OKOLO, NAOKOLO - PUTUJEM I UČIM

S Erasmusom u Portugalu

Sedmodnevni boravak učenica i nastavnica SŠBJJ u Portugalu (28. 9. 2019. – 5. 10. 2019.), kao druga mobilnost Erasmus+ projekta Raising Responsible Citizens, bio je ispunjen učenjem te kulturnim i zabavnim sadržajima.

Tema mobilnosti bila je demokracija. Učenici su se u partnerskoj srednjoj školi u gradiću Benaventeu bavili temom EU and the Future of Democracy, a profesori temom Coaching a 21st Century Classroom - Key Competences on School Education. Učenici su, uz nekoliko radionica koje su imale za cilj osnaživanje interkulturalnih kompetencija i team buildinga, simulirali rad u parlamentu, zajednički napisali deklaraciju u kojoj su iznijeli svoja razmišljanja i zahtjeve oko važnih pitanja kao što su: ekologija, obrazovanje, mediji i sloboda. Nastavnici su održali nekoliko radionica svojim kolegama na kojima su demonstrirane nove metode poučavanja vezane uz medije i demokraciju. Osim rada u školi, sudionici mobilnosti bili su na stručnim ekskurzijama u Lisabonu gdje su posjetili Parlament te u Sintri, gradu pod zaštitom UNESCO-a. Također, posjetili su i najzapadniju točku kontinentalne Europe - Cabo da Rocu.

Druga po redu mobilnost ovoga dvogodišnjeg projekta još je jače osnažila odnose pet međunarodnih srednjih škola, a učenicima i profesoricama pružila nezaboravnu izmjenu znanja i iskustava kao što je i ojačala mnoga stara i stvorila mnoga nova prijateljstva.

SŠBJJ opet je dokazala kako je mnogo više od jedne male gradske škole.

Napisala: Zdravka Kramarić, prof.


Nezaboravno iskustvo na obalama Crnog mora

Učenici Srednje škole Ban Josip Jelačić iz Zaprešića: Noa Jurić Šinkec (4.b), Antonija Šuker (3.c) i Simona Vargek (3.c) u pratnji svojih profesorica: Keti Bradanović, Marine Krstanović, Zdravke Kramarić i Zvonimire Špoljar sudjelovali su u Turskoj na Erasmus KA229 projektu pod nazivom Raising Responsible Citizen, od 4. do 8. studenoga 2019. godine.


Tema za učenike bila je: Future Active and Responsible Citizens: Volunteering As An Exercise of Democracy, a za profesore: New Methodology: How Can Blended Learning Approach Improve Students’ Success.

I nastavnici su u turskim razredima odradile nekoliko aktivnosti. Profesorice Kramarić i Špoljar održale su predavanje međunarodnoj skupini učenika i profesora s temom Blending Borders in Croatia, a odslušale su i predavanja svojih kolega. Portugalski profesori izlagali su na temu: Key Competences in the Active Citizenship, poljski: Volunteering as a Part of Learning, a grčki: Gamification in Classroom.

Prof. Kramarić i Špoljar održale su i radionicu za međunarodnu skupinu učenika - Generation Y for the Children in Need: Confidence - Generation Y for the Children in Need, a sudjelovale i na radionicama ostalih zemalja (Portugal: Generation Y: Volunteering; Poljska: Generation Y: A blood donation; Grčka: Generation Y: Accepting Differences).

Nastavnici su sudjelovali i na izlaganjima domaćina na engleskom jeziku, tzv. job shadoving (Turkish language teacher:Turkish Language and Language Families That the Partner Countries Belong to; Geography teacher: Is Location determinant on LanguageDiversity? English teacher: Why do I have to speak English?).

Posjetili su i obližnju osnovnu školu, ali i srednju školu za djecu s posebnim potrebama.

Osim toga, tijekom projekta bilo je i zanimljivog izvanučioničkog učenja pa smo tako posjetili gradić Ordu, obližnju Fatsu, Samsun (selo Amazonki), obišli Tokat i špilju Baliku kao i predivni gradić Amasyju u unutrašnjosti.

