відповідей, використовувати онлайн-сервіс Kahoot.

На ЗНО-2020 з’явилися кластерні завдання з літератури за незнайомим текстом. Таке нововведення викликане необхідністю виокремити з-поміж учасників зовнішнього незалежного оцінювання найсильніших, які можуть продемонструвати високий рівень навчальних досягнень, але, на жаль, деякі випускники до такого завдання виявилися не готові. Тому учитель української мови та літератури ЗОШ № 13 Валентина Гончаренко окреслила практичні аспекти виконання кластерних завдань позапрограмового поетичного твору. Педагоги, працюючи в окремих сесійних залах (групах), розв’язали аналогічне завдання та представили результати на онлайн-дошці Jamboard.

На онлайн-дошці Liniit учасники зазначили, що флештренінг для них був корисний, актуальний, цікавий, практичний, змістовний, а також окреслили коло питань, які потрібно опрацювати на наступних заняттях.

Отже, хвилюватися не можна, а треба ретельно готуватися, щоб учні успішно склали ЗНО.

29.01.2021