ЛУЦЕНКО Яна В'ячеславівна

Процес навчання і виховання буде ефективним лише за умови, коли він приноситиме радість учням. Моя задача – виявити здібності кожної дитини і направити їх у правильне русло

Учитель математики гімназії «Сузір’я – 19» Олександрійської міської ради Кіровоградської області.

Педагогічний стаж: 10 років.

Кваліфікаційна категорія: спеціаліст першої категорії.

Освіта: Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, 2012.

Педагогічна ідея: «Диференціація та індивідуалізація навчання на уроках математики і залучення учнів до проєктної діяльності задля розвитку основних освітніх компетентностей».

Використання освітніх технологій

У процесі роботи Яна В’ячеславівна використовує сучасні технології, які допомагають відійти від монотонності й одноманітності до активної пізнавальної та творчої діяльності учнів. Інновації допомагають здобувачам освіти підвищити рівень обізнаності з математики.

Інтерактивні технології, на думку вчителя, сприяють розширенню пізнавальних можливостей школярів під час здобуття, аналізу й застосування інформації з різних джерел, дають змогу перенести отримані вміння та навички на життя учнів, формують внутрішню мотивацію. Робота в парах допомагає вчителю як на початку уроку перевірити теоретичні знання з теми, так наприкінці – закріпити набуті знання. Така форма діяльності ефективна, бо кожен має змогу висловити власну думку. Спільна праця формує вміння співнавчатися з однокласниками. Інтерактивну вправу «Карусель» Яна В’ячеславівна застосовує, коли всі учні одночасно працюють у мініпроєктах (визначення статистичних дослідів у 9 класі, наприклад, «Я – продавець взуття», а учні досліджують оптимальну кількість того чи іншого розміру взуття).

Технології колективно-групового навчання. В основу цієї технології Луценко Я.В. вкладає навчання учнів у мікрогрупах. Основна відповідальність за пізнавальний процес лежить на самих учнях. Така форма роботи сприяє розвитку комунікативних якостей особистості, допомагає успішно реалізувати компетентісний потенціал математичної галузі. Учитель застосовує вправи «незакінчене речення», «мозковий штурм», «мікрофон», але найбільше педагогу подобається «дерево рішень», оскільки, окрім аргументації свого способу розв’язування задачі, учень аналізує інші запропоновані способи й робить висновок про найоптимальніший.

Ігрові технології забезпечують реалізацію особистісно орієнтованого навчання; зменшують імовірність появи втоми, нудьги тощо. Відповідно до психолого-фізіологічних особливостей свого віку учні 5-6 класів постійно відчувають потребу в грі. Освітній процес перетворюється у спільну діяльність учителя й учнів. Яна В’ячеславівна використовує дидактичні ігри («Числовий феєрверк», «Лічильник», «Логічні задачі», «Доміно»), інтелектуальні ігри («КВК», «Брейн-ринг», «Ти – оратор», «Наведи порядок»).

- Проєктні технології – дуже ефективний і актуальний підхід до викладання та навчання. Після його успішної реалізації підвищується мотивація й рівень знань учнів. Здобувачі освіти уміло застосовують свої знання для вирішення проблем у реальному світі. Значно підвищується відповідальність школярів за виконану роботу. Учитель виконує роль фасилітатора. Учні самостійно або в групах створюють презентації, виокремивши основну інформацію. Беруть участь у різноманітних проєктах («Міксіке», «Кенгуру» та інші).

- Використання тренувальних комп’ютерних програм. Уроки з комп’ютерною підтримкою зацікавлюють учнів, дають можливість диференціювати освітній процес. Використання тренувальних програм підвищує ефективність самостійної роботи, індивідуалізує навчання. Учитель прагне не тільки дати нові знання, а й учить оволодівати новою інформацією. Яна В’ячеславівна використовує програми Plickers для оцінювання освітніх результатів, EDpuzzle – для перевірки теоретичних знань, LearningApps – для формування компетентності виконання тестів у форматі ЗНО/НМТ.

