Зарубіжна література

     6 класи

http://meet.google.com/tbe-rgsg-ymb

        підручник онлайн  https://gdz4you.com

На чому хотів наголосити автор в оповіданні

 "Запах думки" 


 В оповіданні Шеклі використовує оксюмерон

ДОВІДКА:  Оксюморон - літературно-поетичний прийом, що полягає в поєднанні

 протилежних за змістом, контрастних понять, які разом дають нове уявлення.( доросла дитина, горячий лід..)

 

Думка — результат процесу мислення, вона не є матеріальною, однак Р.Шеклі своєю назвою матеріалізує думку, звертаючи увагу читача на її силу.


Подумайте і дайте відповідь на питання:


ВИСНОВОК: наш герой – людина спостережлива, сильна, тямуща, винахідлива, людина, яка любить і цінує життя.

Своїм оповіданням письменник голосно заявив, що  людина — не вбивця всього живого,  бути  сильним  не означає  знищувати  тих,  хто слабший. Людина майбутнього — господар не тільки своєї планети,  а  й  далекого Космосу. У цьому  гуманістичний зміст оповідання. 

Роберт  Шеклі  розповідає  нам  про  небезпеки,  які  чатували  на космічного поштаря на незнайомій планеті; як Людина, залишившись сам на сам із дикою природою, виходить переможцем без сторонньої допомоги; як людина може змінити світ силою власної уяви.

Письменник у творі уславлює  необмежені можливості людського розуму, сили духу, волі, творчої уяви, неординарного мислення людини, яка здатна здолати всі перешкоди на своєму шляху. Ніколи не можна втрачати самовладання, слід боротися за своє життя та здоров’я, необхідно вірити у себе навіть тоді, коли вже здається, що сил немає\.


 Роберт  Шеклі -америкаанський письменник- фантаст

 «Запах  думки»


чи має думка запах....?


СЛОВНИКОВА РОБОТА :

 наукова фантастика – це література, в якій досліджуються, прогнозуються наслідки наукової думки для життя людини. 



Сьогодні ми з вами поговоримо про видатного американського письменника, класика світової фантастики, загальновизнаного майстра  гумористичної та сатиричної фантастики Роберта Шеклі та його чудове оповідання «Запах думки».

Здавалося б, хіба думка має запах?  Мабуть, так. Давайте розбиратися.

Роберт Шеклі народився 16 липня 1928 року в Нью-Йорку в районі Бруклін, а виріс у містечку Мейплвуд, штат Нью-Джерсі. Після закінчення середньої школи він поїхав в Каліфорнію, де спробував свої сили в якості розсильного, буфетника і навіть садівника.  З 1946 по 1948 рік Р. Шеклі служить  в армії США в Кореї, де працює редактором полкової  газети.

Після демобілізації повертається в Нью-Йорк, де вступає в нью-йоркський університет. У 1951 році одержує ступінь бакалавра мистецтв.

У наступні роки Р.Шеклі продаває свої оповідання всім науково-фантастичним журналам. Таким чином опубліковано кілька сотень його творів, причому більшість  - у журналі "Galaxy".

1991 року Роберта Шеклі було відзначено нагородою імені Даніеля Галана за внесок у жанр наукової фантастики. 1998 року в Санкт-Петербурзі йому вручили премію «Мандрівник» за внесок у сфері гумору та наукової фантастики. Роберт Шеклі — лауреат премій «Мандрівник—97» і «Малий Золотий Остап—97».

У квітні 2005 року Р.Шеклі відвідав Україну на запрошення організаторів конвенту "Портал-2005".  Проте в Києві знаменитому фантастові стало погано: його доправили в приватну лікарню. Письменник не зміг заплатити приватній клініці "Борис" за своє лікування та перебування -його борг зріс до 50 тисяч гривень (за тодішнім курсом — 10 тисяч дол.). Утім читачі, не байдужі до його здоров’я та творчості, зібрали  достатньо коштів, щоб погасити борги. Коли Робертові Шеклі покращало, його доправили на батьківщину. Уже після повернення в США стан письменника стабілізувався, проте  все частіше йому  ставало гірше,  і  9 грудня 2005 року в приватній лікарні в Поукіпсі  (штат Нью-Йорк)  він помер.

Усього за своє життя цей письменник написав 15 романів і понад 400 оповідань і повістей, що склали дев'ять авторських збірок, перекладених багатьма мовами, а це більш ніж 65 книг.

СЛОВНИКОВА РОБОТА:

 наукова фантастика – це література, в якій досліджуються, прогнозуються наслідки наукової думки для життя людини. 

прослухати оповідання!!

Фантастика стала помітним явищем сучасної культури. У потоці книг вражає  велика  кількість   тем,  сюжетів,  цікавих  припущень,   сміливих передбачень;  притягають  відважні  задуми,  винахідливість,  дотепність, вигадка.  Кращі фантастичні твори  пов’язані з проблемами,  що хвилюють, учать осягати буття в його безмежному різноманітті.  Фантастичні припущення – лише згусток того, з чим ми зустрічаємося сьогодні або можемо зіткнутися завтра. Сполучаючи воєдино можливе з неможливим, реальність з мрією, правдоподібність з вигадкою письменники створюють уявні моделі небувалих життєвих ситуацій, примушують замислитися про серйозні речі, побачити звичне і буденне під новим кутом зору.

Головний герой Лерой Кліві через космічну аварію опинився на незнайомій планеті без засобів до порятунку. Героя здивувало, що тварини на планеті сліпі та глухі, вони спілкуються завдяки телепатії. Він робить спробу керувати своїми думками та придумує різні способи порятунку. Силою думки він бореться з пантерою,  вовками,  стерв’ятником,  уявляє себе самицею пантери,  змією,  пташкою, кущем, трупом. Останнім зусиллям волі він змушує хижаків відступити, уявивши себе вогнем.
Він став телепатом,  який  переміг  інопланетних  тварин і  здивував рятувальників, що прибули йому на допомогу.  Їх здивувало те, що на тілі Лероя Кліві не було жодного опіку, хоча він перебував в епіцентрі пожежі..


ЗАВДАННЯ 

скласти логічну послідовність подій








Бредбері.Образ Тома, його динамика.Значення образу Джаконди для розкриття головної ідеї новели

образ тмао.ppt

Усмішка, що дивує весь світ. 



Рей Дуглас Бредбері "Усмішка" 

1Майбутнє!.. Яким воно стане для кожної людини і для людства в цілому. Ця тема постійно хвилює письменника, тривожить, бентежить... заставляє попереджати людей від безумства атомної війни, гонитви за наживою будь-якими засобами, та особливо тривожить його дедалі більше поширення бездуховності в сучасному суспільстві. Слово письменника, спрямоване до душі читача, сповнене вірою в силу людського розуму, любов'ю до людини, бажанням допомогти їй.

2. Запитання :

·         Що ви взнали про письменника за підручником?

·         Як твори він написав?

3

Р.Д.Бредбері народився 22 серпня 1920 року в простій родині (батько Леонард Сполдінг - Бредбері працював електромонтером, мати за національністю шведка, особливо захоплювались кіномистецтвом). Світ фантастики полонив Рея ще з дитинства. Ім'я Дуглас дали хлопчику на честь знаменитого актора кіно Дугласа Фербенкса. Виховувався у великій сім'ї, оточений люблячими родичами. Почав писати, за його словами, у дванадцять років.

Рей Бредбері постійно займався самоосвітою, бо через бідність не міг здобути вищої освіти. Бібліотека стала його постійним місцем відвідування. У 20 років він міг гордитися тим, що прочитав   усі найбільш відомі п'єси, знав американську, італійську, англійську історію.

З 1942 року Бредбері повністю присвячує свій час літературній роботі, створюючи до 52 оповідань на рік.

Бредбері бачить все більший розвиток науки і техніки, нових технологій, з'являються нові захоплення у людей. А поряд все менша увага до Землі, до природи, до мистецтва. Свої твори він створює у виді фантастики, бо фантастика про майбутнє допомагає жити в теперішньому.


2.     Бесіда по виявленню первісного читацького сприйняття:

Коли відбуваються події, описані в оповіданні?

·         Хто зібрався на головному майдані і з якою метою?

·         Чи одностайні люди у своєму ставленні до минулого?

·         Через чи є сприйняття подій ми знайомимось у творі?

·         Що вразило головного героя оповідання і  які  наслідки це мало для нього?

3. Словникова робота.

Вияснити за словником літературознавчих термінів поняття: 

Фантастика  — Символ — Новела — Абсурд.

