ŠKOLA DIŠE PUNIM PLUĆIMA

Europski dan jezika

U Srednjoj školi Ban Josip Jelačić u Zaprešiću obilježen je Europski dan jezika, koji se obilježava 26. rujna, na malo drugačiji način.

Učenici trećih i četvrtih razreda koji su polaznici fakultativne nastave stranih jezika, tjedan dana su proučavali važnost višejezičnosti i pripremali se za održavanje radionice učenicima prvih razreda svih usmjerenja. Izradili su digitalne postere, prezentacije, razne igre i kvizove, a nisu zaboravili ni pobjednike koji su osvojili slatke nagrade. Pripremu i provođenje događanja poduprla je i Sekcija za poticanje višejezičnosti (INA), koja je pokrenuta ove školske godine. Događanje je bilo otvoreno za zainteresiranu lokalnu zajednicu i bile su pozvane osnovne škole zaprešićkog kraja. Cijelo događanje popratila je TV Zapad. Nakon nastave, učenici i nastavnici sudjelovali su na tzv. SpeakDating-u u Stablu znanja u zagrebačkom Studentskom centru u organizaciji Predstavništva Europske komisije u Zagrebu. Učenici su se samostalno prijavili za svoj desetominutni SpeakDate s izvornim govornicima (bugarski, češki, danski, engleski, estonski, finski, francuski, grčki, irski, latvijski, litavski, mađarski, nizozemski, njemački, poljski, portugalski, slovački, slovenski, španjolski, švedski ili pak talijanski jezik), a neki su za aktivno sudjelovanje i osvojili nagrade. Učenici su izradili i e-časopis EDL u SŠBJJ, u kojem su podijelili svoja iskustva.

Napisala: Helga Kraljik, prof.

Dani Erasmusa u SŠBJJ Zaprešić

U Srednjoj školi Ban Josip Jelačić iz Zaprešića aktivno smo obilježili Dane Erasmusa trima aktivnostima: predstavljanjem na webinaru, svečanom izložbom projektnih rezultata te priredbom na kojoj smo predstavili naše projekte.


Započeli smo u četvrtak 10. listopada 2019. godine predstavljanjem našeg dvogodišnjeg aktualnog RRC projekta Raising Responsible Citizens na webinaru Erasmus+TeachMeet u organizaciji AMPEU-a. Između 15 predstavljenih projekata naš je RRC projekt predstavila naša Erasmus koordinatorica prof. Helga Kraljik.

Obilježavanje smo nastavili u petak 11. listopada 2019. u 18 sati u našoj školi svečanom izložbom (postera, plakata, straničnika, fotografija…) i priredbom na kojoj smo predstavili devet školskih i tri Erasmus+ projekta zainteresiranim učenicima, novinarima, svojim školskim kolegama, ali i kolegama iz: OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog, Gimnazije Lucijana Vranjanina iz Zagreba, Prve gimnazije iz Zagreba, Gradske knjižnice Zaprešić, Centra za mladež Zaprešić, TV Zapada i Radija Zaprešić.

Cijelo događanje prijavljeno je na europskoj razini obilježavanja Dana Erasmusa:

https://www.erasmusdays.eu/event/erasmus-days-in-ssbjj-croatia/

Obilježavanje je započelo privlačnom interaktivnom igrom Lov na blago uz pomoć QR kodova u organizaciji profesorice Ankice Šarić u kojoj su posjetitelji izložbe imali priliku provjeriti svoje znanje o Novim dvorima čitajući mobitelima QR kodove. Pobjednici Scavenger Hunta nagrađeni su poklonima vezanim uz Erasmus+. Spomenute su nastavnice moderirale i projekt Učimo kreativno s Erasmusom u kojem su učenici predstavili različite rezultate svojih projekata u obliku filmova, izložbi, „lažnog” suđenja, online časopisa, straničnika s QR kodovima.

Nakon toga školski je pedagog Miroslav Miljković predstavio je projekt Obrazovanje za sve ❤, tj. predstavio je koncept inkluzije u dvije slike. Nakon toga prezentirao je film Mi još učimo koji prikazuje provođenje koncepta inkluzije na primjeru dvoje učenika naše škole.

Prof. Slavica Gojević izlagala je na temu SŠBJJ - eTwinning škola o svojem iskustvu rada na eTwinning projektima. Prezentirala je u obliku videouratka koristeći alat Powtoon. Najavila je i novi projekt Human Rights i provela „oluju ideja” za moguće teme koje će biti obrađene tijekom ove nastavne godine.

Važno je napomenuti da je naša škola ušla među 1212 odabranih europskih škola koje su zaslužile eTwinning oznaku škole za 2019./2020. godinu.

Prof. Željka Brezni sa svojim je učenicima predstavila projekt EU i budućnost demokracije. Učenici su predstavili svoju mobilnost u Benaventeu u Portugalu na kojoj su proučavali u obliku videa, a na kraju i simulirali rad EU parlamenta izradom Univezalne deklaracije o demokraciji za 2030. godinu. Svi sudionici Erasmus dana imali su priliku ostaviti svoj otisak na plakatu s likom bana Josipa Jelačića.

Profesorice Petra Katarinčić i Mirna Franc mentorirale su učenike koji su bili na mobilnosti na Rodosu u kojem je tema bila unaprjeđivanje demokracije te su predstavili grčku mobilnost pomoću simulacije demokracije na djelu. Izveli su kratak igrokaz na temu izbora i progovorili o važnosti demokratskih načela u svakodnevnom životu, a na kraju predstavljanja publika je glasala.