- Технологія проблемного навчання. Однією з умов успішного навчання є проблематизація навчального матеріалу. На етапі сприйняття нового матеріалу вчитель не повідомляє знання в готовому вигляді, а створює проблему, зацікавлює учнів, викликає бажання знайти спосіб розв’язання. Учитель викладає різні точки зору з одного й того ж питання, спонукає робити порівняння, узагальнення, висновки.

-   Технологія створення ситуації успіху. На думку Яни В’ячеславівни, успіх – це емоція неоднозначна. Для одних дітей – це результат багатоденної роботи, а для інших – правильне розкриття дужок у числовому виразі.

Важливу роль у педагогічній діяльності відіграють вдало підібрані педагогом наступні методи навчання:

-     словесні (розповідь, пояснення, бесіда, лекція);

-   наочні: ілюстрація (картинки, таблиці, моделі, муляжі, малюнки); демонстрація (ТЗН, кіно-відеофільм, презентація);

-     практичні (інтерактивні вправи, реферати учнів, складання таблиць, опорних схем).

Скарбниця креативного вчителя

На уроках математики, аби кожна дитина мала змогу відчути успіх, учитель користується порадами видатного педагога В.О. Сухомлинського. Насамперед, педагог намагається створити оптимістичний початок заняття, оскільки діти краще дорослих відчувають настрій учителя й швидко під нього підлаштовуються. Створення ситуації успіху передбачає таку психологічну атмосферу, щоб школярі без страху й побоювання йшли на урок. Багато уваги Яна В’ячеславівна приділяє похвалі, відзначає досягнення здобувачів освіти, навіть якщо це виконання незначного завдання. Ураховуючи індивідуальні особливості дітей, учитель намагається розраховувати навантаження на кожного учня. Зі слабшими педагог проводить аналіз задачі. Спочатку разом його обговорюють і виділяють основні кроки, будують план розв’язання, а потім учень виконує завдання з більшою впевненістю. Діти з творчим потенціалом у захваті від задач прикладного характеру. Наприклад, задачі-орігамі, побудова та виготовлення геометричних фігур та парабол. Надовго запам’ятовується учням успіх команди під час проведення різноманітних конкурсів, математичних естафет, турнірів, вікторин. І найголовніше: якщо на уроці дитина дає неправильну відповідь на запитання, Яна В’ячеславівна намагається одразу не відкидати її точку зору, а знаходити контрприклади, щоб учень сам дійшов до правильного висновку. Учитель переконаний, що у світі немає такої дитини, яка ні на що не здатна. Отож намагається бути терплячою й допомагає своїм учням відчути успіх від виконаного ними завдання.

         З метою ефективної підготовки старшокласників до ЗНО/НМТ Луценко Я.В. використовує онлайн-сервіс для створення інтерактивних вправ як LearningApps, український освітній онлайн-портал для вчителів «На урок». Також Яна В’ячеславівна рекомендує учням для відпрацювання практичних навичок як власноруч розроблені тестові завдання, так і тести минулих років.

Педагогічна та творча активність

Луценко Я.В. постійно працює над підвищенням фахової та педагогічної майстерності. Зокрема, брала участь у таких заходах:

першому турі Всеукраїнському конкурсі «Учитель року – 2021» (ІІ місце);

обласному турі естонсько-українського проєкту «Міксіке» (2019-2020 н.р.).

200 балів

Професіоналізм учителя та систематична праця дають високий результат. У 2022 році троє учнів 11 класів здобули максимальну кількість балів за результатами національного мультипредметного тесту з блоку «Математика»: Мандебура Ілля, Черепяний Ян, Піхур Софія.

Нагороди, відзнаки

Луценко Я.В. нагороджена:

Подякою управління освіти Олександрійської міської ради за високу результативність у роботі, високий професіоналізм, значний особистий внесок у справу навчання і виховання підростаючого покоління, 2016;

Подякою управління освіти Олександрійської міської ради за досягнення високих результатів у роботі з обдарованими дітьми, 2016;

Грамотою управління освіти Олександрійської міської ради за сумлінну працю, високу професійну компетентність, вагомий особистий внесок у розвиток освіти за наслідками роботи 2019-2020 навчального року та за результатами атестації, 2020.