05.11.2020

Підготовка і обробка під неводне пофарбування оштукатурених і бетонних поверхонь під просте неводне фарбування.


До неводних належать олійні, лакові та емалеві суміші. У цьому розділі на прикладі підготовчих операцій під фарбування поверхонь олійними сумішами розглянуто всі операції, характерні для інших неводних сумішей.

Неводні суміші застосовують для фарбування обштукатурених, бетонних, дерев'яних та металевих поверхонь. Для зміцнення зовнішнього шару штукатурки і створення на ньому водонепроникної плівки обштукатурені поверхні фарбують олійними фарбами. Крім того, олійні фарбування застосовують для оздоблення приміщень і забезпечення санітарно-гігієнічних умов. Обштукатурені поверхні, пофарбовані олійною фарбою, легко очищати від пилу та бруду і мити.

Кількість операцій у підготовці обштукатуреної поверхи і. під олійне фарбування залежить від виду фарбування: простого, поліпшеного чи високоякісного (табл. 1).

При підготовці обштукатуреної поверхні під просте фарбування виконують такі операції: очищають і згладжують поверхню торцем деревини, розрізують щілини, прооліфлюють поверхню, частково підмазують, шліфують і прооліфлюють підмазані місця, після чого поверхню грунтують (перше фарбування).

Після очищення поверхні і розрізання щілин поверхню прооліфлюють. Оліфа просочує зовнішній шар штукатурки і зміцнює його, а плівка, що утворюється, надалі сприятиме кращому зчепленню підмазувальної і шпаклювальної маси з поверхнею. Вручну поверхні прооліфлюють щітками, розтушовуючи суміш рівномірним шаром. Щоб під час роботи можна було легко виявити непрооліфлені місця, до оліфи добавляють густотерту фарбу або пігмент (50—100 г на 1 л оліфи). Коли поверхня висохне, пошкоджені місця підмазують сумішами, приготовленими на оліфі або спеціальних підмазувальних лаках.

Як правильно штукатурити стіни під фарбування

Пофарбовані стіни завжди виглядають акуратно, тому сьогодні такий спосіб обробки залишається популярним. Заводи-виробники випускають величезну кількість лакофарбової продукції різноманітних відтінків і складу. З вибором фарби проблем не буде, і при цьому неважливо, на яку поверхню ви її плануйте нанести.

Зміст

Сучасні фарби дозволяють створювати інтер’єр, де після нанесення складу ви отримаєте стіну, по вигляду нагадує мармурову, виконану під натуральне дерево, кам’яну стіну, або поверхня, що імітує обробку дорогої шовкової тканиною. Такі фарби називають фактурними.

Щоб забарвлює складу якісно ліг на стіну, її необхідно попередньо підготувати. При цьому банальної просоченням не обійтися, перед фарбуванням стіни доведеться рівняти. Важливо, щоб їх поверхня була абсолютно гладкою, без єдиної тріщини, поглиблень і западин. Для того щоб якісно підготувати поверхню, після виконання основних будівельних і штукатурних робіт, їх доведеться кілька разів ошкуріть перед фінішною обробкою.

Штукатурка перед фарбуванням виконується поетапно. Поряд з ручною роботою існує і механізована технологія нанесення розчину. Його найчастіше застосовують для обробки великих площ і зовнішніх робіт. Механізована штукатурка вимагає ретельного вирівнювання, так як лягає вкрай неоднорідне.

Підготовка поверхні до подальшої покраски

Стіни під фарбування можна вирівняти кількома способами: шліфуванням, оштукатурюванням за попередньо створеної розмітці, установкою гипсоволокна або гіпсокартону – при дуже великих дефектах.

Виконувати шліфування своїми руками можна тільки в тому випадку, коли стіна вже рівна і оштукатурена. Якщо нерівності більше трьох міліметрів – вада вважається великим, і він буде помітний під фарбою. Міцну стіну можна шліфувати, але попередньо потрібно зняти з неї старе покриття і верхній шар старої штукатурки.

Шліфувальні роботи своїми руками на оштукатуреній поверхні виробляються звичайної наждачним папером. Така підготовка стіни під фарбування супроводжується пилом, яку треба повністю прибрати пилососом.