Prof. Željka Winkler prezentirala projektne ideje novoga projekta Kako povijest utječe na današnju mladež?, dinamiku rada projekata, projektne partnera i aktivnosti. Osvrnula se na pitanje zašto je važno učiti povijesti, koji problemi mogu nastati zbog nepoznavanja povijesti, a svoje je izlaganje popratila i interaktivnim alatom Mentimetrom da bi vidjela što publika misli o navedenom problemu.

Profesorica matematike Ivana Imbrija mentorirala je projekt Izmjeri, procijeni, oboji!, a projekt su predstavile učenice koje su i same sudjelovale u njemu. Cilj projekta bio je izmjeriti učionicu, osmisliti dizajn, napraviti popis i izračunati cijenu materijala te na kraju i obojiti učionicu. Zainteresirani sudionici mogli su provjeriti svoje znanje o geometrijskim oblicima rješavajući zadatke, a najbrži su osvojili slatki paket geometrijskih oblika.

Kovačić Ante, neka te učenici pamte! projekt je profesorica Zdravke Kramarić i Zvonimire Špoljar o obrnutoj učionici na terenskoj nastavi. Učenici su predstavili projekt u obliku dramskog izlaganja, prikazali su i aplikacije koje su koristili (Canva, Padlet, Madmagz, Mentimeter, Kahoot!, ) i film s terenske nastave, ali i glazbu na harmonici iz filma U registraturi, a na kraju izlaganja sudionici su se fotografirali i upisali u knjigu dojmova te je najbolji izlagač nakon glasanja dobio nagradu s jednog Erasmus putovanja.

Kolegice Ankica Šarić i Helga Kraljik govorile su o QR kodovima u nastavi i turizmu, tj. učenici su predstavili PBL projekt Why Should you visit Novi Dvori? kojem je cilj bio promocija lokalne kulturne baštine u sklopu obilježavanja godine europske kulturne baštine te promicanje odgovornog građanstva izradom suvenira u obliku straničnika s QR kodovima tekstova i filma o Novim dvorima.

Nakon predstavljanja projektnih aktivnosti, sudionici su svoje znanje mogli provjeriti kvizom Kahoot!, u knjižnici su se mogli ponuditi slatkim zalogajima i pićem, a ujedno i zapisati svoje dojmove na Lino aplikaciju:

http://linoit.com/users/hkraljik/canvases/Eras

mus%2B%20Days%20inS%C5%A0BJJ

Kao zadnja točka u obilježavanju Dana Erasmusa naše je predstavljanje Učeničke zadruge Ban na Jelačićevim danima u Novim dvorima 12. i 13. listopada 2019. U dva posljednja dana spojili smo naša Erasmus iskustva, kreativnost, poduzetništvo i lijepo vrijeme kako bismo gostima u gradu Zaprešiću promovirali svoju školu i na ovaj način.

Napisala: Zdravka Kramarić, prof.

Oktoberfest

Dana 30.10. u našoj je školi održan Oktoberfest s početkom u 18 sati pod vodstvom profesorice Ide Globočnik.



Imali smo i zadani dress code, a to su bile dindrlice i lederhose. Kao gosti pridružili su nam se i naši najmlađi iz vrtića Maslačak i Smokvica koji su u pratnji svojih teta otpjevali neke pjesmice na njemačkom jeziku. Iz Osnovne škole Antuna Augustinčića pridružili su nam se i učenici 3.C razreda. Također sudjelovali su i naši učenici koji su održali prezentacije o njemačkoj kulturi i Oktoberfestu. Naše učenice Tena i Stela održale su prezentaciju općenito o Njemačkoj, govorile su o: Munchenu, Allianz areni, Dvoracu Hohenzollernu, BMW-u, a naravno rekle su nešto i o Oktoberfestu. Nakon toga uslijedila je prezentacija o tradicionalnoj odjeći u Njemačkoj za vrijeme Oktoberfesta koju je na zanimljiv i interaktivan način održao naš učenik 4. razreda simpatični Fran. Bili smo u mogućnosti kušati neke njemačke specijalitete koje su izradile vrijedne ruke naših ugostitelja. Također, poslije prezentacija, mogli smo igrati neke igre poput Čovječe ne ljuti se, vješala, igre asocijacija, a postojala je mogućnost i friziranja. Koliko je stvarno bilo zanimljivo najbolje nam može dočarati komentar jedne majke iz publike:" Odlično, da tako mladi pa se lijepo organiziraju što se tiče tih događanja, odlično.". Upitala sam i najmlađe koje je njihovo mišljenje o svemu tome i evo sto su mi rekli: "Nama je bilo zabavno, i ja sam sretan zato što sam došao na taj nastup." Bilo je i onih koji su mogli prepoznati greške što u izgovoru što u gramatici njemačkog jezika, ali to su zanemarili: "Ipak su to djeca koja su s dobrom namjerom išla raditi neki događaj, da nije bilo grešaka ne mogu reći, ali da su me toliko zasmetale da nisam više mogao pratiti događaj, bome nisu." Ako je suditi po doživljaju naše publike, bilo je jako zanimljivo i poučno. Naravno veselimo se druženju dogodine.

