Безпека в умовах воєнного стану

ПОРАДИ

щодо правил поведінки в умовах воєнного стану


В Україні діє воєнний стан та тривають бойові дії, тож кожен учень закладу загальної середньої освіти повинен знати основні правила поведінки та дій під час повітряної тривоги, обстрілів, комендантської години.











Кожному важко по-різному

Час війни випробовує та загортовує, перевіряє на віру та міцність кожного, хто перебуває в дивній сюрреальності, де людська логіка потрапляє в капкан руйнування стереотипів та звичних шаблонних уявлень про майбутнє людства.

Виникає цілком природня спокуса порівнювати свій стан з іншими: хтось втратив стабільність, житло, роботу, надію, зв'язки, розуміння близьких, а хтось - потрапив у трагічну ситуацію втрати людей, яких любив та без яких не бачив своєї подальшої долі.

Тож всім важко!

Тому в такій ситуації глобальної колективної травми та болю не варто порівнювати свій стан з іншими. В будь-якій формі порівняння, чи в одну чи іншу сторону, стає лише гірше.

Коли ми порівнюємо себе з тими, про яких у нас складається думка, що їм повезло, - це ілюзія, бо ми зовсім не знаємо, що вони відчувають насправді та з якими труднощами ще можуть стикнутися. Але при порівнянні ми можемо потрапити в пастку заздрощів, відчаю, сформувати бажання деструктивного наміру до дій або самознецінення, що не є корисним для виживання.

Коли ж ми порівнюємо себе з людьми, які постраждали більше ніж ми, виникає почуття провини, сорому і ще гіршого самокатування думками: ви цього не зробили, але могли зробити, щоб це змінити. Це прямий шлях до депресії та психосоматики.

Отже, варто пробувати фіксувати ту реальність й ту ситуацію, в якій перебуває кожен саме зараз, спиратись на думки та роздуми, що відповідають ресурсам сьогодення та реальним можливостям.

Таким чином, ми ніби прокладаємо шлях для дій, а не шлях до відчаю та трагедизації переживань.

Це важко, цьому треба вчитися, це нова навичка мислення.

Зазначу декілька аспектів, за допомогою яких можливо полегшити цей шлях:

1. Ставити питання собі, де саме сьогодні моя активність буде корисна для безпечного майбутнього.

2. Все, що я зараз роблю, це буде мати значення через 5 років для мене та інших, утримувати фокус на потенційному майбутньому.

3. Не робити поспіху та зайвих дій, бо це стане витратою енергії, не правильним розподілом внутрішніх сил, що призведе до емоційного вигоряння.

4. Пробувати раціонально приймати ситуацію та не фантазувати про наслідки: вони в невизначеній ситуації невідомі та непередбачувані.

5. Бути максимально корисним там, де ви максимально ефективні - це теж закон збереження енергії виживання.

6. Розуміти, що будь-яке порівняння себе з іншими, в інших ситуаціях, з іншими можливостями або перешкодами, - це фантазія, що відволікає від реальності.

7. Пробувати моніторити свої потенціали, вміння та можливості в ситуаціях вибору або прийняття рішень.

Джерела небезпечних ситуацій у воєнний час
Правила поведінки під час воєнного часу

Любі батьки найкращих дітей України, пропоную Вам тілесні техніки боротьби зі стресом для дітей.

Діти дзеркало дорослих: якщо ви бачите, що дитина занадто знервована— варто стабілізувати власний емоційний стан!

Нехай дитина уявить себе лінивим кошеням. Вона має глибоко позіхнути і потягнутися у різні сторони. Під час таких простих дій тіло напружується ще сильніше, а згодом приходить розслаблення.

Стрес може проявлятися у гіперактивності. Замість того, щоб заспокоювати дитину, дайте їй ще більше фізичного навантаження — зробіть разом активну зарядку, потанцюйте, пострибайте.



При тривожних станах допомагає концентрація на органах чуття. Пограйте з дитиною в гру. Називайте по черзі 3 речі, які ви зараз бачите/чуєте/відчуваєте на смак/запах/дотик.