. Застосування знань, формування умінь і навичок.

Рей Бредбері стверджував, що "Фантастика - це реальність, доведена до абсурду".

-Що ж абсурдного ми знаходимо у творі ?

1. Бесіда з учнями з метою викликати роздуми на основі змісту твору:

·         Як виглядає постать хлопчика у черзі?

·         Які уявлення у Тома про те, що він повинен побачити?

·         Що викликає у Тома сумнів?

·         Чи погодився Том з думкою і поясненням, чому на майдані зібралася

черга?

·         Як ви сприймаєте опис свята людей?

·         Що залишилось в пам'яті людей від минулого?

Як ви розумієте слова одного з черги: "Ось побачите: ще з'явиться тямовита людина, яка її підлатає . Запам'ятайте мої слова. Людина з душею. ... А я кажу, з'явиться. Людина, в якої душа горнеться до гарного. Він поверне нам — ні, не стару, а, так би мовити, органічну цивілізацію, таку, щоб ми могли жити мирно."

- Чому Том хвилювався, наближаючись до чогось небаченого? Як це передається в творі?

Поясніть, що побачив Том?



"Монна Ліза" або "Джоконда" прийшла до нас з XV століття. Це портрет Лізи де Антоніо де Нольдо Герардін , дружини дворянина з Флоренції Франческо дель Джокондо. П'ять століть дивує людство простота і невимушеність Монни Лізи. Вона усміхається... Секрет посмішки люди намагаються збагнути як дивний вплив на стан людини.

3. Продовження бесіди:

·         Чи поспілкувався Том з портретом? Як саме?

·         Чи даремно він прийшов на майдан і стояв у черзі?

·         Що означала для Тома усмішка, на вашу думку?

·         Чи зробив Том щось добре у тій ситуаціі, в яку він потрапив?

·         Чи можна передбачити майбутнє для Тома?

- Чому Бредбері , на вашу думку, обрав саме цю картину, щоб попередити нас про наслідки бездуховності?

-Який твір: песимістичний чи оптимістичний?


Почуймо застереження письменника і збережемо все прекрасне, що створило для нас людство. Це допоможе залишитись нам людьми. Любіть травинку і хмаринку, сонце завтрашнього дня, вечірню в попелі жаринку, шляхетну інохідь коня.

Згадайте в поспіху вагона,

В невідворотності зникань,

як Рафаелівська Мадонна

у вічі дивиться вікам!


Джані Родарі(1920-1980)      

Листівки з видами міст     

Листівки як символ широти світу

Джанні Родарі став всесвітньо відомим як італійський дитячий письменник і журналіст.

Джованні Франческо Родарі народився 23 жовтня 1920 року в містечку Оменья (Північна Італія).

У дитинстві Джанні Родарі багато хворів, але наполегливо займався – вчився грати на скрипці, складав вірші, малював і мріяв стати знаменитим художником.

Батько хлопчика був булочником, і помер коли синові виповнилося 10 років. У сім’ї настали важкі дні. Щоб прогодувати сім’ю (у Джанні було ще два брата – Чезаре і Маріо), мати влаштувалася працювати служницею в багатий будинок.

Вчитися Джанні Родарі довелося в духовній семінарії – там не тільки вчили дітей бідняків, але ще і безкоштовно годували й одягали.

Закінчивши семінарію в 1937 році, він був змушений був працювати учителем в початковій школі і одночасно відвідував лекції на філологічному факультеті Міланського університету, займався самоосвітою.

Джанні Родарі подобалося працювати з дітьми, він придумував для своїх учнів забавні і повчальні історії. Його вихованці будували будиночки з букв, разом з учителем складали казки

У 1951 Родарі опублікував першу збірку віршів, «Книжка веселих віршів», і своій найвідоміший твір «Пригоди Чиполліно

Листівки з видами міст.Читання. Обговорення

   Обговорення проблемного питання

Краса і сутність. Що обожнюють люди і до чого прагнуть?


 ДЗ   Про що може розповісти листівка? 

Роберт Бернс.(1759-1796) -шотланський лірик.        Ідея любові до батьківщини у вірші"Моє серце в верховині"

Український кобзар Тарас Шевченко назвав Роберта Бернса «поетом народним і великим». А заслужив він таку високу похвалу тому, що писав про найважливіше для кожного народу — про свободу, любов до Батьківщини,  людську гідність, що не залежить ні від матеріального стану, ні від походження.


Шотландія – це країна на півночі Великобританії. Це частина Об'єднаного Королівства. Шотландія поділена на три частини: Південні Височини, Центральні Низини та Високогір'я, а також острови. Велика кількість місць в Шотландії являють собою справжній рай, недоторканий людиною.

Столиця Шотландії –  Едінбург, відомий своїми замками. Глазго — промислова столиця Шотландії. Це третє за величиною місто Великобританії. Типова продукція, що виробляється в Шотландії —  лісоматеріали, віскі, лосось.

      Гольф —  шотландська національна гра, яка була винайдена у цій країні.

Шотландія також країна міфів та загадок; у кожному замку є свій привид. Кажуть, що в замку Глеміс їх дев'ять. Та, зрозуміло, усі знають про Лох-Несське Чудовисько. Кажуть, Нессі має довжину приблизно шість метрів й довгу тонку шию. Перші відомості про чудовисько датуються 565-м роком. З 1934 року тисячі людей почали стверджувати, що вони бачили чудовисько. Вчені обстежували озеро та робили фотографії, але наукового пояснення цієї загадки не знайдено.


29 років життя

  Які думки та почуття викликає у вас вірш?

  Які рядки вам сподобались найбільше? Чому?

  Які засоби художньої виразності використовує поет?

  Яка, на вашу думку, головна ідея вірша?

  Яка основна думка  вірша? 

  Де знаходиться серце поета?

  Чому саме в верховині? Де ж вона є?

Чи можна стверджувати, що поет понад усе любить свою Батьківщину ?

Мацуо Басьо.    Відображення японських уявлень про красу в поезії

Епіграф:

Любіть природу, любіть квіти, любіть дерева, небо, красу у великому і малому -  і ви навчитеся любити життя, берегти людину.

                                                                                                 Японська мудрість.


Запрошуємо вас до Японії.  Її називають  країною вранішнього сонця. Яскраве сонце зображене і на  прапорі цієї держави.  Японія розташована на сході Азії. Це острівна країна. До її складу входить 4 тисячі островів. Серед них чотири великі острови: Хоккайдо, Хонсю, Кюсю, Сікоку – і кілька тисяч дрібних островів. 75 % території зайнято невисокими горами та височинами, є близько 150 вулканів, з них 40 – діючі.

  Серед гір найвища  - Фудзіяма (Фудзі). Вона знаходиться на острові Хонсю. Японці шанують її як національну святиню. 10 місяців на рік гора вкрита снігом.

У цій державі постійно відбуваються землетруси (в середньому по чотири поштовхи на день), 10-15 разів на рік бувають цунамі — великі хвилі, що накочуються на берег і знищують усе на своєму шляху: поля, будівлі.

Столиця Японії - Токіо, в якій проживає 30 мільйонів мешканців. Вона теж знаходиться на острові Хонсю.  

Головна сільськогосподарська культура – рис, який є традиційною їжею японців. Крім нього вирощують  пшеницю, кукурудзу, цитрусові, займаються рибальством 






Японія – високорозвинена країна.

 ЇЇ називають країною ХХІ століття, бо за декілька десятиліть вона перетворилась на економічного гіганта: випускає автомобілі (десять марок), кораблі, роботи, верстати,  електронну техніку, поїзди, які розвивають швидкість в 250км/год. Це країна найновіших та найдосконаліших, технологічних та електронних винаходів та нововведень.

Усім нам відомі фірми «Соні», «Панасонік», «Тойота» та інші. Японія виготовляє високоякісну побутову й наукову апаратуру, надточні прилади й механізми

У Японії знаходиться 8 із 10 найбагатших у світі банків.



Японія відзначається не тільки високим економічним розвитком, а й своєрідною, самобутньою культурою, яка досить незвична для пересічного європейця.

Треба сказати, що для жителів цієї країни є традиційним тонке відчуття прекрасного, пошуки краси, їм властивий тісний зв'язок із природою, любов до якої виховується з дитячих років.

Вони шанують культуру та традиції свого народу, вклоняються красі, вміють її створювати і помічати навколо себе у найпростіших буденних речах.


 



хоку

В ЯПОНСЬКІЙ ПОЕЗІЇ ТРАДИЦІЙНИЙ ЖАНР ПЕЙЗАЖНОЇ ЛІРИКИ. 