Napisala: Mateja Zajec, 3.b


Dan sjećanja na Vukovar

U Srednjoj školi Ban Josip Jelačić u ponedjeljak, 18. studenoga 2019. Dan sjećanja na Vukovar obilježen je integriranim interdisciplinarnim projektnim danom.

Predstavnici svih razreda sudjelovali su na radionicama, projekciji filma i stručnom predavanju koje su organizirale profesorice povijesti: Petra Katarinčić, Ana Fadljević te Željka Winkler. Projektni dan je realiziran uz goste predavače iz Hrvatskog dokumentacijskog centra Domovinskog rata te Centra za mladež Zaprešić. Učenici koji pohađaju izborni predmet Medijska kultura pod vodstvom profesorice Mirne Franc, metodom obrnute učionice pripremili su prezentaciju teme Uloga medija u ratu pod nazivom "Dobar dan, ovdje Radio Vukovar". Bavili su se tekstovima Siniše Glavaševića te dijelovima iz knjige Alenke Mirković "Glasom protiv topova". Nakon toga su učenici u grupama vrednovali ulogu medija u ratu. Drugi razredi su gledali film "Srce Vukovara" te na plakatima izražavali svoje dojmove. Za prve razrede pripremili smo radionicu "Svi smo mi mladi ovoga svijeta" u suradnji s djelatnicima iz Centra za mladež Zaprešić. Naglasak je bio na razvoju empatije te uočavanjem sličnosti s problemom izbjeglica danas. Za četvrte razrede organizrano je stručno predavanje dr.sc. Natka Martinića Jerčića iz HMDCR-a o vojnim aktivnosti uoči pada Vukovara. O našem projektnom danu izvjestili su I na stranicama grada Zaprešića.

Napisala: Željka Winkler, prof.


Iskustveno učenje za budućnost!

Učenici Srednje škole Ban Josip Jelačić iz Zaprešića osnaživali su se za bolju budućnost kroz jednodnevni program u suradnji s Hrvatskom Outward Bound školom.




Učenici drugih razreda gimnazije, ekonomisti, hotelijersko turistički tehničari i tehničari za računalstvo Srednje škole Ban Josip Jelačić iz Zaprešića osnaživali su se zajedno s profesoricom Zvonimirom Špoljar za bolju budućnost kroz jednodnevni program u sklopu projekta "Osnaživanjem mladih za bolju budućnost" u suradnji s HŠOB (Hrvatska škola Outward Bound). U utorak 19.11.2019. učenici su kroz iskustveno učenje stekli nove vještine te potaknuli u sebi nove vrijednosti. Podijeljeni u dvije mješovite grupe te vođeni dvojicom instruktora kroz nekoliko sociodinamičkih vježbi, kreativnih zadataka, vježbi komunikacije, poligonskih i natjecateljskih aktivnosti te motoričkih zadataka razvijali su rad u timu, međusobnu komunikaciju, zajedništvo, toleranciju, poštivanje, odgovornost, prihvaćanje vlastitih vrijednosti te uvažavanje razlika među pojedincima. Isto tako razvijali su osobne i socijalne vještine kojima se mogu spriječiti nasilni i neprihvatljivi oblici ponašanja među mladima te društvena isključenost.


Zanimljivo je bilo promatrati mlade kako mijenjaju svoje ponašanje, zaključke i suradnju s obzirom na zadani zadatak. Vođeni time završili su program obogaćeni međusobnom boljom suradnjom, hrabrošću, odgovornošću, suosjećanjem i na kraju razumijevanjem samoga sebe kao vrijednostima bitnim za bolju budućnost.

Napisala: Zvonimira Špoljar, prof.

Zašto se u Americi slavi Halloween?


Učenici polaznici fakultativne nastave iz engleskog jezika 1. a razreda opće gimnazije te maturanti svih četverogodišnjih usmjerenja Srednje škole Ban Josip Jelačić, postavili su si pitanje Zašto se u Americi slavi Halloween?


Podijeljeni u grupe istraživali su povijest, tradiciju, običaje i hranu vezane uz taj dan. Svoje su spoznaje podijelili sa svim zainteresiranim učenicima naše škole, Osnovne škole Ljudevit Gaj iz Zaprešića te Osnovne škole Pavao Belas iz Brdovca na engleskom jeziku.

Događanje je započelo višejezičnim recitiranjem Gavrana Edgar Allan Poea na engleskom (Tibor Kruljac, 4.e), njemačkom (Borna Rumora, 4.d. ) i hrvatskom jeziku (Josip Lacić, 3.c), nakon čega su nas voditeljice Karla Puhak i Magdalena Tuđa, 1.a upoznale sa ciljevima projekta i programom. Ema Vrbanić, Kiara Končurat i Borna Regvar, 4.a ispričali su dijelove povijesti Halloween, a zatim su Tina Ujević i Margita Habrun, 4.b opisalu običaje vezane uz taj dan. Nika Tomljenović, Leonarda Lerotić i Nikolina Mikelec, 1.a su ne samo pripremile infografike i priče o hrani, već su nam i ispekle prste, duhove i čokoladne muffine prekrivene paukovom mrežom.

