NAŠI USPJESI

SŠBJJ - Div iz predgrađa!

Na Svjetski dan učitelja Ministarstvo znanosti i obrazovanja prvi je puta nagradilo najbolje odgojno-obrazovne radnike osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u Republici Hrvatskoj. Čak šest nastavnica Srednje škole Ban Josip Jelačić našlo se među nagrađenima.


Prema ranije utvrđenim kriterijima novoga Pravilnika o nagrađivanju, nagrađeno je 510 najuspješnijih učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja. Kriteriji za bodovanje uključivali su mentorstva učenicima na natjecanjima, održana predavanja, radionice ili edukacije, rad u stručnim vijećima i udrugama, objavljenim stručnim člancima, nastavnim materijalima i obrazovnim sadržajima, projektima te unaprjeđenje rada škole ili obrazovnoga sustava u cjelini. Uz to

Šest nastavnica Srednje škole Ban Josip Jelačić našlo se među nagrađenima:

Slavica Gojević, nastavnica (povijest / etika),

Helga Kraljik, nastavnica savjetnica (engleski jezik / njemački jezik),

Zdravka Kramarić, nastavnica savjetnica (hrvatski jezik)

Ankica Šarić, nastavnica savjetnica (engleski jezik)

Zvonimira Špoljar, nastavnica mentorica (sociologija / politika i gospodarstvo / etika),

Željka Winkler, nastavnica savjetnica (filozofija / logika / etika).

Iako ovo nije bilo natjecanje među školama, o kakvom se uspjehu za školu kao i grad Zaprešić radi dovoljno govori podatak da samo tri škole u Hrvatskoj ima više nagrađenih te da je uz bok Prvoj gimnaziji Varaždin te V. i XV. Gimnaziji iz Zagreba. Ako bismo gledali kombinirane škole koje istodobno izvode i gimnazijski i strukovne programe, daleko smo sami na vrhu, a sve osnovne škole zaprešićkoga kraja i sve srednje škole Zagrebačke županije zajedno nemaju toliko nagrađenih nastavnike. S pravom se za Srednju školu Ban Josip Jelačić može upotrijebiti ona dobro poznata nogometna sintagma iz vremena kada Zaprešić još nije imao status grada – div iz predgrađa!

Napisao: Miroslav Miljković, prof.


2019 mi jos ucimo (eng).mp4

Najinkluzivnija priča

Napredak u inkluzivnome potencijalu naše srednje škole prepoznala je i Agencija za mobilnost i programe EU koja nam je u studenome 2019. dodijelila visoko treće mjesto na natječaju za najinkluzivniju priču.



Inkluzija je danas vrlo često korištena riječ no znamo li svi što ona točno znači? Koncept inkluzije zapravo predstavlja evolucijski korak koji propituje što je „različitost“ i u čemu se ogleda. Ovaj koncept različitost tretira ne samo prihvatljivom već normalnom jer se svi po nečemu razlikujemo – spolu, dobi, jeziku, vjerskoj ili nacionalnoj pripadnosti, ali i po izgledu, interesima, zdravstvenim specifičnostima, socioekonomskome statusu, seksualnoj orijentaciji ili spolnome identitetu. U pogledu obrazovanja, ovaj koncept nameće ideju obrazovanja za sve, ali pomiče težište s „različitoga“ pojedinca na školsko okruženje koje mora biti takvo da može odgovoriti na zadovoljavanje njegovih obrazovnih potreba. I UN-ova Povelja o pravima čovjeka govori o zabrani svih oblika diskriminacije te pravu na obrazovanje, a UNESCO definira inkluziju kao “dinamičan pristup pozitivnog reagiranja na raznolikost učenika i uočavanje individualnih razlika ne kao problema, već kao mogućnosti za obogaćivanje učenja” (2005).

Nastavnici, stručni suradnici i stručni učitelji Srednje škole Ban Josip Jelačić uvijek su poticajno i promišljeno vodili učenike prema stjecanju znanja i vještina te uspješnome završetku srednjoškolskoga obrazovanja. Individualizacije metoda, prilagodbe sadržaja, brojne i raznolike adaptacije i akomodacije rezultirale su malim brojem ponavljanja razreda i još manjim brojem napuštanja redovnoga obrazovanja. Štoviše, upravo je naša škola velikome broju mladih bili „druga šansa“ kada u nekoj drugoj nisu uspjeli ostvariti svoje potencijale i ciljeve pa su došli kod nas. A ponekad se razlog premještanja krio baš u nekoj od gore navedenih različitosti.

