РІЗАНОВА Олена Леонідівна

Кожна дитина – таланту перлина

Учитель математики комунального закладу «Бобринецький ліцей №2» Бобринецької міської ради Кіровоградської області, старший учитель.

Педагогічний стаж: 35 років.

Кваліфікаційна категорія: спеціаліст вищої категорії.

Освіта: Миколаївський педагогічний інститут, 1990.

Педагогічна ідея: «Організація пізнавальної діяльності учнів як засіб формування математичної компетенції».

Використання освітніх технологій

До ЗНО/НМТ Олена Леонідівна починає готувати учнів із 5 класу. У своїй роботі використовує різноманітні форми діяльності: індивідуальні, парні, групові. При цьому враховує індивідуальні можливості кожного учня, його психологічні особливості, забезпечує єдність освітніх, розвиваючих, виховних функцій навчання, адже головне завдання вчителя – реалізувати індивідуальний підхід до кожного здобувача освіти, гармонійно поєднати теоретичний матеріал з практикою життя. Для забезпечення широкого спектру умінь, навичок, практичного застосування набутих знань використовує інформаційно-комунікаційні технології, елементи лекційно-практичної системи навчання, широко впроваджує інтерактивні технології навчання, ігрові елементи, математичні та термінологічні диктанти, лабораторно-практичні роботи, характерними особливостями яких є використання креслярських інструментів, моделей, шаблонів, обчислювальних приладів, обробка результатів вимірювань за допомогою необхідних формул, порівняння результатів вимірювань і обчислень.

Скарбниця креативного вчителя

На уроках математики учитель застосовує «подорожі» з казковими персонажами («Подорож точки по прямій», тема «Кут. Транспортир. Вимірювання і побудова кутів. Види кутів»), імітаційні ігри (наприклад, «Ревізор». Уявіть себе інспектором із програми «Ревізор». Проведіть ревізію у своїх департаментах: «Департамент житлово-комунального господарства», «Департамент економіки. Відділ громадського харчування», «Державне управління сільського господарства. Відділ селекції», «Департамент інспектування банків». Кожній групі дається задача практичного спрямування). Олена Леонідівна проводить з учнями дискусії, мозкові штурми, різні форми самостійної та творчої роботи, інтерактивні вправи LearningApps, використовує проблемне навчання, елементи історії розвитку математики (при вивченні теми «Формула суми перших членів арифметичної прогресії» пропонується задача, яка має життєві факти німецького вченого-математика Карла Гауса (знайти суму всіх натуральних чисел від 1 до 100), при розв’язанні якої виникає необхідність у виведенні формули суми перших членів арифметичної прогресії).

У своїй роботі з підготовки до ЗНО/НМТ ефективно застосовує програму, розміщену на сайті УЦОЯО, тести минулих років та посібники:

Математика. Комплексна підготовка до ЗНО і ДПА / уклад.: А.М. Капіносов та ін. Тернопіль: Підручники і посібники, 2016;

Захарійченко Ю.О., Школьний О.В., Захарійченко Л.І., Школьна О.В. Повний курс математики в тестах: у 2 ч., ч.1: Різнорівневі завдання. 6-те вид., випр. Х: Вид-во «Ранок», 2017;

Захарійченко Ю.О. Репета В.К., Маркова І.С., Карпік В.В. Математика. 2000 тестів для підготовки до ЗНО. Київ: Літера ЛТД, 2020;

Гальперіна А.Р. Математика. Типові тестові завдання. 11-те вид., перероб. та доп. Київ: Літера ЛТД, 2020;

Істер О.С. Математика: комплексна підгот. до зовніш. незалеж. оцінювання  2-ге вид., випр. Київ: Генеза, 2020.

Під час підготовки до ЗНО/НМТ Різанова О.Л. ефективно використовує контент сайту MiйКлас (три роки заклад освіти дистанційно працює на онлайн-ресурсі MiйКлас – освітня платформа, розроблена з метою забезпечення організації та контролю освітнього процесу дистанційно; Classtime – онлайн-ресурс, який допомагає вчителю швидко та якісно здійснювати оцінювання знань і миттєво оцінити прогрес класу й кожного учня індивідуально. Цей сервіс можна використовувати для закріплення вивченого матеріалу, підсумкового оцінювання, домашніх завдань, підготовки до ЗНО/НМТ. Він має величезну бібліотеку завдань ЗНО (усі сесії). На думку вчителя, одинадцятикласникам дуже подобається працювати з сервісом, адже це робота на уроці з мобільним телефоном та ще й під час сесії на екрані проєктора. Classtime відображає прізвища учнів та їхню індивідуальну освітню траєкторію. Онлайн-ресурс можна використовувати й дистанційно. Він не потребує встановлення на девайс (комп’ютер, планшет, смартфон), а працює за покликанням, тому здобувачам освіти не обов’язково створювати власні акаунти. Учитель відстежує весь прогрес через свій акаунт. Для того, щоб організувати роботу в Classtime, педагогу треба підготувати завдання, їх можна через пошук знайти в Загальній Бібліотеці чи Бібліотеці ЗНО або підготувати власні. Потім створити нову сесію та отримати унікальний код, який учні запишуть у щоденники; поширити покликання через будь-який месенджер. Сесії можна налаштовувати за своїми потребами: надати перевагу дистанційному виконанню, обмежувати час та терміни виконання сесії, використовувати таймер та планувальник сесій, «показувати відповіді одразу», «дозволити одну відповідь на питання».

Педагог створила блог «Методична скарбниця вчителя математики Різанової Олени Леонідівни» та систематично наповнює його контент.

Педагогічна та творча активність

Різанова О.Л. постійно працює над підвищенням фахового рівня:

є переможцем першого туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2016» та учасником другого (обласного) туру;

активний учасник обласних заходів «Освітній процес в умовах сьогоденних викликів» (XVIII Хмурівські читання, 2022); «Використання сучасних освітніх технологій на уроках математики» (відкрита інтернет-конференція «Шляхи ефективного впровадження новітніх освітніх технологій у навчальних закладах», 2017); «Використання сервісів LearningApps та Quizlet для створення інтерактивних вправ та комп’ютерних дидактичних ігор як засобів підвищення ефективності і якості навчання математики (ХІІ Хмурівські читання, 2016); «Використання електронних освітніх ресурсів на уроках математики у 5-6 класах» (ХІ Хмурівські читання, 2015; «Комп’ютерне тестування як засіб оцінювання рівня компетентності учнів» (ІХ Хмурівські читання, 2013).

Різанова О.Л. систематично бере участь у перевірці завдань відкритої форми сертифікаційних робіт учасників зовнішнього незалежного оцінювання з математики в якості екзаменатора.

200 балів

У 2022 році випускник 11 класу Заболотній Дмитро здобув максимальну кількість балів за результатами національного мультипредметного тесту з блоку «Математика».

Нагороди, відзнаки

За багаторічну сумлінну працю, заслуги в реалізації державної політики в галузі національної освіти, вагомий внесок у справу навчання і виховання підростаючого покоління Різанова О.Л. нагороджена Почесною грамотою департаменту освіти і науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації, 2013.