Večer smo završili tradicionalnim Halloween igrama i kvizovima. Od toliko dobrovoljaca, Mirna Barun, 4.d nije se mogla odlučiti koga izabrati za sudjelovanje u igrama vađenja jabuka iz vode zubima, spašavanja crvi iz šlaga te motanja mumije wc papirom (Bobbing the apples, Find the worms and Wrap the mummy). Danijel Barbarić, Angelina Doria Bedek i Laura Krišković, 3.b opet su zabriljirali odlično pripremljenim Kahoot! kvizom, a nakon žustre borbe, pobjednik je otišao kući s punom posudom paukova. Šećer na kraju bio je Scavenger Hunt koji su pripremili i proveli Lucija Miloš, Borna Rumora i Valentino Slavec, 4.d.

Pozivnice i infografike izradili su Freja Kunstelj, Katarina Mikelec i Stipe Vrdoljak, 1.a, a cijelo događanje moglo se pratiti i na Instagram profilu @halloween.ssbjj gdje je objavljen i pobjednik natjecanja #bestphotocontest.

Osim što smo se zabavili igrajući igre i osladili gomilom slatkiša i kolača (Trick or treat), naučivši nešto o običajima zemlje čiji jezik učimo, naučili smo cijeniti i svoje kulturno nasljeđe i svoje običaje.

Napisala: Helga Kraljik, prof.

Erasmus projekt "History and its effects on today's youth" u našoj školi

U razdoblju od 2. do 6. prosinca naša škola bila je domaćin prve mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta History and its effects on today's youth (HEY).

U razdoblju od 2. do 6. prosinca naša škola bila je domaćin prve mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta History and its effects on today's youth (HEY). Sastanak nastavnika iz uključenih zemalja partnera na projektu (Norveška, Grčka, Cipar, Španjolska) imao je za cilj upoznati gostujuće nastavnike s turbulentnom poviješću Hrvatske te predstaviti nove metode poučavanja u nastavi povijesti.

Program se sastojao od predavanja i radionica održanih u školi kojima smo predstavili različite metode u poučavanju posvijesti te prikazati primjere dobre prakse. Predstavljene metode će se koristiti u daljnjem radu na projektu: Project-based learning, Flipped classroom, Blended learning, Outdoor learning i Gamification. Gostujući nastavnici imali su prilike ući i u razrede te promatrati nastavu povijesti održanu na engleskom jeziku. Osim nastavnika SŠBJJ koji su bili zaduženi za predstavljanje novih metoda i održavanja radionica, ugostili smo i Valeriju-Turk Presečki (prof. savjetnik) koja nam je održala radionicu na temu: Teaching about the choices and moral dilemmas: difficulty or professional challenge.

Osim rada u školi, za nastavnike je bilo organizirano i stručno predavanje i radionica u Centru za suočavanje s prošlošću Documenta gde su im predstavljene različite moguće perspektive o Domovinskom ratu te radionica koja se može provoditi s učenicima u vezi osjetljivih tema te ima za cilj angažirati učenikovu afektivnu stranu. Jedan dan je bio posvećen terenskoj nastavi pa su profesori posjetili Memorijalni centar Jasenovac i Muzej Domovinskog rata u Karlovcu. Osim sudjelovanja u stručnom dijelu sastanka, nastavnici su se družili i u neformalnom kontekstu te su uživali u razgledavanju znamenitosti Zagreba, degustirali domaće specijalitete te su doživjeli adventsku atmosferu Zagreba. Sljedeći susret će biti u Norveškoj u koji će biti uključeni i učenici i nastavnici.

Napisala: Željka Winkler, prof.

Humanitarno u božićno vrijeme

Studeni i prosinac u Srednjoj školi Ban Josip Jelačić protekao je radno pod okriljem Učeničke zadruge Ban osnovane tek prije godinu dana. Nedavni štrajk nastavnika protekao je radno - svakodnevno su ruke nastavnika i učenika volontera bile pune gline, glazure, kalupa, kistova...

Već godinama Srednja škola Ban Josip Jelačić surađuje s Dječjim domom Laduč čijim štićenicima poklanjaju darove i ugošćuju ih u školi. I među učenicima škole ima onih kojima je potrebna financijska pomoć, pa im zato nam nije bilo teško svakodnevno modelirati i glazirati keramiku te izrađivati sapune čijom su prodajom sve ciljeve uspjeli i ostvariti.

Na Svjetski dan volontera (5. prosinca) stigla su djeca iz Dječjeg doma Laduč, te su u društvu učenika 3. c razreda okitila školski bor u predvorju škole ručno izrađenim keramičkim licitarima kao što to čine svake godine. Nakon toga su se igrali, budući da su im profesorice Zdravka Kramarić i Zvonimira Špoljar pripremile zabavne igre s užetom u maloj dvorani i dokazale da im je za uspješnost igre potrebno zajedništvo i sloga. Slijedilo je uljepšavanje malih gostiju - frizerke i kozmetičarke pod vodstvom svoje mentorice Gordane Huzak su djecu uredile (oprale kosu, ošišale, napravile frizure, manikirale, masirale...).

Kući nisu otišli gladni jer su im učenici slastičari i njihova voditeljica Antonija Špeljak pripremili ukusne zalogajčiće, a na izlazu iz škole dočekali su ih pokloni ispod onog istog bora koji su okitili. Slatki paketići i kozmetičke potrepštine u lijepim torbicama s označenim imenima jako su ih razveselili, a dječji su dom darivali potrebnom škrinjom za koju su štedjeli još od uskršnjeg sajma.