ЦЕ ТРИРЯДКОВИЙ ВІРШ БЕЗ РИМИ.

 КІЛЬКІСТЬ СКЛАДІВ 17 ( 5-7-5)

І дІз сивої давнини доносить великий поет до нас свої безсмертні рядки: 

вінок на воді

посланець           мрій у всевсіт

відбитий на дні


На всохлу гілку 

Сів ночувати крук. 

Глибока осінь.·     

   Аналіз хоку.

      Яке враження справив на вас цей вірш ?

      Про що він ? (Цей вірш-хоку Мацуо Басьо писав кілька років.


·     


 Мацуо Басьо народився у 1644 році у містечку Уено. Батько був учителем каліграфії. У Японії існують певні традиції щодо імен. Поки людина досягне повноліття, її ім'я декілька разів змінюється.

 Перше ім’я славетного поета було Дзінсітіро. У 18 років – Манефуса. Багато літературних псевдонімів мав Мацуо, але Басьо – найвідоміший із них. Він означає «бананова пальма», «бананове дерево»  або «бананова хижа».


 У 1682 р. пожежа знищила «бананову хижку». Тоді Басьо взяв посох і обрав собі долю мандрівника. 10 років він мандрував Японією. Дуже довго і складно поет шукав свій шлях у мистецтві. Лише коли митцю виповнилось майже 40 років, він винайшов свій власний стиль.

 Помер Мацуо Басьо 1694 року в місті Осака в оточенні своїх учнів. Він міг би стати багатим, але не став, задовольнившись плащем мандрівника, торбиною з нехитрим харчем, флейтою, записниками та хатинкою з бананового листя.

Басьо більшу частину свого життя провів у мандрах, що чимось нагадує українського поета і філософа Григорія Сковороду, котрий у сірій свиті, з палицею й улюбленими книжками в торбі за плечима, шукав по світу істину. Їх погляди на світ, їх долі багато в чому схожі. І вислів Григорія Сковороди про своє життя, своє світосприймання: «Світ ловив мене, але не спіймав», можна сміливо вживати щодо М. Басьо. Як і Сковорода, мандруючи країною, Мацуо споглядав світ навколо себе. 

 Поетичний спадок Мацуо Басьо склали сім збірок, серед яких: «Зимові дні» (1684), «Весняні далі» (1686), «Солом’яний плащ мавпи» (1691 – 1693), «Мішок вугілля» (1694) та інші.

Десять років подорожував країною Мацуо Басьо, час від часу повертаючись до свого бананового храму. Саме тоді побачили світ найкращі збірки його поезій. Віршована форма, в якій Басьо створив найбільше віршів, називається хоку.

      Чому поезію Японії називають гномічною?

Від якого слова, на вашу думку, походить ця назва? (Від слова «гном». Так називають невеликі вірші).

      Де живуть гноми? (Під землею. Тому вірші мають прихований зміст).

      Як ви розумієте слово «асоціація» ?

Висновки.  Японські вірші мають глибокий підтекст. Щоб їх зрозуміти, потрібно включити уяву. У хоку паралельно відображаються стан природи, думки та почуття людини. 

·        «Сезонні» слова у хоку

Вірші в поетичних збірках групуються за розділами весна, літо, осінь, зима. Це у свою чергу вимагає від поета обов'язкового включення в текст вірша того чи іншого «сезонного слова».

 

В.Короленко "Сліпий музикант" Тема мистецтва в повісті

 Сюжет

У творі є дві розповіді:

-про те, як еліпонароджений хлопчик тягнувся до світла, до життя;

 -про те, як пригнічена особистим нещастям людина поборола у собі страждання, знайшла місце в житті і зуміла виховати в собі співчуття до всіх знедолених

Тема:  Духовне випробування особистості, яка мас знайти саму себе, сенс свого існування серед людей. Роль мистецтва у формуванні особистості


Ідея. Наполегливою працею, за підтримки рідних і друзів людина може здолати будь-які перешкоди, подолати навіть таку жахливу ваду, як сліпота.


Символи у творі “Сліпий музикант”

Світло – це не тільки світло сонця, недоступне сліпому, але й реальний світ, з його життям і болем, радістю і стражданням.


Темрява – це не тільки вічна ніч в очах головного героя, а й тихий, відгороджений від світу куточок садиби, це і душа Петруся, замкнута на своєму стражданні.


Шлях сліпого музиканта – це подолання темряви в собі, що є важливим для людини


дз Дай відповідь на одне запитання :

1 Що таке"сліпа душа"?

2Яку роль в житті Петра зіграв дядько Максим

3.Яку роль в житті Петра зіграла Евеліна.Якою була б доля героя без неї?





Повторити , або вивчити  таблицю

 27.02.Краса стосунків Петра Попельського і Евеліни.   Значення Евеліни у            житті Петра.

Хочу вас сьогодні познайомити із слов′янською богинею Ладою. Свято Лади наставало тоді, коли починав танути сніг, і тривало до початку весняних робіт.

Це богиня гармонії, краси і любові. Найпрекрасніша із богинь. Лада принесла світові живу воду, прийшовши до людей по Веселці з немовлям, з пшеничним колосом та квітами. В руці вона тримала червоне яблуко з виноградом. Немовля — то втілений світ, а яблуко, як і яйце — початок усього сущого. Сонячне світло спалахнуло тоді сімома райдужними кольорами. Слово «лад» нині означає «гармонію», «взаєморозуміння» і «красу».


 

Сьогодні ми прослідкуємо красу стосунків Петра Попельського і Евеліни. З′ясуємо значення Евеліни у житті Петра. 

              Робота з текстом


   -         Яким характером Евеліна дивувала рідних? («Дорослим»)

-         Чому Петрусь прогнав Евеліну, коли та зненацька натрапила на нього, почувши чарівні звуки сопілки? (Він звик бути самотнім, не звик гратися з кимось)

-         Що привернуло увагу Петруся до Евеліни після їх першої зустрічі? (Її напрочуд приємний голос)

-         Як почув наближення Евеліни Петрусь при другій зустрічі? (Він почув її тихі корки)

-         Діти, скажіть, хто до кого озвався першим при їх другій зустрічі? (Петрусь до Евеліни)

-         Як ви гадаєте, чому?(Він пошкодував що втратив можливість поспілкуватися після першої зустрічі)

-         Як Петрусь зрозумів її мовчання? (В удаваній безтурботності її голосу, що наспівував пісню, хлопцеві вчулася ще незабута образа. Він відчуває це через голос)

-         Що ще вловив хлопець у цій хвилині мовчання? (Зневагу) ст.. 162

-         Чому? (Пауза була занадто довгою, він був сліпим і не бачив, що в цей час вона перебирала у руках квіти)

-         Чому звичайне запитання: «Хіба ви не бачите, що це я?» - викликало біль у серці хлопчика? (він був сліпим від народження і не розумів, що є інший світ)

-         Чому для Евеліни Петрусь здається чудним? (Тому що він не вміє гратися вкупі, Евеліна раніше не зустрічала сліпих дітей)

-         Чому жах охопив дівчинку, коли хлопчик доторкнувся до неї? (Вона раніше не знайомилась у такий спосіб, і для неї це було жахливо, а він не вміє по-іншому, ніж через дотик і слух пізнавати світ)

 Зачитайте цей уривок (ст..163) «Усе це було… кошмаром»

-         Чому Петрусь був спантеличений такою реакцією Евеліни? (Він вперше зрозумів, що його сліпота може викликати не лише самий жаль, а й біль. Він вперше зазнає приниження каліки, бо сліпота і є каліцтво. Він страждає, бо ще не розуміє всіх відчуттів)

-         Чому він заплакав? (Почуття болю і кривди охопило його, але він намагався приборкати цей біль)

-         Евеліна повертається до Петруся. Чому? (Вона відчула співчуття і жаль до нього)

 (Петрусь все ще соромиться говорити про свою сліпоту, але зворушений добротою Поліни, він врешті зізнається, що він сліпий. 


   (Ми бачимо, що під час їхньої зустрічі у серці кожного з них з′являються нові відчуття. Такі, котрих вони не відчували раніше.

