ДЛЯ УЧНІВ

Як захиститися під час участі

у челенджах в інтернеті?

В Україні триває гібридна війна: коли використовується не лише фізична сила та активні бойові дії, а й додаються інформаційні методи. Наприклад, фейкові новини, дезінформація, деструктивні заклики в мережі, челенджі. Команда освітнього проєкту #stop_sexтинг продовжує спецпроєкт про захист дітей в інтернеті від небезпечних челенджів.

 

Наразі дуже популярними стали челенджі в соціальних мережах, на кшталт, «Опублікуйте одне фото з вашого міста», «Останнє фото з телефону» тощо. На перший погляд, челендж здається цілком безпечним, оскільки ми й так щось публікуємо на своїх сторінках. А з іншого – увесь цей масив інформації може стати великою базою приватних даних для злочинців.

Як себе захистити під час участі у відео / фото-челенджі?

 

·        Подумай, чи варто брати участь у челенджі, оціни його безпечність.

·        Не використовуйте детальну геолокацію, на яких зазначено назву вулиці чи закладу, номер будинку.

·        Подивіться на фон фотографії або відео, чи часом в кадр не потрапив блокпост, військова техніка або військовослужбовці. Якщо все ж таки в кадрі помітили такі деталі, то краще не публікувати фото чи відео.

·        Також перегляньте фото чи відео, чи на ньому немає ваших приватних даних, наприклад, сертифікат з зазначеним прізвищем та ім’ям, або табличка з назвою вулиці та номером будинку, де ви проживаєте тощо. Адже ми ніколи не знаємо, хто саме дивиться наші опубліковані фото та відео і як людина може використати ці дані про нас.

·        Пам’ятайте, що ми втрачаємо контроль над всім, що ми надсилаємо в інтернеті: чи то публікуємо на своїй сторінці, чи надсилаємо комусь в приватні повідомлення, або ж викладаємо в сторіс на 24 години. Ми ніколи не знаємо, де далі опиниться наше фото і хто його буде використовувати для власних цілей.

Ці правила є необхідними не тільки під час участі в челенджах, а і кожного дня. Адже окупанти використовують спеціальні технології, через які збирають всі фото / відео та текстові матеріали у відкритому доступі в інтернеті, у яких зазначена певна геолокація чи є відмітка певного місцерозташування. Таким чином вони можуть бачити, що відбувається в містах та де розміщені важливі об’єкти.

Як бути захищеним під час інтерактивних челенджів?

 

У соцмережах поширюються інтерактивні челенджі, на кшталт, «Який ти герой фільму?», «Який твій девіз життя?» тощо. Дійсно, і дорослих, і дітей одразу зацікавлює можливий варіант відповіді, що і спонукає перейти за посиланням та дізнатись відповідь на питання. Але тут також є своя небезпека:

·        Доволі часто через такі програми збирають приватні дані людей. Наприклад, потрібна реєстрація через особистий профіль чи вказати свої приватні дані (ім’я та прізвище, номер телефону) під час входу на платформу. У чому ж небезпека? Найчастіше так збирають базу користувачів для спам-розсилок або злому акаунтів для власної вигоди.

·        Може використовуватись перехід на незахищений сайт, через який можете «схопити» вірус на власний пристрій.

·        Часом використовується на таких інтерактивних платформах велика кількість реклами.

·        Для використання платформи необхідно надати доступ програмі до приватної сторінки, що також є доволі небезпечним, оскільки таким чином передаємо всю приватну інформацію третім особам. А часом розробники таких інтерактивних челенджів знаходяться в країні агресора.

Тож, відповідь в таких челенджах може бути доволі цікава, але чи вартує вона нашої безпеки у соціальній мережі?

Пам’ятайте, що наш цифровий світ – це великий простір можливостей. Як для розвитку наших дітей та дорослих, так і для злочинців.

ДОРОГІ УЧНІ!

 

Безумовною цінністю кожної людини є ЖИТТЯ! Команда ЮНІСЕФ та МВС України зібрали рекомендації та правила безпеки для підлітків: https://uni.cf/3vbX2wS . Під час війни дуже важливо не нехтувати своєю безпекою та бути свідомими!

Дотримуйтеся їх! Бережіть себе!