Płytki Arduino

W tym dziale znajdują się szczegółowe informacje o sprzętowej stronie czyli o płytkach Arduino. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 30 oficjalnych modeli Arduino, które różnią się mikrokontrolerami, wielkością i wyposażeniem dodatkowym oraz setki nieoficjalnych klonów i innych konstrukcji opartych na bazowym założeniu o dowolności modyfikowania sprzętu w ramach projektu Arduino.

Poniżej lista i szczegółowe opisy popularnych płytek Arduino.

Płytki Arduino (oryginalne):

Z mikrokontrolerem AVR (8-bit):

Z mikrokontrolerem ARM (32-bit):

Płytki kompatybilne z Aduino (klony z Chin):

Z mikrokontrolerem AVR (8-bit):

◾️ Arduino Uno
◾️ Arduino Uno (z układem CH340)
◾️ Arduino Mega
◾️ Arduino Mega 2560 (z układem CH340)
◾️ Arduino Leonardo
◾️ Arduino Nano (z układem CH340)
◾️ Arduino Micro Pro
◾️ Arduino Pro Mini

Z mikrokontrolerem ARM (32-bit):

◾️ Arduino Due

Układ CH340

Wiele płytek kompatybilnych z Arduino i klonów z Chin do komunikacji z komputerem poprzez port USB i programowania używa innego układu niż oryginalne Arduino. W oryginalnych płytkach jest to przeważnie układ ATmega16u2, a w niektórych klonach jest to układ CH340G. Po podłączeniu płytki Arduino z układem CH340G do komputera w większości przypadków nie możemy zaprogramować takiej płytki ponieważ system nie rozpoznaje jej jako Arduino tylko jako nieznane urządzenie i nie instaluje odpowiednich sterowników. W takim przypadku sterowniki musimy zainstalować ręcznie pobierając je 📂 >TUTAJ<. Płytki Arduino komunikujące się z komputerem poprzez układ Atmega16u2 są od razu poprawnie rozpoznawane przez system i sterowniki instalowane są automatycznie ponieważ dostarczane są wraz ze środowiskiem programistycznym Arduino IDE. Płytki kompatybilne z Arduino z układem CH340G możemy rozpoznać po tym, że w pobliżu portu USB znajduje się prostokątny układ scalony jak na rysunku po prawej, a oryginalne płytki Arduino oraz niektóre klonu posiadają w tym miejscu kwadratowy układ scalony Atmega16u2 jak na rysunku po lewej.

Problem z brakiem sterowników nie występuje w kompatybilnych płytkach Arduino i klonach, które posiadają mikrokontrolery z natywną obsługą portu USB mowa tutaj o takich płytkach jak Arduino Leonardo czy Arduino Due, które działają na sterownikach dostarczonych wraz z Arduino IDE podobnie jak wszystkie oryginalne płytki Arduino.

Przy pierwszym podłączeniu płytki Arduino z układem CH340 w systemie Windows może się okazać, że płytka ta w ogóle nie zostanie zainstalowana w systemie, nie będzie też widoczna w programie Arduino IDE, a tym samym nie będzie się jej dało w ogóle zaprogramować. Problem ten przedstawia poniższy zrzut ekranu z widocznym oknem menadżera urządzeń oraz aplikacji Adruido IDE.

W takim przypadku należy zainstalować sterowniki CH340 z linku powyżej, a sytuacja ta powinna się zmienić tak jak pokazuje to zrzut ekranu poniżej.

Przeważnie prawidłowo zainstalowane Arduino z układem CH340 widoczne jest w menadżerze urządzeń w sekcji Porty (COM i LPT) pod nazwą USB-SERIAL CH340 i w nawiasie konkretny numer portu COM, a w programie Arduino IDE ten port COM powinien być dostępny do wyboru jako port komunikacyjny z naszą płytką Arduino.

Powyższy problem nie występuje w systemie Linux, który posiada sterowniki CH340 standardowo.