СВИРИДЕНКО Олена Леонідівна

Учитель і мудрець нічому не вчать,
а тільки вказують шлях до істини.
Сократ

Учитель математики комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради», учитель-методист, відмінник освіти України, Заслужений вчитель України.

Педагогічний стаж: 31 рік.

Кваліфікаційна категорія: спеціаліст вищої категорії.

Освіта: Кіровоградський державний педагогічний інститут імені О.С. Пушкіна, 1991.

Педагогічна ідея: «Формування математичної компетентності учнів шляхом організації їх самостійної роботи у процесі вивчення математики».

Використання освітніх технологій

У своїй роботі вчитель ефективно застосовує лекційно-практичну систему навчання та продуктивну технологію. Збільшення частки активної самостійної роботи кожного учня в умовах високої концентрації уваги й активності – це основна ідея продуктивного навчання. Практична реалізація якої також вдало реалізується під час тематичної підготовки здобувачів освіти до ЗНО/НМТ з математики за зазначеними правилами продуктивного навчання. 

Схема підготовки, яку використовує Свириденко О.О., містить три основні етапи:

Перший – перевірка та корегування рівня теоретичної підготовки здобувачів освіти з теми (усні та письмові заліки, складання учнем власних та використання готових узагальнюючих схем, алгоритмів та таблиць). Креативний виклад теорії можна підкріплювати «скрайбінгом» – власними опорними конспектами з використання стрілок, алгоритмів, логічних переходів, тобто утворювати банк теоретичних відомостей.

Другий – це розв’язування тренувальних тестів, які містять різні вправи за зразками або типовими алгоритмами (комп’ютерне тестування, індивідуальна та групова робота над системою тестів).

Третій – розв’язування задач з повним обґрунтуванням. Цьому етапу вчитель приділяє найбільшу увагу та діє за власною технікою НЗР (навчання загострює розум і тренує пам’ять). Суть цієї техніки можна сформулювати так:

- рівень навчання, глибина знань і навичок мають бути різними для різних категорій учнів відповідно до їх можливостей і нахилів;

- тільки в процесі самостійного виконання різних вправ і завдань відбувається закріплення математичних понять, формуються і вдосконалюються обчислювальні навички та навички логічного та послідовного викладу розв'язку задачі, набуваються уміння;

-  геометрія – необмежений простір для розвитку логічного мислення;

- чим більше інформації повідомляється вчителем і обробляється в класі, тим більше її відтворюється здобувачами освіти.

Скарбниця креативного вчителя

Сьогодення диктує потребу якісної підготовки до ЗНО/НМТ, тому учитель використовує на уроках математики:

1.  Захарійченко Ю.О., Школьний О.В., Захарійченко Л.І., Школьна О.В. Повний курс математики в тестах: у 2 ч., ч. 1: Різнорівневі завдання. Харків: Вид-во «Ранок», 2018.

2. Захарійченко Ю.О., Школьний О.В., Захарійченко Л.І., Школьна О.В. Сучасна підготовка до ЗНО з математики. Кам’янець-Подільський, 2020.

3. Гальперіна А.Р., Забелешинська М.Я., Захарійченко Ю.О., Карпік В.В., Школьний О.В. Математика. Комплексне видання: довідник з математики, 5-11 класи. Завдання для формування та тренування обчислювальних навичок. Тести. Київ: Літера ЛТД, 2018.

4. Гальперіна А.Р. Математика. Типові тестові завдання. Київ: Літера ЛТД, 2018.

5. Математика. Комплексна підготовка до ЗНО і ДПА. Профільний рівень і рівень стандарту / уклад.: А.М. Капіносов та ін. Тернопіль: Підручники та посібники, 2023.

6. Істер О.С.  Математика: комплексна підгот. до зовніш. незалеж. оцінювання. Київ: Генеза, 2021.

7. Мартинюк О.М. та інші. Математика. Тестові завдання у форматі ЗНО. Профільний рівень і рівень стандарту. Тернопіль: Підручники та посібники, 2022.