Найпростіше поставити гіпсоволокно, адже в цьому випадку немає необхідності рівняти стіну за рівнем, а якість буде бездоганним. Після монтажу залишиться лише підготувати стики, зашпаклювавши їх своїми руками. Цей спосіб є оптимальним у ванній кімнаті.

Після чистового оштукатурювання проводиться ґрунтування поверхні стіни. Виконується ця операція шляхом 2-3-кратного нанесення ґрунтувального складу валиком. Після нанесення кожного шару її треба добре просушити – протягом 6 годин мінімум. До кожного виду фарби додається інструкція, де зазначено, як проводити підготовчі роботи під конкретний склад: для одних потрібна синтетична грунтовка, іншим достатня гіпсова просочення. Для ванної треба брати грунтовку з водовідштовхувальними властивостями.

Фарбування стін різних поверхонь

Стіни, які планується пофарбувати, можуть бути виконані з будь-якого матеріалу. Найчастіше зустрічаються поверхні:

  • з гладкою текстурою після обробки штукатурки та шпаклівки;

  • поверхня з покриттям декоративною штукатуркою;

  • стіни з облицюванням керамічною плиткою, шпалерами, пластиковими або дерев’яними панелями;

  • фактурне покриття.

Тип поверхні відіграє величезну роль у виборі фарби. Не кожен склад можна наносити на будь-яку поверхню, адже є фарби, створені спеціально для деревини забарвлення тільки паперову поверхні, є масляні, нитроэмалевые і водорозчинні сполуки з порошковими фарбами.

Підготовчі роботи необхідно виконувати з урахуванням виду фарби, яку ви будете використовувати. Зокрема, тип грунтовки повинен відповідати типу фарби і дуже бажано, щоб вони були одного виробника.

  1. Якщо стіни в будинку дерев’яні, то на початковому етапі слід відшліфувати поверхню деревини, а вже потім нанести на неї шар шпаклівки, щоб приховати всі дрібні тріщинки. Оскільки деревина ? матеріал схильний до гниття, то під фарбу його попередньо обробляють антисептичним розчином. В деяких випадку дерево не зайвим буде обробити антипіренами і вже після пофарбувати.

  2. При підготовчих роботах з фактурним покриттям або декоративною штукатуркою, стіни просто обробляють грунтовкою, так як поверхня її нерівна і такою і залишиться після фарбування.

  3. Якщо ви наносите фарбу на шпалери, то їх обробляють грунтовкою, або якщо клей має властивості грунтовки, то шаром клею.

Шпаклювання стін

Стіни під фарбування обов’язково потрібно шпаклювати, коли ви працюєте із штукатуркою або з обшивкою гипсоволокна, де всі стики необхідно закрити, щоб фарба рівно лягла на поверхню. Для обробки стін перед фарбуванням візьміть два види шпаклівки: стартову і фінішну. Склад з крупними зернами дозволить швидко заповнити тріщини, а фінішним, тонким розчином ви поставите заключну крапку і зробите ідеальну поверхню. Шпаклівки для обробки стін перед фарбуванням продаються в готовому вигляді.

Їх необхідно розкривати безпосередньо перед нанесенням на стіну своїми руками. Для того щоб шар стартовою суміші краще тримався, використовують спеціальну армуючу малярську сітку. Сітку повністю закривають розчином і висушують не менше шести годин.

Готову поверхню необхідно зашліфувати звичайної наждачним папером або спеціальною малярною шкуркою. Це складна процедура, і її необхідно відповідально виконати, так як від цього буде залежати якість покриття стін. Її поверхня повинна бути на дотик ідеально гладкою, тоді під шаром фарби вона буде виглядати приголомшливо.

Якщо на поверхні стін після фінішного шпаклювання простежуються нерівності, варто нанести ще один шар грунтового розчину і повторно затерти його. Якщо посвітити лампою під кутом на оштукатурену стіну, всі дефекти стануть видні неозброєним оком.

Заключний етап перед фарбуванням

Отже, поверхня стін у вас повністю оброблена, виконані всі шліфувальні та штукатурні роботи, стіна виглядає ідеально рівною і гладкою. Тепер необхідно позбутися від зайвого сміття і пилу, для чого можна ганчіркою прибрати надлишки частинок зі стін або пройтися пилососом. Фарба не любить бруду, адже дрібні частинки при попаданні зіпсують зовнішній вигляд стіни. На попередньо очищену стіну нанесіть шар просочення.