Mnoge su kolegice ekonomske skupine predmeta koje vode sekcije unutar zadruge (Anita Kola Brundić, Bojana Ivošević i Monika Škalec) pomogle svojim nesebičnim volontiranjem dogovarajući prodajne izložbe i angažirajući ekonomske razrede za to. Tako su u adventsko vrijeme svoje proizvode od keramike i sapuna prodavali na zaprešićkoj tržnici u timovima učenika ekonomista koji su ovo iskustvo spojili sa svojim predmetom poslovna tvrtka.

Također, imali su veliku čast sudjelovati na Božićnom sajmu u Pušći 30. studenoga, ali i na Božićnom sajmu u dvorcu Lužnica 14. i 15. prosinca te u zaprešićkoj Vršilnici prilikom božićnog koncerta KUD-a Ban Josip Jelačić.

Svoju su prodaju nastavili i 18. prosinca na prodajnoj izložbi Zagrebačke županije u Zagrebu kao i u školi sve do početka zimskih praznika.

Sve su sekcije zadruge (Keramička sekcija, Sekcija za izradu sapuna, Likovna sekcija, Sekcija uslužnih djelatnosti, Sekcija osobnih usluga, Sekcija za promociju, Sekcija za računovodstvo, Sekcija za humanitarni rad i Sekcija za projekte na međunarodnoj razini) u božićno vrijeme darivanja spojili pod poznatim geslom “Kad se male ruke slože, sve se može“ i dokazali da je zadruga otvorena zajednica spremna na nesebično davanje te da dajući zapravo istovremeno i neizmjerno dobivamo. A naročito su puno dobili darujući i jednog učenika u potrebi bonovima za odjeću i hranu.

Napisala: Zdravka Kramarić, prof.


Merry Christmas, frohe Weihnachten, buon Natale, sretan Božić

Projekt Merry Christmas, frohe Weihnachten, buon Natale, sretan Božić proveden je u uspješnoj suradnji fakultativnih nastava iz engleskog, njemačkog i talijanskog jezika te Sekcije za poticanje višejezičnosti.

Ovim projektom se promiče višejezičnost kao i suradnja između hrvatskih škola SSŠBJ, SŠ Vrbovec i Isidora Kršnjavog iz Našica te međunarodnih partnera iz Litve, Španjolske, Poljske i Grčke.

U sklopu projekta, učenici su u timovima istraživali i proučavali božićne tradicije engleskog, njemačkog i talijanskog govornog područja te su rezultate svoga rada prikazali na posterima i prezentacijama. Futur II su vježbali pisanjem što će postići do kraja 2020. godine na kuglicama bora na engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku. Učenici su također izrađivali i božićne čestitke s vlastitim stihovima na engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku koje su u sklopu eTwinning projekta Creativity with poetry izmijenili s učenicima iz Poljske, Španjolske, Litve i Grčke. S obzirom da je Božić u Engleskoj nezamisliv bez Božićne priče Charlesa Dickensa, nakon čitanja priče, učenici su izradili online stripove.

Cjelokupan projekt završio je božićnom priredbom. Za tu prigodu, učenici su ukrasili zidove školskog hola i dvoranu svojim radovima te kroz prezentacije, igre (online kvizove, Scavenger Hunt, wrapping presents, blind drawing), glazbu i kolače proveli učenike prvih i trećih razreda kroz božićne običaje Velike Britanije, SADa, Australije, Njemačke, Austrije, Italije i Hrvatske. Učenici su cijelu priredbu vodili na engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku.

Napisala: Helga Kraljik, prof.

Dan sjećanja na Holokaust

Javni događaj Dan sjećanja na Holokaust je rezultat projektnih aktivnosti prethodnih tjedana koji su se odvijali na nekoliko različitih predmeta u našoj školi.

27. siječnja 1945. godine sovjetska Crvena armija oslobodila je najveći koncentracijski logor smrti Auschwitz. Upravo taj datum Ujedinjeni narodi odabrali su za dan sjećanja na sve žrtve holokausta. Kao i proteklih, i ove godine Srednja škola Ban Josip Jelačić obilježava Dan sjećanja na holokaust javnim predavanjem mr. sc. Julije Koš, ali i predavanjem učenika naše škole, vršnjačkom edukacijom.

Javni događaj Dan sjećanja na Holokaust je rezultat projektnih aktivnosti prethodnih tjedana koji su se odvijali na nekoliko različitih predmeta. Na satovima razrednika izrađene su pozivnice u programu Canva za javni događaj. Na satovima etike učenici su izrađivali plakate na temu "Vratite im identitet" o djeci nestaloj u Holokaustu. Vršnjačkom edukacijom, učenici su upoznati sa stripom Maus, Arta Spiegelmana u kojem je prikazan Spiegelman kako razgovara s ocem o njegovim iskustvima kao poljski Židov i preživjeli holokaust. Djelo koristi postmodernističke tehnike i predstavlja Židove kao miševe, Nijemce kao mačke, a Poljake kao svinje. Učenici su razgovarali o ulozi i odgovornosti pojedinca u totalitarnim režimima te o predrasudama i stereotipima koje se pripisuju pojedinim nacijama. Nakon tribine, učenici su odgovarali na pitanja novinara o važnosti obilježavanja Dana sjećanja na Holokaust.

Prilog na TV Zapadu o Danu sjećanja na Holokaust u našoj školi:

https://www.youtube.com/watch?v=bA6vB6z65Qw (od 0:57 do 3 minute)

Objavljeno na školskim društvenim mrežama Instagram i Facebook Vijesti iz potkrovlja, te na web stranici škole.


