Fűrészek

Általános tulajdonságok

Fogsűrűség / tooth per inch (TPI) és vágás sebesség

Sűrűbb fogazat megfelelő penge- és anyagpárosítás esetén finomabb vágást eredményez. Az apróbb fogazat azonban lassabban halad előre az anyagban, mivel az apróbb fogközök kevesebb anyagot képesek kitermelni a vágatból. Ez ellensúlyozható gyorsabban forgó vagy oszcilláló pengével, viszont ez egy adott sebesség felett elég hőt termel, hogy megégesse a munkadarabot. Érdemes próbavágásokat végezni, hogy beállítsuk az ideális sebességet.

Fogak homlokszöge

Minél nagyobb, annál „agresszívebb” a vágás. A nagy homlokszögű fogak hajlamosabbak egyszerre vastagabb réteg anyagot kimarni a vágatból, így meggyorsítva a vágást, viszont a hátrahagyott felület minősége romlik. Nagyobb homlokszög általában kisebb fogsűrűséggel társul, mivel ez a rá vonatkozó részben említetteknek megfelelően lehetővé teszi nagyobb mennyiségű fűrészpor kihordását a vágatból. A negatív homlokszögű fűrészfogak sokkal nagyobb erőhatásnak képesek ellenállni, mint a nulla vagy pozitív szögű társaik, és sokkal kevésbé hajlamosak az anyag kiszaggatására. A velük történő vágás azonban lassabb és erőigényesebb, mint a másik két típussal. Megfelelően éles szerszám esetén ez nem okoz nagy problémát.

Fogterpesztés / tooth offset

A fűrészlapok fogai minden esetben kifelé terpesztenek. Ez a penge vastagságánál szélesebb vágást eredményez, így a penge nem szorul meg a vágatban. Rossz minőségű pengék megszorulását gyakorta ennek a karakterisztikának az alulméretezettsége vagy hiánya okozza. Ezek a pengék sajnos legtöbbször használhatatlanok.


Anyag keménysége

  • Magas széntartalmú acél / high carbon steel (HCS): Kemény, de rugalmas anyag. Ellenáll a hajlításnak, de nem elég kemény más fémek megmunkálásához. Könnyen élezhető.

  • Gyorsacél / high speed steel (HSS): A leggyakoribb anyag fúrószárak és egyszerű fémmegmunkálásra alkalmas eszközök készítésénél, keménysége azonban törékenyebbé teszi. Megfelelő köszörűkövekkel élezhetőek.

  • Keményfémlapka / carbide: Többféle fémből rétegelt szerszámok képesek kombinálni a puhább fémek rugalmasságát és a kemény fémek tartósságát. A fűrészlap éleire keményebb hegyeket forrasztva tartós és kemény anyagok megmunkálására alkalmas pengéket kapunk. A keményfémlapkák élezése azonban házilag bár lehetséges az eredmény nem lesz olyan minőségű, mint a gyári penge. Geometriájától függően fa és fém megmunkálására egyaránt alkalmas.


Eldobhatóság / élezhetőség

A modern fűrészpengék éleit pontszerű hevítésével nagy keménységig edzik. Ezt a technológiát a fogak sötét színéről ismerhetjük fel. Előnye, hogy a penge kiemelkedően hajlékony marad, azonban amint a fogak kitompulnak, nem lehet őket újraélezni, mivel az edzett anyag velük együtt lekopik a pengéről. A régebbi pengék, bár kevésbé hajlékonyak, házilag élezhetőek. Hátrányuk azonban, hogy az élüket is gyorsabban vesztik el. Míg egy edzett fogú fűrészlap akár évekig megtartja az élét, a hagyományos fűrészek gyakran egy munka után is élezésre szorulnak. A gyári pengék bonyolultabb geometriával rendelkeznek, amelyek házilag nem reprodukálhatóak, de nem is optimalizálhatóak egy adott munkafolyamathoz. A régi típusú pengék fogainak egyszerű geometriáját azonban saját kedvünkre módosíthatjuk a munkának megfelelően. A kezdő vagy haladó szintű fűrészhasználóknak mindenképpen ajánlott a modern edzett fogú penge használata, mivel az általuk támasztott igénybevételnél ezen a pengék sokkal megbízhatóbban teljesítenek élezhető társaikhoz képest, és bár összélettartamuk kevesebb egy újraélezhető pengénél, így is hosszú ideig kiszolgálják majd gazdájukat.