Свириденко О.Л. проводить на уроках математики бліц-опитування, тести на швидкість, самостійні роботи з використанням електронної освітньої системи «МійКлас», застосовує систему відеоуроків, створених на платформі Zoom. Також систематично використовує сайт «ЗНО – Онлайн», електронну освітню систему «МійКлас».

Олена Леонідівна створила власний освітній блог і постійно наповнює його корисним та цікавим контентом, а також Е-портфоліо, яке розкриває індивідуальну освітню траєкторію професійної компетентності вчителя.

Свириденко О.Л. має низку публікацій в обласних, всеукраїнських та фахових виданнях:

1. Буряк Ю.В., Литвин М.Ю., Макарчук О.П., Свириденко О.Л. Програми факультативів та спецкурсів з природничо-математичних дисциплін. Кіровоград: Пролісок, 2009.

2. Свириденко О.Л. Використання інтерактивної дошки на уроках математики. Кіровоград: Пролісок, 2008.

3. Свириденко О.Л. Інформаційна компетентність випускника профільного класу. Збірник матеріалів обласного семінару. Кіровоград: Пролісок, 2008.

4. Свириденко О.Л. Кути, вписані в коло, та їх вимірювання. Математика в школах України. 2009. № 4 (232).

5. Свириденко О.Л. Використання властивостей функцій під час розв’язування рівнянь і нерівностей. Практичне заняття в 11 класі фізико-математичного профілю. Математика в школах України. 2010. № 3 (267).

6. Свириденко О.Л. Початки стереометрії. 10 клас: методичні рекомендації. Кіровоград: видавництво Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, 2010. 42 с.

7. Свириденко О.Л. Побудова перерізів многогранників методом слідів. Математика в школах України. 2012. № 7 (232).

8. Свириденко О.Л. Застосування графічного методу при розв’язуванні задач з параметрами: методичні рекомендації. Кіровоград: видавництво комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», 2015. 28 с.

Педагогічна та творча активність

Свириденко О.Л. постійно працює над підвищенням фахового рівня та розвитком індивідуальної освітньої траєкторії. У 2009 році Олена Леонідівна стала лауреатом обласного методичного огляду-конкурсу «Сучасний урок: ІКТ-супровід» (номінація «Практичне спрямування уроку з використанням мультимедійної та комп’ютерної техніки»), переможець ІІ етапу та дипломант ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2010» в номінації «Математика».

Свириденко О.Л. постійно підвищує фахову та педагогічну майстерність. Зокрема, працює експертом із встановлення порогу «склав/ не склав» під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання з математики. Виконує обов’язки старшого екзаменатора перевірки відкритої частини сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання з математики.

200 балів

У 2022 році 8 учнів Олени Леонідівни отримали максимальну кількість балів при складанні НМТ з блоку «Математика» – Шестаковська Яна, Антонов Євгеній, Берест Катерина, Латанська Софія, Сербін Артем, Сова Ірина, Цибульська Анастасія, Шепель Наталія.

За результатами зовнішнього незалежного оцінювання з математики попередніх років семеро випускників одержали по 200 балів. Зокрема, Веремієнко Олексій, Кирилюк Андрій, 2010; Яценко Юрій, 2013; Скіпа Вадим, 2014; Буряк Руслан, Шутенко Віктор, 2015; Коломієць Микола, 2020.

У період з 2010 по 2021 рік 401 випускник Олени Леонідівни брав участь у ЗНО з математики. З них отримали 181-199 балів 184 учні, тобто 46%, а 7 здобувачів освіти одержали 200 балів.

Нагороди, відзнаки

За багаторічну сумлінну працю, вагомий особовий внесок у реалізацію державної політики у сфері освіти області, високий професіоналізм Свириденко О.Л. нагороджена:

Дипломом лауреата обласної педагогічної премії імені Василя Сухомлинського, 2018;

Почесною грамотою управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2018;

Почесною грамотою управління освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2020;

Почесною грамотою Кіровоградської обласної ради, 2020;

Подякою Кабінету Міністрів України;

Грамотами Міністерства освіти і науки України та ін.