Napisala: Slavica Gojević, prof.


Financijska pismenost - radionica za nastavnike

U Srednjoj školi Ban Josip Jelačić Zaprešić su u okviru Financiske pismenosti održane dvije radionice za nastavnike, kako bi financijsku pismenost približili mladim generacijama.

Za nastavnike matematike je 14.1.2020., u okviru ŽSV održana radionica koju je održala prof. Martina Primorac Krmpotić, recenzentica udžbenika koja već tri godine provodi fakultativni predmet Financijska pismenosti u Hotelijersko-ugostiteljskoj školi u Zagrebu zajedno s predsjednicom Štedopisa gđom Marinom Ralašić. ŽSV organizirala je prof. Antonija Pocrnić, prof. mentor iz naše škole.

Za nastavnike ekonomske grupe predmeta i politike i gospodarstva radionicu su 15.1.2020., održale dr.sc. Maja Vehovec, recenzentica udžbenika i predsjednica Štedopisa, gđa Marina Ralašić.

Projekt financijske pismenosti provodi se sa šest škola partnera u Zagrebačkoj, Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji: SŠ Dugo Selo, SŠ Ivan Švear, Ivanić Grad SŠ Jastrebarsko, SŠ Ban Josip Jelačić, Zaprešić, Strukovnom školom Pula te SŠ Hrvatski kralj Zvonimir, Krk. Nastavnici partnerskih škola također su sudjelovali na ovoj radionici financijske pismenosti, kao i naše profesorice Anita Kola Brundić, Zvonimira Špoljar i Štefanija Žugec.

Ovaj projekt Štedopisa sastoji se od: 1) donacije udžbenika Moj novac, moja budućnost 3. izdanja školama partnerima, 2) radionice za učenike i nastavnike škola partnera i 3) terenske nastave. Terenska nastava također je pod pokroviteljstvom udruge Štedopisa, a bit će organizirana u 2. i 3. mjesecu ove godine.

Na radionici su bila predstavljena 4 modula udžbenika, pokazana primjena kroz nastavne listiće - kako pojedine teme primijeniti u nastavi na temelju Priručnika za nastavnike koji prati strukturu udžbenika.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja je, u rujnu 2019. godine, nakon procjene kvalitete prijavljenih projekata, odobrilo ovaj projekt te dodijelilo financijska sredstva od 83.969,00 kn udruzi Štedopisa, za provedbu projektnih aktivnosti. Koordinatorica projekta je profesorica Štefanije Žugec.

Nastavak projektnih aktivnosti bit će kroz radionice za učenike i terensku nastavu tijekom proljeća ove godine. Želja nam je da učenike pripremimo za donošenje kvalitetnih i odgovornih odluka u budućnosti, kako bi se bolje snalazili u području financijske pismenosti.


Napisala: Štefanija Žugec, prof.


DAF kup

Igramo rukomet na njemačkom ili učimo njemački kroz rukomet? Oboje!



Mladi rukometaši iz Njemačke, iz Slovenije, iz Mađarske i iz Austrije stigli su nam 30. siječnja ove godine na 9. rukometni turnir i bili su nam gosti puna dva dana.

Ove nam se godine, nažalost zbog financijskih neprilika nisu pridružili naši prijatelji iz Ukrajine, iz Sokala. Nadamo se da ćemo ih vidjeti dogodine. Najbrže nam stižu igrači i njihov trener iz Ptuja. Nekoliko puta su nam odnijeli pobjedu, jer uvijek dođu s potpuno spremnom ekipom.

Nešto dulje od dva sata putovali su austrijski igrači iz Graza. Oni dolaze iz rukometne akademije i stvarno puno treniraju. Mađari iz Gyönka, ove su godine dobili pojačanje iz Veszpréma i to iz gimnazije Lovassy László, s kojima imamo razmjenu učenika već godinama, stigli su dan ranije, kako bi skupili snagu. Doletjeli su nam jedino Nijemci iz Niederkassela i organizirani, kakvi jesu, odigrali sve utakmice.

Na turniru igra svako protiv svakog, a svima želimo uvijek fer igru i prijateljsko odmjeravanje snaga. Profesor Matanović zadužen je za izradu plana igre, kao i za suce i uvijek prisutnu hitnu pomoć.

Naši gosti, kao pravi sportaši i avanturisti, uvijek spavaju u školskoj sportskoj dvorani, što znači pune ruke posla oko pripreme za profesora Matanović, ali i tete spremačice.

Profesor Matanović organizirat i „čuvarsku“ službu. To je vrlo odgovoran posao, jer je ponekad teško odbiti svoje školske kolege od druženja s igračima, pogotovo za vrijeme utakmica.

Djevojke naše škole rado su hostese. Biti hostesa, znači da ste spremne brzo reagirati, ako je nekome od igrača potrebno nešto donijeti: vodu, voće ili sendvič. Važno je i znati i strane jezike te generalno biti snalažljiva. Puno posla oko organizacije imali su i konobari 3.h razreda. Oni su servirali doručak, užinu, napitke i večeru. Pod budnim okom profesorice Vukelje, kao i svake godine sve je funkcioniralo savršeno.

Profesor Semunović prevodi svaki govor i na hrvatski i na njemački i to za ceremoniju otvaranja turnira. Ako treba nešto ispisati- tu je naša administratorica Andrijana.

