Історія села та освіти

Село  Білоусівка

Драбівського району Черкаської області

       Білоусівка розташована у східній частині Драбівського району на річці Чумгак, яка є притокою р. Оржиці, що несе свої води в р .Сулу, за 5км від станції Драбово, яка в минулому також мала назву Білоусівка. Протяжність вулиць села – 44 км,  площа - 830,24 га,  населення – 2170 осіб.

      Білоусівка – старе козацьке поселення, історія якого входить  коренями в 16 століття.  (том 7 «Повного  географічного опису нашої Вітчизни»). Уже в 1650 році на карті Боплата Білоусівка позначена як великий населений пункт із важливим стратегічним значенням.

     Назва села,  за переказами, походить від першого поселенця козака – пластуна Білоуса. У документах і грамотах наше село згадується як козацьке поселення.  26 січня 1578 року село було пожалуване польському шляхтичу Байбузі разом із усією Лубенщиною аж до кордонів Московської держави. Але через 4 роки канівський староста  Вишневецький відбирає ці землі і навічно закріплює їх за собою. Тут боролися повстанці загонів Наливайка. Письменник Іван Ле у романі «Наливайко» згадує Білоусівку.  Донині за селом височить могила, в якій лежать повстанці Наливайка. Далі селом володіли переяславський полковник Мирович,  полковий осавула Петровський, гусарський поручик Новаковський, і наостанок граф Петро Завадовський.

    Ще у 1861 році в Білоусівці було засноване Білоусівське однокласне сільське народне училище, в якому навчалося 103 учні, в т. ч. 96 хлопчиків та 7 дівчаток. (за даними перепису 1885 року чисельність населення в селі Білоусівка становила 2519 осіб. Серед жінок письменних не було зовсім).

     У період розвитку торгово-грошових відносин Завадовський значні кошти вкладав у вигідні галузі виробництва. В Білоусівці було побудовано 2 селітрових заводи, цегельний та 2 кінні заводи. В 1781 році Білоусівка стає волосним селом, куди ввійшло 16 селянських і козацьких общин з населенням 8874 чол. , а ще в селі було 30 вітряків, декілька лавок, щоденний базар і 3 ярмарки на рік.

    З 1941 по 1943 р.р. село окуповане фашистами. Більше 520 осіб пішло на фронт, не повернулося 347. За роки окупації зруйновано 4 колгоспи, спалено середню школу, лікарню, більше 130 хат.

       В післявоєнні часи почалося відродження села. 

      У 1963 році на базі елітно – насінницького   радгоспу «Білоусівка», утвореного  з колгоспів ім. Ворошилова, «Червоний маяк»,  «Червоний колос» організувалося господарство Драбівської дослідної станції рільництва. Сама ж дослідна станція   створена в 1910 році Полтавським губернським земством.

     В роки  голодомору в селі померло 789 осіб, серед них 72 дітей.


                     ІСТОРІЯ СЕЛА БІЛОУСІВКИ В ЦИФРАХ І ФАКТАХ

    1650 рік   - на карті Боплата Білоусівка позначена як великий населений пункт із важливим стратегічним значенням.

    1712 рік  -  в Білоусівці налічувалося 62 двори.

   1777 рік  -  Катерина ІІ пожалувала село графу Петру Завадовському, в цей період  в селі  налічувалося 208 хат.

  1781 рік  -  Білоусівка стає волосним селом, до складу якого входить 16 селянських і козацьких общин з населенням 8874 особи.

    1861 рік  -  в селі було 386 дворів

  1900 рік  -  за переписом в Білоусівці налічувалося 562 двори і 4289 жителів,  працює цегельний, 2 селітрові заводи. 

    01. 01. 1965 року в селі мешкало 3799 чоловік.

    1990 рік  -  проживало 2818 осіб, 1107 дворів.

    2009 рік – проживало 2120 осіб, 735 дворів.

    1943 рік -  у вересні місяці радянські війська звільнили село.

   2018 рік – проживає близько 2 тисяч населення, в школі навчається 125 учнів, працюють 2 дошкільні заклади, 2 Будинки культури, медична установа.

      Знатні люди села:

- народна артистка  Діана Гнатівна Петриненко (дівоче прізвище Паливода) народилася 

8 лютого 1930 року в селі Білоусівка. Батько Гнат Якович Паливода був головою комуни «Червоний маяк». 

 -  Заслужена вчителька України Надія Іванівна Круковес, 1929 року народження, працювала вчителем Шрамківської ЗОШ.

 - Леонід Єгорович Горьовий, 1937 р. н., працював майже двадцять років керівником секретаріату Верховної Ради України.