 У серці Петруся – це почуття болю, приниження каліки, він довідався, що його фізична вада може викликати не самий жаль, а й ляк. Він ще не міг усвідомити тяжкого почуття, пекучий біль підступав йому до горла і він плакав. Евеліна теж вперше у своєму житті зіткнулася зі словом  «сліпий». І це слово завдало незгладимого удару в її маленьке жіноче серце. Вона не втрималась на висоті своєї солідності й сама гірко і безутішно заплакала. )

-         Чи дружили Петро і Евеліна у подальшому? (так)

-         У що переросла їхня дружба? (У кохання)

-         Хто кому зізнався у коханні першим? (Евеліна Петру)

-         Що турбувало Петра у шлюбі? (Щоб не народилася сліпа дитина)

Дитина народилася зрячою, і це додало йому снаги і впевненості у собі


ДЗ.Епілог. стор.168-169 

 


  20.02. Володимир Короленко (1853-1921)" Спіпий музикант"

Актуальність проблематики  твору

Епіграф:   Шлях до щастя головного

героя Петра Попельського





 План уроку

Епіграф-

 Робота з назвою повісті

(Повторити, що таке повість )

Головні герої повісті( записати в зошит)

Робота з текстом:порявняти характери  батька Петруся і дядька Максима( стор 157-158)

Асинхронно: прочитати стор160-164

Джек Лондон. «Жага до життя». Сильний людський характер в екстремальній ситуації.

«Саме життя в ньому не хотіло загинути і гнало його вперед»

Темою сьогоднішнього нашого уроку є «Сильний людський характер в екстремальній ситуації». Герой Д. Лондона переживає різні почуття, що стосуються його фізичного й морального стану, та проявляє позитивні якості характеру. Герой відчуває змореність від довгої дороги, холод Білої пустелі, тугу від усвідомлення зради товариша, страх самотності, голод, який не вгамовується мізерною «їжею», біль у ногах, розтертих до крові, та замученому тілі, відчай від марних спроб роздобути їжу, виснаженість, що призводить до галюцинацій. Але в ланцюжку відчуттів намічається зміна на краще: це сміливість, 

усвідомлення нестримного бажання жити, спокій, що змінив страх,

терпіння, з яким герой продовжує свій важкий шлях, сила волі у поєдинку з вовком. «Саме життя в ньому не хотіло загинути і гнало його вперед».

— Про які риси характеру персонажа ми можемо зробити висновки?

(Сміливість, терпіння, упертість, життєлюбність)

Робота над темою уроку

Евристична бесіда.

1.     З опису чого починається оповідання «Любов до життя»?(З опису людей,які поверталися додому, і які були втомлені, голодні)

2.     Хто є героями оповідання і з якою метою вони приїхали в суворий край?(Білл, та його супутник).

3.     Якими ми їх бачимо на початку оповідання?(Білл слабкий духом, не витримує випробувань Північчю і гине. Його супутник має волю до життя – і, всупереч усьому, врятовується).

4.     Яке нещастя сталося з супутниками Білла, коли він переходив потік?(Посковзнувся)

5.     Як вчинив Білл?(Покинув свого супутника)

6.     Чи була надія в супутника Білла, що той його зачекає?(Так)

7.     Продовжуючи іти з болем в нозі, зовсім втомлений, чого найбільше прагнув герой твору? Який біль найбільше його мучив?(Біль у шлунку, голод просто гриз йому нутрощі)

8.     Як він намагався добути собі їжу?(Спочатку він ловив куріпок, та це полювання закінчилося безрезультатно, тоді він побачив у калюжі пічкура, але і тут на нього чекав провал)

9.     Пізніше йому все ж таки вдалося підкріпитися? Яким чином?(Так, він побачив у калюжі двох пічкурів і тепер він діяв розсудливо і спромігся впіймати їх)

10.                        Після того, коли герой побачив ведмедя, які були його дії?(Він стояв нерухомо, коли небезпека минула)

11       Чи всі речі, які при собі мав герой, він зберігає?(Ні, укривало він подер, рушницю й ножа загубив, шапка пропала, разом з нею – сірники)

12.      Сопіння кого раптом почув герой оповідання?(Вовка)

13.         Які були подальші дії вовка?(Він почав переслідувати героя твору)

14.          На чиї сліди натрапляє супутник Білла?(Людини)

15.           В кінцевому результаті до чого привели героя ці сліди?(До кісток людини)

16.            Чому загинув Білл?(Він бездушний. Зрадив товариша. Жадібний, золото цінує більше за життя).

17.            Як закінчується боротьба між вовком і людиною?(Герой перегризає глотку тварині)

18.             Хто помітив на березі людину?(Вчені – учасники наукової експедиції)

19.           Вони допомагають героєві твору?(Так)

20                Що найбільше дивувало матросів та вчених у поведінці героя оповідання?(Страх, що не вистачить харчів, тому він нишком від усіх ховав їжу)

21.       Чи можна назвати бездушним героя оповідання?(Ні. Знесилений, майже непритомний, він все ж таки залишається людиною і без жалю розлучається з золотом. Пересилює спокусу поживитися останками товариша).

22. Що надало герою нових сил для боротьби зі смертю?(Він усвідомив, що може стати жертвою відразливої тварини, «майже здохлятини». «Потрапивши в тенета смерті, він кинув їй виклик і відмовився помирати»)

Система образів оповідання.

.

Давайте зробимо порівняльну характеристику героїв твору.

Герой і Білл

https://learningapps.org/28459852

1. Чому Білл зрадив друга? (Було важко йти одному, допомагати іншому — ще важче.)

2. Як він поплатився за зраду? (Загинув)

3. Чому герой оповідання не взяв золото «друга»? (Не хотів скористатися смертю Білла)

4. У чому різниця між цими персонажами? (Один — Людина, інший —зрадник, людина, що не має високих моральних переконань.)

Герой і вовк

1. Які почуття викликає у героя вовк? (Лише увагу до нього, страх вже зник, ненависті теж немає; і вовк, і людина — в однаковому становищі: голодні, хворі, самотні.)

2. Чому людина перемагає? (Людина, як і вовк, бореться за виживання

і завдяки силі волі й упертості перемагає у цьому двобої.)

 Герой оповідання Дж. Лондона – переможець. Це мужня людина, яка не втрачає людської сутності в будь-яких ситуаціях. Він бореться за життя майже несвідомо. Такі риси як сила волі, мужність, воля до життя – допомогли героєві вижити в екстремальній ситуації. 

Домашнє завданняНаписати твір-мініатюру на тему «Перемагають лише сильні».


 06.02.Джек Лондон( (1876-1916)(Джон Гріффіт

 "Жага до життя."

 Сильний людський характер в екстемальній ситуації

Сьогодні на вас чекає зустріч з людиною, чиє життя можна назвати суцільним випробовуванням, адже він мав усе: незвичайні подорожі та пригоди, злидні й успіх, щастя й горе, любов і ненависть.

Йтиметься про мужню й сміливу людину – американського письменника Джека Лондона.( справжнє імя-Джон Гріффіт.  Писав він про Північ, сувору, величну, в умовах якої виявляється справжня людська сутність.

Подорож Джека Лондон  на Північ, на Аляску,  враження від зустрічей з людьми, охопленими " золотою лихоманкою" . Але  головна тема " Північних оповідань" -- боротьба не за золото, а за людину.

З повагою і захопленням пише Джек Лондон про  корінних жителів Північної  Америки – індіанці у оповіданнях " Сказання про Кіша". З " Північними оповіданнями" пов’язана і повість " Біле Ікло". У ній також зображена  північна земля , безкрайні дороги, зграї вовків. Але цього разом головний герой повісті—собака, Біле Ікло. Джек Лондон змалював історію тварин з такими проникненнями у її внутрішній світ, що стало зрозумілими всі вчинки, всі мотиви поведінки Білого Ікла і та влада,  яку має над всякою живою істотою ласка. Біле Ікло навчився платити любов’ю за любов, а коли необхідно, то і життям.

Закони природи у Джека Лондона суворі, але справедливі. Біда приходить тоді , коли людина відступає від цих законів, стає  жадібною, прагне лише до наживи. Про це розповідається і в " Північних оповіданнях",  і в повісті " Біле Ікло", і в романах  "Залізна п’ята" , "Мартін Грен" . Всі ці  твори є в нашій  бібліотеці і ви маєте змогу з ними познайомитися.