Попереднє ґрунтування своїми руками підвищує адгезійні властивості основи, що дозволить фарбі краще лягти на поверхню, адже чим краще зчеплення зі стіною, тим довше фарбування буде радувати вас бездоганним виглядом і гарніше виглядати. Технологія передбачає нанесення просочення одним шаром і вичікування до повного висихання. Для кожного виду фарби повинна бути використана конкретна просочення, що зазначено в інструкції на упаковці.

Якщо ви не плануєте обробляти стіни у ванній олійною фарбою, то підійде тільки акрилова просочення. Для водорозчинних сполук може бути використана гіпсова просочення. Як тільки шар грунтовки висох, можна приступати до фарбувальних робіт.

Фарби для стін — вибір і види

Вибираючи вид фарби, варто враховувати яким матеріалом у вас буде оброблене приміщення, які декорації ви плануєте використовувати. Водно-дисперсійні склади фарб найчастіше використовуються для обробки приміщень, стін, стель. Склад дуже легко лягає на поверхню, добре розтікається, утворюючи рівномірний шар, а наносити його на поверхню можна валиком, пензлем і пульверизатором. До того ж вона абсолютно безпечна, не містить шкідливих складових, а розводиться звичайною водою.

Час висихання шару залежить від температури в приміщенні, але, як відомо, фарби на водній основі сохнуть дуже швидко, їх шар буде довго триматися, не стане вицвітати і обсипатися.

На відміну від масляних або нітрофарб, склади на водній дисперсії пропускають повітря, тому виключається можливість утворення грибка і цвілі. В приміщенні завжди підтримується оптимальний рівень вологості, що сприятливо позначається на здоров’я. У складі таких фарб можуть знаходитися різні компоненти, тому їх прийнято розділити на види:

  1. Акрилова смола є основним компонентом у виробництві акрилової фарби. Основні переваги акрилового складу полягає у здатності пропускати повітря, вологу. Така фарба довго не втрачає свого первинного вигляду, відмінно лягає на поверхню, не обсипається і захищає стіни у ванній від гниття і утворення грибка. Забарвлену акриловою фарбою стіну можна обробляти вологою ганчіркою, стіна не буде вицвітати на сонці, тому ви можете сміливо використовувати таку фарбу при зовнішніх оздоблювальних роботах. Такий склад відмінно зарекомендував себе при обробці фасадів, при фарбуванні бетонних поверхонь, дерев’яних конструкцій, виробів із металу та гіпсу. Акриловий складу відмінно лягає на шпалери, на оштукатурену поверхню після попередньої підготовки.

  2. Латексні склади в своїй структурі містять каучук, який не здатний пропускати воду, але відрізняється еластичністю. Таку поверхню можна мити будь-якими хімічними засобами, вона міцна і відмінно підходить для ванних кімнат. Мінусом латексних фарб є нездатність протистояти ультрафіолетового випромінювання. При тривалому контакті з сонячним світлом поверхню поступово вигоряє, а тому для зовнішньої обробки таку фарбу не використовують. Зате вона відмінно послужить у ванній.

  3. До барвників на основі водної дисперсії відносяться також вінілові склади. Покрита ними поверхня не здатна відштовхувати воду, але відрізняється бездоганним зовнішнім виглядом. Такі фарби не рекомендується використовувати при зовнішніх роботах, в приміщення з підвищеною вологістю, до того ж поверхня, оброблена вінілом, брудниться і її складно очистити. Найкраще таку фарбу наносити в приміщенні з сухим повітрям, для обробки стель і стін житлових приміщень. Коштує така основа недорого.

  4. Існують і комбіновані фарби, які відрізняються великим набором експлуатаційних характеристик. Природно, що і ціна їх істотно вище.

У висновку відзначимо, що вибір фарби не така проста справа. Задумавши фарбувальні роботи, варто звернути увагу на характеристики складів, адже не кожна фарба може використовуватися і в приміщенні, і для зовнішнього фарбування. Винятком будуть лише універсальні види. Крім того, наскільки якісно ви своїми руками виконайте підготовчі роботи, настільки легше ляже фінішне покриття на поверхню і довше прослужить.