 - Вовчинський Григорій Васильович, випускник школи, 04.07.1988 року народження, чотириразовий чемпіон на Х зимових Параолімпійських іграх у Ванкувері, 2010 рік ( 2 срібні і 2 бронзові медалі).

 -  Капштик Олександр Іванович, 28.07.1953 р.н., доктор економічних наук, академік соціальних наук, професор, його ім’я занесено в енциклопедію Білорусії.

  -  Гуржій Євдокія Сидорівна, лютий 1906 р – 19.06.1983 р.н. , доктор с/г наук, професор.

  -  Коваль Петро Андрійович, 27.05. 1956 р.н.,  генерал юстиції.

  - З а трудові звитяги в селі нагороджено орденами і медалями  46 осіб. Маємо 17 полковників – вихідців із села, 7 осіб – діячів нау.к

     За роки незалежності України  в селі відбулися радикальні зміни: то воно знищувалося і було продане з молотка все багатство бувшої багатої дослідної станції рільництва, то воно переходило із рук в руки і грабувалося. Нині маленькими кроками село відроджується. В село прийшли інвестори: СТОВ «Пальміра – Білоусівка», ДП «Пальміра – Білоусівка»,  та ФГ «ЮГ», які забезпечують жителів роботою, відроджують економіку, родючі землі. В селі є НВК «школа – ліцей», лікарська амбулаторія, 2 дошкільні установи, 2 Будинки культури, аптека,  2 бібліотеки, сільська рада, пошта, філія ощадбанку, 12 торгових точок, 4 фермерські господарства, організовують свою роботу 33 приватні підприємці.

 Село газифіковане (майже 550 будинків), телефонізовано 60 осель, мають центральне водопостачання 31 будинок, всі вулиці мають тверде покриття.

  На території села діє Свято – Покровська парафія Української православної церкви, Черкаської і Канівської єпархії.

  1 жовтня – день святої Покрови,  храмове свято.

 Перспективи: відновлення життєдіяльності села, інвестування в його  соціально – економічний розвиток , відкриття робочих місць для молоді, а в селі зараз зареєстровано молоді віком від 14 до 35 років – 540 осіб.

 

Відомості про навчальний заклад

Приміщення школи збудоване і введене в дію у 1989 році. Рішенням Драбівської селищної ради Черкаської області від 24 грудня 2020 року № 3-65VІІІ змінено назву закладу з «Білоусівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.. Драбівської районної ради Черкаської області» на «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів с. Білоусівка Драбівської селищної ради Черкаської області».

Проектна потужність 464 місць. Ліцензований обсяг – 225 осіб.

На 10.09.2023 року в закладі навчається 110 учнів, працюють 20 вчителів, 12 осіб обслуговуючого персоналу.

Педагоги за кваліфікаційним рівнем:

Вища кваліфікаційна категорія – 6

Спеціаліст першої категорії – 9

Спеціаліст другої категорії  - 0 

спеціаліст - 4

середня спеціальна освіта - 1  (11 розряд)

Мають звання «вчитель - методист» - 1

«старший учитель» - 6

У закладі працюють практичний психолог, соціальний педагог, 3 асистенти учителів, 1 медична сестра.

Працює 1 автономна котельня з газовими котлами.

Відповідно до вимог НУШ в школі обладнано кабінети початкової школи, де створено по 8 навчальних осередків.

В усіх кабінетах НУШ (1 - 6 класах) стоять сучасні одномісні парти, магнітно-маркерні дошки, ноутбуки з телевізорами та підключенням до мережі Інтернет. Створений дизайн, що відповідає вимогам НУШ, в початкових класах маємо принтери.

До послуг школярів 17 класів - кабінетів, бібліотека, просторі актовий та спортивний зали,  комп’ютерний клас, кімната психологічного розвантаження, медичний кабінет, спортивний майданчик, ресурсна кімната. У школі створена локальна мережа INTERNET, існує власний WEB-сайт, соціальна сторінка Facebook.

Усі вчителі володіють методикою використання інформаційних технологій, використовуючи її для проведення уроків з різних предметів.

У школі працює харчоблок із обідньою залою на 50 посадочних місць. Вартість харчування у 2023-2024н. р. становить до 30 грн. Харчоблок забезпечено обладнанням у достатній кількості. Наявні: плита електрична 4 комфоркова – 4 шт., шафа жарочна – 1 шт., м’ясорубка ел. – 1 шт., холодильне обладнання – 2 од., марміт -1 шт.

Проведений поточний ремонт шкільної їдальні, коридорів, учительської кімнати, актової зали, рекреацій на І та ІІ поверхах, здійснено сучасне оформлення навчальних кабінетів, пофарбовано обладнання на спортивному майданчику.