U prošloj školskoj godini suočili smo se i s osobitim odgojno-obrazovnim izazovom kada nam se u prvi razred ugostiteljskih programa upisalo dvoje mladih s Down sindromom, Paula i Ivan. Takva je praksa do sada u redovnome obrazovnome sustavu u Hrvatskoj bila nepoznata, ali smo je prepoznali kao novu priliku za učenje. Uz veliku angažiranost i podršku roditelja, proveli smo u školi niz stručnih usavršavanja, razrednih vijeća, radnih sastanaka i individualnih susreta „bruseći“ sustave podrške koji uključuju obrazovni, ali i socijalni aspekt. Neizostavan i svakodnevan doprinos tome su svakako dali i osobni pomoćnici učenika. Rezultatom smo na kraju prvoga razreda svi bili zadovoljni jer su Paula i Ivan stekli osnovna znanja i vještine te su dobro prihvaćeni od strane vršnjaka i u razredu i u školi. Osim njihovoga odličnoga uspjeha na kraju godine, osobito bih istaknuo razredno i školsko obilježavanje međunarodnoga Dana osoba s Down sindromom kao i uspješnu izložbu Ivanovih likovnih radova u školskoj Galeriji Anima. Ovaj napredak u inkluzivnome potencijalu naše srednje škole prepoznala je i Agencija za mobilnost i programe EU koja nam je u studenome 2019. dodijelila visoko treće mjesto na natječaju za najinkluzivniju priču. Filmska je skupina o ovoj temi napravila i film „Mi još učimo“ kojim se poručuje kako se mladi koji su „drugačiji“ od većine s time često znaju dobro nositi, ali mi još moramo raditi na sebi, učiti i djelovati kako se oni ne bi osjećali manje uspješnima ili prihvaćenima. Autori filma su Martin Kosović, Borna Gulija i Noa Baković iz 2.a razreda.

Inkluzija se povijesno razvila prevladavnjem prvobitnih društvenih koncepata isključivanja, zatim segregacije i na koncu integracije. Točnije rečeno, inkluzivno društvo i inkluzivna škola je cilj kojemu težimo iako se dosizanjem toga cilja niti jedno društvo ili škola još ne može pohvaliti. Neki su na putu prema tome cilju bliže, neki od njega dalje, ali naša je obaveza da svaki dan stvaramo makar male promjene nabolje. Uvažavanjem različitosti u svakome pogledu, izazove pretvaramo u prilike za učenje. drive.google.com/open?id=14D6adRAYYLyE_UUsi-lgluMkdkLOZViZ


Napisao: Miroslav Miljković, prof.



Učenik SŠBJJ postao eTwinning ambasador!

Srednja škola Ban Josip Jelačić, osim što nosi titulu eTwinnig škole te sudjeluje u brojnim europskim projektima, može se pohvaliti i titulom učenika eTwinning ambasadora.


Mihovil Grubišić, učenik 3.b razreda pod mentorstvom je profesorice Slavice Gojević u okviru natječaja Agencije za mobilnost i programe Europske unije za učenike srednjih škola izradio rad na zadanu temu klimatskih promjena koji mu je priskrbio titulu ovogodišnjeg učeničkog eTwinning ambasadora u Hrvatskoj, koju će obnašati do lipnja 2021. godine. Naime, eTwinning je jedna od aktivnosti programa Erasmus+ i predstavlja zajednicu škola u Europi te platformu za odgojno-obrazovne djelatnike. Riječ je portalu namijenjenom međunarodnoj suradnji i usavršavanju profesora gdje članovi mogu komunicirati, surađivati, razmjenjivati znanja te razvijati međunarodne projekte u koje su uključeni njihovi učenici.

Cilj natječaja bio je odabrati učenika koji će surađivati s Agencijom i Nacionalnom službom za podršku, promicati međunarodne projekte te potaknuti vršnjake na sudjelovanje u istima. Mihovil je zasluženu titulu priskrbio stvaranjem videozapisa u na temu učitelja/nastavnika budućnosti te esejem na temu klimatskih promjena.

Od učenika ambasadora očekuje se suradnja s Nacionalnom službom za podršku eTwinningu u vidu promidžbe eTwinninga. Ambasador će u pratnji svog mentora gostovati na eTwinning edukacijskim i promotivnim aktivnostima u organizaciji Nacionalne službe za podršku eTwinningu, Ministarstva znanosti i obrazovanja i/ili Europske komisije, a u skladu sa svojim mogućnostima i obvezama.

Učenici ambasadori ostvaruju pravo na jedno europsko eTwinning događanje godišnje u pratnji svog mentora, a ove godine to će biti međunarodna eTwinning konferencija u listopadu 2020. godine u Ateni.

Napisala: Slavica Gojević, prof.