Profesorica Globočnik zadužena je za doček gostiju, za PR i zabavni večernji program. Dočekati je trebalo veleposlanike zemalja sudionica, predstavnike Grada Zaprešića, predstavnike sponzora, pokrovitelja i organizacija, koje podupiru projekte za mlade ljude.

Profesorica Kramarić proizvela je jedinstvene, unikatne i uvijek drugačije medalje od keramike.

„Otac“ cijelog projekta je Gerald Huehner, čovjek koji volontirajući pomaže i sakupiti novac. Ukupno smo imali 80 gostiju te su financije potrebne za ovakav događaj značajne. Nekad je igrao rukomet, sada ga obožava pratiti i gledati, a ujedno je i novinar. Profesor Huehner kao svake, tako i ove godine je vodio i moderirao program ceremonije otvaranja i zatvaranja.

Cijela škola sretno se spusti na utakmicu otvorenja na kojoj igraju veleposlanici protiv međunarodnog tima učenika. Svi smo bili u dvorani i za vrijeme zatvaranja turnira, odnosno igre finala, jer naš team DaF Croatia se borio za 1. mjesto. Ove se godine hrvatska momčad Srednje škole ban Josip Jelačić pojačana s igračima koprivničke gimnazije Fran Galović, zagrebačke 10. gimnazije i gimnazije Lucijan Vranjanin. Na zadovoljstvo domaćih navijača, hrvatska ekipa je osvojila 1. mjesto na turniru. Dobra je to kombinacija- kombinirani DaF Croatia team!

Kada se piše ovakav članak, sve zvuči prilično jednostavno. Da, zapravo i je, ali samo zato što smo uigrani tim i svatko odradi svoj dio najbolje - za medalju,za peticu!

Napisala: Ida Globočnik, prof.


Koliko je brz život oko nas?

U našoj školskoj galeriji možete razgledati zanimljivu izložbu izložbu „Brzina“.



Autori izložbe su učenici 1. a razreda koji su kreativno pokušali odgovoriti na pitanja poput: Što je nama vrijeme? što za nas znači brzina? Kako te pojmove osjećamo i vidimo izvan učionice fizike? Možemo li izračunati put, izmjeriti vrijeme i iskazati brzinu bez kompliciranih matematičkih formula, grafova i zbirki?

Pod mentorstvom profesorice Vesne Marić, profesora Danijela Ptičara te uz pomoć knjžničarke profesorice Marine Marinović te školskog domara Vedrana Svirčića, nastali su zanimljivi učenički radovi. Svojim mobitelima na svakome od njih svojstven umjetnički način pokušali su iskazati ove kompleksne fizikalne pojmove promatrajući život oko sebe.

Jesu li u tome uspjeli procijenite sami. Ovo su samo neke od izloženih fotografija.

A na izložbi je osim uživanja u fotografijama, sjajnoj glazbi i ukusnim kolačima bilo moguće izmjeriti brzinu svoje ruke na posebnom uređaju iz majstorske radionice profesora Danijela Ptičara. Fotografije će biti izložene u galeriji Anima u SŠBJJ do 25.3.2020. a nakon toga u učionici fizike.

Napisala: Vesna Marić, prof.


Valentinovo u našoj školi

Učenici Srednje škole Ban Josip Jelačić u Zaprešiću obilježili su Valentinovo na zanimljiv način, a rezultate rada predstavili su na izložbi u holu škole, u online izložbi te pisanjem haiku pjesama na hrvatskom, engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku.

Projekt je proveden u uspješnoj suradnji redovne nastave iz hrvatskog jezika, fakultativnih nastava iz engleskog, njemačkog i talijanskog jezika te Sekcije za poticanje višejezičnosti. Učenici su, kao dio aktivnosti Love goes through the stomach / Ljubav ide kroz želudac, proučavali koje se slastice najčešće pripremaju povodom Valentinova. Pronađene recepte preveli su na engleski jezik te su ih isprobali i ispekli slastice. Uz pomoć vlastitih fotografija i prijevoda, izradili su infografike koje su izložene u holu škole.

U sklopu fakultativne nastave iz engleskog jezika, učenici su izradili digitalne postere na temu Valentinova te ih zaljepili u lino aplikaciji. Zatim su jedni drugima ostavljali konstruktivne kritike i argumentirana mišljenja.

U holu škole smo zalijepili veliko crveno srce u koje su učenici mogli pisati što oni povezuju s Valentinovom (oluja ideja) i to na jeziku po svome izboru.

Učenici su imali priliku i izrađivati digitalne stripove nas temu Idioms with love / heart.

Interdisciplinarnim pristupom, na nastavi hrvatskog jezika učenici su naučili obilježja haiku poezije te kako ju pisati. Haiku pjesme pisali su na hrvatskom, engleskom, talijanskom i njemačkom jeziku. Uratci su bili izloženi na papirićima ('post.its') u holu te su bili dio eTwinning projekta Creativity with poetry s učenicima iz Poljske, Španjolske, Litve i Grčke. U interaktivnim aktivnostima, učenici su komentirali čestitke u međunarodnim timovima.

Napisala: Helga Kraljik, prof.

Projekt Change


"Znanje, iskustva, susreti i nove perspektive. CHANGE gradi društvo u kojem su svi dobrodošli i gdje svi mogu sudjelovati. Naša uloga je da zajedno unosimo promjene u društvo."