Típusok és hasznosításuk

Bimetál fémfűrész

Ezen cikk írásakor a makettkör fő fűrésztípusa. Bár eredetileg nem fa fűrészelésre való, egy olcsó és sok helyen elérhető lehetőség a kezdő modellező számára. A pengék minden ilyen típusú fűrészben cserélhetőek és az áruk sem haladja meg a 300-400 Ft-ot pengénként, ami már profi kategóriának számít. A makettkör a 150 mm-es pengéjű kisebb fűrészeket használja, de létezik 300 mm-es hosszabb típus is a pengéből, amelyből egy profi penge ára 1000 Ft körül van. A fűrész fogai csak egy irányba vágnak. A penge forgatásával eldönthetjük, hogy húzásra vagy tolásra vágjon. Ezt a munkától függően a számukra legkényelmesebb irányba állítsuk.

Előnyök:

  • Apró fogazata miatt alkalmas finom vágásokra.

  • HSS pengéje lassan veszíti el az élét és az átlag modellező által használt anyagok vágásához elég kemény.

Hátrányok:

  • Fa vágására bár képes, a folyamat lassú és fárasztó.

Japán stílusú vonófűrészek

Ezek a pengék a fémfűrészhez hasonlóan csak egy irányba, húzásnál vágnak. Sok verziónál a penge két oldalán különböző típusú fogazat található a gyorsabb, illetve finomabb vágásokhoz. Esetünkben a 24 TPI-os vagy nagyobb fogsűrűséget érdemes alkalmazni. A fogak geometriájából adódóan a fémfűrészhez képest sokkal kisebb erőbefektetéssel végezhetők el a vágásaink, ezért azoknak, akik szeretnek fenyővel dolgozni, mindenképpen ajánlott ez a fűrésztípus. Mivel a penge húzás közben egyenesen tartja önmagát, sokkal hajlékonyabbak lehetnek az európai stílusú fűrészeknél. Ez alkalmassá teszi a penge meghajlításával a lapos felületből kilógó elemek síkba vágására. Ennek hátránya, hogy egyenes vágásoknál sokkal nehezebb tartani vele a vágásirányt, így szabadkézi használata gyakorlást igényel. Ez a probléma azonban gérvágó doboz vagy hasonló segédeszköz használatával kiküszöbölhető.

Néhány használati tipp:

  • Használd a penge teljes hosszát! Néhány penge a tövénél finomabb fogazattal rendelkezik, amivel könnyebb elkezdeni a vágást.

  • Ne nyomd rá a pengét! Hagyd, hogy a saját súlya alatt dolgozzék, így elkerülve a görbe vágásokat!

Előnyök:

  • Fa megmunkálására kiváló.

  • Akár kétféle fogazat egy fűrészen.

Hátrányok:

  • Fán kívül másra nemigen jó.

  • A fogak sérülékenyek, szállításnál érdemes valamibe becsomagolni a pengét.

Európai stílusú fűrészek

Magyarországon a leggyakoribb fűrésztípus, ebből kifolyólag minden szerszámboltban olcsón megtalálható. Régebbi típusaik tolásra, modern verziójuk mind tolásra, mind húzásra is vágnak (negatív homlokszögű fogak), emiatt több pozícióban is kényelmes használni. Ellenállóbb fogazata miatt szélesebb körben használható, mint japán stílusú társai, azonban vágássebessége kisebb azoknál.

Előnyök:

  • Olcsó és széles körben elérhető.

  • Merev pengéjével egyszerűbb szabad kézzel pontosan vágni.

  • Negatív homlokszögű fogai általában mind húzásra, mind tolásra is vágnak.

  • Durvább barkácsmunkára ellenállóbb fogazata miatt alkalmas.

Hátrányok:

  • Japán stílusú fűrészekhez képest sokkal kisebb fogsűrűségben érhetőek el.