Europska oznaka jezika u SŠBJJ

Europska oznaka jezika za inovativne projekte u nastavi i učenju jezika nagrada je koja potiče nove inicijative u području učenja i poučavanja, nagrađuje nove tehnike poučavanja jezika, promiče i potiče uvođenje dobre prakse. Na ovogodišnjoj eTwinning konferenciji, održanoj 7. studenoga, 2019. u Zagrebu, nagrade Europske oznaka jezika dodijeljena je i Srednjoj školi Ban Josip Jelačić iz Zaprešića.


Srednja škola Ban Josip Jelačić nagradu je osvojila projektom Jane Austen u 21. stoljeću, koji je svojim interdisciplinarnim pristupom uključio učenike svih generacija i usmjerenja. Cilj projekta bio je upotreba engleskog jezika u autentičnim situacijama, razvijanje zdravih odnosa unutar škole i lokalne zajednice te stavljanje učenika u središte učenja. Nakon odabira teme - obilježavanje 200 godina smrti Jane Austen - učenici su proučavali njezin život i djelo te su se likovno izrazili koristeći različite tehnike. Njihova skenirana i obrađena likovna djela upotrijebljena su u izradi digitalnih postera, infografika, stripova, pozivnica i straničnika. Nakon gledanja filmova temeljenih na njezinim djelima, izradili su parodije filmskih isječaka te snimili intervju s Jane. Učenici su vodili dvojezično otvaranje izložbe potičući goste na interaktivno sudjelovanje u izložbi putem online kviza, puzli, pisanja dojmova u Awesome Screenshot-u te odgovaranja na pitanje If Jane came to visit us, what would you teach her? u Linoitu. (https://www.thinglink.com/scene/1045256411950350338)

Napisala: Helga Kraljik, prof.


Učenička zadruga Ban na državnoj smotri u Vinkovcima

U Vinkovcima se od 9. do 11. listopada 2019. godine održala 31. državna smotra učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola na kojoj se predstavila i naša Učenička zadruga Ban, zadruga Srednje škole Ban Josip Jelačić iz Zaprešića.


Zadruga je mlada, broji tek jednu godinu, a ima 9 sekcija. Na smotri su zadrugu i njezin rad predstavili učenici 3. g razreda Michaela Kovačić (kozmetičarka) i Davor Škovran (frizer) u pratnji svoje mentorice Monike Škalec.

Navedeni učenici zadrugari članovi su sekcije za osobne usluge čime smo se kao zadruga istaknuli i uveli novosti u svijet učeničkog zadrugarstva pa su tako prisutni uzvanici i posjetitelji, osim u našoj kreativnoj i šarenoj keramici i sapunima, mogli uživati i u opuštajućim masažama i prekrasnim frizurama čime su ostali oduševljeni, a naša zadruga zapažena i pohvaljena.

Osim keramike, kozmetičkih i frizerskih tretmana s našega štanda, posjetitelji su mogli pogledati i kupiti brojne ukrasne i uporabne predmete drugih zadruga izrađenih rukama na tradicionalan način kao što su razni biljni ljekoviti i prehrambeni pripravci, voćni pripravci, ukrasne torbe, nakit, cvijeće, suveniri...

Družili smo se, stekli nova prijateljstva, osnažili svoje zadrugarsko umijeće, dobili neke nove ideje i u aplikaciji Madmagz pokazali ljetopis i aktivnosti u prvoj godini našeg zadrugarstva.

Ljetopis Učeničke zadruge Ban možete pogledati na poveznici https://madmagz.com/magazine/1658523.

Napisala: Monika Škalec, prof.

LEGO & STEM u SŠBJJ

Projektom Lego&Stem smo sudjelovali na europskom natjecanju LEGO Competition 2019.

Instalacija je bila izložena u školi te su ju posjetili zainteresirani učenici i nastavnici škole, članovi lokalne zajednice, učenici iz lokalnih osnovnih škola te je cijelo događanje popratila TV Zapad.

Podijeljeni u grupe, učenici 3. c razreda su prvo proučavali određene geometrijske oblike (kruga i kružnice, parabole, elipse, hiperbole), pronašli su zgrade i znamenitosti u Hrvatskoj koje imaju odabranih geometrijski oblik u svojoj građi te su ih složili uz pomoć LEGO kocaka. Polaznici 2. razreda fakultativne nastave iz engleskog jezika su proučavajući razne izvore pronašli informacije i napisali tekst o zabavnim činjenicama u vezi oblika u građi odabrane znamenitosti na engleskom jeziku. Zatim su napravili audio zapis svoga teksta koji su pretvorili u QR kod.