Osim što smo kući donijeli zaslužene certifikate, ponijeli smo i predivna sjećanja na nezaboravno tursko iskustvo, ojačali stara prijateljstva i stvorili mnoga nova, a putujući naučili i mnogo o kulturi zemlje domaćina – Turskoj te još više podigli svijet svojih učenika o odgovornom građanstvu što je i tema ovog međunarodnog projekta.

Napisala: Zdravka Kramarić

SŠ BJJ u Funchalu na Madeiri

Učenici i nastavnici SŠ BJJ sudjelovali su na trećoj po redu mobilnosti u sklopu Erasmus+ KA 229 projekata Nove metodologije poučavanja (New Teaching Methodologies - NTM). Mobilnost se odvijala od 12. do 16 studenog na otoku Madeiri, a tema je bila Škola za sve (A School for All).


U dvogodišnjem projektu sudjeluju predstavnici iz zemalja partnera Belgije, Hrvatske, Litve, Španjolske i Turske, a uz inkluziju partneri su dijelili primjere dobre prakse vezane uz temu kombiniranog učenja (blended learning) i zajedničko učenje (cooperative learning).

Domaćini iz srednje škole Dr. Angelo Augusto da Silva podijelili su s nama svoje bogato iskustvo o inkluziji učenika s poteškoćama te su pripremili su mnogobrojne radionice na kojima su učenici učili i diskutirali o inkluziji. U sklopu projekta, organiziran je i posjet Centru za socijalnu inkluziju gdje nam je predstavljen uspješan model inkluzije učenika u život odraslih. Tina Ujević, Margita Habrun, Fran Mršo i Ivan Modrić su također predstavili naše primjer inkluzije učenika s poteškoćama u redovno školovanje filmom "Mi još učimo". Film se bavi školovanjem naših učenika s Downovim sindromom.

Dok su se učenici bavili inkluzijom, nastavnici su dijelili primjere dobre prakse primjene inovativnih metoda. SŠ BJJ su predstavile nastavnice Ankica Šarić projektom Blended Learning: Organizing Campaigns i Ivana Imbrija: Cooperative Learning: Financial Literacy.

U sklopu mobilnosti upoznali smo se i s posebnostima otoka Madeire koji je geografski bliži Africi nego Europi. Upoznali smo se s bogatom kulturnom baštinom Madeire, njezinim prirodnim ljepotama - "Monte Palace" tropski vrtovi, vidikovac Cabo Girao, Porto Moniz, špilje Sao Vicente. S mobilnosti smo se vratili ispunjeni dojmovima, novim prijateljstvima, znanjima te tolerantniji prema onima koji su drugačiji od nas.

Napisala: Ankica Šarić, prof.






Lipa pamti

Dana 29. studenoga 2019. godine 2.a i 2.b razredi bili su na terenskoj nastavi u Istri. Tamo smo posjetili Akvarijum u Puli, zvjezdarnicu u Višnjanu te memorijalni centar „Lipa pamti“. S nama su u pratnji bile profesorice Katarinčić, Gašpert, Brezni i Špoljar te naravno stručni vodič koji je odgovarao na naša razna pitanja.