Твори Джека Лондона відкрили американцям Північ. Він не тільки дав точні, яскраві і поетичні картини краю Білої Тиші, але й показав людей, які його населяли: індіанців – корінних жителів, з їх своєрідними законами. Та білих, що прийшли у пошуках щастя. Не прикрашену правду про труднощі, які довелося пережити золотошукачам, про силу і слабість людської натури розповів Джек Лондон у своїх творах під назвою "Північні оповідання" (1899-1902). Одне з них – "Любов до життя". Це дуже цікаве й повчальне оповідання про Північ, про ненаситну жадобу людей до золота, про золоту лихоманку, яка охопила американців наприкінці ХІХ ст., після того як у 1896 р. на річці Юкон, що на Алясці, було знайдено золото. Уже через два роки на пустельних землях виросло місто Доусон-сіті з 10 тисячами жителів. А всього на Аляску прибуло 25 тисяч золотошукачів.

Робота над оповіданням "Любов до життя

сторінка  142-145

Назвіть головних героїв. Скільки їх? ( Двоє. Білл та його товариш)

• Як ви вважаєте, чому головний герой не         має імені? ( Автор прагне  до узагальнень.  Його цікавить просто людина в критичній ситуації, головне, щоб вона залишилася людиною )

• Як ви оцінюєте вчинок  Білла? 

 Асинхроннно-1 дочитати оповідання стор 145-151

ДЗ відповісти на запитання : що допомогло слабкому чоловіку  одержати перемогу над вовком?






оповідання.Ознаки

Невеликий прозовий твір;

o Невелика кількість героїв (двоє);

o Однолінійний сюжет (тема: як людина бореться за життя в Білій Пустелі);

o Невеликий проміжок часу (декілька тижнів);

o Стислі описи.

• Визначте ідею оповідання.(Людина кидає виклик смерті і перемагає її)

• Які проблеми порушує автор у творі? (Проблеми людської гідності, життя і смерті, вірності у дружбі чи здатність зрадити її, гумор у стосунках між людьми.)


Гаррі Поттер і філософський камінь.    

Майстерність письменника у змалюванні персонажів

ДРУЗІ     ГАРРІ       ПОТТЕРА

 Гра “Хто останній назве чарівні предмети й чарівні істоти, що діють у книзі про Гаррі Поттера”


(Яцрес – дзеркало серця, плащ-невидимка, чарівна паличка, мітла, філософський камінь; істоти – тролі, привиди, дракон, кентаври, єдинороги, пес Флафі)


 ХА

РАК

ТЕ

РИС

ТИ

КА

Вікторина за твором «Гаррі Поттер і філософський камінь» 

1. Скільки років було головному героєві коли до нього прилетіла сова із запрошенням на навчання? (одинадцять)

2. Яка особливість зовнішності відрізняла Гаррі від інших, навіть якщо люди бачили хлопчика вперше? (шрам у вигляді блискавки)

3. З ким зі школи найпершим познайомився Гаррі? (Хагрід)

4. Якою була сім'я Гаррі? (Гаррі змушений був жити у сім'ї Дурслів у тітки, бо його батьків убив Волдеморт, жилося йому там погано )

5. Якою була кімната головного героя? (комірчина під сходами)

6. Де мав навчатися хлопчик та чому саме там? (У школі магії Хогвортс, бо мав магічні здібності)

7. Чим маги відрізняються від маґлів? (маги – чарівники, маґли – люди)

8. Коли здібності Гаррі проявилися вперше? (У зоопарку, коли він розмовляв зі змією)

9. Як Гаррі дістався у школу? (На поїзді Хогворст-експрес, через чарівну  платформу дев'ять три четверті)

10.                        Як звали друзів Гаррі? (Рон та Герміона)

11.                        Коли Гаррі та Рон проявили себе як друзі та повністю прийняли до себе Герміону? (Після нападу троля, коли Герміона взяла всю провину на себе)

12.                        У яку гру почав грати Гаррі у школі? (Квідич)

13.                        Хто став суперником Гаррі у школі? (Драко Малфой)

14.                        Що охороняв триголовий пес? (філософський камінь)

15.                        Що допомагало магам чаклувати? (чарівна паличка)

16.                        У що потрібно було зіграти у потаємній кімнаті, щоб дістати філософський камінь? (шахи)

ДЗ.Скласти листа Гаррі Поттеру або твір “Якби у мене була чарівна паличка…” ( письмово); підготувати повідомлення.


23.01.Дж. К. Ролінг – автор книг про маленького чарівника Гаррі Поттера


ДЖОАН КЕТЛІН РОЛІНГ 

Народилася Джоан Кетлін Ролінг 1965 року у невеличкому шотландському містечку у звичайній родині. Навчалася, як усі, у школі, закінчила університет, вийшла заміж, а згодом, не маючи грошей і роботи, приїхала до сестри з маленькою донькою на руках… Як тут не впасти у розпач? І жінка вирішила написати історію маленького хлопчика, який жив у звичайному світі пересічних людей і нічого не знав про інший світ магів-чарівників, де він заможний і надзвичайно популярний чи не від народження. Так розпочалася перша історія про відомого нині Гаррі Поттера.



Джоан жила тоді в невеличкій квартирі в Единбурзі, столиці Шотландії. Грошей майже не було. Тож, щоб не платити за опалення, вона спускалася у кав’ярню, яка належала її сестрі, і писала історію маленького хлопчика зі звичайнісіньким ім’ям і прізвищем (пригадайте Джефа Поттера з “Пригод Тома Сойєра” Марка Твена) який зовні не скидався на могутнього чарівника, але який переміг Темні сили. Можливо, перша історія “Гаррі Поттер і філософський камінь” так ніколи і не була б завершена, якби письменниці-початківцю Шотландська рада з мистецтва не надала гроші на завершення роману. Але книгу потрібно було ще й надрукувати. Ролінг відмовляли чи не всі видавництва, куди вона зверталася, бо не вірили в успіх казки для дітей, та ще й написаної нікому невідомою безробітною. Нарешті у видавництві “Блумсбері” книгу вирішили-таки надрукувати. Видавець пожалів молоду письменницю, але порадив їй обрати якусь іншу професію, бо на дитячих книжках багато грошей не заробиш…

Але сталося диво, і з 1996 року починається тріумфальна хода книжок про Гаррі Поттера світом

У 2005 році Джоан Роулінг створила благодійну організацію Люмос, котра допомагає дітям та молоді, реформуючи систему догляду за дітьми по всьому світу[48]. Організація почала співпрацювати з Україною у 2013 році, а від 25 лютого цього року збирає кошти для українських сиріт.

3 березня 2022 року у своєму твітері Роулінг підтримала Україну[49]. Кілька днів потому письменниця повідомила, що пожертвує до 1 мільйона фунтів стерлінгів на підтримку дітей в Україні[50][51].



Фентезі - це літературний жанр, в якому магія та інші надприродні явища є головними елементами сюжету, теми чи місця дії. Багато історій цього жанру ... 



ДЗ.Записати назви книг про Гаррі Поттера(1 урок)


Асинхронно  5 урок Прочитати уривок з першої книги"Гаррі Поттер і іфілософський камінь" по ссилці:

https://uabook.com.ua/book/garri-potter-i-filosofskyj-kamin/


      16.01. Ніч перед Різдвом.                    Тема кохання .образи Оксани і Вакули

                             Роль фантастики в повісті.Елементи фольклору

2Літератрний диктант

1.Незвичайним способом смакував варениками? 

2.Що головний герой привіз коханій? 

3.Ім`я батька Оксани. 

4.Цариця із Петербургу? 

5.Хто осідлав чорта? 

6.Свято, під час якого відбуваються події?

7.Що поцупив нечистий з неба?

8.Село в якому відбуваються події?

9.Ім`я відьми. 

10.Кохана коваля? 

11.Професія головного героя? 

12.Хотів помститися головному герою за картину? 



 Як ви розумієте ці слова?

Сила фантазії, уяви здатна вплинути на наші почуття і змінити життя.

( Письменник використовує фантастику, щоб дати кожній людині надію, віру в диво, казку, здійснення найзаповітніших мрій)

Заповнюємо таблицю

Фантастичне в повісті                                                                           Реальне у повісті

Відьма Солоха                                                                                            Диканька





 Отже, на землі завжди змагаються дві сили – темрява та світло. І від їх протиборства залежить життя людей. Кожна людина робить свій вибір: світла чи темряви, і в залежності від цього сповідує певні моральні принципи. Будь-яка ніч, навіть казкова, закінчується, завжди починається новий день – день надій і сподівань. Добро завжди перемагає, тому що його все ж таки на землі більше. Світлом добра осяяна й повість М.В.Гоголя. Письменник прагнув достукатися до людської душі, щоб пробудити в ній все найкраще.


