Jak programować płytkę Arduino w Arduino IDE?

Jak programować płytkę Arduino w Arduino IDE?

Wgrywanie swoich programów napisanych w Arduino IDE na płytkę Arduino jest bardzo proste ale przed tym trzeba wykonać kilka operacji. Należy podłączyć płytkę Arduino kablem USB do komputera, wybrać w menu Narzędzia->Płytka->Arduino AVR Boards właściwy typ płytki w moim przypadku jest to Arduino UNO, a następnie w menu Narzędzia->Port właściwy port COM, na którym zainstalowało się Arduino. Przed wgraniem możemy program skompilować okrągłym przyciskiem ze znakiem zaznaczenia. Jeśli kompilacja przebiegła bez błędów można program wgrać na płytkę drugim okrągłym przyciskiem ze strzałką skierowaną w prawo. Po chwili płytka powinna się zresetować, a wgrany program uruchomić.

Zaczynamy - "blink" czyli mruganie wbudowaną diodą

Każdy zaczyna zabawę z Arduino od tego programu.

Każdy program w Arduino posiada dwie funkcje pierwsza to setup() i druga to loop(). Funkcja setup() wywoływana jest tylko raz w momencie podłączenia zasilania do Arudino. W funkcji tej ustawia się parametry początkowe przed tym jak Arduino zacznie wykonywać swój właściwy program. Funkcja loop() wywoływana jest po funkcji setup() i instrukcje tam zawarte wykonują się w kółko do momentu odłączenia zasilania lub resetu Arduino.

Parę słów o tym co wykonują poszczególne linijki kodu. Funkcja pinMode(13, OUTPUT) ustawia pin 13 w Arduino jako wyjście czyli że programowo można na tym wyjściu wyłączyć prąd lub go włączyć inaczej ustawić stan niski LOW lub wysoki HIGH. Do pinu nr 13 w Arduino podłączona jest wbudowana na płytce dioda stąd też ustawienie stanu wysokiego na tym pinie zapali tę diodę, a niskiego stanu ją zgasi. Za pomocą funkcji digitalWrite(13, HIGH) zapisujemy stan wysoki na pinie nr 13 czyli włączamy diodę. Następnie wykonywana jest instrukcja delay(1000) czyli zatrzymanie wykonywania programu na 1000 ms czyli 1 sekundę. Po upłynięciu tego czasu wywoływana jest funkcja digitalWrite(13, LOW) czyli podawany jest na pin nr 13 stan niski więc dioda gaśnie po czym znowu program zatrzymuje się na 1 sekundę. Operacje podawania stanu wysokiego i niskiego z sekundowymi przerwami wykonywane są w kółko przez co uzyskujemy efekt, że co sekundę dioda zapala się, a następnie po sekundzie gaśnie.