BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA


Odgojno obrazovni ishodi

Objašnjava pojmove biosigurnost i biozaštita i njihovu važnost u svakodnevnom životu


Razradi ishoda

Navodi definiciju biosigurnosti i biozaštite.

Opisuje područja biosigurnosti i biozaštite u svakodnevnom životu.

Objašnjava važnost učenja i poučavanja biosigurnosti i biozaštite.

Prepoznaje simbol za biološku opasnost (biohazard).

Opisuje zaštitnu opremu za rad s opasnim uzročnicima.

Objašnjava važnost i ulogu zaštitnih maski.

Objašnjava važnost osobne higijene u svrhu očuvanja vlastitog zdravlja i zdravlja drugih.


Što su biosigurnost i biozaštita?

Osjećati se sigurno želja je svakog čovjeka. U školi se u više predmeta spominje sigurnost. Iz Tehničke kulture se usvajaju vještine sigurnosti u prometu ili kako sigurno rukovati s nekim alatima. Na satima Informatike gotovo svakodnevno se govori o sigurnosti na internetu, štetnim programima (virusima), krađi identiteta i dr. Na satima Tjelesne i zdravstvene kulture uči se kako pravilno i sigurno izvoditi vježbe.

Pojmovi biosigurnost i biozaštita do sada nisu bili često u uporabi, kao ni mnogi drugi izrazi koji su nažalost pojavom pandemije COVID-19 krajem 2019. godine ušli u naš svakodnevni život. Biosigurnost definiramo kao skup mjera koje će nas zaštiti od nevidljivih uzročnika opasnih bolesti (virusa, bakterija i sl.), dok je usmjerena na sprječavanje korištenja uzročnika zaraznih bolesti u svrhu nanošenja štete drugim ljudima. Stoga je biosigurnost usmjerena prema opasnim uzročnicima zaraznih bolesti, dok je biozaštita usmjerena na opasne ljude koji uzročnike zaraznih bolesti mogu koristiti u zle svrhe. Tako je primjerice nošenje zaštitne maske biosigurnosna mjera jer nas štiti od udisanja virusa ili bakterija, dok je sigurna pohrana opasnih virusa u laboratoriju domena biozaštite jer onemogućava zlim ljudima da dođu do biološkog oružja, ali i da neki mikroorganizmi nehotično dođu u vanjsku sredinu i uzrokuju bolest u ljudi.


Biosigurnosne vještine

Premda riječ biosigurnost zvuči kao nešto što do sada niste učili, zapravo je ona prisutna u našim životima od malih nogu. Sigurno su vam roditelji više puta rekli da operete ruke kada ste došli kući ili da bacite taj sladoled koji je pao na tlo. Svi su ovi savjeti usmjereni ka zaštiti od zaraznih bolesti te nam koriste u svakodnevnom životu. Stečene vještine pomažu u očuvanju vlastitog zdravlja, ali i zdravlja naših ukućana, prijatelja i životinja. U borbi protiv nevidljivih opasnih uzročnika bolesti važno je ponašanje svakog pojedinca jer štiteći sebe štitimo i druge. Svakodnevno se u školi, u svome domu, prirodi, u javnom prijevozu i trgovinama susrećemo s mnoštvom mikroorganizama od kojih neki mogu biti i jako opasni za naše zdravlje. Učenjem o načinima sprječavanja širenja zaraznih bolesti i načinu njihova prenošenja usvajaju se nove vještine koje nam pomažu u očuvanju našega zdravlja. Zaposlenici koji u bolnicama rade s oboljelima od zaraznih bolesti ili zaposlenici u laboratorijima posebno moraju voditi računa o tome da zaštite sebe i druge od opasnih uzročnika. Velika pozornost biosigurnosnim mjerama pridaje se i na farmama životinja o čemu posebnu brigu vode veterinari.


Učenici OŠ Vijenac na satu Biosigurnosti i biozaštite

Što je biohazard?

Biohazard je riječ na engleskom jeziku koja se sastoji od spoja biološkog (znači biološkog) i opasnog (što znači rizik ili opasnost) i stoga znači biološki rizik ili biološka opasnost .Ova imenica odnosi se na biološke tvari koje predstavljaju potencijalnu prijetnju živim bićima .

Biološka opasnost može se odnositi na mikroorganizam, virus ili otrov koji je u pitanju, ili na zdravstveni rizik uzrokovan blizinom tim elementima.

Izvor: https://hr.basicdefinitions.org/2894-biohazard

Nacrtajte simbol biohazard.


Higijena je pola zdravlja!

Kada trebamo prati ruke?

Kako pravilno peremo ruke?

Koja sredstva koristimo za pranje ruku?

Koliko traje pravilno pranje ruku?

Zaštitne maske

Zašto nosimo zaštitnu masku?

Kada je potrebno nositi zaštitnu masku?

Kako pravilno nosimo zaštitnu masku?

Zaštitna oprema

Opišite zaštitnu opremu.

Usporedite dijelova zaštitne opreme s obje fotografije.

Svoje znanje o zaštitnoj opremi provjeri kroz igru.

Zaštitna oprema

Izradite sami zaštitnu masku od platna ili koristeći se papirnatim ubrusima!

Što prikazuje fotografija?

Vrednovanje

Provjeri svoje znanje:

Pitanja i zadaci

  1. Kada se osjećaš sigurno?

2. Što je biosigurnost?

3. Što je biozaštita?

4. Zašto učimo o biosigurnosti i biozaštiti?

5. Objasni primjere korištenja biosigurnosnih vještina u svakodnevnom životu.

6. Navedi neke od načina zaštite od zaraznih bolesti.

7. Na koji način štiteći sebe štitimo i druge?


Izradila: mr. sc. Maja Kassa 23. rujna 2021.