М .Гоголь. (1809-1852) "Ніч перед Різдвом"

  Народні традиції і звичаї у творі"

У той час, про який розповідав Гоголь, Диканька була невеличким суто українським хутором з побіленими хатками мазанками, критими соломою, де у дворі кожної стояв колодязь з журавлем, садками, з домашньою живністю на подвір’ї, яке було огороджене тином.

  Сьогодні Диканька — селище міського типу на відстані 29 кілометрів від залізничної станції Полтава.


За традицією на Святвечір має бути «багатий стіл» - 12 пісних страв: кутя, узвар,горох,капусняк, рибні страви, голубці, борщ,вареники,млинці, каша, пиріжки, гриби. Після вечері,яка тривала декілька (3-4) годин, кутю і деякі інші страви не прибирали зі столу, а залишали для духів, які сідатимуть за Святу Вечерю вдруге. Для

них також ставили склянку води і клали чистий рушник. Після Святої Вечері і пригощань не можна було спати,особливо господареві і господині, які лягали відпочити одягненими, щоб не заснути. Намагалися без потреби не виходити з будинку або з двору і ніщо не позичати до ранку. Віконця в будинку всю ніч виблискували світлом, тому що свічки не гасили на Святий Вечір, вони самі повинні були догоріти повністю. Всі розмови велися спокійно, поважно і стосувалися вони пращурів роду і господарства. Не можна було злитися, сваритися,говорити щось погане, тому що це могло збутися 

                              Паспорт повісті(записати)

 Повість – це середній за обсягом епічний твір, у якому зображено низку подій із життя головного героя, а також детально змальовано пов'язаних з ним другорядних персонажів.

Час дії твору – Різдво. Гоголь відтворив національні традиції, висвітлив самобутній народний світогляд, поєднав побутові й фантастичні елементи.

У сюжеті «Ночі перед Різдвом» переплітаються три лінії: перша – лінія чорта, друга – лінія залицяльників Солохи, третя – лінія Вакули й Оксани. А об`єднує їх образ чорта, який поволі перетворюється на «чарівного помічника» коваля.

Основна думка твору – перемога добра над злом: мрії – над дійсністю (кохання Вакули – над байдужістю Оксани), світлих сил – над темрявою (чистої душі коваля – над чортом.)

Робота з підручником стор 107-112 читати. Записати головних героїв повісті

  Асинхроно: (5 урок.подивитись мультфільм 

                                        19.12.Значення образу Різдва у творі


1 Робота над епіграфом

Порівння святкувань Різдва в Англії і Україні

3 Скласти асоціативний ряд до слова РІЗДВО

Р-радість

І-

 Це радісні дні – дні милосердя,

доброти, всепрощення. Це єдині дні в

усьому календарі, коли люди, наче з

мовчазної згоди, вільно розкривають

одне одному серця і бачать у своїх,-

навіть у тих, які не мають ні

грошей, ні долі,- таких самих людей,

як вони самі».

Чарльз Діккенс

3 Згадуємо  Допомогаємо Скруджу полюбити  Різдво!! ..(24 хв..( для невіруючих у Різдво))(

4                 Побажання собі на Різдво    !

12.12. Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі». Подорож Скруджа у часі і просторі. Динаміка образу Скруджа. 

Причини його духовного переродження


- Вирушаючи в дорогу, разом з необхідними речами ми беремо з собою 

найдорожче серцю. Що ми беремо з собою? (фото, телефон...)

- Зберемо символічну валізу Скруджа: (рахівниця, гроші,..)

- А посмішку треба брати в дорогу? Гарний настрій? Чи взяв їх Скрудж?

- А Що ще може взяти із собою Ебінезер Скрудж.? (свої погані вчинки,

згадки, помилки, зачерствілу душу)



1 Як Скрудж відноситься до світлого різдвяного свята?

(Негативно ставиться до Різдва. Зневажливе і жорстоке ставлення до

племінника. Відсутність жалю за втратою єдиного друга Марлі. Небажання

платити Бобу добру зарплату. Обурення ,що 25 грудня – вихідний день. Не

розуміє почуттів людини. Проганяє хлопчика-колядника).

2 Що завжди було найголовнішим для Скруджа? (гроші).

2. Яке слово було для Скруджа « найлиховіснішим »?

(Це було слово «щедрість»).

Отже, робимо висновок про причини деградації Скруджа.

Які ж причини деградації Скруджа? Чому Скрудж став черствим,

байдужим до чужої біди? ( бо він з малих років зазнав багато горя і

непорозуміння).

Про що мріяв герой ? (про гроші і збагачення).

Які негативні риси характеру сприяли деградації Скруджа?

(Жадібність,байдужість до оточуючих,жорстокість у стосунках,зрада

Продовжіть речення: Людина має право робити помилки, але щоб її

життєвий шлях закінчився щасливо, вона повинна їх ... (виправляти).

- Може допоможемо Скруджеві виправитися і зібрати нову валізу?


 Читаємо і аналізуємо твір                             Заповняємо два сенкана

Скрудж на початку твору і                                                                                                               Скрудж  в кінці твору

Чарльз Діккенс(1812-1870)

"Різдвяна пісня в прозі"

Подорож у часі і просторі     Скруджа


Діти, чи хотів би  кожен з вас  бути щасливою людиною ?

 Сьогодні ми будемо шукати відповідь на питання:

 ЩО РОБИТЬ ЛЮДИНУ ЩАСЛИВОЮ?

А допоможе  нам в цьому видатний англійський письменник  Чарльз Діккенс та герой його повісті "Різдвяна пісня в прозі" Скрудж.

Ці радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення.

Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, неначе з мовчазної згоди вільно розкривають одне одному свої серця.

Чарльз Діккенс

Різдво – особливе свято. Ми чекаємо його щороку з надією на радість. Цієї пори на вулиці горять святкові вогні, у крамницях продаються яскраві іграшки, а в наших домівках готується святкова вечеря . І коли над землею сходить різдвяна зірка, всім – і дорослим, і дітям – здається, що зараз станеться диво...

-Як ви святкуєте Різдво?

- Яким чином ваша родина готується до Свята? 

_Чи отримуєте ви подарунки? Чи даруєте щось самі рідним, близьким, друзям? Чи знаєте щедрівки, колядки?

_Чи можете уявити людей, що не тільки не сприймають цього Свята, а ще й вороже ставляться? 


Чарльз народився родині дрібного службовця. В дитинстві захоплювався театром, літературою, улюбленими книжками Чарльза були “Робінзон Крузо” і “Дон Кіхот”, з величезним задоволенням навчався в школі. 

Але дитинство Діккенса було зруйноване банкрутством та арештом батька. З десяти років хлопчик змушений був працювати, щоб заробляти на прожиток своєї сім'ї. Про 12-16-годинну працю на лондонській фабриці вакси, де Чарльз наклеював ярлики, він згадував із жахом і смутком. 

Дорослий Діккенс на все своє життя зберіг почуття жалю до бідняків, співчував їм і допомагав чим міг. Своєю літературною діяльністю Чарльз Діккенс прагнув привернути увагу суспільства до жахливої несправедливості, до знедолених. 

Діккенс дуже любив різдвяні свята. Він бачив у них прояв природної доброти та життєлюбства народу, простих, але щирих веселощів, без яких життя бідняків було б ще злиденнішим і сумніщим. 


Почнемо знайомство із чудовим твором під назвою “Різдвяна пісня в прозі або Різдвяне оповідання з привидами”.


 

Доведеться відправитися у мандрівку, зокрема й фантастичну, отож уперед, у подорож.

 

робота з текстом...

Асинхронно прочитати сторофу 1  стор 85-90

звернути увагу на портретну характеристику Скруджа

Дз прочитати строфу 2  стор 90-94



21.11.Засудженн я  жаги до збагачення ,

 зрадливості у романі Стівенсона "Острів скарбів"

«Люди, будьте людяними»

Чи здогадались ви, про кого піде мова сьогодні на уроці? (Так, про піратів)

— Ніхто не знає, коли з’явилися перші пірати. Перші згадки про морських розбійників у Давній Греції належать до VI ст. до н. е., але цілком можливо, що вони існували й раніше.

«Веселий Роджер»

-Пірати мали свій прапор «Веселий Роджер». Що ж означає ця назва? 

