Prirodna bogatstva, sirovine i izvori energije


Zamislite da morate napuniti ovu škrinju s prirodnim bogatstvima Zemlje.

Što bi sve u nju stavili?

Što su prirodna bogatstva?

Sve prirodne pojave i dobra koja čovjek može iskoristiti za zadovoljavanje svojih potreba.


Pogledajte ovaj kratki video o tome koliko je vode na Zemlji i zaključite koliko je pitke vode?

Pitka voda

Svega oko 1 % slatke vode na Zemlji (0,007 % od sveukupne vode) je raspoloživo izravno za potrebe čovječanstva.

Hrvatska je po dostupnosti i bogatstvu pitke vode na samome europskom vrhu. Prema podacima Eurostata, Hrvatska ima najviše zaliha vode po glavi stanovnika u EU.

UNESCO-vo izvješće o dostupnosti vode i bogatstvu izvora Hrvatsku pak smješta među prvih pet u Europi i među 40-ak najbogatijih zemalja svijeta.


zašto je VAžno plodno tlo?

Razmislite....

Gdje je najviše šuma na Zemlji? Odgovorite uz pomoć karte iznad.

Zašto su šume važne?

Proizvode kisik, daju drvo, štite od visokih temperatura,usporavaju otjecanje vode, štite od odnošenja tla, za odmor i rekreaciju...

važnost mora

Hrana, sol, turizam, promet...

Razmislite...

Zašto je važna očuvana priroda?

Što su sirovine?

Tvari koje uzimamo iz prirode radi njihove daljnje prerade nazivamo sirovine.

Sirovina može biti drvo. Razmislite što se sve izrađuje od drva? I druge biljke mogu biti sirovine npr. pamuk, od njega se izrađuje odjeća ili masline za dobivanje maslinovog ulja. Znate li još neku biljku iz koje možemo dobiti ulje. I životinje mogu služiti kao sirovina npr. koristimo vunu ovaca ili kožu nekih životinja za izradu cipela, torbi...Posebna skupina sirovina su rude (što su rude?), osobito one koje koristimo kao izvor energije, a to su ugljen, nafta i plin.


Neobnovljivi izvori energije

U neobnovljve izvore ubrajamo ugljen, naftu i zemni plin. Te izvore nazivamo fosilnim gorivom jer su nastali truljenjem i taloženjem biljnih i životinjskih organizama bez kisika u unutrašnjosti Zemlje milijunima godina. Najkorišteniji neobnovljivi izvor je nafta. Njenom preradom nastaje benzin i dizel (za što ih koristimo?). I mnogi drugi proizvodi dobivaju se iz nafte, možeš li navesti neke? Korištenjem fosilnih goriva onečišćuje se okoliš jer prilikom izgaranja nastaju štetni plinovi, a opasnost prijeti i pri prijevozu nafte. Osobito je opasno ako dođe do njenog izljevanja u more ili na kopno. Znate li za neki primjer izljevanja nafte? Štetno je i korištenje atomske energije. U slučaju nesreće štetna radijacija završava u atmosferi. Jeste li čuli za Černobil ?

Zalihe neobnovljivih izvora se smanju, pa je potrebno okrenuti se drugim izvorima energije, po mogućnosti onima koji ne zagađuju okoliš.

obnovljivi izvori energije

Obnovljivi izvori su oni koji se nneprestano obnavljaju, manje su štetni za okoliš, pa se danas razvijaju nove i nove tehnologije dobivanja energije iz obnovljivih izvora. Najzastupljeniji obnovljivi izvor je vodna snaga. U novije vrijeme sve više koristi i energija vjetra, te solarna energija. U pojedinim dijelovima svijeta koristi se geotermalna energija, te energija mora. Geotermalna energija iskorištava toplinu unutrašnjosti Zemlje, nalazimo je u vulkanskim područjima npr.Island. Energija mora se koristi tako da razlika plime i oseke pokreće postrojenja u elektranama. Što je plima, a što oseka?

Danas se dosta koristi i biomasa. To je drvo ili druge biljke koje se koriste za dobivanje goriva. Iako su obnovljivi izvori ekološki prihvatljiviji i oni unose promjene u okoliš. Solarne elektrane trebaju velike površine zemljišta, hidroelektrane umjetna jezera koja potapaju površine, vjetroelektrane stvaraju buku i štete pticama. Zbog dobivanja biomase sječe se šuma ili se biljke ne uzgajaju za prehranu već gorivo.


Samovrednovanje