В навчальному закладі організовано роботу для двох дітей з особливими освітніми потребами, проводиться інклюзивне навчання в 5 та 8 класах.

На території школи є спортивний майданчик, ростуть фруктові дерева, облаштовано клумби.

Протягом минулого року було створено та постійно поновлюється куточок «ГЕРОЇ НЕСКОРЕНОЇ УКРАЇНИ», де зібрано інформацію про всіх жителів села, які перебувають (перебували) на військовій службі і беруть (брали) участь у здійсненні заходів по обороні України у зв´язку зі збройною агресією російської федерації. На дошці розміщено портрети 39 героїв.

В методичному кабінеті школи встановлено комп’ютери і принтер для роботи вчителів, комп’ютери стоять в класах початкової ланки, кабінетах дирекції школи та в бібліотеці. Всього 13 комп’ютерів та 18 ноутбуків.

В 2023 році покращено освітній дизайн.

Протягом літа було проведено косметичний ремонт тимчасового найпростішого укриття відповідно до вимог для 114 здобувачів освіти та 32 працівників закладу (встановлено біотуалети, баки для технічної води, баки для сміття, контейнери для продуктів харчування). В укриття проведено INTERNET, що дає можливість вчителям та дітям цікавіше проводити час при перебуванні в укритті.

Педагогічні працівники закладу освіти є учасниками виставок передових педагогічних та інноваційних технологій району.

 

Одним із найсуттєвіших показників моральності людини є патріотизм. Тому пріоритетним напрямком виховної роботи нашої школи є національно-патріотичне виховання.

Ідеї патріотизму є наскрізними в системі шкільного життя, тому Заклад обрав у виховній роботі саме національно-патріотичний напрям.

Учні школи  є учасниками районних та обласних челенджів, фестивалів та флешмобів.

Лідери учнівського самоврядування «ТЕМП»  стали переможцями обласного патріотичного конкурсу відеороликів учнівської молоді «Славетні українці Черкащини, які змінили світ і Україну», за напрямком «Спортсмени». Конкурс мав на меті виявити, дізнатися більше про діячів Черкащини, які змінили світ і Україну. Наші діти зробили відеоролик про нашого односельчанина Григорія Вовчинського. «МУЖНІСТЬ ТА ГЕРОЇЗМ ЗАРАДИ БАТЬКІВЩИНИ». Це робота над проектом «Герої серед нас», яким активно займалася наша пошукова група, зайнявши ІІІ місце в області. Дівчатка писали про мужнього хлопця – Антона Гладуна, нашого односельчанина, випускника нашої школи, який отримавши надзвичайно тяжкі поранення доводить, що попри всі життєві труднощі життя продовжується.

«Рій «Гайдамаки», що створений на базі нашої школи, є учасником ІІ (обласного) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), в якій зайняли призові місця.

Значна увага у закладі приділяється розвитку кожного учня, як громадянина та патріота, учнів залучають та зацікавлюють не лише
у навчанні, але й суспільно-важливих, волонтерських, соціальних справах, систематично надається допомога ЗСУ.

Минулого року у співпраці з Міжнародним дитячим фондом ЮНІСЕФ наш заклад освіти отримав 3 бокси «Школа в коробці», серед яких набори для занять математикою, образотворчим мистецтвом (малюванням, ліпленням), набори канцелярського приладдя, плакати: фізична карта світу англійською мовою, абетка.

У 2023 році педагогічним колективом розпочато облаштування Класу Безпеки (створено плакати, буклети, тематичні лепбуки).

Головна заповідь школи:

Все, що робиться в школі, повинно бути спрямоване на дитину.  Дитина – центр уваги!”

„Повага до всіх і до кожного” – такий девіз управління в школі.

Педагогічний колектив у постійному творчому пошуку, експериментує, запроваджує основні вимоги Нової української школи, компетентнісні підходи у освітньому процесі, інноваційні новітні технології. Вчителі намагаються запалити зірочки в душах своїх вихованців. Школа на селі – це своєрідний оберіг, добрий дім і теплий вогник для дітей і дорослих.

 

 

Проблеми закладу:

-        потребують реконструкції внутрішні туалети,

-        капітальний ремонт даху приміщення школи,

-        поновлення компʼютерної техніки у компʼютерному класі,

-        не завершена заміна вікон на склопакети у компʼютерному класі, в актовій залі, спортивній залі та бібліотеці,

-        заміна дверей (харчоблок),

-        оновлення посуду та меблів у шкільній їдальні,

-        потребують заміни старі люмінесцентні лампи у компʼютерному класі, в актовій залі, спортивній залі та бібліотеці,

-        відновлення огорожі навколо освітнього закладу.