Інструктаж з ОП та пожежної безпеки в навчальних майстернях

3. Вимоги охорони праці під час занять у навчальних майстернях

3.1. Учням з вадами органів слуху робочі місця відводяться за першими і другими столами. Учням з проблемою органів зору місця відводяться ближче до вікна за першими столами (верстаками).

3.2. Не рекомендується розставляти квіти на підвіконнях у навчальній майстерні, щоб не перешкоджати проходженню світла.

3.3. Не захаращувати вікна предметами.

3.4. Заготовки, відходи та інші матеріали не повинні перебувати на робочому столі та в проходах, якщо вони не потрібні для роботи.

3.5. Вчитель технології повинен:

  • видати учням справні інструменти;

  • стежити за тим, щоб інструмент був правильно заточений;

  • контролювати виконання роботи.

3.6. Інструмент повинен зберігатися в спеціальних відділеннях меблів, а в тих випадках, де це передбачено конструкцією верстата, - всередині нього.

3.7. Лещата на верстаках встановлюються на відстані між осями. Ширина верстака не менше 0,75 м Для захисту учнів від осколків необхідно встановити щити (з чарунками не більше 3 мм) висотою не менше 1 м.

3.8. Учні, які допускаються до роботи, ремонту, загостренню інструменту, повинні бути попередньо проінструктовані та ознайомлені з інструкцією. Роботи проводяться під наглядом учителя технології.

3.9. Молотки, кувалди та інші інструменти повинні мати опуклу поверхню бойка, гладку, без задирок, вибоїн, тріщин, забезпечені міцними рукоятками.

Ручки молотків та кувалд повинні бути рівними, овального перерізу, з потовщеннями до їх вільного кінця.

3.10. На хвостовики напилків, стамесок, доліт, пилок, та інших інструментів повинні бути міцно насаджені ручки, стягнуті металевими кільцями, що запобігають розколюванню. Довжина ручок повинна відповідати інструменту. Робота з несправними інструментами забороняється.

3.11. При роботах зубилом та подібними інструментами повинні застосовуватися спеціальні окуляри для захисту очей. Вчителі технології повинні слідкувати за їх обов'язковим застосуванням.

3.12. Пилки (ножівки, поперечні, лучкові тощо) повинні бути правильно та добре заточені. Ручки пилок повинні бути добре зачищені та закріплені.

3.13. Стругальний інструмент для обробки деревини (шерхебелі, рубанки, фуганки та ін.) повинен мати гладкі, рівно зачищені колодки. Задній кінець колодки рубанка, шерхебеля у верхній своїй частині має бути закруглений. Рукоятки повинні бути гладкими. Різці стругального інструмента повинні бути правильно заточені, міцно закріплені до дерев'яних колодок та не мати пошкоджень.

3.14. При ручній роботі з деревиною та металом учням необхідно дотримуватись:

  • інструкції з охорони праці при ручній обробці деревини;

  • інструкції з охорони праці при ручній обробці металу.

3.15. Верстати, електричні прилади повинні бути безпечні та мати заземлення.

3.16. Не рідше двох разів на рік має проводитися очищення світильників, а вікна в приміщенні навчальної майстерні повинні бути вимиті.

3.17. При відкриванні вікон необхідно фіксувати рами у відкритому положенні. При відкриванні фрамуг обов'язково використовувати обмежувачі.

Не ставати на підвіконня – це небезпечно.

3.18. Перед роботою на верстатах необхідно пройти цільовий інструктаж та ознайомитися з інструкцією роботи на конкретному верстаті.

4. Вимоги охорони праці після закінчення занять у навчальних майстернях

Учні повинні:

4.1. Віддати вчителю технології залишки матеріалу або незакінчені вироби.

4.2. Розкласти інструменти в правильному порядку та перевірити їх перед здачею вчителю.

4.3. Користуючись спеціальною щіткою, прибрати своє робоче місце.

4.4. Зняти спецодяг, привести себе до належного вигляду, здати захисні окуляри.

Вчитель технології зобов'язаний:

4.5. Привести верстати та обладнання у неробочий стан, вимкнути електроживлення.

4.6. Навести порядок у навчальній майстерні, прибрати всі інструменти та заготовки у відведені місця зберігання.

4.7. Провітрити приміщення навчальної майстерні.

4.8. Зняти спецодяг, вимити руки з милом.

4.9. Закрити всі вікна, вимкнути вентиляцію та освітлення.

5. Вимоги охорони праці в аварійних ситуаціях

Учитель у навчальній майстерні зобовʼязаний:

5.1. У разі пожежі задіяти пожежну сигналізацію, евакуювати учнів з приміщення навчальної майстерні згідно з планом евакуації, відключити електроживлення кабінету, повідомити до пожежної служби за телефоном 101 та директору навчального закладу (за його відсутності – іншій посадовій особі), по можливості приступити до гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння.

5.2. При прориві системи опалення вивести учнів з навчальної майстерні, постаратися усунути неполадки та викликати майстра.

5.3. При травмуванні невідкладно надати першу долікарську допомогу потерпілому, повідомити адміністрацію школи, відправити потерпілого до медичного пункту школи, при необхідності викликати «швидку допомогу».

5.4. Несправний верстат повинен бути негайно вимкнутий, адміністрація навчального закладу повинна бути поставлена до відома.

5.5. При ураженні електричним струмом негайно відключити електрику, надати першу допомогу потерпілому, відправити потерпілого до медичного пункту школи, при необхідності викликати «швидку допомогу».

Учні, під час знаходження у навчальних майстеренях, повинні:

5.6. У разі поганого самопочуття повідомити про це викладача технології;

5.7. У нестандартній, аварійної ситуації учні повинні зберігати спокій та чітко виконувати вказівки вчителя технології.