Aquarium Pula, koji je smješten u 130 godina staroj utvrdi Verudela, nekada dio obrambenog sklopa Pule u austrougarskoj, bio je naše prvo odredište. Imali smo mogućnost vidjeti mnogo morskih vrsta, od primitivne spužve do morskog psa. U akvarijumu živi na stotine vrsta riba sjevernog i južnog Jadrana te nekoliko vrsta iz tropskih morskih i slatkih voda kao i ribe hrvatskih rijeka i jezera. Mnogima su najzanimljivije bile kornjače koje je akvarijum privremeno udomio kao jedan od niza originalnih projekata za zaštitu ugroženih jadranskih vrsta - Centar za oporavak morskih kornjača. Nakon obilaska akvarijuma zaslužili smo malo slobodnog vremena. Neki su to vidjeli kao savršenu prigodu ispijanja kave na pulskom Forumu uz pogled na more, dok su drugi vrijeme iskoristili razgledavajući antički grad i njegove stare spomenike. Svima je za oko zapao dobro očuvan Augustov hram koji je poslužio kao odlična pozadina za fotkanje. Nakon kraće vožnje autobusom, stigli smo na drugo odredište, rub zapadnoistarske visoravni na kojoj je smještena zvjezdarnica Višnjan. Tamo su nas dočekali s informativnim prezentacijama te smo imali priliku vidjeti teleskop Dagor koji je zaslužan za otkrivanje raznih malih tijela Sunčevog sustava, uglavnom asteroida i kometa. Zbog velikog broja novootkrivenih nebeskih tijela i njihovih putajnja, zvjezdarnica Višnjan treća je po redu u Europi, makar je svojom kvadraturom vrlo mala. Za kraj druženja s Dagorom, voditelji su nam pokazali mali komad asteroida koji je pao na Zemlju. Sljedeća nam je destinacija bila memorijalni centar Lipa pamti. Bili smo odševljeni uređenošću centra s obzirom da je smješten u kući koja je podnijela mnoga bombardiranja i požare II. svjetskog rata. Stručno nas je vodstvo provelo cemtrom pokazujući nam i objašnjavajući mnoge slike i karte koje dokumentiraju tragediju koja je zadesila selo Lipa 1944. godine kad su nacisti 30.4. provalili u selo, spalili ga i 269 tadašnjih stanovnika okrutno poubijali te dokumentirali zločin. Bili smo pogođeni detaljnijim sadržajima potresnih priča i svjedočanstava onih koji su preživjeli. Također, naučili smo o tradicijama i običajima sela Lipa. Drago nam je što smo posjetili memorijalni centar i što tragedija Lipe nije zaboravljena. U pamćenju nam je ostao citat Mir je lako izgubiti, a teško postići.

Većini se razreda najviše dojmio posjet akvarijumu te preporučamo svima koje zanima morski svijet te žele naučiti nešto više o njemu. Gledajući krajolike Istre kroz prozore autobusa, smatramo da je kontinentalna Istra podcijenjena te zaslužuje veću pozornost turista. Drago nam je što smo vidjeli mnoge zanimljivosti koje će nam zasigurno ostati u pamćenju.

Ana Ferara, Natalija Štoos i Marija Paun, 2.b

Multiple Intelligences i Design Thinking

Nastavnice naše škole sudjelovale na edukaciji o inovativnim metodama poučavanja u Istanbulu.

U sklopu Erasmus + KA 229 NTM (New Teaching Methodologies) projekta, u Istanbulu je u siječnju održana i četvrta mobilnost. Na mobilnosti u Turskoj, sudjelovali su samo nastavnici za koje su bile organizirane radionice o inovativnim metodama poučavanja Multiple Intelligences i Design Thinking. Iz naše škole na edukaciji su sudjelovale profesorice Željka Brezni i Ankica Šarić. Na radionicama o višestrukim inteligencijama, nastavnice su učile kako nastavu prilagoditi učenicima različitih vrsta inteligencija dok su na radionici o dizajnerskom razmišljanju istraživali kako doći do rješenja problema koristeći metode i strategije dizajnerskog razmišljanja. Po završetku radionica, nastavnice su iskoristile vikend za razgledavanje kulturnih znamenitosti Istanbula.






U našem susjedstvu!

Danas smo bili u gostima na ZFM-u! Zanimljivo iskustvo, profesionalna, simpatična i vesela ekipica, tajne radijskog novinarstva i moć radijskog etera!

Slušamo se uskoro...


Učenici 3.a, 3.b i 3.c razreda koji pohađaju fakultativnu nastavu Medijske kulture proveli su ugodno i radno popodne na ZFM-u (Radio Zaprešić). Upoznali su se sa svim izazovima radijskog etera (od novinarskog dijela pripreme vijesti i reportaža do onog tehničkog), otkrili čari uživog javljanja u eter i razgovora s voditeljicom i urednicom. Muški se dio ekipe posebno zanimao za sve digitalne radijske alate i programe. Razbijene su sve predodžbe o tome kako je posao na radiju lagan i jednostavan. Tko zna, možda jednoga dana i netko od njih zagrije stolac, podigne mikrofon i obrati se slušateljima.

Napisala: Mirna Franc, prof.