Туризм

Місто Володимир-Волинський – одне із найстаріших міст України, розташоване на правому березі річки Луги, притоки Західного Бугу. Засноване Великим князем київським Володимиром Святославовичем у 988р., місто декілька століть було економічним і політичним центром південно-західної частини Київської Русі, столицею Волинсько-Галицького князівства. Про нього розповідають давні писемні джерела – “Повість временних літ”, “Слово о полку Ігоревім”, “Галицько-Волинський літопис”, пам’ятки матеріальної культури, археологічні розкопки давніх поселень та вали городища.

Далеко за межами Волині місто цінять як таке, що завжди було у вирі політичних подій, сприяло формуванню витоків української нації, внесло помітний вклад в розвиток національної та світової культури. За своєю історичною значущістю воно може позмагатися з Галичем чи Жовквою, Глуховом чи Батурином, навіть Києвом чи Львовом. Місто Володимир-Волинський гостинно запрошує усіх, хто бажає знати його історію, заглибитись у його давні витоки, доторкнутися до величних святинь минувшини й чутливих струн сьогодення.

У місті створені два туристичні агентства, які надають туристичні послуги у межах Волинської області і всієї України. Пропонуються екскурсії: пішохідні, автобусом та поїздом по м. Володимир-Волинському, до застави ім. Пархоменка, в музеї ім. Стравінського (м.Устилуг), в Луцьк, Рокині, Почаїв, Колодяжне, Берестечко, Львів, Київ, Острог, у замки Львівщини. Крім цього можливі закордонні екскурсії – до Польщі (це дозволяє робити прикордонне розташування Володимир–Волинського).

Цікаві краєзнавчі подорожі для усіх бажаючих проводять екскурсоводи історичного музею /т.(03342)21911/.

Перед очима відвідувачів постає величний Свято-Успенський собор (Мстиславів храм), збудований у 1156-1160 рр. за часів Мстислава Ізяславовича, онука Володимира Мономаха. Це єдина пам’ятка архітектури домонгольського періоду, що збереглася на території Волині. В його стінах приймали князівство 17 князів України-Русі. Саме Успенський собор вказується як одне з можливих місць поховання батька Данила Галицького – одного з найхоробріших руських князів, що об’єднав Волинь та Галичину, Романа Мстиславовича. Відвідавши Мстиславів храм можна вгамувати не лише духовну спрагу, поруч у парку “Слов’янський” ось уже понад 1000 років б’є животворне цілюще джерело.

Надзвичайне враження справляє Василівська церква-ротонда ХІІІ-ХV ст., збудована на восьмипелюстковому фундаменті. Ще й досі до кінця не вивчені стилі використані в її побудові. Вона не має аналогів в у світовій архітектурі.

Подорож старою центральною частиною міста, яка з 2001 року відноситься до Державного історико-культурного заповідника “Стародавній Володимир”, познайомить туристів з Собором Різдва Христового 1718-1755 рр.(хвилястий характер побудови цього храму, фланкуючі до нього вежі роблять його унікальним), костелом Іоакима та Анни 1752р., який відрізняється стрункістю архітектурних форм пізнього бароко, Миколаївською церквою 1780 р., будинком з дзвіницею 1494р. (що входить в комплекс Свято-Успенського собору), Собором Святого Юрія Переможця (Георгіївська церква) 1908 р., костелом (Церква св. Йосафата) кін. ХІХ – поч. ХХ ст., історичним музеєм та іншими пам’ятками архітектури і мистецтва.

Продовжується екскурсія оглядом пам’ятників, що розкривають сторінки Другої Світової війни, до обеліску Слави, спорудженого 1965 р. Меморіальний комплекс, де в роки війни знаходився фашистський концентраційний табір для військовополонених “Офлаг-365” та лінії укріпрайону, збудованої легендарним інженером генерал–лейтенантом Дмитром Карбишевим.

На південних околицях міста знаходиться одне з унікальних і частково досліджених науковцями городище села Зимне. Саме тут знаходиться і древня православна обитель, заснована Володимиром Великим за часів Київської Русі – Зимненський Святогорський Святоуспенський монастир, який у 2001р. відзначав своє 1000-ліття.

За 10 км від міста, у містечку Устилуг, можна відвідати музей-садибу всесвітньо відомого композитора Ігоря Стравінського, де написані його найкращі музичні твори.

А завітавши до міста у липні, в День Святого Рівноапостольного князя Володимира, ви зможете відчути неповторну атмосферу всезагального міського свята – Дня міста і побувати на відомому далеко за межами Волині фестивалі „Володимир” та Всеукраїнському конкурсі молодих виконавців.

Поєднання цікавих, унікальних пам’яток історії та культури нашого тисячолітнього міста і його околиць з чудовими лісовими масивами, річками, озерами, різноманіттям рослинного і тваринного світу та розвинена транспортна мережа, відродження Володимир–Волинського, як молодіжного та культурно–мистецького центру сприяють розвитку туризму і відпочинку у цій місцевості.

Володимирська земля має більше загадок, ніж відгадок на них. Вже стільки літ невідомо, чому невеликий за величиною дитинець площею в 1,5 гектара, який є найменшим серед подібних міст України, об’єднавши величезну територію, не розростався, як в Галичині чи Києві, а став серцевиною формування міста-столиці. Де стояв великокнязівський палац, залишки якого й досі не можуть відшукати археологи? Ось уже протягом VІІ ст. історики шукають польські королівські клейноди Казимира ІІІ, що за переказом заховані в одній з сакральних споруд міста.

Земля ховає рештки багатьох церков та костелів. Тільки в давньоруському періоді їх було 10, а у ХVІІІ ст. – 8. Найближчим часом планується реконструкція княжого дитинця, створення музею народної архітектури у північній стороні від дитинця, що знаходиться в центрі міста у валах древнього городища (ІХ ст.).

Тож в плані розвитку туризму, зокрема і наукового, Володимир-Волинський має великі перспективи. Цьому сприяє і прикордонне розташування, адже через Володимир-Волинський і польські прикордонні міста проходить маса транзитних маршрутів, які можуть зацікавити туристів.

Туризм – елітна галузь. За ним – майбутнє. Це одна з пріоритетних галузей над розвитком якої працює нині міська влада, а тому до взаєиовигідної співпраці запрошуємо всіх бажаючих.