MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE I HRVATSKA

Odgojno obrazovni ishodi:

Opisuje međunarodne organizacije s područja javnog zdravlja, biosigurnosti i biozaštite u svijetu.

Navodi i opisuje organizacije i ustanove s područja biozaštite i javnog zdravlja u Hrvatskoj.

Opisuje dubrovačku karantenu kao prvu karantenu u svijetu.

Opisuje ulogu dr. Andrije Štampara u osnivanju WHO-a i njegov doprinos svjetskoj medicini.

Opisuje ulogu dr. Frana Mihaljevića u razvoju hrvatske medicine.

Svjetska zdravstvena organizacija (World Health Organization) je osnovana 1948. godine s ciljem djelovanja u području međunarodnog javnog zdravstva kao nasljednica Zdravstvene organizacije Lige naroda. Dan osnutka Svjetske zdravstvene organizacije 7. travnja se obilježava i kao Dan zdravlja. Sjedište ove međunarodne organizacije se nalazi u Ženevi. Svoju veliku ulogu i zasluge u osnivanju SZO imao je dr. Andrija Štampar koji je ujedno bio i prvi predsjednik skupštine. Baveći se pitanjima javnog zdravstva u svijetu, SZO se bavi pitanjima istraživanja i razvoja u zdravstvu, definiranjem strateških dokumenata temeljenim na znanstvenim dokazima, pružanjem tehničke potpore državama te za nadzorom i procjenama trendova u zdravstvu. Hrvatska je primljena u članstvo SZO u lipnju 1992. godine. Hrvatsko Ministarstvo zdravstva usko surađuje sa SZO putem Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj. Suradnja se odvija na pitanjima su jačanje zdravstvenih sustava i javnog zdravstva, kronične nezarazne bolesti, promicanje zdravlja i zdravih stilova življenja, socijalne odrednice zdravlja, zarazne bolesti, zdravstvena sigurnost i utjecaj okoliša na zdravlje


Europski centar za sprječavanje i kontrolu bolesti

U sklopu Europske unije kao decentralizirana agencija od 2005. godine djeluje Europski centar za sprječavanje i kontrolu bolesti (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC). Sjedište agencije je u Stockholmu u Švedskoj. Glavna uloga ECDC-a je jačanje obrane Europe od zaraznih bolesti. Upotrebom Europskog nadzornog sustava analizira i tumači podatke dobivene od država članica EU-a o 52 prenosive bolesti i stanja. Pruža znanstvene savjete vladama i institucijama država članica EU-a. Osigurava rano otkrivanje i analizu nadolazećih prijetnji EU i pomaže vladama država članica EU-a da se pripreme za izbijanje bolesti.


IFBA

Međunarodna nevladina organizacija koja okuplja regionalne i nacionalne udruge za biosigurnost u svijetu zove se IFBA (The International Federation of Biosafety Associations). Predstavlja globalnu zajednicu stručnjaka za upravljanje biološkim rizicima, znanstvenike, osoblje koje radi u laboratorijima i brojne druge stručnjake koji imaju zajednički interes u unapređenju biološke sigurnosti i biosigurnosti.



EBSA

Europsko udruženje za biosigurnost (The European Biosafety Association (EBSA) je osnovano je 1996. godine. To je neprofitna organizacija koja ima za cilj uspostaviti i predstaviti najbolju praksu u području biološke sigurnosti i biozaštite među svojim članovima te potiče dijalog i rasprave o ovim važnim pitanjima. EBSA zastupa i brani zajedničke interese svojih članova u svim područjima koja se odnose na biosigurnost i biozaštitu te podržava nove zakone i standarde, s ciljem osiguravanja prevencije štete po čovjeka ili okoliš od opasnih bioloških tvari ili materijala. Udruženje broji 426 članova iz 24 zemlje u Europi, ali i drugim regijama.


Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu

Ishodi učenja:

Navodi i opisuje organizacije i ustanove s područja biosigurnosti biozaštite te javnog zdravlja u Hrvatskoj.

Što su biosigurnost i biozaštita?

O kojim temama ste do sada govorili na satovima Biosigurnosti i biozaštite?

Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu (HDBIB) je osnovano 2014. godine kao neprofitna organizacija koja ima za glavni cilj pružiti platformu za svoje članstvo u razmatranju i rješavanju pitanja koja su vezana za biosigurnost i biozaštitu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Prva predsjednica HDBIB-a je prof. dr. sc. Alemka Markotić. Osim liječnika različitih struka, a u prvom redu infektologa, mikrobiologa, epidemiologa i javnozdravstvenih stručnjaka, HDBIB okuplja multidisciplinarnu znanstvenu, zdravstvenu i akademsku zajednicu, uključujući i farmaceutsku i biotehnološku industriju, veterinare, biologe, forenzičare, učitelje i nastavnike, stručnjake tehničkih struka koji rade na dizajniranju laboratorija za opasne infektivne uzročnike te stručnjake iz oblasti regulatornih poslova, poslova nacionalne sigurnosti i sve druge srodne struke koje za cilj imaju unaprjeđenje nacionalne i međunarodne biosigurnosti i biozaštite.



Osobita važnost u HDBIB-u bit će posvećena povezivanju različitih struka na principima „Inicijative jedno zdravlje“ („One Health Initiative“). Do tada ovakvo strateški važno društvo za nacionalnu sigurnost nije postojalo u Republici Hrvatskoj. Osnivanjem HDBIB-a, hrvatski stručnjaci iz oblasti biosigurnosti i biozaštite su u mogućnosti kroz članstvo svog nacionalnog društva (HDBIB) sudjelovati aktivno u radu Europske udruge za biosigurnost (European Biosafety Association - EBSA) i Međunarodne federacije udruga za biosigurnost (International Federation of Biosafety Associations – IFBA) kroz međunarodne projekte, konferencije i različite oblike međunarodne suradnje. Preduvjet za uključivanje u rad ovih dviju velikih asocijacija je postajanje nacionalnog društva za biosigurnost i biozaštitu. Na taj način hrvatski stručnjaci mogu implementirati u Hrvatsku dobru međunarodnu praksu iz oblasti biosigurnosti, ali i svojim aktivnim djelovanjem doprinijeti daljnjem razvoju dobre međunarodne prakse ugrađujući u nju specifičnosti i izvrsnosti hrvatske nacionalne prakse iz područja biosigurnosti i biozaštite. HDBIB je imao ključnu ulogu u uvođenju Biosigurnosti i biozaštite kao izvannastavnog odnosno fakultativnog sadržaja u hrvatski obrazovni sustav.