Існує дві версії виникнення цього словосполучення. Перша — пірати під час зустрічі з іншим судном спочатку піднімали чорний прапор (для попередження), а потім — червоний, що означало: на помилування розраховувати не варто. Можливо, назва червоного прапора Joli rouge потім змінилась на співзвучне англійське Jolli Roger — веселий Роджер. Друга версія пов’язана з тамільськими піратами, які називали себе «Алі раджа», що означає — володарі моря. Це словосполучення також співзвучне англійському «Джолі Роджер»

2Робота з таблицею, яку заповнювали  на протязі  знгайомства з сюжетом романа "Острів скарбів"

3 НАЙДИ ЦИТАТУ

1  Біллі Бонс 

Грубий, завжди п’яний колишній пірат був нешанобливим, лаявся, не платив хазяям таверни, принижував інших відвідувачів. Загинув від рук таких, як і він сам злочинців.

2) Чорний Пес (зачитуються цитати)

 Пірат Чорний Пес не сміливець (боявся Біллі Бонса), лицемірний, хитрий: щоб вивідати, де знаходиться Біллі, розмовляв з Джимом ласкаво, лагідно, а коли той не послухався, почав лаятися. Після бійки з Біллі Бонсом рятується втечею.

3) П’ю  Колишній пірат, каліка, він пустив за вітром своє багатство, а потім жебракував, вбивав людей. Сміливий, відважний, але закостенілий у своєму гріхові чоловік; він злий, жорстокий до Джима, Біллі, навіть до своїх товаришів.

4) Джон Сільвер (зачитуються цитати)

Джон Сільвер — неоднозначна особистість. У його характері переплелися позитивні й негативні риси. Від природи щедро наділений розумом, кмітливістю, акторськими здібностями, він міг би багато досягти у житті. Але хибний крок, зроблений у юності, привів його до піратства, що став способом його життя і перекреслив усі можливості, які мала ця смілива, розумна людина. 


-Як закінчується життя піратів? (Убозтво (фізичне і духовне), смерть, життя на безлюдному острові, втеча, переслідування, шибениця)

— Мабуть, такий кінець життя піратів промовляє сам за себе. Можливо, якби в юності ці люди могли передбачити, яким стане їхнє життя, вони б зробили інший вибір. 

Недарма просвітитель Жан-Жак Руссо закликав: «Люди, будьте людяними».

V. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи

 допоможе  підготуватися  до контрольної роботи

Допомога

подивіться відео скороч еного сюжету роману, яке допоможе вам при підготовці до контрольної роботи

бажаю   успіхів!!


   14.11     Острів скарбів.   Читаємо.Аналізуємо   прочитане

Твір має традиційні аван-

  тюрні елементи: розповідь про піратів, пригоди на морі, загуб­

лений серед морських просторів острів. Та разом із тим роман досить оригінальний. Він побудований за принципом захопливої хлоп'ячої гри, що надихається енергійною мрією та вимагає від юного героя великих затрат сил та енергії.


1                    Робота з текстом роману

                     Коли виникла ідея подорожі? 

2                  Як називалося судно? («Іспаньйола».)

3)               Хто   дізнався про те, що команда складається з піратів? (Джим Хокінс.)

4)                Як це сталося? (Хлопчик сидів у діжці з-під яблук і почув розмову Сільвера з молодим матросом.)

3.                 Переказ тексту.

1)                Розкажіть, як матроси «Іспаньйоли» висадилися на довгоочі­кувану землю.

2)                Розкажіть, які пригоди сталися з Джимом на суші і на морі.

                                        Людина з острова    стор 69-71(читання, обговорення)

АСИНХРОННО прочитати  уривок роману  стор71-75(заповнюєте таблицю)

              07.11                           Острів скарбів.   Джим Хокінс і його товарищі

-На минулому уроці ми розпочали подорож сторінками захоплюючого пригодницького роману Р.Л.Стівенсона «Острів скарбів»

Як ви гадаєте, чому письменник на численні запитання читачів, де знаходиться Острів скарбів, жодного разу не дав точної відповіді? 

«Багато годин я провів над картою і вивчив її напам’ять.У мріях своїх я знову і знову підпливав до острова то з півночі, то з півдня. Я досліджував кожний його вершок, тисячі разів забирався на високий пагорб, названий Підзорною Трубою, і милувався звідти дивним видом. Іноді острів кишів дикунами, і ми повинні були відбиватися від них. Іноді його населяли хижі звірі, і ми повинні були тікати від них. Але всі ці уявні пригоди виявилися дрібницями у порівнянні з тими дивними і трагічними пригодами, які відбулися насправді», - так говорив про своє пристрасне бажання поринути у світ пригод Джим Гокінс, герой роману Стівенсона «Острів скарбів».

З дитинства мріяв про пригоди і юний герой Жуля Верна п’ятнадцятирічний капітан Дік Сенд........

А що допоможе героям Стівенсона подолати труднощі та небезпеки «дивних і трагічних пригод», з якими вони зустрінуться під час експедиції на острів Скарбів? Щоб дослідити це питання, я запрошую вас на шхуну «Еспаньйола», яка ось-ось вирушить із англійського порту Бристоля назустріч дивовижним і таємничим пригодам 

  «Дружня сім’я” вирушає у подорож

-= Як ви гадаєте, чому Джим Гокінс погодився на пропозицію лікаря Лівсі і вирушив у подорож до острова Скарбів? Що його приваблювало: золото чи пригоди? (Пригоди. Джим  не прагне заволодіти скарбами, не складає планів збагачення). 

-  Про які спільні риси характеру сквайра Трелоні та лікаря Лівсі говорить той факт, що, отримавши карту, вони відразу захопилися ідеєю відправитися за скарбами? (Вони сміливі, рішучі люди. Їх не лякає далека морська подорож. Вони прагнуть здобути скарби).

  «Мені не подобається ця експедиція… Шукати скарби – взагалі справа дуже делікатна. І я не відчуваю ніякого потягу до такої роботи…». Чи означає така заява капітана Смоллета, що він людина нерішуча і боязка? Що саме йому не подобається на шхуні? (Капітан Смоллет – людина обов’язку. Він несе відповідальність за безпеку подорожі. Йому не подобається, що мета експедиції відома вже всій команді).

 Які заходи він вжив щодо безпеки на кораблі? Зачитайте. Про що свідчать такі розпорядження капітана? (Про відповідальність, обережність, мудрість і чесність 

Заповнити по мірі знайомства таблицю героїв  пригоди

1Джим Хокінс-            хто він                                    риси характеру

Біллі

Роберт Льюїс Стівенсон – автор пригодницького роману “Острів скарбів” 


Епіграф. Я з честю підняв рукавичку, яку кинула мені доля, і переміг у битві з життям.


Я з честю підняв рукавичку, яку кинула мені доля, і переміг у битві з життям”, - розповідав про свої стосунки з долею всесвітньо відомий англійський письменник Роберт Льюїс Стівенсон. Так, автор “Острова скарбів” відмовився бути “лялькою на шворках у руках судьби” і кинув їй виклик.

Про боротьбу із долею, яку Стівенсон розпочав ще з дитячих років, ми дізнаємося, прочитавши фрагмент статті, присвяченої письменнику, на сторінці58- 60 

2


Рома́н (фр. roman — «романський») — літературний формат, найпоширеніший у XVIII—XX століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів. 


Приго́дницький рома́нроман, сюжет якого насичений незвичайними подіями й характеризується їхнім несподіваним поворотом, великою динамікою розгортання. Для пригодницького роману характерні мотиви викрадення й переслідування, атмосфера таємничості й загадковості, ситуації припущення й розгадування. 

Усе розпочалося з цієї карти і сам роман, і неймовірні пригоди тих, хто вирушив на пошуки скарбу, відміченого на карті трьома червоними хрестиками. Карта – це ключ до великих скарбів, але перш ніж цей ключ опинився в руках юного Джима Гокінса, сина господарів заїзду «Адмірал Бенбов», відбулося немало таємничих подій.


Сьогодні ми разом із Джимом Гокінсом шукатимемо розгадки таємниць, які захоплюють читачів уже з перших сторінок роману.


ДЗ записчати визначення в зошит. прочитати уровок ромаму  стор 61-65 

Новаторство Ж. де Лафонтена в жанрі байки. Людські вади в байці «Зачумлені звірі». Алегоричні образи твору.


 Перевірка домашнього завдання (зачитування і обговорення творчих робіт учнів).

повторення теоретичного матеріалу



Звернення до теми уроку.

Оспівую в байках героїв я буденних,

Яких не знав Езоп в краях своїх священних,

Дають уроки нам правдиві ці пісні.

Тут розмовляють всі, і риби мовчазні, —

Стосуються й людей повчальні їх поради, —

У образах тварин людські видніші вади!

(Жан де Лафонтен)


 3. Робота з епіграфами.