S projektom Change prvi puta susreli smo se početkom trećeg razreda kada se oformila medijska grupa. Medijska grupa fakultativna je nastava iz hrvatskoga jezika koju pohađaju učenici naše škole dva sata tjedno pod vodstvom profesorice Mirne Franc. Prvotno je ova fakultativna nastava bila podređena medijima pa od tuda dolazi i ime medijska grupa, no profesorica je nedugo nakon formiranja grupe i početka nastave s nama ušla u projekt Change. Change JRS zapravo je radionica u šest etapa koju provode učitelji, a učenici uče kako kritički razmišljati i donositi vlastite zaključke o temama migracija i društva.

Faza 1 projekta Change bila je vrlo zanimljiva. Ona se sastojala od mnogo pitanja prema kojima smo stvorili osobni profil. Nisu postojali točni ili krivi odgovori kao niti bolji ili lošiji. Pitanja su bila poput: Postoji li išta u vezi drugih ljudi što me osobno živcira? ili: Kad bih morao/la pobjeći i živjeti u drugoj zemlji – tko i što bi mi najviše nedostajalo?. Na pitanja smo odgovarali na glas u razredu no nisu svi odgovarali na sva pitanja. Ako je netko imao posebnu želju odgovoriti javio bi se, no također ako netko nije htio odgovoriti na određeno pitanje nitko nije silio ili ispitivao zašto ne želi. Pitanje koje je po mom mišljenju najviše intrigiralo sve nas u razredu je: Postoji li predmet u mojoj vlastitoj sobi ili prostoru koji mi je osobito važan? Zašto mi je toliko važan? Odgovori su uglavnom bili mobitel, punjač, plišana igračka, dnevnik, slike… Profesorica nam je zatim postavila pitanje da se dogodi rat i moramo bježati te dolazimo kući i imamo dvije minute za uzimanje stvari koje bismo uzeli sa sobom? Uglavnom se u razredu mišljenje oko predmeta koje bismo uzimali nije mijenjalo. Realnost i surovost te situacije shvatili smo kada je 22.3. Zagreb pogodio potres. Shvatili smo da u trenutku kada moramo bježati iz kuće da bismo preživjeli nisu bitni niti mobiteli niti bilo kakve uspomene. Ja koja sam na pitanje u školi odgovorila: Uzela bih plišanog medvjedića i novčanik jer u njemu imam sve dokumente i sitne uspomene koje su se skupile kroz godine. u tom sam trenutku potresa uzela jedino malu sestru koja je još spavala nesvjesna situacije te dekicu da se ne smrznemo vani. To jutro su u WhatsApp grupu samo dolazile poruke kako nitko nije uzeo ono što je rekao da bi, a bio je potres, ne rat. Pri kraju prve faze pogledali smo dva videa o izbjeglicama te odgovarali na pitanja poput: Koje sam osjećaje ja imao/la gledajući video? Shvatili smo kako je zapravo izbjeglicama i počeli smo biti svjesni medijskog utjecaja na njih. Izbjeglice se cijelu godinu bore s raznim stvarima i samo žele pobjeći da ne poginu, no nekako se pitanje azila i boravka izbjeglica u medijima pokreće samo u proljeće. U drugoj smo fazi morali istraživati stvari kao na primjer Koliko je ljudi 2018. pobjeglo u našu zemlju? ili Kako su izbjeglice smještene u našoj zemlji? Bili smo podijeljeni u male grupe te smo na idućem satu iznosili sve činjenice koje smo našli za određeno pitanje. Naučili smo kako kritički pristupati medijima i biti medijski pismeni prilikom traženja informacija, provjeravati sve navode i naći službene i vjerodostojne internet stranice. Treću fazu trebali smo započeti nakon dolaska gosta. Gost, kako je profesorica pričala, prava je izbjeglica te bi s njime popričali i imali priliku pitati ga sve što nas zanima. Nažalost zbog epidemije koronavirusa i cijele situacije, gost nije bio u mogućnosti doći, a ubrzo nakon toga i škola se zatvorila te nismo mogli nastaviti s trećom fazom.

Za kraj željela bih vam predstaviti neka od mišljenja naših učenika koji sudjeluju u projektu. Matea smatra da je projekt Change zanimljiv i pomalo drugačiji u kojem prepoznaje i prihvaća situacije i način života izbjeglica i azilanata. Mihael misli kako je to odličan način da ljudi podignu svijest o problemu u svijetu te da to na neki način može zbližiti ljude. Katarina misli da nam je to vrlo korisno i kako bismo trebali naučiti o njihovom načinu životu te se u nekim situacijama sjetiti kako smo zapravo sretni i koliko bismo trebali biti zahvalni za život koji živimo. Također kaže kako je bitno biti svjestan za sve stvari koje imamo te ne bismo trebali biti pohlepni jer neki nemaju niti to, a mi uvijek želimo više nego što nam je potrebno. Osobno mislim da je u današnjem vremenu jako bitno imati pouzdane izvore informacija i ne vjerovati slijepo sve što kažu na vijestima jer sam 17 godina slijepo vjerovala da izbjeglice dolaze s toplim vremenom iako to zapravo uopće nije tako. Smatram da je ovo odličan projekt za širenje svijesti o stvarnom svjetskom problemu.

Napisala: Simona Vargek, 3.c