Освітнє середовище як «третій учитель» 

У світі ще не вигадали універсальної формули, яка гарантувала б успіх освітньої роботи, але… Правильно організоване освітнє середовище – це не просто спосіб оптимізувати розвивальний та виховний вплив, а й важливе послання дитині: я тебе бачу, ти маєш значення.

9 грудня 2021 року Центр професійного розвитку педагогічних працівників Сумської міської ради провів педагогічний форум для вихователів «Освітнє середовище – значимий чинник модернізації освітнього процесу закладу дошкільної освіти». Участь узяли  114 педагогів закладів дошкільної освіти Сумської міської територіальної громади.

Наталія Зайченко, консультант Центру, висвітлила основні компоненти й аспекти освітнього середовища, принципи його створення, основні показники й критерії якості, вказала на форми взаємодії в ньому, особливу позицію педагога та підхід, орієнтований на дитину.  

Кращі практики організації освітнього середовища у закладах дошкільної освіти презентували педагоги дошкілля.

Олена Охріменко, вихователь ЗДО № 28, розкрила  питання особливостей створення розвивального освітнього середовища в групах раннього віку з використанням пересувних консолей, що значно підвищує рівень пізнавальної активності, стимулює дітей до предметно-маніпулятивної діяльності. Наголосила, що важливого значення набуває питання зонування середовища, маркування простору групового приміщення, у якому за сприятливих умов і відбувається розвиток дитини, малюк вчиться  бачити світ прекрасним. 

Валентина Макарова, вихователь-методист ЗДО № 28, представила модель використання інтерактивної підлоги в освітній діяльності з дітьми раннього віку. Відмітила, що завдяки можливостям інтерактивної підлоги діяльність дітей стає більш різноманітною і захопливою, малюки отримують радість і задоволення від того, що  зображення на підлозі ніби оживають: розквітають квіти, біжить вода, змінюються кольори. Підсумувала, що за допомогою інтерактивної підлоги не лише підвищується якість освітнього процесу, а й відбувається емоційний розвиток дітей, що є  не менш важливим завданням педагогів, поряд із пізнавальним  та фізичним розвитком і вимагає від дорослого надзвичайної уваги.

Олена Філімонова, вихователь ЗДО № 8, представила практику впровадження освітньої технології «Підлога, яка говорить» з дітьми дошкільного віку на прикладі багатофункціонального посібника підлогової коректурної  таблиці, можливості застосування на заняттях усіх освітніх напрямів Базового компоненту дошкільної освіти, проведення рефлексії. Цікавою була ідея застосування багаторазової тематичної скатертини, можливості якої забезпечують практичне втілення діяльнісного й середовищного підходів.

Наприкінці зустрічі консультант Центру Наталія Зайченко підкреслила, що лише єдиним фронтом, тобто, коли всі разом, можна створити сучасне безпечне, комфортне, розвивальне середовище, яке буде належати дітям.