Nyelvtanulási tippek

Hasznos nyelvtanulási ötletek


1. Amikor nekiállsz egy új nyelv tanulásának, fontos, hogy lépésről lépésre haladj.

Először csak hallgass idegen nyelvű szöveget. Bármit, amit az adott nyelven mondanak, legyen az film, kisvideo a youtube-on , hanganyag a netről, hangoskönyv, tényleg BÁRMI, csak autentikus legyen, és ne túlságosan tájnyelvi.

Ez nagyon sokat segíthet abban, hogy megszokjad a nyelv hangzását, a kiejtését.

Extra tipp: Természetesen később is fontos, hogy minél több hanganyagot hallgass – jó ötlet, ha például munkába menet teszed ezt, így átlagosan napi fél-egy órát is kitehet az az idő, amikor konfrontálódsz a nyelvvel – hozzá fog szokni a füled, és egyre többet fogsz megérteni a hallott szövegből, nyelvi szerkezetekből!

2. Akarj nyelvet tanulni, mert a vágy nagy motivációs erővel bír! A nyelvtanulás nagyon hasznos dolog, nem csak arra jó, hogy sikeres legyél az egyetemen, munkában, hanem tényleg kinyitja a világ kapuit előtted – bármikor építhetsz kapcsolatot külföldiekkel, barátkozhatsz, utazhatsz, az interneten mindig találsz lehetőséget a használatra, és megismerhetsz egy új kultúrát. Plusz a tanulási képességedet,az intelligenciádat is fejlesztheted – akkor meg miért ne akarnál nyelvet tanulni, nem igaz? A motiváció, és a célok folyamatos szemmel tartása nagyon fontos a nyelvtanulás során is.

3. Mindig készítsd el a leckét, készülj az órára! A lecke az órai anyag begyakorlását szolgálja.

4. Hallgass dalokat angolul! Próbálj a szövegben ismerős szavakat felismerni! Kedvenc dalaid szövegét keresd meg! Próbáld lefordítani. Memorizáld és énekeld te is a szövegét! Tanulj a dalszövegekkel itt és itt.

5. Kifejezésekben, mondatokban, szituációkban gondolkozz mindig, ne egyes szavakban. Amikor idegen szóval találkozol, ne csak az egyik jelentését írd ki, hanem a felhasználási módjait – egy komplett kifejezést, és a legjobb, ha egy saját szituatív példamondatot is kreálsz hozzá rögtön (te hogyan, mikor, milyen szituban tudod felhasználni...). Időigényes megoldásnak tűnik, és az is – de éppen annyira hatékony is! Inkább vegyél kevesebb kifejezést, de tudd azokat használni. Jobban jársz mint, ha bemagolsz egy oldalt a szótárfüzetből, és később nem emlékszel rá.

6. Használd a képzelőerődet a nyelvtanulás során minél többet! Képzelj el szituációkat – mikor, mit mondanál - amikor tanulsz egy új kifejezést, helyezd be szituációba. Próbáld meg ezeket a szituációkat, szövegeket hangosan elmondani, eljátszani! Beszélj minél többet hangosan!!!

7. Egy-egy új anyagrész után írj sztorikat (levél, történet, vagy csak a témáról összefoglalás), amiben a lehető legtöbb új szókincset, új szerkezetet felhasználod, méghozzá a saját mondataidban. Így sokkal könnyebben megmaradnak az új dolgok. Később, amikor van időd, olvassad ezeket az írásokat.

8. Használd ki az internet adta lehetőségeket! Hallgathatsz rádiót, nézhetsz videókat, kommunikálhatsz anyanyelvi beszélőkkel, kereshetsz akár levelezőtársat is, olvashatod a külföldi sajtót, hírportálokat, idegen nyelvű cikkeket olyan témákról, amik amúgy is érdekelnek, plusz sok hasznos ingyenes nyelvfejlesztő dolgot (szótanulást segítő programok, alkalmazások, podcastok), nyelvleckékre iratkozhatsz fel… Rengeteg a lehetőség, és ingyen van.

Itt még több tippet olvashatsz a filmekkel kapcsolatban.