 4. Лафонтен (1621-1695)— перший байкар Нового часу. До нього існували лише переклади або переспіви у прозі й віршах східних збірок та байок Езопа. З-під пера Лафонтена народилася нова байка. Коротка, повчальна, вона засяяла живими характерами, стала маленьким театральним видовищем, розіграним веселими акторами. І це видовище не втратило своєї первісної простоти, інакомовлення, а зберегло глибоку мудрість.Образи деяких звірів у байкаря відповідали певним верствам населення. Сюжети байок він брав із різних джерел: у легендарного Езопа, у латинських, індійських, французьких письменників. жанру байки розкривали його насмішкуватий і вільнодумний розум. Його дивакуватий звіринець - картина французького суспільства другої половини XVII століття. Перед Можливості нами двір Людовика XIV. Пишність, вишуканість, церемонії, перуки, схожі на лев'ячі гриви... Король-сонце, король-Лев вважає, що усі тварини належать йому тілом і душею.....


Читання байки "Зачумлені звірі"

Обговорення 

Як ви зрозуміли назву байки?

• Знайдіть у тексті, що говорить автор про чуму.

• Які наслідки чуми?

• Яких звірів спіткала чума? Від кого ми про це дізнаємося? Відповідь аргументуйте текстом.

• Як громада оцінила провину Осла? Подумайте, які на те були причини.

• У байці не говориться про те, кого з тварин принесли в жертву. Хто, на вашу думку, нею стане? Чому?

• Які риси людського характеру уособлюють образи Лева, Лиса, Осла?

• Зачитайте мораль байки. Як вона співвідноситься зі змістом та назвою твору?

ДЗ.Письмова робота

Скласти цитатний план до байки

1Чума-нещадна люта сила.....

2 лев....

прислати в нові знання

Байка як літературний жанр. Особливості будови. Езоп "Лисиця і віноград"Вовк іЯгня"

 На уроці ми  з’ясуємо, що таке алегорія, "езопова мова", уособлення.


Робота із словником літературознавчих термінів.

Алегорія (грецьк. – інакомовність, іносказання) – зображення життєвих подій і явищ, що таять у собі прихований зміст.

"Езопова мова" – вимушене іносказання, художнє мовлення, насичене недомовками та іронічними натяками.

Персоніфікація (уособлення) – художній прийом перенесення властивостей людей на тварин, рослин, предмети.


Ба́йка (від баяти — «розповідати») — один із різновидів ліро-епічного жанру, невеликий алегоричний, здебільшого віршований твір повчального змісту, з яскраво вираженою мораллю


Достовірних відомостей про першого байкаря ми не маємо. Легенда розповідає, що першим байкарем був римський раб Езоп. Це напівлегендарна, напівреальна особа, справжнє буття якої викликало багато сумнівів ще за античних часів. Проте першу згадку про Езопа знаходимо у відомого старогрецького історика Vст. до н.е. Геродота, який називає його рабом з острова Самоса за часів фараона Азаміса.

Пізніше Езоп був викуплений з рабства і служив при дворі лідійського царя. Йому приписують майже всі сюжети античних байок, які дійшли до нас

.У центральній Європі цей жанр особливо став популярним у другій половині XVII ст. з приходом у літературу видатного байкаря Франції Жана Лафонтена (1621-1695).

Байки принесли Лафонтену всесвітню славу і зробили письменника класиком французької літератури.

Його байки — це жива і яскрава картина життя всіх прошарків французького суспільства — від селянина-бідняка до короля. Їм притаманна їдка іронія, високий громадянський пафос. Мораль виражає віру автора в торжество справедливості і людського розуму.





Байка  Будова

   Асинхронно

·        Записати в зошит і знати, що таке байка, алегорія, езопова мова.

·        Підготувати розповідь про Езопа.

·        

Домашня робота

Вивчити записані визначення

прочитати байку

""Лисиця і виноград"  Користуючись планом на стор. 48-49 знайди ознаки байки

 

 


                                             03.10           КОНТРОЛЬНА РОБОТА  З ТЕМИ * МІФИ НАРОДІВ   С ВІТУ

26.09.      міфи про  Геракла.     Подвиги героя Другий подвиг

1 Робота  над ДЗ( текст онлан

2Міфи про Геракла 

 Міфи об'єднуються в цикл спільною темою (розповідь про подвиги Геракла, які він здійснив, перебуваючи на службі в мікенського царя Еврісфея, жанром (це міфи), спільним головним героєм (Геракл), перехідними персонажами (тобто  такими, що діють в різних міфах, переходять з одного до іншого; наприклад, Гера, Еврісфей, Афіна Палладата інші.)

     Еврисфей, який владарював над аргів’янами, покликав Геракла до себе на службу. Він повинен був здійснити 12 подвигів (їх визначив Еврісфей), після чого Зевс мав подарувати йому безсмертя.


3Робота з текстом (Другий подвиг Геракла .Лернейська гідра стор 33-34

—   Ким доводилася гідра немейському леву? 

—    Хто батьки гідри? 

—    Як виглядає гідра? 

—    Чому гідра була небезпечна?

—    Хто супроводжував Геракла у пошуках гідри

—   Хто допомагав гідрі у боротьбі з Гераклом? 

—   Як Геракл переміг гідру? 


Асинхронн0

1.стор 39міф про Деметру і Персефону-пояснення природних циклв

Дедал і Ікар-мрія людства про крила


прочитати на вибір міф Нарцис, Пігмаліон

19.09.  Давньогрецькі міфи.   Міф про Прометея. Велич подвигу                         Прометея

 Близько чотирьох тисяч років тому на території Стародавньої Греції виникла цивілізація, що спромоглася на великі культурні відкриття. Основою давньогрецької культури була міфологія. Грецьку міфологію вважають однією з найцікавіших у світі. Давні греки створили численний пантеон богів, так називається сукупність богів певної міфології на чолі з верховним богом..

 Словникова робота: у зошит

Кронос — титан, батько Зевса.

Феміда — богиня Правосуддя і Справедливості.

Атлант, Менетій, Прометей, Епіметей — сини титана Сапета.

Афіна — богиня Мудрості, Ремесел та Справедливої війни.

Гефест — бог Ковальства.

Океан — найстарший син Урана і Геї

.Ахіллес — син Фетіди і Пелея, герой Троянської війни 


Численні давньогрецькі міфи розповідають про подвиги славетних героїв, найпопулярнішими з яких є Прометей та Геракл. 

Робота в зошитах

1). Прометей — це титан, син богині справедливості і правосуддя Феміди й титана Іапета, якого Зевс скинув у Тартар.

2). У перекладі з грецької Prometheus означає «провидець».

перегляд відео  про Прометея

ДЗ прочитати міф про Прометея стор 28-32.підготувати завдання на стор 32-33

                                                          12.09.         МІФИ        НА РОДІВ СВІТУ


міф-це оповідь про богів і героїв, які брали участь у створенні світу. Це витвір колективної фантазії, який відображає погляд давньої людини на світ.

Герої міфів – надприродні істоти: духи, першопредки, боги, герої (діти богів і людей).

Міфологія – це сукупність міфів

подивись відео.

запиши визначення в зошит

ДЗ  стор 16-18. ,( вивчити визначення )

    05.09.Література як вид мистецтва. Художній образ

Традиційний образ (у художній літературі) — образ, що переходить від однієї літературної епохи до іншої, зберігається й активно функціонує протягом тривалого часу або в одній національній літературі, або в різних  національних літературах 

Вічний образ (у художній літературі) — літературний образ, який за глибиною художнього узагальнення виходить за межі конкретних творів і зображеної в них історичної доби, містить невичерпні можливості для філософського осмислення буття 

(Мистецтво осягає буття людства, суспільства, особистості, природи в художніх образах. Художній образ є основою будь-якого різновиду мистецтва, а також фольклору (як народного мистецтва). 

Художній образ — це втілення загального (уявлення про життя, людину, людські стосун ки, ідеали тощо) у конкретно-чуттєвій формі (тобто в предметах, явищах). 

Ознаки художнього образу: конкретність, цілісність, динамізм, умовність, знаковість, діалогізм, багатозначність, життя в часі.

Художні образи (види)

За змістом розрізняють такі види художніх образів, як образи-предмети, образи-персонажі, образи-описи (зображення природи, помешкання, міста тощо), образи автора, розповідача, читача та і

Домашнє завданнястворити свій художній образ (малюнок + 6 речень опису), що міг би стати ідеєю для створення пам’ятника, до понять:

-         любов

-         світло

-         біль

-         радість

-         сміх

-         материнство

-         дитинство

-         допомога