Odabrane građevine / znamenitosti složene s LEGO kockama, učenici su rasporedili na nacrtanu kartu Hrvatske. QR kodovi smješteni su pored građevina na koje se odnose. u gradili s LEGO kockicama i izračunali omjere (matematike)

Mentorice u projektu bile su Ivana Imbrija, prof. mentor matematike i Helga Kraljik, prof. savjetnica engleskog i njemačkog jezika (fakultativna nastava engleskog jezika i Sekcija za poticanje višejezičnosti).

Napisala: Helga Kraljik, prof.

Naš učenik na svečanoj sjednici SABOR-a

Učenik 4. c razreda sudjelovao je kao poseban gost na svečanoj sjednici SABOR-a povodom 30 godina Konvencije prava djeteta.

Dok su nastavniCI SŠBJJ u štrajku, učenik 4.c Matija Matković prisustvovao je svečanoj sjednici SABOR-a. povodom 30 godina Konvencije prava djeteta. Matija je pozvan kao poseban gost jer je napisao zapažen rad na temu izbjeglica za UNICEF: Migrant crisis: a danger to EU or opportunity to be human. U nastavku na ovom linku možete pročitati članak na engleskom jeziku koji je objavljen na stranicama UNICEF-a. https://www.voicesofyouth.org/…/migrant-crisis-danger-europ…

Inače, Matija je izabran i za predsjednika Županijskoga vijeća učenika. Izabrali su ga njegovi kolege i kolegice županijskih osnovnih i srednjih škola. U konkurenciji je bilo čak 17 kandidata, a ovime je naš Matija postao i član Nacionalnoga vijeća učenika.

Bravo, Matija!

Napisala: Željka Winkler, prof.

Košarkašice i košarkaši na Državnom

Na državnom prvenstvu srednjoškolci su svoje snage odmjerili s predstavnicima drugih županija te uz natjecateljski duh, ali i poštenu igru, uz slogan natjecanja Igraj Fair, živi Fair play!, predstavljali Zagrebačku županiju.

Srednju školu Ban Josip Jelačić već godinama krase sportski uspjesi u svim sportovima: futsal, razne atletske discipline, odbojka i košarka. Pod vodstvom stručnih i upornih profesora, Škola postiže zavidne rezultate, kako na županijskoj tako i državnoj razini. Ove godine pod vodstvom profesorice Bore Kolaj, obje i ženska i muška ekipa nastupale su prvo na Županijskom natjecanju koje se održalo 6.2 u Samoboru za mladiće, a 12.2 za djevojke u Velikoj Gorici. Uz izvrsnu igru i požrtvovnost obje ekipe plasirale su se na Državno natjecanje koje se ove godine održalo u Zadru 8. ožujka. Na državnom prvenstvu srednjoškolci su svoje snage odmjerili s predstavnicima drugih županija te uz natjecateljski duh, ali i poštenu igru, uz slogan natjecanja Igraj Fair, živi Fair play!, predstavljali Zagrebačku županiju. Mladići se, unatoč dobroj igri i trudu, nažalost nisu plasirali u knockout fazu natjecanja pa su se u Zadru zadržali dva dana, dok su djevojke odlično odigrale napete i zanimljive utakmice i uz dvije pobjede prošli u daljnju fazu natjecanja i osigurale si još jedan dan u lijepoj atmosferi državnog natjecanja. Naši su srednjoškolci uživali u najprije dobrom druženju, novim prijateljstvima i naposlijetku zanimljivim i napetim utakmicama. Nadamo se da će i buduće generacije nastaviti ovaj dobar trend koji naša škola ima s odlascima na državna natjecanja!

Napisao: Ivan Modrić, 4.a



Sportska natjecanja

Malo i o drugim sportovima; futsal, odbojka, stolni tenis.

Kako su prošla županijska natjecanja...


U našoj školi 10. ožujka održano je Županijsko natjecanje u futsalu za mladiće. Naši učenici osvojili su prvo mjesto pobjedivši u uzbudljivom finalu Ekonomsku školu iz Velike Gorice boljim izvođenjem šesteraca. Osvojivši prvo mjesto, futsal ekipa SŠBJJ izborila je odlazak na Državno natjecanje koje se nažalost ove godine nije održalo zbog koronavirusa.

Županijsko natjecanje u futsalu za djevojke održano je u ove godine u Ivanić Gradu. Naše učenice pod vodstvom profesorice Branke Prosevc osvojile su treće mjesto pobjedivši učenice iz Ivanić Grada boljim izvođenjem šesteraca.

Županijsko natjecanje u stolnom tenisu održano je u Velikoj Gorici. Naše učenice osvojile su treće mjesto pod vodstvom profesorice Zlatke Benček. Za našu školu su nastupale učenice prvih razreda: Nika Tomljenović, Nikolina Mikelec, Darija Bradač i Izabela Ljubica Kovač.

Napisao: Hrvoje Matanović, prof.