9. Szótanulás... Keresd az érdekes kifejezéseket, vicces idiómákat, gyűjts szleng kifejezéseket is az idegen nyelven, hogy szókincset minél élőbb legyen! Idiómákat küldős podcastok is vannak, ilyenkor minden nap kapsz egyet magyarázattal, ha tetszik, írd ki, tanuld, használd! A vizuális dolgok is sokat segíthetnek – a nehezebben megjegyezhető kifejezéseknek csinálj szókártyát, akár ábrával, amiről eszedbe jut a jelentése – a kártya azért lehet jó megoldás, mert könnyen magaddal tudod vinni bárhová, és ha van kis időd, rá tudsz pillantani. Használd a Quizlet-et! Itt szókártyákat is tudsz nyomtatni!

10. Használj szótárat, méghozzá amikor egy ismeretlen szót, kifejezést találsz, először nézd meg az egynyelvűben, hátha kit tudod következtetni a jelentését, aztán jöhet a kétnyelvű változat.

Kezdőként a képes szótárak is nagyon hasznosak! Szótárak is vannak jók digitális formában, de az ingyenes internetes szótárak nagy része sajnos nem ez a kategória... de azért mindenképpen érdemes használni őket. (http://dictionary.cambridge.org , vagy a sztaki.hu a legjobb ilyen netes ingyenes szótár, ha mégis ilyet használsz, ezt célszerű választani)

11. BESZÉD! A különlegesebb, nehezebb hangokat gyakorold külön, hangosan, és próbálj meg minél többet beszélni hangosan az idegen nyelven – még akkor is, ha csak képzelt szituációt játszol. Jó hely erre az autó, vagy a fürdőkád, ahol általában egyedül van az ember :) De persze bárhol lehet. Ez egy hivatalosan is elismert módszer, az autológia (Lomb Kató híres módszere), és nagyon hatékony tud lenni! Persze, ha van beszélgetőtársad, az még jobb, a legjobb, ha anyanyelvi, de hangosan nyelvet gyakorolni egyedül is lehet. A lényeg hogy, beszélj minél többet hangosan!!!

12. Olvass olyan (kétnyelvű) könyveket idegen nyelven, amit ismersz már, és tetszik, így biztosan megérted a sztori lényegét. Az olvasás során igyekezz minél kevesebbet szótárazni, próbáld meg kikövetkeztetni a szavak jelentését, és jó módszer, hogy amikor sikerül rájönni valamire, jegyzetet készítesz róla, hogy később is meglegyen. Ne csak szépirodalomban gondolkozz, a képregények, mesék, és a gyerekeknek szóló bármilyen szövegeke is nagyszerű nyelvtanulási lehetőségek – sokkal könnyebb megérteni, hiszen általában illusztráció is van ugyebár, és a nyelvezetük sokkal egyszerűbb.

13. Nézz filmet idegen nyelven! Kezdőként magyar felirattal, később az eredeti felirattal a legjobb. Az is érdekes, és sok nyelvszerkezeti dolgot meg lehet ismerni, ha magyarul nézed a filmet, idegen nyelvű felirattal (ez lehet a családdal a kompromisszum :) ).

14. Miután egy nyelvtani szerkezetet megismersz, megérted a használatát, nézz utána a nyelvtani magyarázatának is, hogy a lényegét valóban megértetted-e. Ha megvan, jegyezd ki külön – érdemes lesz külön nyelvtani jegyzetet és szókincs jegyzetet készítened, és később csak a saját jegyzetedből tanulnod.

15. Nehéz dolog, de próbálj meg a célnyelven gondolkozni – nyelvtanilag, szókincs szempontjából is. Minél jobban ráérzel a gondolkodásmódjukra, annál könnyebben sajátítod el a nyelvet. Amikor szerkezeti kérdéssel találkozol, nézd meg, hogy milyen más helyzetekben fordul elő, és hogyan. Ne csak a jelentéseket írd ki, mikor jegyzeteket készítesz, hanem a használati módot is – így tudod megérteni a gondolkodásmódjukat.

+ 1

Mindig készítsd el a leckét, készülj az órára! A lecke az órai anyag begyakorlását szolgálja.


Forrás: Tanulás Tanításahttp://chance-angol-nemet-nyelviskola.blogspot.com
forrás: http://otherwisegood.blogspot.com

Ezen az oldalon tesztelheted a nyelvi szintedet négy területen: olvasott szövegértés, hallott szövegértés, nyelvtan és szókincs.

https://www.oxfordonlineenglish.com/english-level-test/

Itt is hasznos tippeket találsz!